Εγω προτεινω αντι να κρινουμε χωρις να ειμαστε μεσα στα πραγματα,να κανουμε ολοι λιγες απλες κινησεις:Να επισκεφτουμε τις Πρεσπες για να δουμε και καποιους που μιλανε τα ''Μακεδόνικα''( και πολλοι απο αυτους πραγματικα αισθανονται Μακεδονες),την Ορεινη Θρακη που ζουν Πομακοι αλλα και σε πολεις οπως πχ η Κομοτηνη για να γνωρισουμε τον διαφορετικο πολιτισμο,τα δικα τους ηθη και εθιμα σε σχεση με τα διαδεδομενα στην υπολοιπη Ελλαδα.ΜΗΝ σκουπιζουμε τα σκουπιδια κατω απο το χαλακι και νομιζουμε οτι ειμαστε Ελλας Ελληνων Χριστιανων.Σε αυτη την ακρη των Βαλκανιων μπορουμε να συμβιωσουμε παρεα με τους Σλαβοφωνους,τους Μουσουλμανους και οποιον αλλον.Βεβαια φανατικοι και βλαμμενοι υπαρχουν ενθεν και ενθεν.Θα μπορουσε ισως να πει οτι σε ποσοστο μπορει να ειναι περισσοτεροι οι φανατικοι στις ταξεις των μειονοτητων,αυτο ομως ειναι κατι δεδομενο σε καθε μορφης μειονοτητα.
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ολα θα ηταν καλυτερα αν γνωριζαμε ολοι καλυτερα ο ενας τον αλλο χωρις να ειμαστε με τις παρωπιδες που-εντεχνα- μας εχουν ορισει να φοραμε...
Εγω παντως θεωρω εμπειρια ζωης τα τελευταια μου ταξιδια σε Πρεσπες και Πομακοχωρια που μου εδωσαν την ευκαιρια να γνωρισω ανθρωπους γοητευτικα διαφορετικους,με κουλτουρα και πολιτισμο που θα χαιρομουνα πραγματικα να ζουσα μαζι τους...
Η εικονα μονο με τα δεκαδες πιτσιρικια που μαζευτηκαν στην πλατεια να δουν εμας με τα μηχανακια που πιναμε ζεστο τσαϊ στο καφενεδακι του Ραμανταν Εφεντι αξιζε ολο το ταξιδι
Ηρεμηστε συνελληνες και ταξιδεψτε,γνωριστε και το διαφορετικο!