Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 216

Θέμα: Τα servise's του 1200GS... Joined Posts

  1. #1
    Παλαιό Μελος Το avatar του/της GEORGE_37
    Εγγραφή
    15/07/2002
    Μηνύματα
    232

    Cool Τα servises του R1200GS...

    Τα services του R1200GS... Τιμές, εργασίες, πού τα κάναμε, εντυπώσεις κλπ.
    Γιώργος R1200GS

    www.ForumGS.gr

  2. #2
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Panagiotopoulos
    til 2106046940-1

    Perioxi : Gerakas , konta sto ypourgeio syginonion.

    MONO ekei
    - service 1000 xlm : 65 euro
    - alagi ladia kai piso takakia sta 5000 xlm : 67 euro ola mazi
    - service 10000 xlm: den xero akoma alla tha sas po se 1500 xlm apo tora (nomizo oti ola mazi pane gyro sta 200-300 euro...)
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  3. #3
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΤΗΕ BEST

    Τα πισω τακακια γιατι τα αλλαξες;

  4. #4
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Na xerete oloi oi katoxoi ton 1200GS oti kathe 5000 xlm tha alazete takakia piso frenon (kai na to tsekarete syxna) logo syxnis odigisis mesa stin poli. H mixani otan patas to mprostino freno pianei kai 20% tou piso opote oti kai na kanete mesa stin poli tha sas troei ta piso frena (35 euro kanoun ta takakia) . An tin odigeite exo apo tin poli kathe 8000 xlm tha ta alazete.
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  5. #5

    Service R1200GS

    Γεια σε όλους!
    Είμαι καινουργιος στο forum και θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου απο το service.

    1ο (1000χμ) Αλλαγή λαδιών με ημισυνθετικά, όχι αλλαγή φίλτρου διότι τα λάδια ήταν καθαρά. Σε εξουσιοδοτημένο συνεεργείο του δικτύου Παναγιωτόπουλος. 35Ευρώ

    2ο (5000χμ) Αλλαγή λαδιών και φίλτρου με ορυκτέλαιο. Στον Παναγιωτόπουλο. 32-38Ευρώ

    Το ημισυνθετικό έκανε τον κινητήρα να ακούγετε λιγότερο (όχι τόσο τραχύς ήχος), θα το προτιμήσω στην επόμενη αλλαγή λαδιών. Ίσως να κάνω αλλαγές εναλλάξ, χειμώνα ορυκτέλαιο, καλοκαίρι ημισυνθετικό. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615

    Re: Service R1200GS

    Αρχικά δημιουργήθηκε από motoforever
    Γεια σε όλους!
    Είμαι καινουργιος στο forum και θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου απο το service.

    1ο (1000χμ) Αλλαγή λαδιών με ημισυνθετικά, όχι αλλαγή φίλτρου διότι τα λάδια ήταν καθαρά. Σε εξουσιοδοτημένο συνεεργείο του δικτύου Παναγιωτόπουλος. 35Ευρώ

    2ο (5000χμ) Αλλαγή λαδιών και φίλτρου με ορυκτέλαιο. Στον Παναγιωτόπουλο. 32-38Ευρώ

    Το ημισυνθετικό έκανε τον κινητήρα να ακούγετε λιγότερο (όχι τόσο τραχύς ήχος), θα το προτιμήσω στην επόμενη αλλαγή λαδιών. Ίσως να κάνω αλλαγές εναλλάξ, χειμώνα ορυκτέλαιο, καλοκαίρι ημισυνθετικό. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό.
    STA 1000 KM MONO 35 EUROS ?????

    KALH FASH... Μηπως κανουμε κατι λαθος ????
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  7. #7
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Oxi den kanei lathos Gianni , toso einai to kostos,

    Oson afora auto pou leei o motoforever exei dikio, ontos ta imisynthetika ladia beltionoun ton ixo tou kinitira alla den xero kata poso synistatai gia tis tribes bou exei o boxer. Tha to koitaxo kai tha sas po...
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    ok
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  9. #9
    Θα ήθελα να προσθέσω ότι απο την στιγμή που κάνουμε συχνες αλλαγες λαδιών ουσιαστικά κάθε 5000χμ ίσως να μην παίζει πολύ σημασία το είδος του λαδιού στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, αλλώστε για το βάζει ο εξουσιοδοτημένος συνεργάτης δεν πιστεύω να είναι λάθος.

    Όμως αν την ψάξουμε την δουλειά.....και λόγοι όπως..

    -Ελλάδα..υψηλές θερμοκρασίες
    -Σκληρή χρήση, πολη...., ταξίδι υψηλές ταχύτητες...


    ισως η χρήση του ημισυνθετικού να ήταν πιο καλή παρόλο το πιο υψηλό κόστος.

    Άλλωστε το θέμα είναι το λάδι να δουλευεί
    Το ημισυνθετικό μου στα 5000χμ βγήκε μαύρο! και έτσι επρεπε, θα δώ σε 3000χμ το ορυκτέλαιο και θα ενημερώσω...πάντως η διαφορά στον ήχο είναι μεγάλη...
    Διαφορά στην θερμοκρασία ΚΑΜΙΑ..

  10. #10
    Εμενα παντως στον παναγιωτοπουλο στον Γερακα(δεν ξερω αν εχει αλλου) μου ειπαν να βαζω μονο ορυκτελαιο, επειδη ειναι boxer. Επισης οτι ο κινητηρας θα αρχισει να στρωνει μετα τα 5000+ χλμ. και οτι μπορει να τσιμπησει λιγο λαδακι, οποτε να ελεγχω τα λαδια συχνα, μην φανταστειτε κανα λιτρο λιγο ειπαμε.
    Στα 1000 αλλαγη λαδια,φιλτρο λαδιου 50 €
    ακομα δεν φτακαμε στα 5000.

  11. #11
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Basika kai emena pou ekana to service sta 5000 xlm mou milise gia oryktelaio....
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  12. #12
    καλησπέρα,

    στο motogenesis στον πειραια, 110€

    Αλλαγή λαδιών, αλλαγή φίλτρου λαδιού και πέρασμα από τον εγκέφαλο.

    Δεν μου ανέφεραν τίποτα περί τσιμούχας στην αντλία βενζίνης ούτε για την τσιμούχα στο πίσω διαφορικό.

    Για τις αναρτήσεις μου είπαν να μην πειράξω προς το παρόν τίποτα παρά μόνο την προφόρτηση του πίσω ελατηρίου και αυτό ανάλογα με το φορτίο της μηχανής. Ολα τα άλλα πολύ αργότερα αφού δουλέψει αρκετά χιλιόμετρα (πάνω από 20.000χλμ).

    Στην ουσία ο μόνος έλεγχος κατά τους εκεί μηχανικούς που πρέπει να κάνουμε εμείς σαν απλοί αναβάτες είναι η στάθμη του λαδιού του κινητήρα (από το παραθυράκι με σβηστή αλλά ζεστή την μηχανή, συνήθως κάθε 1000χλμ) και αν χρειαστεί να συμπληρώνουμε και τον αέρα στα λάστιχα.

    κάτι ακόμα,
    του είπα μία παρατήρηση που είχα για τον δείκτη βενζίνης. Ηταν η εξής: ο δείκτης πέφτει με μιάς από το FULL στο 1/2 με το που καταναλωθεί το μισό ντεπόζιτο και έπειτα πέφτει κανονικά (γραμμούλα-γραμμούλα) μέχρις τέλους. Μου είπε πως έτσι δουλεύει και κάτι άλλα δήθεν τεχνικά. Δεν ξέρω αν και σε εσάς συμβανει το ίδιο αλλά θα ήθελα να το μάθω...

    ...όντως οι μπάρες τις BMW (τις οποίες δυστυχώς και έχω βάλει) τελικά δεν είναι και τόσο προστατευτικές σε σχέση με αυτές του Spike που τυχαία τον πέτυχα στην Βασ. Σοφίας. Ισως θα έπρεπε να τις αλλάξω εν καιρώ.

    χρήστος

  13. #13
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Xristo kalos irthes sto forum kai elpizo na mporesoume na se boithisoume se oti xreiasteis.

    1. O deiktis benzinis dystixos peftei apo to full sto miso kai meta stadiaka , omos milisa me enan filo stin germania kai mou eipe oti epidi paraponiountai polloi gia ayto i BMW tha alaxei stin epomeni anabathmisi tou software tin endeixi me pio megali leptomeria. Tora an stekei auto i oxi tha to doume sto mellon.

    2. Gia tis mpares pou eides einai Hepco & Becker kai tis pira 200 euro apo ton Imported Bikes (kosta) sto pagrati (til 2107525690) mporeis na ton pareis tilefono kai na tis parageileis opote theleis. Exe ypopsin sou oti tis mpares tis original tis aposyrane epidi se kapoio atyxima ragise to block tou kinitira. Exoun pei oti tha tis antikatastisoun alla eipothike oti tha alaxoun mono tin basi pou denei epano sto block, opote nomizo kai ego oti i kalyteri lysi einai ta hepco.

    3. 110 euro gia proto service einai PARA POLLA lefta kai nomizo oti prepei na arxiseis na tin pigaineis ston Panagiotopoulo ston Geraka. Emena mou xreose sta 1000xlm 65 euro kai opote xreiastika na to balo sto GT1 (ton egefalo) den mou xreose tipota !!!!

    Otidipote allo theleis pes mou alla mporeis na diabaseis kai ta proigoumena post pou exoume grapsei gia to 1200. Kalosirthes kala xiliometra kai panta orthios.
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  14. #14
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697

    Service 10,000 Xlm...

    THN PEMPTH TO PROI THA PAO STON PANAGIOTOPOULO GIA TO SERVICE TON 10000 XLM.....

    AN EINAI KANEIS EKEI AS PERASEI GIA PAREA GIATI ME BLEPO NA KATHOMAI MEXRI TO MESHMERI.....
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  15. #15
    αυριο θα τον παρω να κλεισω για τα 40000χλμ. θα του πω αν μπορει για Πεμπτη!!!

Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα 3 κακά του πέους
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 04:40
  2. Για τα 50.000 του v-strom μου
    από MUSTILI στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2009, 14:05
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2006, 00:48
  4. τα (μελλοντικα) αστεια του 21ου αιωνα
    από bartlal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 03:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF