Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: φταιει το κρανος?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64

    φταιει το κρανος?

    Σήμερα γυριζοντας απο Πάτρα για Αθήνα μετα απο μιση ωρα στην Εθνική μ' έπιασε ισχυρός πονοκέφαλος σ' όλη την δεξια πλευρά του κεφαλιου. Αναγκαζόμουν καθε 10 λεπτα να σταματαω να βγαζω το κρανος για να ησυχασει λιγο το κεφαλι μου. Τι φταιει? Το κρανος που εχω ειναι ενα uvex vx8 small κι εχω μετρησει το κεφαλι μου στους 56 ποντους. Στο σαγόνι περνανε δυο δαχτυλα μεχρι το κρανος. Αυτό συνεβαινε περισσοτερο σε ταχυτητες λιγο αυξημενες αλλα οχι και τιποτα ιδιαιτερο ας πουμε στα 120. Ο αερας πολυ αισθητος και εκνευριστικος σε σημειο να φορεσω ωτασπιδες για να ησυχασω λιγακι. Πρεπει να αλλαξω κρανος ή αυτο ειναι κατι γενικο? Υπ' οψιν οτι ηταν το δευτερο ταξιδακι μου εκτος πολης.

  2. #2
    το κρανος ποσο καιρο το εχεις?

    Στον δικο μου (arai) εκανε 10 μερες μεριπου να "στρωσει" και ειχα ενα ψιλοθεμα.

    τωρα για ταξιδια παντα ωτοασπίδες ειναι η καλυτερη λυση, ουτε αερας ουτε βουητα ουτε τιποτα μια χαρα!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  3. #3
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Νομιζω οτι για 56 ποντους θα σου ερχοταν καλυτερα το medium,αλλα αυτο εξαρταται απο την μαρκα του κρανους.Μεσα στην πολη δεν ειχες το ιδιο προβλημα???Εκτος και αν εννοεις οτι δεν το φορας τον ιδιο χρονο που το φορας σε ενα ταξιδακι...Οσο για τον θορυβο,προσωπικα δεν το ξερω το μοντελο αλλα ολα κανουν λιγο...
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  4. #4
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    το παθαινα εγω οταν ειχα το Shark... Large με πατουσε στο μετωπο...και ο πονοκεφαλος δεν αργουσε ...αναγκαστικες οι στασεις... ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ...δεν ειναι ολα τα κεφαλια ιδια με τα "προτυπα" των εταιρειων...


    τωρα με το Caberg (LARGE παλι ) ola einai SUPER!! Αλλο καλουπι? ισως
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #5
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    το σαγονι δεν εχει σχεσει αλλα το κρανος ειναι καπως μικρο!!!!



    τωρα μπορει να φταιει και κατι αλλο
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  6. #6
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

    τωρα για ταξιδια παντα ωτοασπίδες ειναι η καλυτερη λυση, ουτε αερας ουτε βουητα ουτε τιποτα μια χαρα!!
    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ SCHUBERTH:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64
    Μεσα στην πολη δεν εχω κανενα προβλημα μονο στη εθνικη επισης το κρανος το εχω 5 χρονια αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ιδιαιτερα. Ο πονοκεφαλος με πιανει απ' ο,τι εχω παρατηρησει οταν ο αερας μου τραβαει το κεφαλι πισω. Μιλαμε για σουβλιες...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Εγώ με 55-56cm περίμετρο(κεφαλιού... ) φοράω UVEX helix carbon σε small. Mια χαρά.Εχω δοκιμάσει κα XS για δοκιμή.
    Θα συνηθίσεις,δεν είναι τίποτα.Εκτός και αν το σχήμα του κρανίου σου δεν είναι για Uvex(εμένα πχ κανένα Shoei δε με βολεύει).
    Πάντως όσο σκεφτεσαι τον πονοκέφαλο τόσο χειρότερα είναι(κάτι ξέρω από κεφαλαλγίες,πίστεψέ με... )

  9. #9
    εγω φόρεσα για πρωτη φορα το SCHUBERTH κανοντας ενα ταξιδι 300 χιλ. Στο τέλος της μέρας με πονούσαν λίγο τα μάγουλα και είχε ψιλοκοκκινίσει πανω πανω το μετωπό. Πονοκέφαλο δεν είχα εναν γενικότερο αίσθημα σφιξίματος υπήρχε όμως. άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχω κάνει λαλακία και πήρα μικρότερο μέγεθος αλλά ο υπεύθυνος του μαγαζιού που το δοκίμασα με διαβεβαίωσε οτι είναι φυσιολογικό στην αρχή να υπάρχει μια κάποια ενόχληση μέχρι τα μαξιλάρια να μαλακώσουν. επίσης μου είπαν οτι δεν ήταν και το καλύτερο στην πρώτη φορά που το φόρεσα να κάνω ταξίδι 300 χιλ και οτι ακόμα και ο πονοκέφαλος θα ήταν φυσικό ενδεχόμενο. τι να πω θα δείξει

    Υ.Γ στην περιπτωση σου πάντως ενδέχεται να μην ευθύνεται το κράνος για τις κεφαλγίες αλλα να είναι κάτι άλλο πν αυχένας
    πεντε μερες τρως αγγουρι, και το σαββατο εισαι μουρη

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της echoplex
    Εγγραφή
    16/10/2008
    Μηνύματα
    137
    quote:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

    τωρα για ταξιδια παντα ωτοασπίδες ειναι η καλυτερη λυση, ουτε αερας ουτε βουητα ουτε τιποτα μια χαρα!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ SCHUBERTH:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Καλα και με τα schuberth εχεις μειωμένο θορυβο μέχρι τα 100 km και πίσω απο το φέρινγκ, διαφορετικά δεν δουλευει.. και εννοειται οι αεραγωγοι κλειστοι...

    Εγω νομίζω το κράνος πρεπει να εφαρμόζει τέλεια πανω στο κεφαλι. Δεν πρεπει να σου φέρνει πονοκέφαλο!
    Απο μαρκα σε μαρκα τα μεγεθη αλλάζουν. Κανεις πρεπει να ψάξει και να δοκιμασει αυτο που του εφαρμοζει καλυτερα.

    Οταν έψαχνα για κράνος ειχα δοκιμάσει κράνη που το medium μου ήταν μέγαλο και το small μικρο... αρα πας σε άλλη μάρκα!

    Γενικα τα schuberth έχουν καλη εφαρμογή...

  11. #11
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
    Μεσα στην πολη δεν εχω κανενα προβλημα μονο στη εθνικη επισης το κρανος το εχω 5 χρονια αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ιδιαιτερα. Ο πονοκεφαλος με πιανει απ' ο,τι εχω παρατηρησει οταν ο αερας μου τραβαει το κεφαλι πισω. Μιλαμε για σουβλιες...
    Επειδη εχουμε την ιδια ηλικια ,μην πεταχτει κανεις και μας πει ,δεν κοιταζεις για αυχενικο.
    Ευχομαι να κανω λαθος αλλα οι σουβλιες,η αντισταση στον αερα κλπ κατι μου θυμιζουν.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64
    Δεν τρεχει τιποτα με αυχενικο. Ευχαριστω παντως για την υποδειξη...

  13. #13
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
    quote:

    Γενικα τα schuberth έχουν καλη εφαρμογή...
    ΚΑΙ ΑΘΟΡΥΒΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ σου μιλάω ειλικρινά με 160-170 Εθνική και άκουγες απλά ένα θρόισμα!!!Αλώστε υπάρχουν και οι διεθνείς δοκιμές που το αποδεικνύουν...Μπορείς να τα κατηγορήσεις για το βάρος τους αλλά στο ΘΕΜΑ ΘΟΡΥΒΟΥ δεν συγκρίνονται ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ της αγοράς!!!
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  14. #14
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
    Δεν τρεχει τιποτα με αυχενικο. Ευχαριστω παντως για την υποδειξη...
    Ωραια.Τοτε μαλλον ειναι αρκετα σφικτο και σου πιεζει καποιο νευρο η εμποδιζει τη σωστη κυκλοφορια του αιματος.Το εχω παθει και περασε μονο οταν καθισαν τα μαξιλαρακια.Μεχρι τοτε το φοραγα για κανα δεκαλεπτο.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  15. #15
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    αλλο πιεση και αλλο πονοκεφαλος...αλλαξε κρανος δοκιμασε πολλα και φορατα κανα τεταρτο μεσα στο μαγαζι να δεις ειναι επικυνδινος συνδιασμος αυτος προσοχη τα μαξιλαρακια ειναι στα μαγουλα ως επι τον πλειστον που πιεζουν και οχι στο κεφαλι οπως το περιγραφεις τα σημαδια δεν ειναι καλα και αυτα αλλα ειναι τελειως διαφορετικο απο το να μην μπορεις να οδηγησεις απο πονο

    το θεμα του θορυβου ειναι ενα θεμα που εχουν πολλα κρανη συνιθως τα ''φαλακρα'' κρανη (που δεν περνανε αεραγωγοι στο πανω μερος)εχουν λιγοτερο θορυβο αλλα περισσοτερη ζεστη

    τα shoei ειναι αθορυβα κρανη ειδκα το XR-1000 ενω με το x-spirit (πιο πολλοι αεραγωγοι που δουλευουν πολυ καλα) εχω περισσοτερο θορυβο

    ωτοασπιδες και εισαι οκ

    αλλα το αλλο να το κοιταξεις
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. Το κράνος σκοτώνει!!
    από gRim στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2011, 10:05
  3. Τι γνωμη εχετε για το κρανος της Hjc της Colori
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2005, 22:46
  4. Το κράνος ρεεεεεεεε!!!!!!!!!!
    από koutsikos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 10:22
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF