Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 62

Θέμα: Ασφαλής οδήγηση μοτοσικλέτας

  1. #46
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ναι, από το 5:40, έως το 8ο λεπτό περίπου. Αναλύει γιατί το θεωρεί πιο ασφαλές για δημόσιο δρόμο.
    Σε τι ταχύτητες;

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ακόμα κι εκεί δικαιολογεί γιατι οδηγούν/στρίβουν έτσι.

    Δεν έχει να κάνει με πίστα ή δημόσιο δρόμο.

  3. #48
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στο τέλος αυτού του βίντεο τι λεει (μετα 06:40);
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 01/08/2023 στις 19:59.

  4. #49
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ακόμα κι εκεί δικαιολογεί γιατι οδηγούν/στρίβουν έτσι.

    Δεν έχει να κάνει με πίστα ή δημόσιο δρόμο.
    Υπάρχει μία σημαντική διαφορά: Στην πίστα το περιβάλλον είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό προβλέψιμο, ενώ σε δημόσιο δρόμο είναι σε μεγάλο βαθμό απρόβλεπτο. Επομένως το πρόγραμμα της σχολής που εκπαιδεύει αστυνομικούς, απορρίπτει τεχνικές που μειώνουν την ικανότητά σου να κερδίσεις σε ερεθίσματα και δυνατότητες διόρθωσης, θυσιάζοντας την απόλυτη ταχύτητα. Προσωπικά βρίσκω τον συγκεκριμένο προσανατολισμό πιο χρήσιμο για την πλειοψηφία των δικυκλιστών που χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον τις μοτοσυκλέτες τους σε δημόσιο δρόμο.

    Γενικά θεωρώ ότι χρειαζόμαστε σχολές ασφαλούς οδήγησης, που να σου αναφέρουν βέλτιστες πρακτικές, καθώς και περιπτώσεις χειρισμού που πρέπει να αποφεύγονται κατόπιν στατιστικής ανάλυσης ατυχημάτων. Για κάποιους μπορεί να είναι αυτονόητα, ενώ για άλλους σωτήρια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #50
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Ο Χουντρας επικεντρώνεται κυρίως σε συνθήκες ταξιδιού αλλά και πόλης ειδικά στο 2o level (αποφυγή εμποδίου με counter leaning κλπ).

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Μπερδεύεστε.

    Το παλικαράκι πάνω, χρησιμοποιεί αυτή την τεχνική για να παίρνει κλειστές στροφές.
    Έδειξε κάτι για οδήγηση παραέξω;

    Βασικά αυτό ακριβώς. Το βίντεο δείχνει ελιγμούς σε πολύ σφιχτά σημεία και σε άψογη άσφαλτο. Στην ελληνική πραγματικότητα θεωρώ πως δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #52
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλά η αλήθεια είναι κάπου στην μέση,στην καθημερινότητα του μέσου αναβάτη που οδηγάει σχετικά κοντά στα όρια ταχύτητας σε κέντρο,ταξίδι,βόλτα
    το στυλ πετάω κώλο-ξύνω γόνατο αλλά και το στυλ του τύπου που είναι λες και κατάπιε κανα δοκάρι είναι too much.
    Άποψη μου πάντα.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλά η αλήθεια είναι κάπου στην μέση,στην καθημερινότητα του μέσου αναβάτη που οδηγάει σχετικά κοντά στα όρια ταχύτητας σε κέντρο,ταξίδι,βόλτα
    το στυλ πετάω κώλο-ξύνω γόνατο αλλά και το στυλ του τύπου που είναι λες και κατάπιε κανα δοκάρι είναι too much.
    Άποψη μου πάντα.
    Κάπου εδώ βρίσκομαι και εγώ, συν το ότι εξαρτάται πάρα πολύ από το τερέν, από το μοτόρι, από το σωματότυπο του οδηγού κλπ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Βασικά αυτό ακριβώς. Το βίντεο δείχνει ελιγμούς σε πολύ σφιχτά σημεία και σε άψογη άσφαλτο. Στην ελληνική πραγματικότητα θεωρώ πως δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
    Μπίλυ διαφωνώ!

    Ρίξε μια ματιά από αυτό το πιστάκι με αγώνα του 2021 SupermotoGP, S1 κατηγορία.
    Αστικό πιστάκι, συν χώμα, λάσπη, συν σαμαράκια, με βροχή τη μία μέρα και στεγνό την άλλη.
    Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει σφαγή.
    "Βγάζω σώμα" σε πολύ λίγα σημεία, "βγάζω γόνατο" ούτε για ανέκδοτο.


    Και ένα ακόμα εδώ, συγκριτικό (καλά όχι ακριβώς επιστημονικό), αλλά κάτι λέει.
    https://youtu.be/OqXhY3g8EV8

    Βέβαια, αν μιλούσαμε για καμιά "αγελάδα" "σπορτουρινγοαντβετσουρσουπερσπορτ" 200+kg, δεν ξέρω τι γίνεται.
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 04/08/2023 στις 14:27.
    Oldfarts never die

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Εγώ θα έλεγα πριν ασχοληθούμε πώς να βάλουμε τη μηχανή στον κώλο μας (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ) να κοιτάξουμε να κάνουμε κτήμα μας τα βασικότερα όπως χαλαρά χεράκια, throttle control, target fixation avoidance, κλπ κλπ...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Κάπου εδώ βρίσκομαι και εγώ, συν το ότι εξαρτάται πάρα πολύ από το τερέν, από το μοτόρι, από το σωματότυπο του οδηγού κλπ.



    Μπίλυ διαφωνώ!

    Ρίξε μια ματιά από αυτό το πιστάκι με αγώνα του 2021 SupermotoGP, S1 κατηγορία.
    Αστικό πιστάκι, συν χώμα, λάσπη, συν σαμαράκια, με βροχή τη μία μέρα και στεγνό την άλλη.
    Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει σφαγή.
    "Βγάζω σώμα" σε πολύ λίγα σημεία, "βγάζω γόνατο" ούτε για ανέκδοτο.
    https://youtu.be/kyv3TuwoHK8

    Και ένα ακόμα εδώ, συγκριτικό (καλά όχι ακριβώς επιστημονικό), αλλά κάτι λέει.
    https://youtu.be/OqXhY3g8EV8

    Βέβαια, αν μιλούσαμε για καμιά "αγελάδα" "σπορτουρινγοαντβετσουρσουπερσπορτ" 200+kg, δεν ξέρω τι γίνεται.

    Εντάξει τα Supermotard είναι τελείως άλλη ιστορία. Τώρα να πάρεις τα μαστόδοντα που οι περισσότεροι οδηγούν και να τα οδηγείς με τέτοια τεχνική σε ελληνικό οδόστρωμα είναι ένα τελείως διαφορετικό κεφάλαιο. Όπως είπε ο McGyver, ο μέσος αναβάτης πρέπει πρώτα να κάνει τα πολύ βασικά που δεν κάνει σχεδόν κανένας στο δρόμο (σωστές γραμμές, έλεγχος γκαζιού, σωστή ταχύτητα κλπ) και αν φτάσει να πάρει κανένα motard για να παίζει σοβαρά, ας δώσει βάση αργότερα σε τέτοια βίντεο! Να μη συζητήσω για τα αγωνιστικά λάστιχα που φοράνε τα συγκεκριμένα τα οποία στο δρόμο θα λιώσουν σε 1000km ε!!!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Να πετάξω και εγώ την αποψάρα μου από το τι έχω βιώσει και δει κοντά 6 χρόνια τώρα στις Καταλανικές πίστες. Πιστεύω πιο μεγάλη σημασία έχει το τι έχω ήδη ειδικά από αγωνιζόμενους/πιλότους μιας και πέραν από τους GPδες (ογι, Marquez, Viñales) που τους βλέπουμε πού και πού σε κανά trackday, τα group των γρήγορων είναι αρκετά κοντά στους χρόνους των προαναφερθέντων (αυτούς που πετυχαίνουν σε trackday όχι στο GP).

    Στην αρχή στην πίστα έβγαζα ελάχιστα σώμα με αποτέλεσμα να πλαγιάζω πολύ το μηχανάκι. Συγκρίνοντας με το μάτι τους γρηγορότερους προπορευόμενους αλλά και ύστερα τις φωτό που μας δίνανε είχα πολύ μεγαλύτερες κλίσεις από τους πιο γρήγορους. Το ίδιο μου επισήμανε πολλές φορές και ο εκπαιδευτής μου του CSS που βγαίναμε βόλτα μαζί και πήγαινε μπροστά και πιο γρήγορα. Σιγά σιγά άρχισα να ξύνω και κυριολεκτικά να καταστρέφω πράγματα μέρη της μηχανής (πχ ταχύτητες) από το ξύσιμο στην άσφαλτο. Κάποιος, αδαής συγνώμη κιόλας, μπορεί να πει χεράς, μαγκιά, το πάει τάπα. Κτλβα λοιπόν, ευτυχώς χωρίς πτώση, ότι έβαζα μόνος μου όρια που θα με εμπόδιζαν να πάω γρηγορότερα με ασφάλεια. Εξού και άρχισα να δίνω περισσότερη σημασία στο body positioning.

    Αλλάζοντας από naked σε superbike ήταν πολύ πιο έντονο αυτό το συναίσθημα και βοήθησε πολύ περισσότερο και το μηχανάκι ώστε να βγάζεις σώμα. Είτε στην πίστα, είτε στο δρόμο λοιπόν, ακόμη και σε ελληνικούς όσες φορές οδηγάω το χρόνο, το να μετακινήσεις το σώμα σου έχει πολλά πλεονεκτήματα παρά μειονεκτήματα κατά τη γνώμη μου. Το κύριο πλεονέκτημα που έχω δει/νιώσει είναι η γωνία-κλίση που χρειάζεσαι για να στρίψεις με X χλμ. Αν βάζεις παραπάνω προσπάθεια στο πλάγιασμα και στο ανάποδο τιμόνι αυξάνεις και τις πιθανότητες πτώσης σε περιπτώσεις χαμηλής πρόσφυσης. Αν από την άλλη είσαι σχεδόν με τον αγκώνα κάτω προφανώς πολύ πιο δύσκολα θα αντιδράσεις σε μια έκτακτη κατάσταση όπου χρειάζεται άμεσο φρενάρισμα ή ακαριαία αλλαγή κατεύθυνσης. Προσωπικά και το έπαθα και πρόσφατα που μπήκε νεκρά σε στροφή που μπαίνουμε με 140-160 θεωρώ πιο εύκολο να επανέλθεις άμεσα σε όρθια θέση ενώ αντίστοιχα πιο πιθανό να χάσεις πρόσφυση από ακραίες κλίσεις. Εν ολίγοις το ρίσκο που παίρνεις όντας κρεμόμμενος από τη μηχανή να χρειαστεί να επανέλθεις είναι μικρότερο από το να πιέζεις την κλίση ώστε να στρίψει με Χ χλμ.

  12. #57
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Θεωρούσα ότι αυτό που δείχνει είναι ο ασφαλής τρόπος για να διαχειριστείς βαριές - μεγαλούτσικες μοτό σε χαμηλές ταχύτητες
    όταν η φυγόκεντρος είναι μικρή.

    Νομίζω ξεκίνησα να το κάνω ανακλαστικά όταν κατέβαινα πέτρινες φουρκέτες με ψιλοβροχο και μικρες ταχύτητες.
    Η διαδρομή από Προυσό πρός Αντίρριο. Αργότερα το εφάρμοσα στην εθνική με ταχύτητες μικρότερες από 100km/h
    και αυτό γιατί έστρωνα*, είχε ψιλόβροχο και οι ταχύτητες που κινούμασταν δεν με έπειθαν καθόλου ότι θα μας κρατήσουν
    χωρίς να ανοίξω αρκετά μιας και δεν μπορούσα γιατί πήγαινα στο όριο της ταχύτητας που μπορούσα ήδη εκτός της βροχής.

    Είναι μια τεχνική για να διαχειρίζεσαι το δίκυκλο παθητικά με το βάρος του και την ροπή που έχει.
    Στα bmx είναι ο μοναδικός τρόπος να στρίψεις με την φόρα σου σε πολύ μικρό χώρο και να διατηρήσεις το περισσότερο απο αυτήν.

    Το ψηλό τιμόνι είναι πολύ χρήσιμο σε αυτή την τεχνική.

    Όλοι οι μηχανικοί έτσι δεν γυμνάζονται τα πρωϊνά βάλε βγάλε τις μοτοσυκλέτες στο κατάστημα;

    *r100rs /'81

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Να πετάξω και εγώ την αποψάρα μου από το τι έχω βιώσει και δει κοντά 6 χρόνια τώρα στις Καταλανικές πίστες. Πιστεύω πιο μεγάλη σημασία έχει το τι έχω ήδη ειδικά από αγωνιζόμενους/πιλότους μιας και πέραν από τους GPδες (ογι, Marquez, Viñales) που τους βλέπουμε πού και πού σε κανά trackday, τα group των γρήγορων είναι αρκετά κοντά στους χρόνους των προαναφερθέντων (αυτούς που πετυχαίνουν σε trackday όχι στο GP).

    Στην αρχή στην πίστα έβγαζα ελάχιστα σώμα με αποτέλεσμα να πλαγιάζω πολύ το μηχανάκι. Συγκρίνοντας με το μάτι τους γρηγορότερους προπορευόμενους αλλά και ύστερα τις φωτό που μας δίνανε είχα πολύ μεγαλύτερες κλίσεις από τους πιο γρήγορους. Το ίδιο μου επισήμανε πολλές φορές και ο εκπαιδευτής μου του CSS που βγαίναμε βόλτα μαζί και πήγαινε μπροστά και πιο γρήγορα. Σιγά σιγά άρχισα να ξύνω και κυριολεκτικά να καταστρέφω πράγματα μέρη της μηχανής (πχ ταχύτητες) από το ξύσιμο στην άσφαλτο. Κάποιος, αδαής συγνώμη κιόλας, μπορεί να πει χεράς, μαγκιά, το πάει τάπα. Κτλβα λοιπόν, ευτυχώς χωρίς πτώση, ότι έβαζα μόνος μου όρια που θα με εμπόδιζαν να πάω γρηγορότερα με ασφάλεια. Εξού και άρχισα να δίνω περισσότερη σημασία στο body positioning.

    Αλλάζοντας από naked σε superbike ήταν πολύ πιο έντονο αυτό το συναίσθημα και βοήθησε πολύ περισσότερο και το μηχανάκι ώστε να βγάζεις σώμα. Είτε στην πίστα, είτε στο δρόμο λοιπόν, ακόμη και σε ελληνικούς όσες φορές οδηγάω το χρόνο, το να μετακινήσεις το σώμα σου έχει πολλά πλεονεκτήματα παρά μειονεκτήματα κατά τη γνώμη μου. Το κύριο πλεονέκτημα που έχω δει/νιώσει είναι η γωνία-κλίση που χρειάζεσαι για να στρίψεις με X χλμ. Αν βάζεις παραπάνω προσπάθεια στο πλάγιασμα και στο ανάποδο τιμόνι αυξάνεις και τις πιθανότητες πτώσης σε περιπτώσεις χαμηλής πρόσφυσης. Αν από την άλλη είσαι σχεδόν με τον αγκώνα κάτω προφανώς πολύ πιο δύσκολα θα αντιδράσεις σε μια έκτακτη κατάσταση όπου χρειάζεται άμεσο φρενάρισμα ή ακαριαία αλλαγή κατεύθυνσης. Προσωπικά και το έπαθα και πρόσφατα που μπήκε νεκρά σε στροφή που μπαίνουμε με 140-160 θεωρώ πιο εύκολο να επανέλθεις άμεσα σε όρθια θέση ενώ αντίστοιχα πιο πιθανό να χάσεις πρόσφυση από ακραίες κλίσεις. Εν ολίγοις το ρίσκο που παίρνεις όντας κρεμόμμενος από τη μηχανή να χρειαστεί να επανέλθεις είναι μικρότερο από το να πιέζεις την κλίση ώστε να στρίψει με Χ χλμ.
    Πολύ σωστός. Προσωπικα κανω (οσο μπορω τουλαχιστον) lean μεσα στην στροφή σε οτιδηποτε πανω απο 40 χλμ/ω πχ.
    Δεν συμφωνω με την αποψή είτε το ένα ή το αλλο. Γενικα απ οτι διαβαζουμε/μαθαινουμε μπορουμε να τα κραταμε ολα και να τα εφαρμοζουμε αναλογα τις συνθηκες.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    ...

    Προφανώς και δεν μιλάμε για οδήγηση σε πίστα, με ελεγχόμενη κυκλοφορία, ιδανική χάραξη και πρόσφυση και με ταχύτητες 100++++.
    Σε άλλο πράγμα αναφέρεται το αρχικό βίντεο.
    Δεν νομίζω να αναφέρεται ούτε καν σε οδικό δίκτυο πέραν του αστικού ιστού, για τη μέθοδο του "counter leaning".
    Άντε να σου βάλω εγώ και το δικό μας ορεινό, επαρχιακό, που δεν πιστέυω να το γνωρίζει ο Καναδός.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    ...
    Δεν κατάλαβα γιατί επικεντρώθηκες στα supermoto και στα ελαστικά.
    Το video μπήκε για την ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου αγώνα.
    Η "πίστα" είναι αυτοσχέδια, πήραν δηλαδή ένα κομμάτι του οδικού δικτύου της πόλης, με όχι ιδιαίτερα καλή πρόσφυση και πρόσθεσαν και δύο σύντομα χωμάτινα κομμάτια.
    Διακριτές στροφές με μεγάλες ακτίνες δεν έχει πολλές, αλλά έχει εμπόδια με σαμαράκια και διαχωριστικά.
    Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι τη μια μέρα έβρεχε, οπότε έχουμε ένα μεγάλο φάσμα από τερέν.
    Άσφαλτο, χώμα, λάσπη και τους ενδιάμεσους συνδυασμούς.
    Αυτό είναι για μένα ότι πιο κοντά, σε αυτό που θα συναντήσει ένας μοτοσικλετιστής που κινείται όλο τον χρόνο στην πόλη.
    Αφήνω έξω τον "χομπίστα", τον "τουρίστα", τον "πιστάκια", τον "εντουρά".

    Οι ταχύτητες δεν είναι μικρές, αλλά ΟΚ επαγγελματίες είναι αυτοί και αυτό απαντάει στον @harris_x.

    Και πάμε στο δια ταύτα.
    Σβέλτη και το δυνατόν ασφαλής οδήγηση στα παρακάτω σενάρια:
    1. Κυκλικός κόμβος με μικρή ακτίνα.
    2. Αναστροφή (U-turn) σε ανηφόρα.
    3.Ανηφορική ορεινή φουρκέτα με ανάποδο κάμπερ.

    Θεωρώ ότι πιθανόν να στρίβεις καλύτερα με την μέθοδο, που παρουσιάζει το βίντεο.
    Άσχετα πως με βολεύει εμένα, πως έμαθα, πως μου το είπαν.

    Πάμε και στην πίστα!
    Εγώ εμπειρία δεν έχω, αλλά από ότι καταλαβαίνω, το σώμα έξω είναι ένα επιπλέον εργαλείο, όταν θες να κινηθείς με μεγάλη ταχύτητα στα όρια της πρόσφυσης.
    Άρα γενικά, απαραίτητο σε ένα μικρό ποσοστό των διαδρομών του καθημερινού μοτοσικλετιστή και ίσως όχι τόσο απαραίτητο ακόμα και στον "πιστάκια" που δεν πάει και τόσο γρήγορα.
    Βέβαια προσφέρει καταπληκτικές φωτογραφίες για avatar σε μοτο-φόρουμ.
    Αν και με ταχύτητες κοντά στα 50 μια χαρά ξύνεις γόνατο στο παρκινγκ ενός super market.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα έλεγα πριν ασχοληθούμε πώς να βάλουμε τη μηχανή στον κώλο μας (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ) να κοιτάξουμε να κάνουμε κτήμα μας τα βασικότερα όπως χαλαρά χεράκια, throttle control, target fixation avoidance, κλπ κλπ...
    Ναι, αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο, μη σου πω ότι λειτουργούν και συνεργατικά.

    Anyways, γνώμες μαζεύουμε, δοκιμές κάνουμε, τούμπες τρώμε.
    Άλλωστε όποιος θέλει ασφάλεια πάει με το τρένο. (Pun Intended).
    Oldfarts never die

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και δεν μιλάμε για οδήγηση σε πίστα, με ελεγχόμενη κυκλοφορία, ιδανική χάραξη και πρόσφυση και με ταχύτητες 100++++.
    Σε άλλο πράγμα αναφέρεται το αρχικό βίντεο.
    Δεν νομίζω να αναφέρεται ούτε καν σε οδικό δίκτυο πέραν του αστικού ιστού, για τη μέθοδο του "counter leaning".
    Άντε να σου βάλω εγώ και το δικό μας ορεινό, επαρχιακό, που δεν πιστέυω να το γνωρίζει ο Καναδός.




    Δεν κατάλαβα γιατί επικεντρώθηκες στα supermoto και στα ελαστικά.
    Το video μπήκε για την ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου αγώνα.
    Η "πίστα" είναι αυτοσχέδια, πήραν δηλαδή ένα κομμάτι του οδικού δικτύου της πόλης, με όχι ιδιαίτερα καλή πρόσφυση και πρόσθεσαν και δύο σύντομα χωμάτινα κομμάτια.
    Διακριτές στροφές με μεγάλες ακτίνες δεν έχει πολλές, αλλά έχει εμπόδια με σαμαράκια και διαχωριστικά.
    Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι τη μια μέρα έβρεχε, οπότε έχουμε ένα μεγάλο φάσμα από τερέν.
    Άσφαλτο, χώμα, λάσπη και τους ενδιάμεσους συνδυασμούς.
    Αυτό είναι για μένα ότι πιο κοντά, σε αυτό που θα συναντήσει ένας μοτοσικλετιστής που κινείται όλο τον χρόνο στην πόλη.
    Αφήνω έξω τον "χομπίστα", τον "τουρίστα", τον "πιστάκια", τον "εντουρά".

    Οι ταχύτητες δεν είναι μικρές, αλλά ΟΚ επαγγελματίες είναι αυτοί και αυτό απαντάει στον @harris_x.

    Και πάμε στο δια ταύτα.
    Σβέλτη και το δυνατόν ασφαλής οδήγηση στα παρακάτω σενάρια:
    1. Κυκλικός κόμβος με μικρή ακτίνα.
    2. Αναστροφή (U-turn) σε ανηφόρα.
    3.Ανηφορική ορεινή φουρκέτα με ανάποδο κάμπερ.

    Θεωρώ ότι πιθανόν να στρίβεις καλύτερα με την μέθοδο, που παρουσιάζει το βίντεο.
    Άσχετα πως με βολεύει εμένα, πως έμαθα, πως μου το είπαν.

    Πάμε και στην πίστα!
    Εγώ εμπειρία δεν έχω, αλλά από ότι καταλαβαίνω, το σώμα έξω είναι ένα επιπλέον εργαλείο, όταν θες να κινηθείς με μεγάλη ταχύτητα στα όρια της πρόσφυσης.
    Άρα γενικά, απαραίτητο σε ένα μικρό ποσοστό των διαδρομών του καθημερινού μοτοσικλετιστή και ίσως όχι τόσο απαραίτητο ακόμα και στον "πιστάκια" που δεν πάει και τόσο γρήγορα.
    Βέβαια προσφέρει καταπληκτικές φωτογραφίες για avatar σε μοτο-φόρουμ.
    Αν και με ταχύτητες κοντά στα 50 μια χαρά ξύνεις γόνατο στο παρκινγκ ενός super market.



    Ναι, αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο, μη σου πω ότι λειτουργούν και συνεργατικά.

    Anyways, γνώμες μαζεύουμε, δοκιμές κάνουμε, τούμπες τρώμε.
    Άλλωστε όποιος θέλει ασφάλεια πάει με το τρένο. (Pun Intended).

    Το συγκεκριμένο οδικό δίκτυο της πόλης έχει έτη φωτός ανώτερη πρόσφυση από οποιοδήποτε επαρχιακό της Ελλάδας. Δεν είναι καθόλου κοντά στις συνθήκες πόλης κατά τη γνώμη μου.

    Για το ποιά τεχνική είναι η καλύτερη δε μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί πρέπει να δω τον ίδιο οδηγό να τη δοκιμάζει σε ελληνικό οδόστρωμα. Σίγουρα πάντως πρώτα ξεκινάς από τη σωστή γραμμή και τον έλεγχο γκαζιού και μετά πας στα υπόλοιπα. Πχ αν μπεις με μια ταχύτητα πάνω και η μηχανή ξεκινά να σου ανοίγει γραμμή τι να το κάνω εγώ αν έβγαλες σωστά το σώμα σου είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά?

    Υ.Γ: Έχω πάντως την αμυδρή εντύπωση πως την τεχνική του Ryan την εφαρμόζω στις χωμάτινες φουρκέτες. Όχι τόσο έντονα εννοείται αλλά σίγουρα το σώμα μου ενστικτωδώς πάει αντίθετα από το εσωτερικό της στροφής ενώ στην ασφάλτινη φουρκέτα πάει προς το εσωτερικό της στροφής.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ασφαλης οδηγηση με μηχανη, υφισταται ?
    από Sn7per στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2019, 21:09
  2. Σωστή και ασφαλής οδήγηση στην πόλη.
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2008, 20:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF