Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Εγγυήσεις σε μεταχειρισμένες μοτό.

  1. #16
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
    εχετε πολυ μεγαλη και επικινδυνη αγνοια πολλοι εδω μεσα μου φενετε

    παρτε το χαμπαρι ...... ασχετα με το τι νομιζουμε εμεις για τα αναλωσιμα τα παντα πανω σε ενα οχημα θεωρουνται ανταλλακτικα [εκτος απο ψυκτικα υγρα λιπαντικα υγρα καυσιμα και λαμπακια φωτισμου και φλας]

    ακομα και η μπαταρια

    εμενα πως μου την αλλαξανε δλδ ?


    λοιπον ακου εδω αδερφε να στα πω και λιγο νομικα για να ξεμπερδευεις μπαμ μπαμ και χωρις εξοδα δικηγορων
    οτι εκανα και εγω και μου βαραγανε ο εμπορος προσοχες και με κερασε και cappussino με σαντιγι και τρουφα-κανελα και κεικ με γευση mocaccino

    θα φτιαξεις στον υπολογιστη σου μια ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΡΟΑΣΗΣ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ οπως παρακατω


    ΑΙΤΗΣΗ του ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ μπλα μπλα μπλα

    ΘΕΜΑ : ΑΚΡΟΑΣΗ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ

    ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ κου Εισαγγελεως Πρωτοδικων


    Στους Αμπελλοκηπους την Παρασκευη 19-12-2008 αγορασα απο το καταστημα εμποριας μοτοσυκλετων ταδε που βρισκεται στην οδο ταδε μια μοτοσυκλετα μαρκας ταδε. Εντος τοσων ημερων απο την αγορα η μοτοσυκλετα παρουσιασε τις παρακατω βλαβες
    α
    β
    γ
    δ
    οι οποιες συμφωνα με το συνεργειο μοτοσυκλετων ταδε δεν οφειλονται σε λαθος χειρισμο δικο μου αλλα σε προυπαρχουσα της αγορας κακη κατασταση των υλικων, ενω ο εμπορος αρνειται να επισκευασει τις βλαβες επικαλουμενος οτι δεν υπαρχει εγγυηση κατα παρεκλιση των κρατικων οδηγιων της προστασιας καταναλωτη περι υποχρεωτικης εγγυησης μεταχειρισμενων προιοντων.
    Επισης εχει παρελθει ταδε χρονικο διαστημα χωρις να μου εχουν παραδωσει ολα τα αποδεικτικα εγγραφα νομιμης κυκλοφοριας
    Επειδη
    α. παρα τις επανειλημενες οχλησεις μου ο εμπορος αρνειται να επισκευασει τις βλαβες κατα παρεκλιση της νομοθεσιας περι προστασιας καταναλωτη περι υποχρεωτικης εγγυησης μεταχειρισμενων προιοντων.
    β. εχει παρελθει ταδε χρονικο διαστημα χωρις να μου εχουν παραδωσει ολα τα αποδεικτικα εγγραφα νομιμης κυκλοφοριας
    γ.αντιμετωπιζω οικονομικη δυσχερεια ωστε να καλυψω δικηγορικα και δικαστικα εξοδα ωστε να στραφω δικαστικα εναντιον του, σας υποβαλλω την παρουσα αιτηση και παρακαλω να εκδωσετε εισαγγελικη παραγγελια για την εξωδικαστικη εξεταση της υποθεσης μου απο το οικειο αστυνομικο τμημα

    Ο αιτων


    ο εισαγγελεας θα σου δωσει εντυπο σημειωμα για να παρουσιαστεις στο αστυνομικο τμημα της περιοχης οπου θα καλεσουν τον εμπορο και απο εκει και περα τα παντα οσα εχει να πει ο καθενας καταγραφονται με στο βιβλιο συμβαντων

    αν εξακολουθει να αρνειται παιρνεις επισημο αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων και το καταθετεις στην προστασια καταναλωτη και η συνεχεια μετα γνωστη
    εισ'ωραιος
    μιας κ γνωριζεις αρκετα βλεπω να σε χρειαζομαστε συχνα πυκνα φιλε


  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.993
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
    ......





  3. #18
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.589
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
    εχετε πολυ μεγαλη και επικινδυνη αγνοια πολλοι εδω μεσα μου φενετε

    παρτε το χαμπαρι ...... ασχετα με το τι νομιζουμε εμεις για τα αναλωσιμα τα παντα πανω σε ενα οχημα θεωρουνται ανταλλακτικα [εκτος απο ψυκτικα υγρα λιπαντικα υγρα καυσιμα και λαμπακια φωτισμου και φλας]

    ακομα και η μπαταρια

    εμενα πως μου την αλλαξανε δλδ ?


    λοιπον ακου εδω αδερφε να στα πω και λιγο νομικα για να ξεμπερδευεις μπαμ μπαμ και χωρις εξοδα δικηγορων
    οτι εκανα και εγω και μου βαραγανε ο εμπορος προσοχες και με κερασε και cappussino με σαντιγι και τρουφα-κανελα και κεικ με γευση mocaccino

    θα φτιαξεις στον υπολογιστη σου μια ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΡΟΑΣΗΣ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ οπως παρακατω


    ΑΙΤΗΣΗ του ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ μπλα μπλα μπλα

    ΘΕΜΑ : ΑΚΡΟΑΣΗ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ

    ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ κου Εισαγγελεως Πρωτοδικων


    Στους Αμπελλοκηπους την Παρασκευη 19-12-2008 αγορασα απο το καταστημα εμποριας μοτοσυκλετων ταδε που βρισκεται στην οδο ταδε μια μοτοσυκλετα μαρκας ταδε. Εντος τοσων ημερων απο την αγορα η μοτοσυκλετα παρουσιασε τις παρακατω βλαβες
    α
    β
    γ
    δ
    οι οποιες συμφωνα με το συνεργειο μοτοσυκλετων ταδε δεν οφειλονται σε λαθος χειρισμο δικο μου αλλα σε προυπαρχουσα της αγορας κακη κατασταση των υλικων, ενω ο εμπορος αρνειται να επισκευασει τις βλαβες επικαλουμενος οτι δεν υπαρχει εγγυηση κατα παρεκλιση των κρατικων οδηγιων της προστασιας καταναλωτη περι υποχρεωτικης εγγυησης μεταχειρισμενων προιοντων.
    Επισης εχει παρελθει ταδε χρονικο διαστημα χωρις να μου εχουν παραδωσει ολα τα αποδεικτικα εγγραφα νομιμης κυκλοφοριας
    Επειδη
    α. παρα τις επανειλημενες οχλησεις μου ο εμπορος αρνειται να επισκευασει τις βλαβες κατα παρεκλιση της νομοθεσιας περι προστασιας καταναλωτη περι υποχρεωτικης εγγυησης μεταχειρισμενων προιοντων.
    β. εχει παρελθει ταδε χρονικο διαστημα χωρις να μου εχουν παραδωσει ολα τα αποδεικτικα εγγραφα νομιμης κυκλοφοριας
    γ.αντιμετωπιζω οικονομικη δυσχερεια ωστε να καλυψω δικηγορικα και δικαστικα εξοδα ωστε να στραφω δικαστικα εναντιον του, σας υποβαλλω την παρουσα αιτηση και παρακαλω να εκδωσετε εισαγγελικη παραγγελια για την εξωδικαστικη εξεταση της υποθεσης μου απο το οικειο αστυνομικο τμημα

    Ο αιτων


    ο εισαγγελεας θα σου δωσει εντυπο σημειωμα για να παρουσιαστεις στο αστυνομικο τμημα της περιοχης οπου θα καλεσουν τον εμπορο και απο εκει και περα τα παντα οσα εχει να πει ο καθενας καταγραφονται με στο βιβλιο συμβαντων

    αν εξακολουθει να αρνειται παιρνεις επισημο αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων και το καταθετεις στην προστασια καταναλωτη και η συνεχεια μετα γνωστη
    στικυ !!!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #19
    ΝΟΜΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ
    Μάθετε τα δικαιώματα που έχετε σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος και προστατεύστε την τσέπη σας!

    Έχει συμβεί σε όλους μας να αγοράσουμε ένα προϊόν και σύντομα να εμφανίσει προβλήματα στη λειτουργία του. Όταν, όμως, ζητήσουμε την επισκευή του χωρίς χρέωση, συμβαίνει ένα παράδοξο φαινόμενο: οι πωλητές και οι υπάλληλοι που ήταν τόσο χαμογελαστοί και καθησυχαστικοί κατά την αγορά του προϊόντος, αλλάζουν πλήρως πρόσωπο! Η πιο συνηθισμένη απάντηση τους είναι πως την τάδε λειτουργία ή το τάδε ελάττωμα «δεν το καλύπτει η εγγύηση». Αποτέλεσμα; Μας δίνουν τις εξής επιλογές: Είτε να πληρώσουμε για την επισκευή είτε να... ανεχθούμε την ελαττωματική λειτουργία εφ' όρου ζωής.

    Ωστόσο, δεν είναι μόνο αυτές οι επιλογές μας. Ο Αστικός Κώδικας από το 2002 εναρμονίσθηκε με την ευρωπαϊκή νομοθεσία και μας παρέχει ορισμένα δικαιώματα. Αν και λίγοι άνθρωποι τα γνωρίζουν, στην πραγματικότητα μπορεί να τα ασκήσει ο καθένας από εμάς! Διαβάστε για αυτά, ασκήστε τα και προστατέψτε την τσέπη σας!

    1. Πότε ένα προϊόν θεωρείται «ελαττωματικό»;

    «Ελαττωματικό» θεωρείται ένα προϊόν, σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα, όταν δεν έχει τις «συμφωνημένες ιδιότητες». Αυτό με απλά λόγια σημαίνει πως όταν αγοράζουμε ένα αντικείμενο, ο πωλητής μας το περιέγραψε ή μας ανέφερε συγκεκριμένες λειτουργίες του ή το διαφήμισε στην τηλεόραση ή τοποθέτησε καρτελάκι επάνω του με τις ιδιότητες του κλπ. Όλες αυτές οι πληροφορίες θεωρούνται «συμφωνημένες ιδιότητες». Αν έστω και μία από αυτές δε λειτουργεί στην εντέλεια, το προϊόν είναι σύμφωνα με το νόμο «ελαττωματικό».

    2. Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ αν το προϊόν που αγόρασα είναι ελαττωματικό;

    Αν αγοράσατε ένα προϊόν και αποδείχθηκε ελαττωματικό, έχετε τα δικαιώματα του Αστικού Κώδικα. Αυτά μπορείτε να τα ασκήσετε μόνοι σας, προφορικά ή γραπτά, χωρίς να χρειάζεται δικηγόρος.

    Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να επισκεφθείτε το κατάστημα αγοράς. Σύμφωνα με το νόμο, αυτοί είναι οι υπεύθυνοι να επανορθώσουν το ελάττωμα, γιατί αυτοί έχουν συνάψει τη «σύμβαση πώλησης» μαζί σας.

    Αν για παράδειγμα αγοράσατε από τον Κωτσόβολο μία τηλεόραση Sony, αυτός που ευθύνεται για να επανορθώσει το ελάττωμα, είναι ο Κωτσόβολος, και όχι η Sony. Άρα, όταν μιλήσετε στους πωλητές στον Κωτσόβολο, αν αυτοί σας παραπέμψουν στη Sony, με την αιτιολογία ότι «ο κατασκευαστής παρέχει την εγγύηση και εμείς δεν φέρουμε καμία ευθύνη» αυτό είναι παράνομο! Ο λόγος είναι πως ο νόμος επιβάλλει σε οποιονδήποτε πουλάει κάτι, να αναλαμβάνει την ευθύνη για αυτό που πουλάει, ακριβώς επειδή κερδίζει μέσω αυτού.

    3. Αν το προϊόν έχει «εγγύηση» σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ;

    Την εγγύηση συνήθως την παρέχουν οι κατασκευαστές των προϊόντων, πχ. η sony, η delongh i, η apple κλπ. Υπάρχει η παρανόηση πως αν ο κατασκευαστής μας παρέχει εγγύηση, είμαστε υποχρεωμένοι να απευθυνθούμε σε αυτόν, και όχι στο κατάστημα αγοράς. Αυτό είναι λάθος! Στην πραγματικότητα, η εγγύηση του κατασκευαστή λειτουργεί συμπληρωματικά, δηλαδή αποκτάτε ένα είδος «διπλής προστασίας»: έχετε το «δικαίωμα επιλογής» μεταξύ περισσότερων επιχειρήσεων που είναι και οι δύο υποχρεωμένες να επισκευάσουν το προϊόν.

    Ας πάρουμε το παράδειγμα με την ελαττωματική τηλεόραση Sony που αγοράσατε από τον Κωτσόβολο. Έστω ότι ένα μήνα μετά την αγορά, η τηλεόραση δε λειτουργεί. Επιστρέφετε στον Κωτσόβολο και απαιτείτε να διορθώσουν την τηλεόραση, χωρίς να σας χρεώσουν τίποτα.
    Αν σας παραπέμψουν στη Sony, εξηγείστε ευγενικά πως ο νόμος υποχρεώνει τον πωλητή, δηλαδή τον Κωτσόβολο, να διορθώσει το ελάττωμα. Το αν η Sony παρέχει μία έξτρα εγγύηση είναι θέμα άσχετο και απλά καθιστά εσάς πιο εξασφαλισμένους. Δεν αναιρεί τη νομική υποχρέωση του Κωτσόβολου να διορθώσει το ελάττωμα! Άρα, αν θέλει o Κωτσόβολος να κάνει χρήση της εγγύησης της Sony, μπορεί με δικά του έξοδα να στείλει την τηλεόραση στην αντιπροσωπεία της Sony. Εσείς, πάντως, δεν οφείλετε να πληρώσετε τίποτα απολύτως!

    4. Τι δικαιώματα έχω αν αγόρασα ελαττωματικό προϊόν;

    Ο Αστικός Κώδικας (άρθρο 540) προβλέπει πως ο αγοραστής έχει το δικαίωμα:
    Α. Να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο
    Β. Να μειώσει το τίμημα
    Γ. Να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση

    Με απλά λόγια, συνεχίζοντας το παράδειγμα με την τηλεόραση, πηγαίνετε στον Κωτσόβολο και απαιτείτε να διορθώσουν την τηλεόραση. Αν η διόρθωση δε λύνει το πρόβλημα, μπορείτε να απαιτήσετε να σας την αντικαταστήσουν, δηλαδή να σας δώσουν άλλη τηλεόραση ίδιας μάρκας και μοντέλου.

    Αν ισχυρισθούν πως δεν υπάρχει καμία άλλη ίδια τηλεόραση στο κατάστημα, τότε θα ασκήσετε το «δικαίωμα μείωσης του τιμήματος». Αυτό σημαίνει πως έχετε τη δυνατότητα να απαιτήσετε να σας επιστρέψουν ένα τμήμα από τα χρήματα που καταβάλατε, ώστε η νέα αξία να ανταποκρίνεται στην ελαττωματική τηλεόραση.

    Αν, όμως, δεν επιθυμείτε να κρατήσετε την ελαττωματική τηλεόραση τότε μπορείτε να ασκήσετε το λεγόμενο «δικαίωμα υπαναχώρησης» από τη σύμβαση. Αυτό σημαίνει πως μπορείτε να πείτε «δηλώνω πως υπαναχωρώ από τη σύμβαση» και να επιστρέψετε την τηλεόραση απαιτώντας να σας επιστρέψουν τα χρήματα.

    5. Μέσα σε πόσο χρόνο πρέπει να ασκήσω αυτά τα δικαιώματα;

    Στο σημείο αυτό υπάρχουν ίσως οι μεγαλύτερες παρανοήσεις. Ο νόμος δίνει προθεσμία 2 χρόνια για να ασκήσετε όλα τα παραπάνω δικαιώματα. Αυτό σημαίνει πως από το νόμο έχετε εγγύηση απέναντι στο κατάστημα αγοράς για δύο χρόνια!

    Πολλά καταστήματα εκμεταλλεύονται την άγνοια των πολιτών και θέτουν διάφορες προθεσμίες που τους...συμφέρουν και οι οποίες είναι τελείως παράνομες. Πχ.«εγγύηση μόνο για ένα χρόνο», «επιστροφή του προϊόντος μέσα σε 14 μέρες για να σας το αντικαταστήσουμε» κλπ. Αν το κατάστημα ισχυρισθεί κάτι τέτοιο, με ψυχραιμία εξηγείστε πως ο νόμος σας παρέχει τα δικαιώματα για δύο χρόνια και απειλείστε να τους καταγγείλετε.

    Συνημμένο: Υπόδειγμα καταγγελίας (Αρχείο Word 30K)

    Τέλος, σας παραθέτω τα παρακάτω τηλέφωνα για πιθανές καταγγελίες:
    Ινστιτούτο Προστασίας Καταναλωτή 210 3632443
    Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (Υπουργείο Ανάπτυξης) 1520
    Ένωση Καταναλωτών-Ποιότητα Ζωής (ΕΚΠΟΙΖΩ) 210 3304444, 2310 257776



    http://www.tvxs.gr/v3915
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  5. #20
    ΑΙΤΗΣΗ
    ( ΠΑΡΑΠΟΝΟΥ-ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ )

    ΤΟΥ/ΤΗΣ

    Ονοματεπώνυμο………………………………………………….
    Οδός…………………………Αριθ…...Πόλη……………………
    Τηλέφωνο……………………………./.…………………………
    Φαξ…………………….e-mail…………………………………..

    __ ΠΡΟΣ

    Επωνυμία Προμηθευτή/Εταιρίας…………..………………………..
    Οδός…………………………Αριθ……Πόλη…………………..
    Τηλέφωνο………………….......Φαξ…………………………….
    e-mail……………………………………………………………..

    Κοινοποίηση: 1.Υπουργείο Ανάπτυξης-Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
    ________________________ 2. Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.

    Ιστορικό Καταγγελίας
    ………………………………………………………………. ..…………………………………………………………………………………………
    …………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………..………………………………………………………………………………………………………
    Για τους λόγους αυτούς,

    Ζητώ

    την επισκευή ή αντικατάσταση του ελαττωματικού προϊόντος ή/και
    τη μείωση του τιμήματος ή/και
    υπαναχώρηση από τη μεταξύ μας σύμβαση (επιστροφή των χρημάτων και ταυτόχρονη παράδοση του προϊόντος)
    αναμένω έγγραφη απάντηση στο αίτημα μου ως προς την επίλυση του θέματος και επιφυλάσσομαι κάθε νόμιμου δικαιώματός μου.
    Ημερ/νια…..
    Με τιμή

    Ο/Η αιτών
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  6. #21
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595

  7. #22
    σχετικα ειναι τα αρθρα 534 και επομενα του αστικου κωδικα ..... ο ελληνας νομοθετης τα εχει καλυψει πολλα χρονια πριν την προστασια καταναλωτη .... αλλα η αγνοια νομων βλεπεις μας αναγκαζει να δημιουργουμε ειδικες αρχες προστασιας

    http://gort.gr/enox.htm

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.792
    Ωραία όλα αυτά αλλά όταν ένας συμπλέκτης μαγκώνει σε μεταχειρισμένο μηχανάκι δεν βλέπω καθόλου ξεκάθαρο το πράγμα.

  9. #24
    Καθαρίστηκε και έγινε sticky
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #25

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2007
    Μηνύματα
    76
    στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.

  12. #27
    Με την ευκαιρία, παραθέτω (copy paste) και τα post του δικηγόρου συμφορουμίτη Nikos650 απ΄το apriliabikrs.gr. Το θέμα αφορούσε ένα μεταχειρισμένο Capo που έκοψε πλαίσιο 2-3 μήνες μετά την αγορά του. Το μηχανάκι είχε τρακάρει απο πρίν και είχαν αλλαχτεί τα πλαστικά του, κάτι που ο νέος ιδιοκτήτης δεν γνώριζε.


    "Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα σχετικά με τα παραπάνω γιατί πάλι διαβάζω "διάφορα". Εφόσον δεν έχουν περάσει 6 μήνες από την πώληση ισχύουν τα εξής :


    Άρθρο 537 Αστικού Κώδικα
    Ευθύνη για ελλείψεις
    Ο πωλητής ευθύνεται ανεξάρτητα από υπαιτιότητά του αν το πράγμα, κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή, έχει πραγματικά ελαττώματα ή στερείται τις συνομολογημένες ιδιότητες, εκτός αν ο αγοραστής κατό τη σύναψη της σύμβασης γνώριζε ότι το πρόγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση ή η μη ανταπόκριση οφείλεται σε υλικά που χορήγησε ο αγοραστής.
    Το ελάττωμα ή η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας που διαπιστώνεται μέσα σε έξι μήνες από την παρόδοση του πράγματος τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατό την παράδοση, εκτός αν τούτο δεν συμβιβόζεται με τη φύση του πράγματος που πουλήθηκε ή με τη φύση του ελαττώματος ή της έλλειψης.

    Όταν λέμε τεκμαίρεται εννοούμε ότι ο πωλητής πρέπει να αποδείξει ότι το πράγμα δεν ήταν ελαττωματικό. Ο αγοραστής δεν χρειάζεται να αποδείξει κάτι τέτοιο. Έχει τεκμήριο, μαχητό μεν αλλά υπαρκτό. Το οποίο ισχυροποιείται με μια πραγματογνωμοσύνη και θα βοηθήσουν και στοιχεία όπως η παλαιότερη επισκευή του οχήματος και η μαρτυρία ότι ο τωρινός ιδιοκτήτης δεν έχει τρακάρει.

    Αν η περίπτωση μπορεί να υπαχθεί στα ανωτέρω τότε ο φίλος μας μπορεί να ζητήσει τα εξής:

    Άρθρο 540 Αστικού Κώδικα
    Δικαιώματα του αγοραστή
    Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν του:
    1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες
    2. να μειώσει το τίμημα
    3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.
    Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

    Μαζί φυσικά με τα δικαστικά του έξοδα, την θετική και αποθετική του ζημιά και τα έξοδα της πραγματογνωμοσύνης. Άρα το θέμα είναι κατά πόσο ο φίλος έχει διάθεση να ξοδέψει χρήμα και χρόνο προκαταβολικά για να τα πάρει πίσω αργότερα.

    Αυτά επί της ουσίας και κάθε άλλη άποψη δεκτή. Όμως για τα νομικά να μη λέμε και ότι θέλουμε.

    Πάντα φιλικά και sorry για το σεντόνι.

    Νίκος

    Υ.Γ. Πριν από όλα αυτά βέβαια θα έπαιρνα ένα τηλεφωνάκι τον πωλητή και θα του εξηγούσα τις προθέσεις μου όσον αφορά το αστικό αλλά κυρίως το ποινικό τμήμα της υπόθεσης για να μη νομίζει ότι η εξυπνάδα του θα "περάσει" έτσι εύκολα."
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #28
    Και η συνέχεια....

    "Και ένα μικρό συμπέρασμα :

    Συνεπώς καταλήγουμε στο ότι το μηχανάκι έχει τρακάρει. Άρα το έχει τρακάρει ο προηγούμενος εφόσον ο τωρινός ιδιοκτήτης αρνείται κάτι τέτοιο. Εδώ έρχεται να μας βοηθήσει το τεκμήριο του 537 ΑΚ ότι τεκμαίρεται υπαιτιότητα του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Το τεκμήριο είναι δυνατό να ανατραπεί σε μια περίπτωση. Στην περίπτωση κατά την οποία ο αγοραστής γνωρίζει το ελάττωμα του προϊόντος και το αποδέχεται. Όμως άλλο να πει ο πωλητής ότι : "Κοίταξε, το μηχανάκι έχει φάει σούπα και του άλλαξα τα πλαστικά, κάνει 8.000 ?, σου το αφήνω 7.000?" και άλλο να πει : "Το μηχανάκι έχει τρακάρει κάνει 8.000 ? αλλά το δίνω 3.000 ? γιατί έχει πάθει μεγάλη ζημιά (ραγισμένο πλαίσιο)". Το ότι κάποιος έχει αγοράσει όχημα μετά από ατύχημα δεν σημαίνει ότι αποδέχεται και την ουσιαστική μη χρησιμότητα του, ούτε και ότι αν επισημάνεις στον άλλο ότι το όχημα του έχει τρακάρει πλέον σου συγχωρούνται τα πάντα και δεν έχεις καμιά ευθύνη. Νομίζω ότι ο φίλος παραπάνω επιθυμούσε να αγοράσει λειτουργική μοτοσυκλέτα και όχι ανταλλακτικά για Caponord. Αν ήταν έτσι θα πουλάγαμε όλοι τα τρακαρισμένα μας με μια μικρή έκπτωση και θα αποποιούμασταν κατόπιν την όποια σοβαρή ευθύνη έχει προκύψει.

    Σε όλα τα παραπάνω θα μας βοηθούσε και ο Β*******, αν μας έδινε κάποια παραπάνω στοιχεία προκειμένου να μπορούν να βοηθηθούν όλοι στο να γνωρίζουν τι μπορούν να διεκδικήσουν και τι δε μπορούν. Με τα στοιχεία όμως που έχουμε μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε και να καταλήγουμε σε συμπεράσματα ομαδοποίησης περιπτώσεων όπως η παρακάτω συζήτηση :
    http://www.bikenet.gr/index.php?opti....msg296982#new
    η οποία μόνο χαμόγελα μπορεί να προξενήσει σε έναν δευτεροετή φοιτητή της νομικής σχολής για να μην πω τίποτε άλλο

    Νίκος "

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #29
    egw eixa pathei to idio akrivos se auto to magazi. (nomizw oti les to gl***l)
    ama thelete na kanoume diamartiria omadiki gia auto to magazi giati exei xasei pollis kosmos ta lefta tou.. einai krima.

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexandrer
    egw eixa pathei to idio akrivos se auto to magazi. (nomizw oti les to gl***l)
    ama thelete na kanoume diamartiria omadiki gia auto to magazi giati exei xasei pollis kosmos ta lefta tou.. einai krima.
    Την εγγυηση που καλυπτε δικο τους συνεργειο μου ειπε οτι ειναι τσεκαρισμενο το μηχανακι και ολα κομπλε!!!
    Τεσπα μεσα ειμαι γιαυτο που λες και μακαρι να βγει κατι για να μην την παθουν κι αλλοι!!
    Παντως το ταξιδακι του καλοκαιριου μεχρι αλεξανδρουπολη και μετα σαμοθρακη ητανε σουπερ προβλημα κανενα και μου εδιωξε καθε στεναχωρια που ειχα οταν το πηρα......

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΤΟ.GR KAI ΣΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΟΤΟ FORUM!!!
    από AUFGEBRACHT στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 00:35
  2. Τοποθέτηση δείκτη βενζίνης σε παλιά μοτό
    από universalgr1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2012, 23:04
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 23:04
  4. ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ σε αξεσουαρ ΜΟΤΟ?
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 13:55
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF