Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 216

Θέμα: Τα servise's του 1200GS... Joined Posts

  1. #76
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Ειναι δυνατον ρε παιδια να εχετε δωσει τοσα λεφτα και να μιλαμε για φορτιστες μπαταριας σαν αξεσουαρ μοτοσυκλετας...Ειναι να τρελενετε κανεις...
    Το άλλο το καλοκαίρι με τους δείκτες βενζίνης το έμαθες ?? Που είχαν απορυθμιστεί όλα τα φλοτέρ λόγο καύσωνα ?

    Ευτυχώς πέρασε η ζέστη και ηρέμησε η μηχανή.

    Σας το λέω εγώ έχει ψυχή η άτιμη το χειμώνα κρυώνει το καλοκαίρι ζεσταίνεται.......

    peterv

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Ειναι δυνατον ρε παιδια να εχετε δωσει τοσα λεφτα και να μιλαμε για φορτιστες μπαταριας σαν αξεσουαρ μοτοσυκλετας...Ειναι να τρελενετε κανεις...
    ΝΑ ΤΑ ΠΑΛΙ ......

    ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ?

    ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ ?
    Νίκος RT

  3. #78
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Οχι "ρε φιλε" αλλα δεν εχω δει και αλλο μηχανακι να θελει να αγορασεις σαν αξεσουαρ φορτιστη μπαταριας γιατι ειναι ελατωματικο....
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/11/2004
    Μηνύματα
    76
    Καλημέρα,

    Η μπατεαρια που φοραει το RT ειναι gel
    υπαρχει προβλημα εαν την φορτισω με κανονικό φορτιστή (παλαιου τυπου) ή πρεπει οπωσδηποτε να υποστηριζει ο φορτιστής μπαταριες gel

    δημος

  5. #80
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Οχι "ρε φιλε" αλλα δεν εχω δει και αλλο μηχανακι να θελει να αγορασεις σαν αξεσουαρ φορτιστη μπαταριας γιατι ειναι ελατωματικο....
    Φίλε εξαρτάται τι εννοούμε ελλατωματικό .

    Για παράδειγμα όταν ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή σου έχει τα συνήθη λάθη και πέρνει βελτίωση με αναβάθμιση (update) για να δουλεύει καλύτερα . Τότε αντί να κάνεις αναβάθμιση το πρόγραμμα θεωρείς ελατωματικό το Pc σου και το αλλάζεις ?

    Στο Transalp που είχα κάθε δύο με τρία χρόνια άλλαζα μπαταρία λόγω φυσιολογικής φθοράς . Εδώ έχω την μηχανή δύο χρόνια χωρίς να έχει πρόβλημα η μπαταρία ζήτησα και μου την άλλαξαν και δεν πλήρωσα τίποτα λόγω εγγύησης . Αντε να τα βρείς σε άλλες μάρκες αυτά Honda ας πούμε που ξέρω από προσωπική εμπειρία.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Οχι "ρε φιλε" αλλα δεν εχω δει και αλλο μηχανακι να θελει να αγορασεις σαν αξεσουαρ φορτιστη μπαταριας γιατι ειναι ελατωματικο....
    OK ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΚΤΜ ΕΧΕΙ ΜΑΝΙΒΕΛΑ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

    ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙΣ?

    ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ
    ΑΝ ΝΑΙ ---->

    ΕΕΕΕΕ ΦΟΡΤΩΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ?

    ΑΝ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ?
    ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΦΩΡΤΗΣΗ Η ΑΛΛΑΓΗ
    Νίκος RT

  7. #82
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Προς ενημερωσει εχω 3 αυτοκινητα και 6 μηχανακια, το ΚΤΜ δεν εχει μανιβελα και αν οποιο απο αυτα τα οχηματα μεσα στα πρωτα 10000 χιλιομετρα εμενε απο μπαταρια θα το εβαφα μπλε και θα το βουταγα....Δεν ειμαι κολλημενος κατα της BMW αλλα μου ακουγετε τρελο τα προβληματα που εχει παρουσιασει το συγκεκριμενο μοντελο.Μου αρεσει πολυ εμφανισιακα αλλα 4 φιλοι που το εχουν εχουν τρελαθει να πηγαινουν στο Παναγιωτοπουλο για βλαβες και ακουω και εδω μεσα πολλα..Ναι χρησιμος ειναι ενας φορτιστης και παντα μπορει να κατσει η στραβη αλλα οχι ετσι!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  8. #83
    καλησπερα.

    μετα απο αρκετο καιρο ξανα γραφω.

    Καλα ρε δεν βαρεθηκατε να βριζεται τις bmw και οι υπολοιποι
    δεν εχετε βαρεθει να τις υπερασπιζεστε;;;;;;

    τελος παντων, νομιζω οτι ενα απλο update ειναι και τιποτα αλλο, ουτε καν προβλημα λεγεται. Ας το παρει ο καθενας οπως θελει.


    RSP ασχετο αυτο, τελευταια σε ειχα αφησει με ενα ΧΧ, τι εγινε και ξανα γυρισες σε ον-οφ.(αμα θες απαντησε με πμ. γιατι ειναι ασχετο με το θεμα εδω μεσα)

  9. #84
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    και αν οποιο απο αυτα τα οχηματα μεσα στα πρωτα 10000 χιλιομετρα εμενε απο μπαταρια θα το εβαφα μπλε και θα το βουταγα....

    Δεν είμαι και δεν θέλω να είμαι επιθετικός σε κανένα της εδώ παρέας . Πάντα με φιλική διάθεση τα λέω με μοναδικό στόχο την ανταλλαγή απόψεων. Συμφωνώ μαζί σου για το ότι αν παρουσίαζε προβλήματα όπως μπαταρία κ.α. θα το πέταγα και εγώ. Αλλωστε δεν είμαι διατεθιμένος να έχω δώσει κοντά 15.000 ευρώ για πλάκα. Αρα ο πιο απαιτητικός από όλους είμαι εγώ που αξιώνω να έχω ένα αξιόπιστο μμηχάνημα που θα κάνει την δουλειά του απροβλημάτιστα.

    ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ 37.000 χλμ. η μηχανή σε πολύ κρύο άδειαζε την μπαταρία μου . Η ίδια η μπαταρία δεν είχε πάθυει τίποτα αλλά στα μέτρα των απαιτήσεων μου ζήτησα να αλλαχθεί ώστε να είμαι σίγουρος. Οπως και έγινε ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ.

    Τώρα η αναβάθμιση λογισμικού πάντα συμβαίνει και θα συμβαίνει. Εγώ προσωπικά παρακαλάω να πουλάει αυτό το μοντέλο ώστε η BMW να κάνει το κόπο να βγάζει συνεχώς και νέες αναβαθμίσεις τόσο καλύτερα θα πηγαίνει η μηχανή.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grsart
    Καλα ρε δεν βαρεθηκατε να βριζεται τις bmw και οι υπολοιποι
    δεν εχετε βαρεθει να τις υπερασπιζεστε;;;;;;
    Ο παλιός είναι σωστός

    Μάλλον έχει δίκιο παιδιά

    . -
    Νίκος RT

  11. #86
    Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
    Ο παλιός είναι σωστός

    Μάλλον έχει δίκιο παιδιά

    . -
    www.caferacers.gr

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Λοιπόν παιδιά μιας που εκτός από προβλήματα μιλάμε και για κόστος συντήρησης.

    Φίλος το καλοκαίρι του 05 αγόρασε το VARADERO 1000 εγώ το R1200GS. Kόστος συντήρησης έως τώρα το VARADERO 6500χιλ.
    το BMW 5500χιλ.

    VARADERO R1200GS

    1o service 1000χιλ. 82 € 75 €
    2ο service 6000χιλ. 190 € 98 €

    Το επόμενο service είναι προγραμματισμένο για τα 10000χιλ. προβλεπόμενο κόστος μέτα από ερωτηση σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία : VARADERO 400 € / R1200GS 220 €. Τα παραπάνω δεν τα αντιπαραθέτω για κανένα άλλο λόγο παρά να αποδείξω οτι σε κάθε τι που επιλέγουμε υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά.

    Τώρα με το θέμα της μπαταρίας ρώτησα φίλο Γερμανό με πολλά χρόνια εμπειριάς σε BMW σήμερα έλαβα email . Στo R1200GS στο σύστημα πέδισης ( ΦΡΕΝΑ) η BMW έχει θεσπίσει το SERVO SYSTEM δηλαδή κοντολογής πατώντας μπροστινό φρένο ενεργοποιηται κατά 20% και το πίσω. Αυτό το συστημα πέδισης για να δουλέψει άψογα χρησιμοποιει πολύ ρεύμα. Μην τολμήσεται να οδηγήσεται την μοτο σας με προβλημα στην μπαταρία ποτέ - ούτε μέτρο.

    Το πρόβλημα αυτό - εάν μπορέι να θεωρηθεί πρόβλημα - αντιμετοπίζεται με την ορθή χρήση του φρένου π.χ αποφεύγουμε να πατάμε φρένο με τον διακόπτη στο on με το μοτερ σβηστώ.
    Επίσης σε φανάρι - σε ευθεία εννοείται - σταματημένοι ισοροπούμε την μοτο με τα πόδια εάν είναι δυνατόν αποφευγοντας την χρήση του μπροστινού φρένου και άλλα τέτοια "κόλπα" ουτοσώστε να δίνουμε την ευκαιρία στην μπαταρία να κρατάει όσο το δυνατόν μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας. Κατά την διάρκεια της εκκινησης πάντα να αφήνουμε να τελειώνει το SELF TEST που κάνει ο εγκέφαλος της μοτο. Οι ελλιγμοί σταθμευσης να γίνονται όπου ειναι δυνατόν με τα χέρια, με σβηστώ το μοτερ.

    Ελπίζω να βοήθησα εγώ πάντος τα παραπάνω έχω αρχίσει να τα συνηθίζω σιγά σιγά.
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  13. #88
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Συγνώμη αλλα σε ποια πόλη κυκλοφορείς? Αν είσαι στο Παρισι που είναι φλαταδούρα πάω πάσο αλλα στην Αθήνα πως διάολο θα καταφέρεις να κρατήσεις το θηρίο χωρίς φρένα? Για μην ρωτήσω καλύτερα τι θα γίνει στο χώμα... σε μια κατηφόρα χωρίς το ABS και φορτωμένος...
    Το capo που φοράει το ιδιο ABS με το GS (χωρίς τις servoμαλακίες βέβαια) δυο χρόνια τώρα δεν είχα προβλημα μπαταρίας.

    Sorry που μπήκα σφήνα αλλά δεν είναι σοβαρά πραγματα αυτα
    THE MORE WE SEE THE MORE WE KNOW...

  14. #89
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση??? Σε περίπτωση που σου σβήσει τί γίνεται??? δεν έχεις φρένα????

    Αν παίζει κάτι τέτοιο είναι πολύ επικίνδυνο

  15. #90
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
    Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση??? Σε περίπτωση που σου σβήσει τί γίνεται??? δεν έχεις φρένα????

    Αν παίζει κάτι τέτοιο είναι πολύ επικίνδυνο
    Φρένα έχεις πάντα, απλά όταν είναι σβηστεί η μηχανή δεν δουλεύουν τα σερβό με αποτέλεσμα να πατάς την μανέτα αρκετά και να φρενάρει λίγο πιο αργά από ότι με ενεργοποιημένο το σερβό.
    Βέβαια στο manual λέει ότι γενικά ο τρόπος αυτός χρησιμοποιηται μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης (όπως μου έτυχε εμένα στην Ιταλία και δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα) .

    peterv

Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα 3 κακά του πέους
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 03:40
  2. Για τα 50.000 του v-strom μου
    από MUSTILI στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2009, 13:05
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2006, 23:48
  4. τα (μελλοντικα) αστεια του 21ου αιωνα
    από bartlal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 02:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF