Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Προτεταιότητα προστατευτικού εξοπλισμού (γιατί δεν έχουν όλοι +1000 ευρώ με την μια)

  1. #1
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189

    Προτεταιότητα προστατευτικού εξοπλισμού (γιατί δεν έχουν όλοι +1000 ευρώ με την μια)

    Σε έναν τέλειο κόσμο όλοι θα είχαμε +1000 ευρώ για αγορά συνολικά όλου προστατευτικού εξοπλισμού με την μία και πριν καν καβαλήσουμε το κάθε μηχανάκι. Όμως οι περισσότεροι από εμάς αγοράζουμε τις προστασίες μας σε ξεχωριστά χρονικά διαστήματα και τις περισσότερες φορές όχι όλες. Ως νέος οδηγός και αγοραστής προστατευτικών έμαθα μετά τις αγορές που έκανα για διάφορα που θα έπρεπε να είχα προσέξει στον εξοπλισμό και δεν τα πρόσεξα. Ευτυχώς δεν έχω δοκιμάσει τον εξοπλισμό αυτό στις πραγματικές συνθήκες για τις οποίες προορίζεται (και ελπίζω να μην γίνει ποτέ) αλλά σκέφτηκα πως θα ήταν καλό ο καθένας από εμάς να βάλει κάτω την δικιά του λίστα προτεραιότητας για προστατευτικό εξοπλισμό (γιατί σχεδόν κανένας όπως είπαμε δεν αγοράζει όλα με την μία).

    Αυτό θα βοηθήσει νομίζω πολλούς σαν και εμένα που στην αρχή νομίζανε πως με ένα κράνος και ένα τζάκετ (άντε και γάντια αφού θα κάνει κρύο κάποιους μήνες έτσι κι αλλιώς) είμαστε σχετικά κομπλέ.

    Παρακάτω είναι η δικιά μου λίστα προτεραιότητας σύμφωνα με τις ως τώρα γνώσεις μου. Έχει βγει παίρνοντας υπόψη πολλούς παράγοντες όπως σοβαρότητα τραυματισμού, χαμηλή τιμή, ευκολία χρησιμοποίησης κλπ δηλαδή προσπαθώντας να είναι όσο περισσότερο ρεαλιστική γίνεται και όχι μόνο παίρνοντας υπόψη την σοβαρότητα τυχών τραυματισμών. Είναι επίσης φτιαγμένη σκεφτόμενος την γενική οδήγηση και όχι αγώνες από τους οποίους δεν έχω καμία εμπειρία.

    1. Κράνος
    2. Τζάκετ απαραίτητα με καλό προστατευτικό πλάτης
    3. Ξεχωριστό προστατευτικό πλάτης αν το τζάκετ δεν έχει καλό από το εργοστάσιο
    4. Παντελόνι με καλά προστατευτικά σε γόνατα, γλουτούς
    5. Γάντια με σκληρά προστατευτικά πχ carbon που να καλύπτουν και τον καρπό
    6. Μπότες
    7. Προστατευτικό λαιμού/αυχαίνα
    8. Προστατευτικό μέσης (αν δεν καλύπτεται από αυτό της πλάτης)
    9. Προστατευτικό θώρακα

    Να προσθέσω πως η ανάγκη των παραπάνω προστατευτικών και η σειρά προτεραιότητας δεν αλλάζει με την αύξηση της θερμοκρασίας τους καλοκαιρινούς μήνες.

    For the record που λένε, προσωπικά οδηγώ μια Fazer εδώ και 4 μήνες και έχω προς το παρόν κράνος, τζάκετ cordura (χωρίς προστατευτικό πλάτης) και γάντια χωρίς σκληρά προστατευτικά. Οι άμεσες κινήσεις μου είναι προστατευτικό πλάτης (μέσα στον μήνα), γάντια με σκληρά προστατευτικά, παντελόνι και μπότες (μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες).

  2. #2
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    μιας και ψάχνεις για προστατευτικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα προϊόντα της Knox πολύ καλά και πιστοποιημένα κατάλληλα με τις αντίστοιχες για κάθε είδος προδιαγραφές. και (προσωπικά) δεν θεωρώ ότι είναι ακριβά.

    από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κατηγοριοποίηση στον εξοπλισμό ανάλογα με την ''σπουδαιότητα''...(άποψη μου). Όλο το πακέτο είναι εξίσου σημαντικό!

    και βέβαια τον πληρέστερο εξοπλισμό τον έχουν περισσότερο ανάγκη οι αναβάτες που κινούνται καθημερινά στις πόλεις/δρόμους πάρα οι αγωνιζόμενοι. διότι οι μεν πρώτοι κινούνται σε ένα χαοτικό περιβάλλον με χιλιάδες κινδύνους και μυριάδες εμπόδια (κινητά και σταθερά, σκέψου τα κολονάκια σήμανσης και διαφ/κα μόνο πχ) που απλά περιμένουν να προκαλέσουν τραύματα.
    ενώ οι αγωνιζόμενοι βρίσκονται σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον με όσο το δυνατόν λιγότερα έως καθόλου εμπόδια και άπλετο χώρο αν γίνει η στραβή.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    knox +1000 :wacko:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    μιας και ψάχνεις για προστατευτικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα προϊόντα της Knox πολύ καλά και πιστοποιημένα κατάλληλα με τις αντίστοιχες για κάθε είδος προδιαγραφές. και (προσωπικά) δεν θεωρώ ότι είναι ακριβά.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    knox +1000 :wacko:
    για δειτε κ την http://www.forcefieldbodyarmour.co.uk/
    τωρα τελευταια την ανακαλυψα κ φαινεται αξιολογη εταιρεια.

    @IPL : αν πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις καποια σειρα θεωρω πως κρανος-μπουφαν-γαντια ειναι το πρωτο απαραιτητο πακετο.
    μιλαω για καποιο ελαφρυ χαζο-πεσιμο. στα πιο βαρβατα θες οτι υπαρχει!

  5. #5
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    μιας και ψάχνεις για προστατευτικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα προϊόντα της Knox πολύ καλά και πιστοποιημένα κατάλληλα με τις αντίστοιχες για κάθε είδος προδιαγραφές. και (προσωπικά) δεν θεωρώ ότι είναι ακριβά.

    από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κατηγοριοποίηση στον εξοπλισμό ανάλογα με την ''σπουδαιότητα''...(άποψη μου). Όλο το πακέτο είναι εξίσου σημαντικό!

    και βέβαια τον πληρέστερο εξοπλισμό τον έχουν περισσότερο ανάγκη οι αναβάτες που κινούνται καθημερινά στις πόλεις/δρόμους πάρα οι αγωνιζόμενοι. διότι οι μεν πρώτοι κινούνται σε ένα χαοτικό περιβάλλον με χιλιάδες κινδύνους και μυριάδες εμπόδια (κινητά και σταθερά, σκέψου τα κολονάκια σήμανσης και διαφ/κα μόνο πχ) που απλά περιμένουν να προκαλέσουν τραύματα.
    ενώ οι αγωνιζόμενοι βρίσκονται σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον με όσο το δυνατόν λιγότερα έως καθόλου εμπόδια και άπλετο χώρο αν γίνει η στραβή.
    Thanks για την πρόταση της Knox, ήδη κοιτάω το Fastback αντί να βάλω insert στο τζάκετ. Αν και είναι CE Level 1 και θα προτιμούσα Level 2.

    Έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν υπάρχει κατηγοριοποίηση στον εξοπλισμό. Αλλά πόσοι από εμάς έχουν όλον τον εξοπλισμό; Είτε επειδή δεν υπάρχουν τα χρήματα, είτε επειδή δεν νομίζουμε ότι είναι απαραίτητα, είτε επειδή είναι άβολα, πολλοί από εμάς τα αποφεύγουμε. Απλά ήθελα να γίνω λίγο πιο ρεαλιστής. Είναι σαν να λέμε πως όλοι οι νόμοι πρέπει να τηρούνται ενώ στην πραγματικότητα αυτό δεν το κάνουμε πολλοί λόγω διαφόρων λόγων.

    Επίσης συμφωνώ μαζί σου για την μεγαλύτερη ανάγκη εξοπλισμού στην πόλη παρά στους αγώνες. Και το ποιό σημαντικό εδώ για μένα είναι η άμεση ύπαρξη γιατρού και ασθενοφόρου στους αγώνες. ενώ στην πόλη..... Επειδή (δεν ξέρω αλλά) υποθέτω πως στους αγώνες υπάρχουν κανονισμοί εξοπλισμού ενώ για οδήγηση στην πόλη ο μόνος νόμος που υπάρχει είναι για την χρησιμοποίηση του κράνους, γι αυτό και εστιάζομαι στην καθημερινή οδήγηση. Υπάρχει επίσης περισσότερη λογική στους αγώνες για χρησιμοποίηση προστατευτικών. Η ίδια παράλογη λογική δηλαδή σαν αυτή πριν μερικών χρόνων που φοράγαμε ζώνη μόνο στην εθνική....

  6. #6
    IPL :

    γεγονός 1ο:
    πάνω απο το 90% του χρόνου που καβαλάμε μοτο και των διανυθέντων χιλιομέτρων είναι σε αστικό περιβάλλον.

    γεγονός 2ο:
    όλες οι στατιστικές λένε ότι η πλειοψηφία των τροχαίων και των τραυματισμών συμβαίνουν σε αστικό περιβάλλον...

    σκέψη:
    σε αστικό περιβαλον τα τραύματα τριβής είναι μικροτερης έκτασης και σοβαρότητας συγκριτικα με κατάγματα

    τι θέλω να πω.. στη λίστα σου, βάλε πιο πάνω τις μπότες και τα γαντια απο το πατελόνι... ειναι πανέυκολο να διαλυθεί ο αστράγαλος σου, η φτέρνα σου, τα δάχτυλα σου... πανέυκολο...

    Ενώ ένα έγκαυμα στα μπούτια και στα κωλομέρια είναι λίγο πιο δύσκολο να προκύψει στο βαθμό σοβαρότητας του κατάγματος, και αν θες, ευκολότερα ζεις με αυτό παρά με ένα μάτσο σίδερα μέσα σε ένα θρυματισμένο αστράγαλο πχ (που μπορεί να συμβεί και με ελάχιστα χλμ)...

  7. #7
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    +1000 σε ότι είπε ο road spirit παραπάνω..
    δώσε προτεραιότητα στην προστασία κατά κρούσεων!

    και αυτό που εννοούσα με τους αγωνιζόμενους είναι ότι αφού επαγγελματίες αναβάτες με ανώτερες ικανότητες οδήγησης και σε ελεγχόμενο περιβάλλον με πλήρη ιατροφαρμακευτική υποστήριξη άμεσα διαθέσιμη, θεωρούν ότι έχουν ανάγκη (ή αν θες, κρίνετε αναγκαίο από τους κανονισμούς να έχουν) την πληρέστερη προστασία με τον κατάλληλο εξοπλισμό, πως είναι δυνατόν εμείς που κινούμαστε σε ένα πολύ πιο επικίνδυνο περιβάλλον και διαθέτουμε πολύ μικρότερες ικανότητες να κάνουμε ''εκπτώσεις'' στον εξοπλισμό μας?!?! δεν είναι ούτε λογικό ούτε ρεαλιστικό κατ'εμέ.

    επίσης, αφού (από τι βλέπω) ξέρεις περί κανονισμών και προδιαγραφών (ωραίος ) μην ''συμβιβαστείς''. ΠΑΡΕ LEVEL 2!!!! η διαφορά τιμής δεν είναι τραγική. εξάλλου μην το βλέπεις ως έξοδο αλλά ως επένδυση...

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #8
    Για μένα τα συμαντικοτερα ειναι ¨:
    κρανος,
    τζακετ,
    κροκοδειλος.
    γαντια,
    μποτες

    χωρις καμια σειρα προτιμησεις ή συμαντικοτητα, όλα μαζι τερμα δεν χωραει κουβεντα.

    τωρα μετα εχουμε επιγονατιδες και ενα παντελονι.

    δεν μπορει να δινει καποιος 5.000 - 6.000 ? για να παρει ενα μηχανακι και να λεει πως δεν μπορει να διαθεση αλλα 600-700 για προστατευτικα...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #9
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    εμενα ο εξωπλισμος μου κοστιζει πιο πολυ απο την μηχανη μου!

  10. #10
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Συμφωνώ με όλα όσα γράψατε guys, στο κάτω κάτω δεν είμαι εδώ για διαφωνίες αλλά για απόψεις. Και ειλικρινά άρχισα το post σκεφτόμενος πως όλοι ξέρουμε τι είναι σωστό αλλά λίγοι κάνουν αυτό που πρέπει. Αυτή την εντύπωση έχω. Νομίζω πως η αξία ΚΑΘΕ προστατευτικού και όχι απλά μερικών κλασσικών (κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες, παντελόνι) είναι σημαντική. Απλά νομίζω πως οι περισσότεροι δίνουμε έμφαση σε αυτά τα συγκεκριμένα. Αυτό φαίνεται και από τον αριθμό διαθέσιμων posts για κάθε ένα προστατευτικό στο forum και για την ποικιλία και έμφαση που δίνεται στα on-line stores εδώ και στον κόσμο.

    Το θέμα είναι και το ξέρουμε όλοι καλά ότι πολύς κόσμος αγοράζει τα προστατευτικά ένα, ένα σε φάσμα χρόνου και όχι πριν καβαλήσει. Νομίζω πως αυτή είναι η αλήθεια και μακάρι να κάνω λάθος. Αν λοιπόν γίνεται αυτό, τότε μια λίστα με προτεραιότητες είναι αναγκαία.

    Όσον αφορά το ότι δεν είναι δυνατόν να δίνεις τόσες χιλιάδες για μότο και μετά να λες πως δεν έχεις ακόμα για προστατευτικά: Συμφωνώ απόλυτα. Όμως είμαι πιστεύω τυχερός γιατί μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω μηχανή στα 31 μου, έχοντας στην άκρη κάποια χρήματα, σταθερή καλή ζωή και δουλειά, μη σκεφτόμενος πόσο θα κοστίσει η μηχανή και ο εξοπλισμός, και οδηγώντας για να χαλαρώσω και όχι να ξεδώσω. Ξέρω όμως πως θα σκεφτόμουν αν την είχα στα 18-20 μου άφραγκος. Γι αυτό πιστεύω πως εκεί έξω, είναι δυνατόν να δίνεις τόσες χιλιάδες για μότο, χιλιάδες που τα μαζεύεις 200-200 κάθε μήνα, περιμένοντας πως και πως να φτάσεις την τιμή της μηχανής, και μετά να λες πως δεν έχεις ακόμα για προστατευτικά.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    1)Kράνος(μιλάω εκ΄πείρας...ευτυχώς που το φόραγα)
    2)ΓΑΝΤΙΑ με ΠΡΟΣΤΑΣΙΕΣ διότι με παλάμες κρέας δε θα μπορείς ούτε να συρθείς(μιλάω εκ΄πείρας...ευτυχώς που τα φόραγα)
    3)ΜΠΟΤΕΣ, ΟΧΙ ΜΠΟΤΑΚΙΑ(μιλάω εκ πείρας δυστυχώς που φορούσα μποτάκια...)
    4)Παντελόνι με προστασίες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα γόνατα(μιλάω εκ΄πείρας...ευτυχώς που το φόραγα)
    5)Μπουφάν με προστασίες(μιλάω εκ΄πείρας...ευτυχώς που το φόραγα)

    Ειδικά για τα γάντια είμαι απόλυτος:το πρώτο πράγμα που ακουμπάς στην άσφαλτο για να προστατευτείς
    (για κράνος δε το συζητώ...)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Α, μη το ξεχάσω:
    Αγοράζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΜΟΤΟ ( τα "κάτσε να το πάρω και σιγά σιγά" γράψτα στα φρύδια σου,κανείς δεν ξέρει πότε θα πέσει ή θα τον ρίξουν)

    και ....


    το σημαντικότερο.....










    ..................




    ................













    φοράς ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ.-

    Καλές βόλτες!

  13. #13
    @TOLIS

    ολα τα άλλα ειναι δικαιολογιες!!
    αν δεν σου φτανουν τα λεφτα βρισκεις μια πιο οικονομικη μηχανη και με τα υπολοιπα παιρνεις τα απαρετητα και δεν σου λεω να παρεις τα πιο ακριβα, αν ψαξεις υπαρχουν παρα πολυ καλες μαρκες σε πολύ ικανοποιητικες τιμες!

    εγω οταν πηρα το πρωτο μου μηχανακι ειχα κανονισει και την ιδια μερα κρανος γαντια τζακετ και οταν πηρα το cbr (μετα απο 9 μηνες) ξαναπηρα καινουρια που να καλυπτουν τα νεα δεδομενα.
    και μην ρωτησεις για φραγκα, ουτε σαλιο, άλλα αν θελεις υπαρχουν ακρες.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  14. #14
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Όλα είναι εξίσου σημαντικά!
    Η αλήθεια είναι ότι με 600 ευρώ πάνω κάτω κάνεις ένα συνολάκι από full εξοπλισμό!
    Αυτά τα λεφτά δεν μπορούν με τίποτα να συγκριθούν με τα χρήματα και την ταλαιπωρία που θα τραβήξουμε σε περίπτωση ατυχήματος(μακριά από μας, αλλά δυστυχώς συμβαίνει) αν δεν έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό!
    Επειδή και γω έπαιρνα σταδιακά τον εξοπλισμό μου ήμουν τυχερός που στο ατύχημα που είχα τα έιχα πάρει όλα! Και την έβγαλα αγραντζούνιστος!! Αλλά αν δεν έιχα τον εξοπλισμό..... κλάφτα!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Θα συμφωνήσω με το road spirit. Μετά το κράνος, το jacket, τα γάντια, σημαντικό ρόλο έχουν οι μπότες (όχι ότι τα υπόλοιπα δε χρειάζονται).
    Όμως ένα τραυματισμός στη περιοχή του πέλματος, στα δάχτυλα ή τους αστραγάλους είναι πολύ πιθανός ακόμα και εν στάση μερικές φορές.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γιατί δεν βλέπουμε??????????????
    από code στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 15:01
  2. Να Γιατι Δεν Τελειωνουν Τα Εργα.....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2004, 16:29
  3. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2004, 15:37
  4. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 18:08
  5. ποιος είπε ότι τα μωρά δεν έχουν δόντια;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF