Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: Προετοιμασία για ταξίδι, η λίστα

  1. #46

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
    χμμμμ.... τι ειναι ο κλεφτης βενζινης?

    φύσα ο ένας, ρούφα ο άλλος ...

  3. #48
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
    φύσα ο ένας, ρούφα ο άλλος ...
    ....Bεντουζα!!!

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
    χμμμμ.... τι ειναι ο κλεφτης βενζινης?
    Ένα σωληνάκι. Διάμετρο, μήκος και χρώμα της αρεσκείας μας. Στο Praktiker, αν θυμάμαι καλά, είχα δει και μάλιστα με μια μικρή φούσκα που δημιουργεί αναρρόφηση. Αλλιώς δημιουργούμε αναρρόφηση είτε με το στόμα (λίγο επικίνδυνο) ή με κάποια σύριγγα. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι πιο αντιπροσωπευτικό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5487592.jpg 
Προβολές:	1169 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	197923
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Να κάνω μιά ερώτηση στους ταξιδευτές του forum. Έχω διαβάσει το post αλλά μάλλον μου έχει διαφύγει κάτι .
    Εσείς που βγαίνετε έξω και περνάτε και από χώρες περίεργες ( Βαλκάνια , Αφρική ...κτλ ) με τα χρήματα τι κάνετε??

    Δλδ μετρητά ή πλαστικό χρήμα και που τα κρύβετε ( αν τα κρυβετε) ??

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της boldor900f
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    198
    Εξαιρετικό.
    Πάνω στην ώρα που θα πάω 4 μέρες Πήλιο.
    Τα έχω σημειώσει όλα όσα πρέπει.
    gate 7
    red or dead

  7. #52
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Ένα σωληνάκι. Διάμετρο, μήκος και χρώμα της αρεσκείας μας. Στο Praktiker, αν θυμάμαι καλά, είχα δει και μάλιστα με μια μικρή φούσκα που δημιουργεί αναρρόφηση. Αλλιώς δημιουργούμε αναρρόφηση είτε με το στόμα (λίγο επικίνδυνο) ή με κάποια σύριγγα. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι πιο αντιπροσωπευτικό.
    σε αρκετα BP εχω πετυχει μια σακουλα (ειδικο ανθεκτικο υλικο) που διπλωμενη χωραει στην τσεπη σου ή κατω απο την σελα και σε βοηθαει να φερεις 2λιτρα απο το κοντινοτερο βενζιναδικο (χωρις να ψαχνεσαι για μπουκαλια κλπ)


    Up γιατι ειναι πολυ που θα το ψαχνουν... ΤΩΡΑ με τις αδειες
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    Να κάνω μιά ερώτηση στους ταξιδευτές του forum. Έχω διαβάσει το post αλλά μάλλον μου έχει διαφύγει κάτι .
    Εσείς που βγαίνετε έξω και περνάτε και από χώρες περίεργες ( Βαλκάνια , Αφρική ...κτλ ) με τα χρήματα τι κάνετε??

    Δλδ μετρητά ή πλαστικό χρήμα και που τα κρύβετε ( αν τα κρυβετε) ??
    Μια καλή πατέντα ειναι στις θήκες των προστατευτικών του μπουφάν, στο μανίκι.

    Δυσκολα θα βαλει καποιος χερι εκει
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #54
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Μια καλή πατέντα ειναι στις θήκες των προστατευτικών του μπουφάν, στο μανίκι.

    Δυσκολα θα βαλει καποιος χερι εκει
    Αδιάβροχο πολιμπάκ, ή ειδικά αδιάβροχα τσαντάκια από μαγαζί με ορειβατικά και όπως είπε και ο Κάπτεν μέσα στις θήκες των προστατευτικών. Σπας τα χρήματα σε διάφορα σημεία του σώματος. Έξω από τις επικαλαμίδες του παντελονιού είναι το αγαπημένο μου σημείο, ενώ στο τελευταίο ταξίδι και στα προστατευτικά του ποπού δούλεψαν μια χαρά. Το μπουφάν σε μία στάση μπορεί να το βγάλεις και να κλαπεί. Το παντελόνι πιο δύσκολα... Σημαντικό να μην επηρεάζουν την πρακτικότητα των προστασιών. Μία πιεσμένη επικαλαμίδα, μπορεί να πιέζει το γόνατο και να καταλήξεις με χονδροπάθεια για παράδειγμα...

    Στην αρχή μπερδεύεσαι με τις πολλές κρυψώνες, αλλά μετά την δέκατη μέρα τις έχεις μάθει και συνηθίσει...

    Το πλαστικό χρήμα είναι καλύτερη λύση, αλλά πάντα ανάλογα με τον προορισμό. Οι περισσότερες πιστωτικές κάρτες, δεν παίρνουν καμία προμήθεια σε ανάληψη μετρητών σε ξένη χώρα με την προϋπόθεση ότι θα πληρώσεις τον λογαριασμό σου μετά έγκαιρα, ενώ είσαι σίγουρος για την καλύτερη δυνατή ισοτιμία εκείνη την στιγμή. Επίσης πολύ σημαντικό ότι τα χρήματα που άλλαξες δεν είναι πλαστά κάτι που συνηθίζεται στην μαύρη αγορά.

    Καλό είναι πάντα σε μία τσέπη να υπάρχουν μικρά χρήματα, για αστυνομίες κτλ. Αν μιλάμε για πέσιμο, ποτέ δεν λέμε δεν έχω μαζί μου χρήματα, αλλά δείχνουμε ένα από τα μάτσα χρημάτων που κουβαλάμε και τα προσφέρουμε με χαμόγελο...

    Προσωπικά αποφεύγω χρήση μπανάνας και κάθε είδους τσαντάκι. είναι ότι πιο εύκολο να χαθεί και πάντα ο πρώτος στόχος κλοπής από επιτήδειους.


    Λίγα περισσότερα τιπς για το ταξίδι, αν και δεν έχει να κάνει με λίστα υλικών, αλλά πιο πολύ με προετοιμασία, προσώπων και καταστάσεων.

    Πάντα φεύγουμε με αντίγραφα (φωτοτυπίες) όλων μας των εγγράφων (μοιρασμένα στα αδιάβροχα τσαντάκια με τα χρήματα). Γράφουμε τηλέφωνα γνωστών και πρεσβειών επάνω τους, αλλά και κάτι σε πολύ κλασικό ή τρανταχτό όπως home ή mom ή Love και δίπλα το τηλέφωνο. Εγώ για παράδειγμα γράφω πάντα το τηλέφωνο της αδερφής μου και την λέξη σίστερ μιας και αυτήν έχω εκπαιδεύσει σε περίπτωση κρίσης...

    Στο σπίτι αφήνουμε πάντα φάκελο, με αντίγραφα από όλα μας τα χαρτιά, αν ταξιδεύουμε μόνοι μας, προτείνω το δεύτερο ζευγάρι κλειδιών μέσα στον φάκελο. Τον φάκελο το παραδίδουμε σε έμπιστο πρόσωπο που ξέρουμε ότι θα σκιστεί για την πάρτη μας όταν τον πάρουμε τηλέφωνο με δική του χρέωση για να μας βοηθήσει...

    Αν ταξιδεύουμε με παρέα, μοιράζουμε σε κύκλο τα κλειδιά της μηχανής μας. Εγώ του Βασίλη, τα δικά μου στον Μπάμπη και ο Βασίλης του Μπάμπη για παράδειγμα. Επίσης τα τηλέφωνα και τα στοιχεία των συνταξιδιωτών μας, αλλά και τα στοιχεία των οικογενειών τους (το αντίστοιχο άτομο εμπιστοσύνης) πρέπει να τα έχουμε στο φάκελο με τα χαρτιά μας που αφήσαμε πίσω.

    Πριν φύγουμε, εξηγούμε με λεπτομέρειες το σκεπτικό μας και το πλάνο του ταξιδιού. Δίνουμε σε χαρτί γραμμένες τις ημερομηνίες και τις προγραμματισμένες διανυκτερεύσεις. Κάνουμε μία μικρή παρουσίαση του προγραμματισμένου ταξιδιού, έτσι οι δικοί μας άνθρωπο να ξέρουν τι και πως...
    Τους ενημερώνουμε κάθε πότε θα επικοινωνούμε μαζί τους. Κάθε μέρα στις 21.00 το βράδυ ας πούμε. Βάζουμε ξυπνητήρι και το τηρούμε ευλαβικά προσφέροντας ηρεμία και σε αυτούς που έχουμε αφήσει πίσω. Εξηγούμε πριν φύγουμε την δυσκολία επικοινωνίας από το εξωτερικό, αλλά και το τεράστιο κόστος. Αν βρεθεί ευκαιρία αλλά και αν νιώσεις την επιθυμία να επικοινωνήσεις εκτός προγράμματος θα είναι ευχάριστη έκπληξη για τους δικούς σου. Όσο λιγότερο επικοινωνείς με τους πίσω, τόσο καλύτερο το ταξίδι σου. Σημαντικό, αν είσαι μακριά και σε δύσκολο προορισμό, μία ανησυχία περισσότερο ή ένα πολύ άσχημο νέο (έπεσε η μικρή και έσπασε το χέρι της) μόνο κακό μπορεί να σου κάνει, αποσπώντας την προσοχή σου και βάζοντας σε κίνδυνο εσένα, τους συνταξιδιώτες σου αλλά και όλο το ταξίδι. Από εκεί που είσαι δεν μπορείς να βοηθήσεις έτσι κι αλλιώς.


    Άρχισα πάλι τα μπλαμπλα...
    Οκ.Το βουλώνω.


  10. #55
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Χρόνο να 'χεις και όλα γίνονται...........


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	negative0036.jpg 
Προβολές:	697 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	222699
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #56
    φοβερη δουλεια με τη λιστα. Ευχαριστουμε πολυ, βοηθαει πραγματικα. Τελικα η εμπειρια στην ζωη (σε ολα τα πραγματα και καταστασεις) δεν μπορει να συγκριθει με κανενα πτυχιο.
    Enduro way of life

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
    Να κάνω μιά ερώτηση στους ταξιδευτές του forum. Έχω διαβάσει το post αλλά μάλλον μου έχει διαφύγει κάτι .
    Εσείς που βγαίνετε έξω και περνάτε και από χώρες περίεργες ( Βαλκάνια , Αφρική ...κτλ ) με τα χρήματα τι κάνετε??

    Δλδ μετρητά ή πλαστικό χρήμα και που τα κρύβετε ( αν τα κρυβετε) ??
    Κοίτα μια καλή ιδέα (για μένα) είναι να κρατάς στη τσέπη σου κανονικά τα λεφτά της ημέρας και στη μυστική τσέπη του μπουφάν τα υπόλοιπα +κάρτα.
    Περίπου όλα τα μπουφάν έχουν μια τέτοια τσέπη ή θήκη.
    Το πλαστικό χρήμα είναι μεν καλό αλλά σε παράξενες χώρες ή χώρες του Αν. Μπλοκ πρέπει να προσέχεις 2 πράγματα
    -Που δίνεις την κάρτα (έχουν γίνει μλκιες και σε μεγάλα εστιατόρια-ξενοδοχεία.)
    Ποτέ δεν δίνουμε κάρτα σε γκαρσόνι ενώ εμείς περιμένουμε στο τραπέζι.
    -Πόσα σου κρατάει η τράπεζα.

    Θυμήσου ότι Σ/Κ οι τράπεζες είναι κλειστές αλλά λεφτά αλλάζουν και στα πολύ ακριβά ξενοδοχεία.

  13. #58
    στο θέμα ασφάλειας με τα λεφτά
    εγώ έχω μια μπανάνα κλασική
    εκεί μέσα έχω ένα πορτοφόλι με κάνα 2κατοσταρηκα σε ψηλά
    και μερικές ληγμενες κάρτες
    αν μου την πέσουν θα τους δώσω το fake πορτοφόλι και λέω ότι δεν κουβαλάω λεφτά
    όταν χρειαστώ παίρνω από το ΑΤΜ
    και έχω ένα ειδικό πορτοφόλι που μπαίνει κάτω από την μασχάλη
    έχει σύστημα όπως οι θήκες για πιστόλια
    παίρνει πολλά πράγματα μέσα,διαβατήριο λεφτά , κινητά κτλ
    επίσης έχω βρει κάτι βίδες μακριές που είναι μέσα
    κούφιες και μπορείς να βάλεις 2-3 πεντακοσιαρικα
    μαζί με τα εργαλεία δεν πάει το μυαλό κανενός ότι μέσα έχει λεφτά
    και ένα μπουκάλι νερού που εκεί που είναι το αυτοκόλλητο έχει κρυψώνα
    ξεβιδώνει από κάτω ο πάτος και βάζεις λεφτά μέσα
    και έχει και νερό από πάνω και κάτω
    όλα να στα πάρουν ένα μπουκάλι νερό θα σου αφήσουν :rotflmao:


    PS: Στο Ebay μπορείς να βρεις τα πάντα

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    Μηπως σε φοναζουν bond






    James bond
    :rotflmao: :rotflmao:

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
    Μηπως σε φοναζουν bond
    James bond
    :rotflmao: :rotflmao:
    όχι

    σκέτο ΤΕΡΗΣ απο το Λευτέρης
    :rotflmao:

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:19
  2. μπότες/παντελόνι/τσάντες για ταξίδι
    από Dr. Gonzo στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 21:19
  3. Για ταξίδι το πήγαινα, βόλτα το κατάντησα...
    από McGyver στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 18:31
  4. Προετοιμασία για διακοπές
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 00:48
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF