Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Yamaha Xtz 750 Super Tenere H Honda Xrv 750 Africa Twin

  1. #1

    Yamaha Xtz 750 Super Tenere H Honda Xrv 750 Africa Twin

    Αγαπητοί φίλοι μηχανόβιοι καλησπέρα
    Έχω το εξείς δίλημα.
    Έχω μιά hamaha xtz 750 super tenere μοντέλο 1991 σε πολύ καλή κατάσταση,και έιμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά όμως δεν πάυει να δείχνει την ηλικία της, σκέφτηκα λοιπών να την δώσω και να πάρω μια africa μοντέλο 2000 και πάνω που είναι μιά μοτοσυκλέτα που μου αρέσει πολύ, όπως και το tenere είναι το στύλ της μηχανής που θέλω να έχω γιατί μου αρέσουν οι μεγάλες βόλτες αρκεί να σας πώ ότι το καλοκαίρι έκανα τη βόλτα διδυμότειχο αθήνα (1000 χλμ) με μεγάλη ευχαρίστηση ,είμαι 40 χρονών και θέλω τι βοήθειά σας νά κάνω την αλλαγή αυτή μιας και την honda δεν την ξέρω; η να κρατήσω τη yamaha μου μιας και εκτός απο αναλώσημα το μόνο που μου ζήτησε ήταν ένας ανορθωτής με περιέλιξη γεννήτριας μαζί ευτυχώς πριν ξεκινήσω το ταξίδι απο το διδυμότειχο για αθήνα. Θέλω απο όσους τυχών ξέρουν και τα δύο μοντέλα να μου πούν εάν αξίζει η αλλαγή αυτή.
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460

    Re: Yamaha Xtz 750 Super Tenere H Honda Xrv 750 Africa Twin

    Εξίσου σκυλιά είναι και τα honda πατριώτη. Και το africa twin έχει αποδείξει την αξιοπιστία του! Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ότι κι αν κάνεις, μικρή διαφορά θα έχεις και τα έξοδα της "αλλαγής" θα είναι δυσανάλογα μεγαλύτερα σε σχέση με τα όποια ωφέλη θα αποκομίσεις.

  3. #3

    Re: Re: Yamaha Xtz 750 Super Tenere H Honda Xrv 750 Africa Twin

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Εξίσου σκυλιά είναι και τα honda πατριώτη. Και το africa twin έχει αποδείξει την αξιοπιστία του! Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ότι κι αν κάνεις, μικρή διαφορά θα έχεις και τα έξοδα της "αλλαγής" θα είναι δυσανάλογα μεγαλύτερα σε σχέση με τα όποια ωφέλη θα αποκομίσεις.



    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά τι ενοείς όταν λες ότι τα έξοδα της αλλαγής θα είναι δυσανάλογα;
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    το γνωστο ανοιξιατικο προβλημα.καθε τετοια εποχη ολοι(σχεδον) θελουμε να αλλαζουμε τα μηχανακια μας ειτε τα εχουμε 5 μηνες ειτε 10 χρονια.για τα εξοδα αλλαγης που λεει ο φιλος VanDiemen προφανως ειναι η διαφορα τιμης του τενερε(μοντ1991) με του αφρικα(μοντ2000).με πολυ λιγοτερα εξοδα μπορεις να ανανεωσεις το τενερε πχ αναρτησεις και να ξανανιωσει ο δεσμος σας.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αν σου κανει τοσο κλικ το αφρικα παρτο. Εμφανισιακα ειναι ωραια, καλοκατασκευασμενη και σχετικα αξιοπιστη. Εχε ομως υπ'οψιν, οτι σε σχεση με το τενερε ειναι βαρυτερη και πολυ πιο τεμπελικη τοσο σε νευρο κινητηρα (για την ακριβεια, δεν εχει καθολου νευρο, ειναι απιστευτα βαρετος κινητηρας) οσο και στο στριψιμο.
    Στη θεση σου θα ψαχνομουνα με αναρτησεις, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω. Με ενα καλο αμορτισερ πισω και ενα αναποδο μπροστινο, θα εχεις μια καταπληκτικη μηχανη. Βαλε και εξατμιση με dynojet και θα πεταει.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
    το γνωστο ανοιξιατικο προβλημα.καθε τετοια εποχη ολοι(σχεδον) θελουμε να αλλαζουμε τα μηχανακια μας ειτε τα εχουμε 5 μηνες ειτε 10 χρονια.για τα εξοδα αλλαγης που λεει ο φιλος VanDiemen προφανως ειναι η διαφορα τιμης του τενερε(μοντ1991) με του αφρικα(μοντ2000).με πολυ λιγοτερα εξοδα μπορεις να ανανεωσεις το τενερε πχ αναρτησεις και να ξανανιωσει ο δεσμος σας.
    Αγαπητέ φίλε Γιώργο καλησπέρα.
    Με την μηχανή μου δεν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα. είναι τέλεια πάει πολύ καλλά.
    Επιπλέων είναι το είδος της μηχανής που μου αρέσει, είναι η μάρκα που απο μικρός προτιμώ να έχω
    είμαι μεγάλος φαν της yamaha . Το μόνο ίσος πρόβλημα είναι ότι αντίθετα με την αφρικάνα φαίνονται πιο πολύ τα χρόνια της, αλλά και πάλι σαν τη yamaha δεν είναι καμιά οπότε θα ακολουθήσω μάλλων τη συμβουλή σας και θα κάνω την κούκλα μου ακόμα καλήτερη.
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αν σου κανει τοσο κλικ το αφρικα παρτο. Εμφανισιακα ειναι ωραια, καλοκατασκευασμενη και σχετικα αξιοπιστη. Εχε ομως υπ'οψιν, οτι σε σχεση με το τενερε ειναι βαρυτερη και πολυ πιο τεμπελικη τοσο σε νευρο κινητηρα (για την ακριβεια, δεν εχει καθολου νευρο, ειναι απιστευτα βαρετος κινητηρας) οσο και στο στριψιμο.
    Στη θεση σου θα ψαχνομουνα με αναρτησεις, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω. Με ενα καλο αμορτισερ πισω και ενα αναποδο μπροστινο, θα εχεις μια καταπληκτικη μηχανη. Βαλε και εξατμιση με dynojet και θα πεταει.


    Αγαπητέ φίλε drbig καλησπέρα
    πολύ καλή η ιδέα σου φίλε και μάλλων θα την ακολουθήσω γιατι αυτή η μηχανή μου αρέσει πολύ και όπως γράφω και πιο πάνω είμαι μεγάλος φαν της yamaha επειδή τώρα ενδιαφέρομαι για εξάτμηση έχεις καμιά ιστοσελίδα η διεύθυνση η τηλέφωνο για αυτές τις εξατμίσεις που λές για να μάθω τιμές και εαν υπάρχει για τη μηχανή μου;
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VAGELIS GR
    Αγαπητέ φίλε drbig καλησπέρα
    πολύ καλή η ιδέα σου φίλε και μάλλων θα την ακολουθήσω γιατι αυτή η μηχανή μου αρέσει πολύ και όπως γράφω και πιο πάνω είμαι μεγάλος φαν της yamaha επειδή τώρα ενδιαφέρομαι για εξάτμηση έχεις καμιά ιστοσελίδα η διεύθυνση η τηλέφωνο για αυτές τις εξατμίσεις που λές για να μάθω τιμές και εαν υπάρχει για τη μηχανή μου;

    Γεια σου Βαγγελη, θα συνιστουσα να κοιταξεις αυτο το φορουμ:
    http://www.xtz750.com/index.php?sid=...06c2176d9f3488
    Ειναι νομιζω το πιο ενημερωμενο για την μηχανη σου.

    Σχετικα με εξατμιση νομιζω υπαρχουν πολλες εταιριες που φτιαχνουν, η πιο γνωστες (σε εμενα) οι laser, μοντελο produro:
    http://www.alexopoulos.gr/web/

    To Dynojet ειναι κιτ βελτιωσης των καρμπυρατερ και θα το βρεις εδω:
    http://www.promoto.gr/manufacturer.p...facturer_id=38

    Για αναρτησεις κοιτα εδω:
    http://www.k-shock.gr/gr/company.htm
    http://www.alexopoulos.gr/web/

    Η εκτιμηση μου ειναι οτι με 500 περιπου ευρω αγοραζεις μια καινουργια ανοιχτη εξατμιση και το κιτ της Dynojet. Πισω αναρτηση ποιοτικη θα κοστισει γυρω στα 600-800 και βελτιωση στο μπροστινο (ελατηρια) γυρω στα 100-200.
    Γενικα ο αδυνατος κρικος στη μηχανη σου ειναι οι αναρτησεις και αν εχεις περιορισμενο κεφαλαιο θα προτεινα να αρχισεις απο εκει. Ενα βημα παραπερα θα ειναι οπως ειπα και πριν να αλλαξεις το μπροστινο σου συστημα με ενα αναποδο, αλλα αυτο θελει ψαξιμο και να πιανουν τα χερια σου. Ενα πληρες μεταχειρισμενο βρισκεται με καμια 500-600 ευρω.
    Ακομα, αν αποφασισεις να κρατησεις το μπροστινο σου, μια πολυ καλη βελτιωση ειναι οι λεγομενες γεφυρες πηρουνιων (fork brace) που ομως δεν γνωριζω αν υπαρχουν στο εμποριο για την μηχανη σου. Σιγουρα ομως μπορει να σου φτιαξει ενα μηχανουργειο.

    Αυτα προς το παρον, οτι αλλο θες ρωτα. Ελπιζω καποιος κατοχος του τενερε με περισσοτερες γνωσεις να με διορθωσει η να προτεινει κατι που ξεχασα.

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Και κατι αλλο. Με την σημερινη οικονομικη κατασταση η αξια της μηχανης σου ειναι περιπου 2000 ευρω. Αν βαλεις αλλα 2000 και με την προυποθεση οτι δεν εχει καποιο προβλημα που μελοντικα θα σου στοιχισει θα εχεις κατι πολυ καλο για τα λεφτα του. Αν ομως αποφασισεις να το πουλησεις να ξερεις οτι θα χασεις καποια απο τα χρηματα που θα επενδυσεις.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Γεια σου Βαγγελη, θα συνιστουσα να κοιταξεις αυτο το φορουμ:
    http://www.xtz750.com/index.php?sid=...06c2176d9f3488
    Ειναι νομιζω το πιο ενημερωμενο για την μηχανη σου.

    Σχετικα με εξατμιση νομιζω υπαρχουν πολλες εταιριες που φτιαχνουν, η πιο γνωστες (σε εμενα) οι laser, μοντελο produro:
    http://www.alexopoulos.gr/web/

    To Dynojet ειναι κιτ βελτιωσης των καρμπυρατερ και θα το βρεις εδω:
    http://www.promoto.gr/manufacturer.p...facturer_id=38

    Για αναρτησεις κοιτα εδω:
    http://www.k-shock.gr/gr/company.htm
    http://www.alexopoulos.gr/web/

    Η εκτιμηση μου ειναι οτι με 500 περιπου ευρω αγοραζεις μια καινουργια ανοιχτη εξατμιση και το κιτ της Dynojet. Πισω αναρτηση ποιοτικη θα κοστισει γυρω στα 600-800 και βελτιωση στο μπροστινο (ελατηρια) γυρω στα 100-200.
    Γενικα ο αδυνατος κρικος στη μηχανη σου ειναι οι αναρτησεις και αν εχεις περιορισμενο κεφαλαιο θα προτεινα να αρχισεις απο εκει. Ενα βημα παραπερα θα ειναι οπως ειπα και πριν να αλλαξεις το μπροστινο σου συστημα με ενα αναποδο, αλλα αυτο θελει ψαξιμο και να πιανουν τα χερια σου. Ενα πληρες μεταχειρισμενο βρισκεται με καμια 500-600 ευρω.
    Ακομα, αν αποφασισεις να κρατησεις το μπροστινο σου, μια πολυ καλη βελτιωση ειναι οι λεγομενες γεφυρες πηρουνιων (fork brace) που ομως δεν γνωριζω αν υπαρχουν στο εμποριο για την μηχανη σου. Σιγουρα ομως μπορει να σου φτιαξει ενα μηχανουργειο.

    Αυτα προς το παρον, οτι αλλο θες ρωτα. Ελπιζω καποιος κατοχος του τενερε με περισσοτερες γνωσεις να με διορθωσει η να προτεινει κατι που ξεχασα.




    Αγαπητέ φίλε
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα τα πολύ καλλά που μου έστειλες.
    Είσαι πολύ καλλά ενημερωμένος..
    Θα κοιτάξω σε όλα τα σάιτ που μου δίνεις και πιστεύω οτι θα βρώ κάτι πολύ καλό για την κούκλα μου.
    Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι πάντα πολύ καλλά.
    Φιλικά
    Βαγγέλης
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #11
    φιλε να σε ρωτησω που το πας το τενερε για σερβις?εχω προβλημα με το καμπυλατερ.

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ Yamaha Xtz 750 Super Tenere
    από VAGELIS GR στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2009, 09:53
  2. Yamaha Xtz 750 Super Tenere
    από VAGELIS GR στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2009, 09:11
  3. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 12:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF