Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Γνώμες για αγορά Yamaha DT

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    21

    Γνώμες για αγορά Yamaha DT

    Καλημέρα,

    Πρώτο μήνυμα στο forum από εμένα, πιστεύω το post να είναι στην σωστή κατηγορία.

    Θέλω γνώμες ειδικών σε σχέση με μία επικείμενη αγορά που πρόκειται να κάνω -εκτός αν με αποτρέψετε-. Χωρίς να ξέρω από μηχανολογικά θέματα ή να έχω καλή γνώση από μοντέλα της αγοράς, θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός enduro τύπου XT. Αυτή τη στιγμή έχω ενα παλιό παπί honda, το οποίο ήρθε η ώρα να αλλάξω. Η κατάσταση έχει ως εξής, λόγω περιορισμένου budget θέλω να αγοράσω ένα μηχανάκι το οποίο αξιοπρεπώς θα μου βγάλει 1-2 χρόνια χωρίς προβλήματα και μόλις το βαρεθώ και παράλληλα γίνει το δίπλωμα μου απεριορίστων κυβικών, να προχωρήσω σε ένα μεγαλύτερο.

    Ψάχνοντας λοιπον σε αγγελίες βρήκα ένα Yamaha DT του 1999. Σαν μηχανάκι εμφανισιακά και στο όλο στυλ μου αρέσει, όποτε και θέλησα να προχωρήσω την διαδικασία. Μιλώντας με τον άνθρωπο που το έχει ενημερώθηκα για τα εξής: μηχανικά είναι σε άριστη κατάσταση, έχει περίπου 30.000km και η χρήση του όπως χαρακτηριστικά μου είπε ήταν για να κάνει βόλτες με την γυναίκα του στο βουνό (εντουράδα). Συγκεκριμένα μου είπε οτι ο χρήστης της μηχανής ήταν η γυναίκα του και γενικότερα το μηχανάκι ειναι σε άριστη κατάσταση (μηχανή,πλαστικά,λάστιχα), το μόνο "πρόβλημα" είπε ότι είναι μπουκωμένο και ισως θέλει καθαρισμό.

    Η τιμή γι'αυτή τη μηχανή είναι στα 600 ευρώ.

    Έχω ακούσει πολλές και διάφορες απόψεις, όπως το ότι είναι 2χρονο 10ετίας είναι αποτρεπτικό, θα τρέχω και δεν θα φτάνω, άλλοι μου είπαν ότι αν είναι έτσι όπως τα λέει ο ιδιοκτήτης θα το δεί ο μηχανικός και στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να μου βγάλει προβλήματα που δεν θα κοστίζουν πολύ.

    Επειδή λοιπόν είδα ότι υπάρχει επαρκής γνώση σε αυτό το forum θα παρακαλούσα όσους έχουν την γνώση και την διάθεση να με βοηθήσουν, ευχαριστώ.

    Νίκος.

  2. #2

    Re: Γνώμες για αγορά Yamaha DT

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bidil
    Έχω ακούσει πολλές και διάφορες απόψεις, όπως το ότι είναι 2χρονο 10ετίας
    Όσο βρίσκεις ανταλλακτικά θα είσαι ΟΚ. Tα DT είναι σκυλιά!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  3. #3
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Καλως ήρθες Νικο στην παρέα μας

    Εχουμε πολλους εντουραδες που θα σε κατατοπισουν στο τι πραγματικα ζητας και στην τιμη που θα σε βολεψει


  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    21
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

    Όπως προανέφερα, δεν είμαι και πολύ ειδικός σε μηχανολογικά και λοιπά θέματα οπότε θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό που μου απάντησες.

    Μου λες ότι θα είμαι καλά όσο υπάρχουν ανταλλακτικά, όμως θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με το κόστος των βλαβών που πιθανώς να βγάλει. Δηλαδή στα 600 ευρώ που το παίρνω αν πληρώσω και 300 σε ανταλλακτικά είναι η μισή τιμή. Πόσο πιθανό θεωρείς να βγούν μεγάλες βλάβες τις οποίες δεν θα εντοπίσει ο μηχανικός κατά το τσεκάρισμά του, πρίν την αγορά;

    Επίσης θέλω και ένα σχόλιο για την τιμή.

    Ευχαριστώ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    21
    Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

    Περιμένω γνώμες!

  6. #6
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Για 600 ευρώ που το παίρνεις μια χαρά αγορά μου φαίνεται αρκεί να μην διαλυθεί μετά από μερικά τετράγωνα. Ενα απλό διχρονάκι είναι και όλα τα δίχρονα έχουν εύκολη και φθηνή συντήρηση οπότε μην ανησυχείς και πολύ. Κι εγώ ενα DT200WR έχω πάρει μεταχειρισμένο και πρόβλημα δεν είχα. Και 300 ευρώ επιπλέον να του βάλεις η τιμή είναι καλή.

    Καλό είναι να το ρίξει και μια ματιά ένας μηχανίκός πάντως έστω και στα πεταχτά.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    21
    Σε μηχανικό θα πάω σίγουρα, και όχι στα πεταχτά, θα το δεί αναλυτικά και θα το οδηγήσει, άλλωστε δεν είχε κανένα πρόβλημα σε αυτό ο ιδιοκτήτης ο οποίος θα έρθει και απο πολύ μακριά -εκτός αθηνών-, οπότε δεν πιστεύω άλλα να λέει και άλλα να βρούμε με τον μηχανικό.

    Μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις αυτό που είπες για τα 300 ευρώ extra?Εννοείς σε πιθανές βελτιώσεις που θα ανεβάσουν την απόδοση;;

    Γενικά μιας και το είχες το μηχανάκι, ήσουν ευχαριστημένος; Καλό στην οδήγηση;

  8. #8
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Όχι δεν έχω κάτι σχετικό. Εσύ ανέφερες τα 300 ευρώ και εγώ απάντησα σε αυτή την υπόθεσή σου. Με 300 ευρώ νομίζω ότι κάνεις πληρες ρεκτιφιέ και service.

    Το μηχανάκι είναι ενα αξιοπρεπές entry level enduro παλιάς σχολής που ούτε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα αλλά ούτε και θα σε δυσκολέψει κάπου. Ελαφρύ και fun σαν δίχρονο και πολύ αξιόπιστο. Δεν έχω βγάλει καν την τρόμπα λαδιού μιας και εξακολουθεί να δουλεύει μια χαρά (αν και πάντα προληπτικά τσεκάρω εαν τραβάει λάδι). Επίσης δεν θα το λυπηθείς όπου κι αν το πας και όσο κι αν το κακομεταχειριστείς ακόμη κι αν το ρίξεις στο γκρεμό. Αυτοί ήταν και οι λόγοι που το πήρα.

    Θέλει ενα καλό ρύθμισμα στο YPVS για να δουλέυει σωστά.

    Το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν ότι η μπροστά ζάντα μου έβγαλε κάποια σαπίσματα και για προηπτικούς λόγους την άλλαξα κομπλέ μιας και οι ακτίνες ήταν κι αυτές ζορισμένες από τα χρόνια.

    Ενα το μηχανάκι είναι χωρίς προβλήματα η τιμή που το παίρνεις είναι η μισή από αυτή που συνήθως το βρίσκεις.

    Υ.Γ. Μιλάω για το δικό μου το DT200WR που είναι ελαφρά διαφορετικό από το απλό DT οπότε δεν ξέρω τι λέει το απλό στο βουνό αλλά μηχανολογικά ισχύουν τα ίδια.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    21
    OK, Σε ευχαριστώ, μπορώ να πω ότι είναι κατατοπιστική η απάντησή σου..

    Μόνο αυτό με το YPVS δεν κατάλαβα γιατί όπως σου είπα δεν ξέρω από τεχνικούς όρους και μηχανολογικά.

  10. #10
    Από wikipedia

    YPVS
    YPVS Yamaha engines, Yamaha Power Valve System: Yamaha engineers realised that by altering the height of the exhaust port they could effectively change the engine power delivery thereby having (almost) the best power across the entire rev range. so it was that the YPVS was born. The valve is of a cylindrical design running across the top of the exhaust port, it is turned using a servo motor controlled from a computer box taking information from the cdi (and other locations). The valve is a sort of oval shape. This changes the size of the exhaust port at different engine speeds maximising the available power at all rev ranges. It was fitted to all of the latter models of the RZ/RD two-stroke road bikes (125, 250 350 and 500 cc),their TZR range, as well as most of the YZ series of motocross bikes (The YPVS is only found on the liquid cooled bikes not air cooled versions). Yamaha have also used a guillotine version in some of their later models such as the TZR250R SPR model. Yamaha DT125R is the most powerful streetlegal 125cc enduro motorbike.

    Yamaha was actually the first company to produce consistent results with their YPVS in their race bikes. The 1977 OW35K was the first race bike to incorporate the power valve system and it won the Finnish GP in 1977. The Kadenacy effect was harnessed and controlled to a point that gave Yamaha great advantage over all the other manufacturers throughout the late 70's and into the mid 80's. The first street bikes with YPVS were the RZ/RD350 YPVS,(LC2) and RZ 500 GP Replica in 1983-84.



    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  11. #11
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ενας μηχανισμός που ανοιγοκλείνει μια βαλβίδα στην αρχή της εξάτμησης και βρίσκεται κάπου στο αριστερό πάνω μέρος του κινητήρα και ανοιγοκλείνει για καλύτερη απόδοση του κινητήρα. Όπως ολα τα ηλεκτρονικά ελεγχόμενα συστήματα θέλει σωστό ρύθμισμα αλλιώς καλύτερα να μην υπήρχε. Απλά ο μάστορας που θα το κανει service πρέπει να ξέρει να το κάνει γιατί δεν είναι όλοι σχετικοί (όλοι λένε ότι είναι όμως).

  12. #12
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    βασικα, καλο θα ηταν να το πας σε καποιον που ξερει απο yamaha
    για να τσεκαρει καποια εξειδικευμενα πραγματα οπως το ypvs.

    να ειναι ξεκαθαρο οτι υπαρχει και δουλευει στο μηχανακι σου γιατι αλλιως το μοτερ δεν δουλευει οπως πρεπει, και σε αλλη περιπτωση δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα απο yamaha ή μεταχειρισμενα το συστημα..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    21
    Σε συνεργείο της Yamaha θα πάω, χρήσιμο αυτό για το YPVS

  14. #14
    Πρώην κάτοχος DT200R μοντέλο 93 . Ενα έχω να πω . Με κινητήρα Minareli ...ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ...Μόνο τις ντίζες στο YPVS να ελέγξεις και αν τυραβάει η τρόμπα . Σαφώς το λαδάκι μίξης να μην το τσιγκουνεύεσαι και θα σε πάει όπου θες. Εγώ ανεβοκατέβαινα με αυτό Πειραιά Καρπενήσι με βροχές χιόνια και καύσωνες . Ουδέποτε μου ζήτησε κάτι ...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    21
    Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου!

    Φαντάζομαι ότι θεωρείς όλη τη γενιά των DT αξιόπιστη εννοώντας από το '93 που είχες μέχρι τα τωρινά.

    Συγκεκριμένα είδα και κάποιες άλλες αγγελίες από DT του '97 κ '98 αλλά τα θεώρησα τελειωμένα. Μάλλον θα έχεις διαφορετική άποψη πιστεύω και θα ήθελα να την ακούσω.

    Σχολίασε μου επίσης σε παρακαλώ την τιμή.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  4. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF