Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Εγγυήσεις σε μεταχειρισμένες μοτό.

  1. #1

    ΠΙΑΣΤΙΚΑ ΜΑ#$%$Σ?

    Μολις πριν απο 1 μηνα αγορασα παλι ενα TDM 900

    το προηγουμενο μου το ειχανε κλεψει πριν 1 χρονο ακριβως.

    Εψαχνα γενικα ολο αυτο τον καιρο κατι καλο κατι που να μπορει να με καλυψει σαν μηχανακι,
    κατεληξα να αγορασω παλι το ιδιο η αγορα εγινε απο καταστημα,
    Πρωτη φορα και τελευταια που εμπιστευομαι καταστημα για αγορα.

    Και ξεκιναω τους λογους

    1ον.Μιλησανε για εγγυηση,οταν στα πρωτα 200χλμ διαπιστωσα οτι θελει αλλαγη μπαταριας και απο τα καλαμια χανει λαδια μου ειπανε οκ θα σε παρουμε τηλ να ερθεις να στα αλλαξουμε.
    Περιμενα περιμενα περιμενα πηγαινω απο εκει μου λενε οτι δεν τα καλυπτει τελικα η εγγυηση και πρεπει να πληρωσω δεν μιλαω και φευγω.

    2ον.Το σημα του 09 του εχω παρει περιπου 7 φορες να δω τι γινεται ακομα ο διεκπαιρεωτης λεει δεν το εχει φερει

    3ον.Η μηχανη εχει προβλημα και με πατημενο συμπλεκτη τερμα σβηνει.εχω ρυθμισει τον τζογο του συμπλεκτη απο εκει προβλημα δεν υπαρχει.

    Δεν περιλαμβανει στην εγγυηση λενε τιποτα απο αυτα!

    Το καταστημα γενικα και οι υπαλληλοι του πληροι αδιαφορια να παρρουνε μονο τα φραγκα και μετα δεν αναλαμβανουν τιποτα.

    Edited by sniper : Δεν αναγράφονται ονόματα επιχειρήσεων χωρίς την εγκριση του moto.gr

    Μαλακια μου που οταν ζητησα να την πω σε μηχανικο της περιοχης μου ειπανε οχι φερτον εδω και τα γνωστα

    Μαλακια μου που δεν το εψαξα πιο πολλυ τωρα ομως τι μπορω να κανω?


    Η τιμη της μηχανης 7000 μοντελο 05 με χλμ που γραφει στα 19000

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.993
    απευθυνσου στον συνηγορο του πολιτη και στην ενωση καταναλωτων με την αποδειξη αγορας.

    ενημερωσου απο google.


  3. #3
    για το συγκεκριμένο κατάστημα έχουν γραφτεί πάρα πολλά αρνητικά σχόλια σε διάφορα φόρα, κρίμα που δεν το 'ψαξες πριν κάνεις την κίνηση...

    το "φέρε εδώ τον μηχανικό" το λένε πολλά καταστήματα, δεν είναι αυτό το πρόβλημά τους...

  4. #4
    Για τα καλαμια λεει οτι μπορει να εκανα καμια σουζα και να εγινε αυτο!

    Το προβλημα με το σβησιμο του κινητηρα εξακολουθει να υπαρχει αν και κοιταξα το συμπλεχτη!!


    Οσο για την μπαταρια ο ενας υπαλληλος μου ειπε να παω να την αλλαξω σιγουρα την επομενη μερα στο συνεργειο που εχουνε εκει μοντα.

    Και την επομενη ενας αλλος μου ειπε οτι οχι δεν γινετε δεν ειναι μεσα στην εγγυηση κτλ

  5. #5
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Η μηχανή καλύπτεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από

    1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ

    σύμφωνα και με την Ευρωπαϊκή και με την Ελληνική νομοθεσία αφού αγοράστηκε μεταχειρισμένη από έμπορο


    Η εγγύηση καλύπτει ΟΛΑ όσα θα κάλυπτε η κανονική εργοστασιακή εγγύηση


    Έχεις δικαίωμα να κινήσεις όλες τις νόμιμες διαδικασίες για την επισκευή της και υπο προϋποθέσεις να την επιστρέψεις κι όλας και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω

  6. #6
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Παντως οσο αφορα την μπαταρια, εχω την εντυπωση οτι δεν καλυπτεται απο καμμια εταιρεια ουτε σε μηχανακια ουτε σε αυτοκινητα,γιατι θεωρειτε κατι το αναλωσιμο...

    Δεν περνω και ορκο βεβαια για αυτο που λεω...

  7. #7
    Νομιζω οτι και οι μπαταριες εχουν εγγυηση....απο την ημερα αγορας βεβαια....τωρα μια και μειλαμε για μτχ μηχανακι δεν ξερω τι παιζει....παντως πρεπει να εχουν η 1 η 2 χρονια εγγυηση....


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mivvo
    Ψαξτο νομικα μηπως μπορεσεις και την δωσεις πισω και παρεις τα χρηματα σου.
    αν ο πωλητής είπε "φερε μηχανικό δικό σου εδω" και ο αγοραστής δεν...

    μάλλον το μπούλο .... βλ. CAVEAT EMPTOR

  9. #9
    εσείς οι δύο από πάνω μάλλον δεν γνωρίζετε για το νόμο περί υποχρεωτικής εγγύησης ενός έτους σε ό,τι πωλείται μεταχειρισμένο από κατάστημα...

    η μπαταρία μάλλον εμπίπτει στα αναλώσιμα, αλλά το πηρούνι;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.792
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    εσείς οι δύο από πάνω μάλλον δεν γνωρίζετε για το νόμο περί υποχρεωτικής εγγύησης ενός έτους σε ό,τι πωλείται μεταχειρισμένο από κατάστημα...

    η μπαταρία μάλλον εμπίπτει στα αναλώσιμα, αλλά το πηρούνι;
    Πόσο μάλλον ο συμπλέκτης που είναι και ακριβός

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Το θέμα είναι πολύ απλό...

    Με την απόδειξη αγοράς, πας σε δικηγόρο και στέλνεις "χαρτί" στον κύριο έμπορα ώς προειδοποίηση. Καλύπτεσαι πλήρως , εκτός απο το θέμα μπαταρίας καθώς όντως αυτή μπορεί να χαλάσει όποια στιγμή. Αν έχεις απόδειξη αγοράς και για αυτήν, τότε μόνο κάνεις κάτι.

    Ο έμπορος μέσα σε 30 μέρες είναι υποχρεωμένος διά νόμου όπως σου αποδώσει όλα τα έγγραφα της μηχανής (άδειες , τέλη , κτλ.. ) διεκπαιρεωμένα απο την δική του πλευρά. Διαφορετικά μπορείς να πάρεις όλα τα χρήματα πίσω... το ίδιο ισχύει και για τις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων. Ο νόμος είναι καινούριος και δεν τον ξέρουν πολλοί... αν ρωτήσεις δικηγόρο θα σου τα πεί και αυτός.

    Σε κάθε περίπτωση το δίκιο είναι 100% μαζί σου ( εκτός της μπαταρίας λέμε) και είναι απόλυτα υποχρεωμένος ή να σε καλύψει ή να διεκδικήσεις χρήματα που θα ξοδέψεις για την επιδιόρθωση της μηχανής απο αυτόν , με νομικό τρόπο.

    Αν δε , μέχρι τότε δεν έχεις λάβει και όλα τα χαρτιά της μηχανής , τότε και μόνο τότε μπορείς να εγείρεις θέμα επιστροφής χρημάτων ή ισάξια αντικατάσταση οχήματος.

    ΜΙΛΑ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Φιλε μη το αφησεις να περασει ετσι... αυτο εχω να πω μονο...

    Ακομα και αν δε σε συμφερει να σκευτεις οτι μπορει να την πατησει και αλλος σαν εσενα καποια αλλη φορα.


    Για το ΓΑΜΩΤΟ δηλαδη

  13. #13
    Παιδια σας ευχαριστω ολους πολυτιμη η βοηθεια σας.


  14. #14
    εχετε πολυ μεγαλη και επικινδυνη αγνοια πολλοι εδω μεσα μου φενετε

    παρτε το χαμπαρι ...... ασχετα με το τι νομιζουμε εμεις για τα αναλωσιμα τα παντα πανω σε ενα οχημα θεωρουνται ανταλλακτικα [εκτος απο ψυκτικα υγρα λιπαντικα υγρα καυσιμα και λαμπακια φωτισμου και φλας]

    ακομα και η μπαταρια

    εμενα πως μου την αλλαξανε δλδ ?


    λοιπον ακου εδω αδερφε να στα πω και λιγο νομικα για να ξεμπερδευεις μπαμ μπαμ και χωρις εξοδα δικηγορων
    οτι εκανα και εγω και μου βαραγανε ο εμπορος προσοχες και με κερασε και cappussino με σαντιγι και τρουφα-κανελα και κεικ με γευση mocaccino

    θα φτιαξεις στον υπολογιστη σου μια ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΡΟΑΣΗΣ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ οπως παρακατω


    ΑΙΤΗΣΗ του ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ μπλα μπλα μπλα

    ΘΕΜΑ : ΑΚΡΟΑΣΗ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ

    ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ κου Εισαγγελεως Πρωτοδικων


    Στους Αμπελλοκηπους την Παρασκευη 19-12-2008 αγορασα απο το καταστημα εμποριας μοτοσυκλετων ταδε που βρισκεται στην οδο ταδε μια μοτοσυκλετα μαρκας ταδε. Εντος τοσων ημερων απο την αγορα η μοτοσυκλετα παρουσιασε τις παρακατω βλαβες
    α
    β
    γ
    δ
    οι οποιες συμφωνα με το συνεργειο μοτοσυκλετων ταδε δεν οφειλονται σε λαθος χειρισμο δικο μου αλλα σε προυπαρχουσα της αγορας κακη κατασταση των υλικων, ενω ο εμπορος αρνειται να επισκευασει τις βλαβες επικαλουμενος οτι δεν υπαρχει εγγυηση κατα παρεκλιση των κρατικων οδηγιων της προστασιας καταναλωτη περι υποχρεωτικης εγγυησης μεταχειρισμενων προιοντων.
    Επισης εχει παρελθει ταδε χρονικο διαστημα χωρις να μου εχουν παραδωσει ολα τα αποδεικτικα εγγραφα νομιμης κυκλοφοριας
    Επειδη
    α. παρα τις επανειλημενες οχλησεις μου ο εμπορος αρνειται να επισκευασει τις βλαβες κατα παρεκλιση της νομοθεσιας περι προστασιας καταναλωτη περι υποχρεωτικης εγγυησης μεταχειρισμενων προιοντων.
    β. εχει παρελθει ταδε χρονικο διαστημα χωρις να μου εχουν παραδωσει ολα τα αποδεικτικα εγγραφα νομιμης κυκλοφοριας
    γ.αντιμετωπιζω οικονομικη δυσχερεια ωστε να καλυψω δικηγορικα και δικαστικα εξοδα ωστε να στραφω δικαστικα εναντιον του, σας υποβαλλω την παρουσα αιτηση και παρακαλω να εκδωσετε εισαγγελικη παραγγελια για την εξωδικαστικη εξεταση της υποθεσης μου απο το οικειο αστυνομικο τμημα

    Ο αιτων


    ο εισαγγελεας θα σου δωσει εντυπο σημειωμα για να παρουσιαστεις στο αστυνομικο τμημα της περιοχης οπου θα καλεσουν τον εμπορο και απο εκει και περα τα παντα οσα εχει να πει ο καθενας καταγραφονται με στο βιβλιο συμβαντων

    αν εξακολουθει να αρνειται παιρνεις επισημο αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων και το καταθετεις στην προστασια καταναλωτη και η συνεχεια μετα γνωστη

  15. #15
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    ΩΡΑΙΟΣ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΤΟ.GR KAI ΣΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΟΤΟ FORUM!!!
    από AUFGEBRACHT στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 00:35
  2. Τοποθέτηση δείκτη βενζίνης σε παλιά μοτό
    από universalgr1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2012, 23:04
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 23:04
  4. ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ σε αξεσουαρ ΜΟΤΟ?
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 13:55
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF