Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ -ΜΕ ΠΑΤΗΜΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ(ΓΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2007
    Μηνύματα
    253

    Exclamation ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ -ΜΕ ΠΑΤΗΜΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ(ΓΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

    Λοιπον παλικαρια-αναφερω το προβλημα για να δω μην τυχων ειμαι ο μοναδικος γκαντεμης οσον αφορα το παρακατω προβλημα

    Μου εχει συμβει στους 15 μηνες που το χω απο καινουργειο 3-4 φορες συνολικα-οπως παω εν κινηση και παω να κατεβασω ταχυτητα-ξαφνικα μου σβηνει ...
    ...σημερα πηγαινα με 40 χιλιομετρα περιπου κ απο 3 κατεβαζοντας 2ρα μου σβηνει και η πισω ροδα μπλοκαρισε(αφου ειχε ταχυτητα και εγραφε παντηλικια πισω)φανταστειται να πηγαινα με περισσοτερα κ να μου σηνεβαινε αυτο κ να μην παταγα εγκαιρα συμπλεκτη...

    εχω κανει 8.500 χιλιομετρα..

    εχει αναφερθει κανενα αντοιστοιχο προβλημα??

    (να προσθεσω πως το σταντ ηταν κανονικα στην θεση του κ δεν περασα απο καμμια λακουβα για να παιξει ο διακοπτης του..)

  2. #2
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    afto den einai san to provlima tou tps pou eixan ta prwta montela?? idia symptwmata den eixan?? alla pisteva pws to exoun ftiaksei afto to thema meta ki apo kati anakliseis pou eixan ginei... mipws etyxe sto diko sou mixanaki to idio provlima??
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2007
    Μηνύματα
    253
    με το TPS ειχαν προβλημα τα μοντελα του 03-04 απο τι ξερω-απλα αναφερω το προβλημα μηπως ειναι συνηθησμενο στα τελευταια μοντελα..(το δικο μου 2008 μοντελο)

  4. #4
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    to katalava oti einai 2008 kai gi afto parakseneftika.. alla ti tha mporouse na einai gia na svinei sta kala kathoumena?? egkefallos?? vasika to mono pou mporeis afou einai kainourio pigaine to stin antiproswpeia na deis kai grapse na mas peis ti htan....
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  5. #5
    Λογικά θα το έπνιγες σιγά σιγά με τρίτη και όταν πήγες να βάλεις δευτέρα και έκλεισες το γκάζι έσβησε.Λογικό μου φαίνεται αν συνέβη όπως το λέω.Και το δικό μου το κάνει,ωστόσω αν ξαναπάταγες το συμπλέκτη θα ξεμπλόκαρε ο τροχός.Τα μονοκύλινδρα δεν δουλεύουν τόσο σταθερά όσο τα δικύλινδρα ή τα τετρακύλινδρα.Γενικώς θέλει και λίγο γκαζάκι το μηχανάκι.Δεν μπορείς να έχεις 3 μέσα και να πηγαίνεις με 40.

  6. #6
    1. Τα 660 βγήκαν το 2004
    2. Από τότε άρχισαν αυτά τα προβλήματα
    3. Ένα ρύθμισμα του TPS σε συνδιασμό με αύξηση του ρελαντί θα σε βοηθήσει αρκετά
    4. Μην πηγαίνεις με 40 με τρίτη στο σασμαν

    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  7. #7
    1200sport&MULHACEN 659 Το avatar του/της iokozel
    Εγγραφή
    26/02/2007
    Μηνύματα
    22
    Εγώ έχω το DERBI-MULHACEN 659, με κινητήρα YAMAHA-MINARELLI, το έπαθα πολές φορές και πήρα ανάποδες. Το έπαθα κατεβάζοντας απότομα ταχύτητες και φρενάροντας πριν απο τερματισμό σε διασταύρωση. Ευτυχώς λόγω ακαριαίων αντανακλαστικών, πάτησα μίζα και πήρε αμέσως.
    ΙΩΑΝΝΗΣ

  8. #8
    Το έχω πάθει και γω, μία φορά στην κίνηση και κάποιες ακόμα καθώς σταματούσα σε φανάρι. Τελικά ήταν πεσμένο το ρελαντί, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω. Πείραξα και την ρύθμιση του μονοξειδίου από το καντραν, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν κυρίως στο ρελαντί. Δεν έχει ξανασυμβεί έκτοτε. Δεν το πας από την yamaha, μιας και είσαι εντός εγγύησης;

    42

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2007
    Μηνύματα
    253
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
    Πείραξα και την ρύθμιση του μονοξειδίου από το καντραν,
    πως το εκανες αυτο φιλαρακι?μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις της λειτουργειας του κινητηρα απο το καντραν?

  10. #10
    Nαι, αν κρατήσεις τα δυο κουμπιά πατημένα και μετά γυρίσεις το κλειδί κρατώντας τα κουμπιά πατημένα σε 10 δευτερόλεπτα θα σε έχει βγάλει στις παραμέτρους της μηχανής. Εδώ θα βρείς πληροφορίες αλλά καλό θα ήταν να μην το πειράξεις εάν δεν ξέρεις
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
    πως το εκανες αυτο φιλαρακι?μπορεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις της λειτουργειας του κινητηρα απο το καντραν?
    Μπορείς, αλλά κανονικά χρειάζεται καυσαναλυτής. Θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις ο ίδιος, αλλά αν αποφασίσεις να το πειράξεις, τουλάχιστον σημείωσε τις εργοστασιακές τιμές (διαφορετικές για κάθε μοτοσυκλέτα) ώστε να μπορείς να το επαναφέρεις. Αν θυμαμαι καλά η διαδικασία είναι η εξής:

    Με το κλειδί στο off, πατάς ταυτόχρονα τα δύο κουμπιά (select και reset). Γυρνάς το κλειδί στο on και κρατάς τα κουμπιά πατημένα μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη το 'diag'. Άφησε τα κουμπιά και πάτα το select μέχρι να γράψει 'Co'. Ξαναπατάς και τα δύο μέχρι να εμφανιστεί το 'Co1' και μετά ξαναπατάς και τα δύο μέχρι να εμφανιστεί κάποια τιμή. Αυτή είναι η ρύθμισή του μονοξειδίου που έχεις. Αλλάζοντας την τιμή με τα κουμπιά μπορείς να κάνεις το μείγμα πλουσιότερο (select) ή φτωχότερο (reset).

    Παρεμπιπτόντως, σε διαγνωστική λειτουργία έχει και στροφόμετρο, επομένως μπορείς να δεις το ρελαντί που λέγαμε.

    Όλα αυτά εγκυκλοπαιδικά, βεβαίως - βεβαίως. Η πρότασή μου εξακολουθεί να είναι να το πας από την yamaha.
    42

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2007
    Μηνύματα
    253
    να σαι καλα φιλαρακι για τις πληροφοριες σου-υπαρχει καποιο site που να γραφει αναλυτικα οδηγιες.. για το τι μπορω να κανω η να δω με την διαγνωστικη λειτουργεια του καντραν?ρωταω επειδη ειμαι μηχανικος στα αυτοκινητα κ θα με ενδιεφερε να μαθω κατιτης παραπανω ..-απλα το βιβλιαρακι που κοιταξα δεν ειδα να γραφει κατι σχετικο..-ευχαριστω πολυ παντος

  13. #13
    Έχεις p.m.
    42

  14. #14

  15. #15
    Eπειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, τελικά τι έγινε φίλε μου; Ξεμπέρδεψες; Εχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό αφού το κάνει και σε ανέβασμα ταχύτητας καμιά φορά..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρεταρισμα και σβησιμο εν κινηση απο ZZR600
    από nitso στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2013, 09:30
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2012, 14:34
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 16:32
  4. Σηναντηση με την ιωαννα για css μονο για μελη του motogr
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 08:45
  5. Ελατήρια συμπλέκτη για yzf600thundercat
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2005, 19:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF