Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Η περιπετεια με τα λαδια της μηχανης μου TDM 850

  1. #1

    Η περιπετεια με τα λαδια της μηχανης μου TDM 850

    Πηγα το Σαββατο στην yamaha αγορασα ενα 5 λιτρο yamalube 20-50 ομολογω πολυ ωραιο λαδι ημισυνθετικο και φιλτρο λαδιου μαζι και τα oring.Και μετα πηγα σε ενα φιλο, που κατεχει καποια πραγματα απο μηχανικα , να αλλαξω τα λαδια ανοιγουμε την ταπα βγαζουμε την βιδα για τα λαδια και με μεγαλη μου εκπληξη τα παλια τα λαδια που εβγαλε η μηχανη ειναι μολις 1 λιτρο περιπου αμαν λεω τοσο καιρο χωρις λαδι ηταν?
    Μου λεει ο φιλος μου να πατησουμε λιγο μιζα να γυρισει ο κινητηρας για να ερθουν και τα αλλα αμα εχει λεω οκ και οντος παταει μιζα και ξαφνικα γεμιζει το δοχειακι με λαδια περιπου 3.5 λιτρα κατοπιν βγαζουμε το φιλτρο λαδιου ( προσοχη βγαζοντας το καπακι απο το φιλτρο λαδιου στο μικρο το oring εχει ενα δαχτυλιδι που το κραταει αυτο πεφτει και μπωρει να χαθει ενημερωτικα αμα επειχειρισει και αλλος )το αλλαζουμε μαζι και τα oring και μετα ξεκιναμε να βαζουμε το καινουργιο λαδι.Φτσνουμε περιπου στα 3 λιτρα και λεω ας κοιταξουμε τον δεικτη περνω ενα φακο προσπαθω να δω την σταθμη του λαδιου αλλα τιποτα κουναω την μηχανη δεξια αριστερα τιποτα μαυρη μαυρηλα τελος παντων καθοτι δεν βγαζαμε ακρη με τον δεικτη βαλαμε 3.6 λιτρα οπως προβλεπει η yamaha και λεω 8α το δω το πρωι μηπως δεν εχει κατσει ακομα οποτε να περασουν λιγες ωρες και μετα.Σημερα το πρωι περνω παλη τον φακο παω στο μηχανακι και παλη μαυρη μαυρηλα δεν μπωρο να δω την σταθμη και δεν ξερω γιατι με εχει σπασει τα νευρα.Ενω τουλαχιστων επρεπε να δειχνει καπου στη μεση με τοσο λαδι.
    Τι γνωμη εχετε?
    Εσεις βγαζετε ακρη με τον δεικτη?
    Μηπως το παραγεμισα για αυτο δεν μπωρο να δω την σταθμη?
    Μηπως ο δεικτης ειναι και καλα για να υπαρχει?
    Γιατι να ειναι μαυρος με καινουργιο λαδι ?

  2. #2
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Ο δείκτης λαδιού πρέπει να γράφει επάνω του min και max και να έχει ανάμεσα γραμμές στάθμης. Σύμφωνα με αυτές τις γραμμές θα πρέπει να βάζεις λάδι και όχι με κάποιον άλλον τρόπο. Για να κάνεις την μέτρηση θα πρέπει η μηχανή να είναι σε οριζόντιο επίπεδο και να την κρατάς όρθια και όχι στο stand. Η στάθμη πάνω στον δείκτη φαίνεται εύκολα. Αφού έχεις σκουπίσει με ένα χαρτί τον δείκτη, τον τοποθετείς πάλι στην θέση του και τον ξαναβγάζεις. Η στάθμη του λαδιού θα φανεί.

  3. #3
    ο δεικτης στα tdm δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα τζαμακι επανο στη μηχανη και μαλιστα χωμενο πολη βαθια

  4. #4
    Τσέκαρε το βιβλιαράκι του κατασκευαστή για το πώς ελέγχεις το λαδί γιατί το bmw 650 το ελέγχω με ζεστή τη μηχανή!!!!!!!!!

  5. #5
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Απ' ότι έχω ακούσει και ξέρω (από φίλο που του χτύπησε το μηχανάκι από λάδια) το 850 τσιμπάει....καλό είναι να το ελέγχεις τακτικά

  6. #6
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    ΟΣΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΞΗΡΟ ΚΑΡΤΕΡ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.
    ΒΑΖΕΙΣ ΟΣΟ ΛΑΔΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.
    ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΜΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ "ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥΣ" ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΕΙΣ.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  7. #7
    Πρωτεινετε δηλαδη να την δω την σταθμη ενω δουλευει?
    Δεν το ηξερα οτι εχω ξηρο καρτερ αλλα γινεται να ειναι ξηρο με 3,6 λιτρα?

  8. #8
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από petros047
    Πρωτεινετε δηλαδη να την δω την σταθμη ενω δουλευει?
    Δεν το ηξερα οτι εχω ξηρο καρτερ αλλα γινεται να ειναι ξηρο με 3,6 λιτρα?

    ΒΑΖΕΙΣ ΟΣΟ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ, ΒΙΔΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΠΑ, ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ 2 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΣΒΥΝΕΙΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΤΑ ΛΑΔΙΑ, ΚΟΙΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ, ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΒΑΖΕΙΣ 200ML ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
    ΤΩΡΑ ΤΑ 3.6ΛΤ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    το ματακι εχει μεγαλη ακριβεια στη μετρηση της σταθμης.Κατα πρωτον υποθετω πως ανοιξες και τις 2 ταπες.η μια 12 κλειδι διπλα στο φιλτρο.αυτη βγαζειτο λαδι του δοχειου.αριστερα στο καρτερ ειναι μια 17 για τα λαδια του καρτερ.ξαναβγαλε σε καθαρο δοχειο τα λαδια για να βεβαιωθεις οτι το ματακι ειναι καθαρο.μετα βαζεις 3 lit και βαζεις μπροστα για 1min περιπου.σβηνεις και συμπληρωνεις το υπολοιπο 0,8lit.ειναι αληθεια πως τα tdm καινε λαδι.
    wrench

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή της μηχανής μου
    από chai-lis στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2008, 14:02
  2. τι γνωμη εχετε για τα λαδια της γιαμαχα?
    από alfa156 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 12:21
  3. Σχετικα με τα βιντεακια της εκδρομης...
    από gcrook στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2007, 22:10
  4. όλα τα κακά της μοίρας μου....
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 13:09
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF