Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: Προετοιμασία για ταξίδι, η λίστα

  1. #16
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    πολυ καλη λιστα μπραβο σου
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  2. #17


    ωραίος μπούσουλας Νίκο ...



  3. #18

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Άψογος

  5. #20
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Μπράβο φίλε Νίκο , πολύ λεπτομερής καταγραφή και πολυ χρησιμή

    Αν μου επιτρέπεται να συμπληρώσω κάτι ακόμα είναι τα εξής
    -μεταλλικό ή πλαστικό παγούρι για νερό,( πάντα κουβαλάω ένα, χειμώνα-καλοκαίρι,τα εμφιαλoμένα νερά σπάνε συχνά και δεν προτείνεται η επαναχρησημοποιησή τους).
    -σέικερ με φακελάκια καφέ και ζάχαρης μέσα, δίνει την λύση σε κάθε στάση για καφεδάκι οπουδήποτε και δεν πιάνει και πολύ χώρο..για πιο μερακλήδες του είδους γκαζάκι με μπρικάκι και ποτηράκι για ελληνικό καφέ ή τσάι.
    -μπισκότα ή ξηρούς καρπούς ή energy bars ή όλα αυτά μαζί γιατί ποτέ δεν ξέρεις που θα ξεμείνεις και πόσο θα πεινάσεις ειδικά σε χώρες ασιατικές...
    -καλώδια για μπαταρία αν μείνουμε εμείς ή κάποιος άλλος συνοδοιπόρος.
    -υφασμάτινες θήκες κράνους (αν δεν εννοείται ήδη...)

    Σχετικά με τα είδη camping που ανέφερε μπορώ μετά από αρκετά χρόνια εμπειρίας να πω τα εξής
    -σκηνή 3 εποχών αν πρόκειται για καλοκαιρινή εκδρομή (για χειμώνα θέλει πιο εξειδικευμενά σκηνικά...), καλό θα ήταν να είναι χωρητηκότητας ενός παραπάνω ατόμου από αυτούς που θα κοιμηθούν μέσα (π.χ 2 άτομα σε σκηνή 3 ατόμων) έτσι ώστε να χωρέσουν άνετα και τα μπαγάζια τους
    -υπνόσακος ανάλογος της εποχής και των καιρικών συνθηκών που θα αντιμετωπίσουμε
    -υπόστρωμα οπωσδήποτε για να μην ξυπνάμε σαν σουγιάδες
    -κάποιο σέντονι ή ενναλακτικά ένα μεγάλο παρεό δίνει πολλέςς λύσεις σε διάφορες περιπτώσεις.
    -φουσκωτά μαξιλαράκια.
    -τρόμπα (ηλεκτρική κατά προτίμηση)
    -αιώρα για τους αραχτούς
    -ένα μεγάλο κομμάτι νάυλον βοηθάει σε περίπτωση βροχής.
    -φακός κεφαλής για να μπορούμε να κάνουμε δουλειές και το βράδυ.
    -λάμπα σκηνής
    -τέντα παραλίας (αυτή που μοιάζει με μισή σκηνή...)αν κινηθούμε παραλιακά με σκοπο να απολάυσουμε την θάλασσα.
    -οι ιμάντες και τα "χταπόδια" που ήδη κουβαλάμε είναι ιδανικό σχοινί απλώματος.
    -προεραιτικά αναλογά με τον βαθμό ασφάλειας που νοιώθουμε ή δεν νοιώθουμε...λουκετάκια για σκηνή, κλειδαριά κράνους, και δίχτυ ασφαλείας για τα μπαγάζια που είναι δεμένα πάνω στην μηχανή(μεταλλικό διχτυ που κλειδώνει...).

    Αυτά τα ολίγα φιλαράκια και αν ξεχνάω και εγώ κάτι συμπληρώστε να κάνουμε το θέμα κομπλέ
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #21
    τσουλουμουντουκουλου...
    Εγγραφή
    23/06/2008
    Μηνύματα
    3

    μπραβο npat!!!

    ενα μεγαλο μπραβο στους npat και looki, απο τα πιο χρησιμα ταξιδιωτικα ποστ.
    καλο ειναι να το διαβασουν ολοι και να ακολοθησουν τα οσα εμπεριεχονται σε αυτο.
    θα ηθελα να συμπληρωσω κατι που αποδειχτηκε απαραιτητο για το camping, ελευθερο ή οργανωμενο
    -ενα φτυαρι, μεταλικο πτυσσομενο (μπορειτε να το αγορασετε απο οποιοδηποτε καταστημα κυνηγετικων ειδων, ειδων camping κτλ)
    χρειαζεται για τον καθαρισμο του μερους που εχετε σκοπο να στησετε το αντισκηνο, για την πιο ευκολη,γρηγορη και σωστη τοποθετηση των πασαλων, καθως και για το αυλακι γυρω απο το αντισκηνο.

  7. #22
    Πάντα κράνος!!!!
    Εγγραφή
    28/08/2007
    Μηνύματα
    95
    Όλα ωραία ρε παιδιά και μπράβο σας.Συμφωνω οτι ολα αυτα χρειαζονται.Για πειτε όμως και πως θα τα κουβαλήσουμε.Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.Αυτα όλα δεν γίνεται να μεταφερθούν με μοτοσυκλέτα
    ΗΡΑΚΛΑΡΑ ΟΛΕ!

  8. #23
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
    Όλα ωραία ρε παιδιά και μπράβο σας.Συμφωνω οτι ολα αυτα χρειαζονται.Για πειτε όμως και πως θα τα κουβαλήσουμε.Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.Αυτα όλα δεν γίνεται να μεταφερθούν με μοτοσυκλέτα
    Με μια καλη οργανωση γινεται
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Πολύ καλή δουλειά!!
    Μπράβο Νίκο, νομίζω θα είναι χρήσιμο για αρκετούς.

    Να πω και μια φάση που μου ειχε κάνει εντύπωση μια κι είναι σχετικό.
    Το 1986 πηγαίναμε στο Παρίσι με ενα GSX550EF δικάβαλο και φούλ φορτωμένο με απ όλα.
    Μπαγκάζια, σκηνή, υπνόσακκους, εργαλεία, ανταλλακτικά, πατερίτσα , και άλλα πολλά που χρειαζόμαστε.
    Ανεβαίνοντας απο Μασσαλία προς βόρεια σε κάποια στάση ερχεται ενας τύπος με ενα K100 και πιάνουμε κουβέντα.
    Ηταν Αμερικάνος κι ειχε ερθει στην Ευρωπη να κανει βόλτες, ειχε ηδη κάτσει καμποσους μήνες και ειχε παει σε αρκετες χώρες.
    Φορούσε σορτσάκι, μπότες μηχανής, μπουφαν, και κράνος γάντια. Το ένα πόδι ηταν καταγδαρμένο απο ψιλοτούμπα σε καποια παραλία και ειχε ήδη κακάδια, γι αυτό και δεν μπορούσε να φορέσει πανελόνι.

    Εμείς λοιπόν είμασταν τόσο φορτωμένοι που το μηχανάκι δεν πήγαινε και πολύ καλά, ειχαμε κι ενα tank bag τόσο τέρας που δεν έβλεπες τα όργανα πλέον.
    Αυτός ειχε μια τσάντα, μικρή, στη θεση του συνεπιβάτη και τίποτα άλλο.
    Οπως μιλάγαμε μας κάλεσε κιόλας ο άνθρωπος να παμε να κατσουμε μερικες μέρες σε μια βίλλα στη Νικαια που ειχε νοικιάσει. Μ@@@@κία που δεν πήγαμε... τελος πάντων.

    Τον ρωτάω κι εγω πως την βγάζει με μια τσαντούλα τόσο μικρούλα.... Η τσάντα ειχε μεσα ενα ζευγαρι μπότες καουμπόικες και travellers cheques, μπόλικα όμως! Τίποτα άλλο!

    Το νόημα είναι οτι αν εχεις πολλά λεφτά δεν εχεις προβλημα. Πας όπου ναναι και οτι χρειάζεσαι τα παιρνεις εκει.

    Από τότε μου εχει μείνει σαν σλόγκαν και όποτε παω κανα ταξίδι και φυσικά σε καποια φαση συνηδειτοποιώ οτι εχω ξεχάσει κατι, λεω δε βαριέσαι θα παρουμε απο εκει. :rotflmao:
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Συμπληρωματικα στο ποστ του Loukilouk για το camping :

    - συνηθως οι σκηνές έχουν μόνο μια σειρά πασαλάκια (απο τα λεπτά που κάνουν για χώμα και γρασίδι) καλό είναι να έχουμε μερικά εξτρα και μια σειρα πασαλακια για άμμο στην περιπτωση που θέλουμε να κατασκηνώσουμε σε παραλία (δυστυχώς τα λεπτα πασαλακια δεν κρατανε καλα στην άμμο!)

    Επίσης, για την περίπτωση που φυσάει, καλο είναι να έχουμε και ενα μικρό κουβαρι σπάγγο, ωστε να σταθεροποιήσουμε καλύτερα τη σκηνή!


    άν θυμηθω κατι άλλο, θα το συμπληρωσω!!




    Όσο για το πού θα χωρέσουν όλα αυτά..... αν μιλάμε για ταξίδι με μεγάλη παρεα, τα άτομα που θα μοιραστούν μία σκηνή, μπορούν να μοιραστούν και τα παρελκόμενα.

    Αν μιλάμε για μοναχικό ταξίδι... μονοκάβαλο με τριπλέτα και μερικά πραγματα δεμενα στη θεση του συνοδηγού, νομίζω πως χωράνε κι άλλα απο όσα εχουμε πει μεχρι τωρα!!

    Άν μιλάμε για ταξίδι με την καλή σας..... τότε να πατε με το αυτοκίνητο!!!
    Δεν είμαστε Ζουλού, δεν είμαστε Παπούα.....είμαστε η άγρια φυλή των Lilipoua!!!

  11. #26
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  12. #27
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
    Όλα ωραία ρε παιδιά και μπράβο σας.Συμφωνω οτι ολα αυτα χρειαζονται.Για πειτε όμως και πως θα τα κουβαλήσουμε.Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.Αυτα όλα δεν γίνεται να μεταφερθούν με μοτοσυκλέτα
    γίνεται
    αλλα όχι πάνω σε ενα ss
    γης μαδιαμ...

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    http://www.moto.gr/forums/showthread...F1%F4%F9%EC%E1





    Τί μου θύμησες!!!!!

    άλλες εποχες!!! :smilea:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dt-125a.jpg 
Προβολές:	1052 
Μέγεθος:	52,3 KB 
ID:	160726
    Δεν είμαστε Ζουλού, δεν είμαστε Παπούα.....είμαστε η άγρια φυλή των Lilipoua!!!

  14. #29
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
    Όλα ωραία ρε παιδιά και μπράβο σας.Συμφωνω οτι ολα αυτα χρειαζονται.Για πειτε όμως και πως θα τα κουβαλήσουμε.Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές.Αυτα όλα δεν γίνεται να μεταφερθούν με μοτοσυκλέτα
    Φυσικά και γίνεται.

    Μόνος, με δυο σαμάρια (ή πλαινές βαλίτσες) και ένα τανκ-μπαγκ τα πράγματα είναι πολύ εύκολα.

    Δικάβαλος είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά και πάλι γίνεται.

  15. #30
    Σουρεαλιστικό Μέλος Το avatar του/της Lilith_tzw
    Εγγραφή
    12/05/2008
    Μηνύματα
    133
    Καλε γινεται και με δυο πανω στην μηχανη.......ολοι και ολα χωρανε με οργανωση....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_1450.jpg 
Προβολές:	1039 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	160732
    Ειμαστε ολοι μοναδικοι

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:19
  2. μπότες/παντελόνι/τσάντες για ταξίδι
    από Dr. Gonzo στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 21:19
  3. Για ταξίδι το πήγαινα, βόλτα το κατάντησα...
    από McGyver στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 18:31
  4. Προετοιμασία για διακοπές
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 00:48
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF