Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Πληροφοριες για Νιτρο σε Ζχ10 05

  1. #1

    Πληροφοριες για Νιτρο σε Ζχ10 05

    Μονο οποιος ξερει αποκλειστικα σχετικα με προμηθεια πραγματων και τοποθετηση νιτρου μοτο και ειδικοτερα zx10 του 05.

  2. #2

    nitro?

    Η ΠΡΩΤΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΙΤΡΟ.

    Τωρα αν εσυ θες σονικαικαλα να το νιτραρεις, μπορεις να βρεις πολλων ειδών κιτ στο www.ebay.com

    Ομως.....

    Εχε υπ οψην σου πως θα χρειαστεις διαφορα "extra" εφ οσον θες να νιτραρεις πολυστροφο μοτερ.

    Με απλα λόγια αν απλα παρεις και φορεσεις το κιτ πανω στο μηχανακι, χωρις περεταιρω μετατροπες......σε βλεπω με σετ λιωμενα πιστονια και μονο ο Θεος ξερει τι αλλο.

    Συμβουλεψου καποιον που να έχει κανει ήδη μια τετοια μετατροπή ή ισως καποιον μηχανικό που να έχει k@vl@ με dragster και ευθείες.

    Αν παλι δεν ξέρεις καποιων πες μου να σου στείλω info τετοιων συνεργειων με πμ.

    Αντε καλα γκαζια και με προσοχή

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879

    Re: Πληροφοριες για Νιτρο σε Ζχ10 05

    Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
    Μονο οποιος ξερει αποκλειστικα σχετικα με προμηθεια πραγματων και τοποθετηση νιτρου μοτο και ειδικοτερα zx10 του 05.
    Δυο απλές ερωτήσεις!
    Έχεις εκμεταλλευτεί πλήρως τη δύναμη του zx10 και δεν σου φτάνει το γκάζι του δλδ?
    Το ενδεχόμενο να ''εκραγεί'' το μοτέρ όταν θα το πας στα όρια του με το νίτρο το σκέφτηκες?
    Με κάθε επακόλουθο!

  4. #4
    fan, εχω ο ιδιος φτιαξει διαφορα νιτρατα,αλλα αυτοκινιτα.
    Γνωριζω πολλα πραγματα αλλα εχω καιρο να ασχολιθω και το συζηταω να παρω γνωμες.
    Με εδιαφερει και η αξιοπιστια του μοτερ.
    Οπως καταλαβαινεις γνωμες ρωταω γιατι κατι που εχεις καιρο να ασχοληθεις καμια φορα υπαρχουν εξεληξης στο τομεα αυτο που δεν γνωριζεις.

    Επομενως θελω καποιον που εχει φτιαξει κατι παρομοιο

    Ξερεις για το Ηup τις power commander?

    sakisvolε τιποτα δεν ειναι αρκετο σε αυτη τη ζωη

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Ρε συ εντάξει τίποτα δεν είναι αρκετό σ' αυτή τη ζωή αλλά το zx10 είναι ss και πολύ δυνατό
    για να του βάλεις νίτρο!
    Σε αγώνες drag θα το πας? Τότε άντε ας πούμε ότι το θέλει !


  6. #6
    Fan,an ξερεις στειλε πληροφοριες με πμ για το κιτ εδω στην Ελλαδα για αγορα.
    Ποια καταστηματα το προμηθευουν!

  7. #7
    sakisvolος, εχει ανεβει πολυ το επιπεδο και πρεπει να παρουμε τα μετρα μας.

  8. #8
    Καλημερα και παλι....

    Επειδή το βρήκα ενδιαφέρων μπήκα στον κόπο να κανω μερικα τηλέφωνα....

    Δηστυχος και στους 3 εμπόρους που ήξερα όταν ασχολιόμουν με τέτοια πήρα την ίδια απαντηση....

    "-Ο κόσμος πλέον μπαίνει στο ebay και τα αγοράζει μόνος του...."

    Ο μοναδικός που βρήκα που ασχολέιτε ακόμα με τέτοιου είδους εμπορία, είναι ο Παπαγιάννης κάπου στον Πειραια αλλα και πάλι δεν σου κάνει καθώς φέρνει μόνο κιτ για αυτοκίνητα (μεγάλα μπεκ μεγαλη μπουκάλα και γενικά μετατροπές ανω των 500-600 ίππων).

    Ο μοναδικός που δεν βρήκα το τηλέφωνό του (το εχασα ο μακακας) είναι ενα κατάστημα στη Θηβών MOTO Billys Rentiouris" ή καπως έτσι....Μπορεί να κάνω και λάθος στο επώνυμο.
    Τον τύπο δεν τον ξέρω ούτε έχω παει ποτέ απ το κατάστημά του, οπότε μην μπεις στον κόπο να με ρωτήσεις που ακριβώς είναι. Απλα τον είχα σαν contact απ τις παλιές "κακές και πονηρές" εποχές.

    Αν τυχών τον βρείς και δεν έχει ούτε αυτος........ασχημα τα πράματα......

    Μονο απο internet μετά.

    Ενημέρωνέ με για την κατασκευή σου ε!

  9. #9
    eyxaristo file

  10. #10
    Γεια σου φίλε μου


    Έχω βάλει νίτρα σε c50 ζ125 gsxr busa ktlp.

    το να περάσεις νίτρα πάνω σε ένα μηχανάκι είναι πολύ εύκολο. το δύσκολο όμως είναι να ρυθμίσεις και να φέρεις σε ασφαλή επίπεδα την χρήση του νίτρου. υπάρχουν δυο είδη νίτρων και πολλές διαφορετικές διαδικασίες τοποθέτησης με πολλά ηλεκτρονικά υπό βοηθήματα που αποφέρουν ασφαλή λειτουργία.


    Εσύ από ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις να ανοίξεις μοτέρ απλά μόνο να ψεκάσεις και να έχεις και την αξιοπιστία του μοτέρ. . οπότε έχουμε και λέμε μπορείς να ψεκάσεις μέχρι 30hp στους αεραγωγούς (Εμέσα) και 15hp στις εισαγωγές άμεσα.


    Αν θέλεις πάντως έχω ένα σύστημα της nos με 2λιτρων μπουκάλι υγρού τύπου όπου είναι και μονομπεκο. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου ένα πμ.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaliba

    Αν θέλεις πάντως έχω ένα σύστημα της nos με 2λιτρων μπουκάλι υγρού τύπου όπου είναι και μονομπεκο.
    Μονομπεκο? Σε μοτο?
    Βοήθησέ με να καταλάβω.......

    Και πως διάολο μοιράζεται?

  12. #12
    ασφαλως ,


    οταν λεω μονομπεκο εννοω με ενα fogger . κοιτα την φωτο παρακατω ειναι συστηματα oxide που δινουν κιτ 4ρων 2 και 1 fogger.


    http://i126.photobucket.com/albums/p...rin/fogger.jpg




    thanks.

  13. #13

    kaliba

    ακριβως αυτα ζηταω.
    tsekare to pm sou.
    thanks olous paides.

  14. #14
    το μοτερ σου,κατω, ειναι νορμαλ?
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #15
    Ναι
    Για αυτο το σηζηταω,μηπως εχει φτιαξει κανεις zx10,toy 05 για να μαθω αν αντεχει.

    Σημερα εμαθα οτι ενα zx10 με νιτρα (δεν ξερω πως και τι απο πραγματα) αλλα εκανε μπουμ στο δυναμομετρο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορίες για επιβίωση σε camping
    από Operater στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 12:56
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 14:02
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 09:32
  4. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 09:33
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 16:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF