Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ένας πρωτάρης θέλει βοήθεια

  1. #1

    Ένας πρωτάρης θέλει βοήθεια

    Καλημέρα παιδιά. Είμαι λίγο άσχετος από μηχανές, πριν από 1 μήνα πήρα το δίπλωμα.
    Είμαι στα 33 και επειδή έχω πήξει με το αυτοκίνητο θα ήθελα να πάρω ένα scooter, μέχρι 2000 ευρώ. Θα ήθελα να μου πείτε ποιο θεωρείται εσείς καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το agility 125 της Kymco και το 125 sum up της peugeot. Επίσης βλέπω στα διάφορα φορουμ ότι υπάρχουν πολλοί που μόλις τα παίρνουν αλλάζουν ελαστικά. Γιατί δεν είναι καλά; Υπόψιν ότι το θέλω μόνο για την πόλη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και προσοχή στο δρόμο.

  2. #2
    καλημερα φιλε και καλώς ήρθες

    το θέλεις μεταχειρισμένο το scooter ή καινούργιο ; στο λέω γιατί με 2000 (ίσως και λίγα παραπάνω) μπορείς να πάρεις ένα καλό μεταχειρισμένο σε περισσότερα κυβικα.

    το θέλεις αποκλειστικά για πόλη η και για καμιά μικρή βολτούλα παραέξω ; αν ισχύει το β τα 125 cc είναι λίγα (ειδικά αν γίνουν και δικάβαλο)

    πάντως αν έχεις καταλήξει στα 2 που ανέφερες στο ποστ εγω προτείνω το aguility.

    κράνος και εξοπλισμό και καλές βόλτες !!
    πεντε μερες τρως αγγουρι, και το σαββατο εισαι μουρη

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από κβ7
    καλημερα φιλε και καλώς ήρθες

    το θέλεις μεταχειρισμένο το scooter ή καινούργιο ; στο λέω γιατί με 2000 (ίσως και λίγα παραπάνω) μπορείς να πάρεις ένα καλό μεταχειρισμένο σε περισσότερα κυβικα.

    το θέλεις αποκλειστικά για πόλη η και για καμιά μικρή βολτούλα παραέξω ; αν ισχύει το β τα 125 cc είναι λίγα (ειδικά αν γίνουν και δικάβαλο)

    πάντως αν έχεις καταλήξει στα 2 που ανέφερες στο ποστ εγω προτείνω το aguility.

    κράνος και εξοπλισμό και καλές βόλτες !!
    Παιδιά μόνο για την πόλη το θέλω. Αν βρω και κανένα καλό μεταχειρισμένο δεν θα έλεγα όχι. Αν πάλι έχετε να μου προτείνετε κάτι ευπρόσδεκτο είναι. Και από που αν ξέρετε

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μεταφερόμαστε στα Μοντέλα.

    Επίσης εκεί μπορείς να βρεις αρκετές συζητήσεις που σχετίζονται απόλυτα με το θέμα σου.

    Καλή επιλογή!

  5. #5
    Και εγώ τον ίδιο προβληματισμό είχα.

    Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις τα μεταχειρισμένα σε τέτοια κατηγορία, εφόσον μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις καινούριο.

    Εγώ κατέληξα με κλειστά μάτια στο Kymco Agility 150cc με 1900€ καινούριο και αν το πάρεις και από συγκεκριμένο "μέρος" σου δίνουν και ένα μεγάλο μέρος του εξοπλισμού δώρο...

    Μέχρι το τέλος του μήνα θα πάω να το πάρω.

    ...

    Όσον αφορά τα ελαστικά, καλό είναι να τα αλλάζεις γιατί δεν είναι και τα καλύτερα (μείωση του κόστους γαρ) αλλά εφόσον αποτελούν αναλώσιμο είδος σε ένα μεταφορικό δεν θα πρέπει να σε προβληματίζουν σχετικά με την επιλογή του μοντέλου.

    Για το agility απ'ότι είδα τα λάστιχα του είναι μια χαρά, αν και θα τα αλλάξω μόλις μπεί ο επόμενος χειμώνας για να είμαι σίγουρος...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    Re: Ένας πρωτάρης θέλει βοήθεια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από andrew33
    Καλημέρα παιδιά. Είμαι λίγο άσχετος από μηχανές, πριν από 1 μήνα πήρα το δίπλωμα.
    Είμαι στα 33 και επειδή έχω πήξει με το αυτοκίνητο θα ήθελα να πάρω ένα scooter, μέχρι 2000 ευρώ. Θα ήθελα να μου πείτε ποιο θεωρείται εσείς καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το agility 125 της Kymco και το 125 sum up της peugeot. Επίσης βλέπω στα διάφορα φορουμ ότι υπάρχουν πολλοί που μόλις τα παίρνουν αλλάζουν ελαστικά. Γιατί δεν είναι καλά; Υπόψιν ότι το θέλω μόνο για την πόλη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και προσοχή στο δρόμο.
    στο ποσο που θες να δωσεις περιλαμβανεται και το κρανος και τα γαντια και οι μποτες και το μπουφαν??

    γιατι οπως και να το κανουμε, αν οπως λες εισαι ασχετος και εχεις ΜΟΛΙΣ παρει το διπλωμα (κατι που δεν πιστοποιει οτι ΞΕΡΕΙΣ να οδηγας) και θες να μπεις μεσα στην ζουγκλα της πολης..εχεις πολλες,πολλες πιθανοτητες να εμπλακεις σε ατυχημα ή απλα να πεσεις μονος σου.

    στα γραφω αυτα οχι επειδη θελω να γινω κακος ή ειμαι παραξενος.
    επειδη ομως οι "λαμαρινες που σε προστατευουν" στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ο προστατευτικος εξοπλισμος, πρεπει να δωσεις βαση και να γινεις ΑΣΤΑΚΟΣ πρωτα και μετα να παρεις αυτο που θελεις.(κατα την γνωμη μου παντα)


    τελος για την επιλογη της μοτο, θα σου προτεινα να μην παρεις κατι με πολλα πλαστικα (αληθεια γνωριζεις κοστος αντικαταστασης σε περιπτωση πτωσης?) και ακριβα ανταλλακτικα οπως ειναι τα σκουτερ.

    ενα παπι θα ηταν οτι επρεπε. και παιζουν ολα σε αυτα τα λεφτα που θες να δωσεις!!

    καλες αγορες και με προσοχη εκει εξω!

  7. #7

    Re: Re: Ένας πρωτάρης θέλει βοήθεια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    στο ποσο που θες να δωσεις περιλαμβανεται και το κρανος και τα γαντια και οι μποτες και το μπουφαν??

    γιατι οπως και να το κανουμε, αν οπως λες εισαι ασχετος και εχεις ΜΟΛΙΣ παρει το διπλωμα (κατι που δεν πιστοποιει οτι ΞΕΡΕΙΣ να οδηγας) και θες να μπεις μεσα στην ζουγκλα της πολης..εχεις πολλες,πολλες πιθανοτητες να εμπλακεις σε ατυχημα ή απλα να πεσεις μονος σου.

    στα γραφω αυτα οχι επειδη θελω να γινω κακος ή ειμαι παραξενος.
    επειδη ομως οι "λαμαρινες που σε προστατευουν" στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ο προστατευτικος εξοπλισμος, πρεπει να δωσεις βαση και να γινεις ΑΣΤΑΚΟΣ πρωτα και μετα να παρεις αυτο που θελεις.(κατα την γνωμη μου παντα)


    τελος για την επιλογη της μοτο, θα σου προτεινα να μην παρεις κατι με πολλα πλαστικα (αληθεια γνωριζεις κοστος αντικαταστασης σε περιπτωση πτωσης?) και ακριβα ανταλλακτικα οπως ειναι τα σκουτερ.

    ενα παπι θα ηταν οτι επρεπε. και παιζουν ολα σε αυτα τα λεφτα που θες να δωσεις!!

    καλες αγορες και με προσοχη εκει εξω!

    Tα λεφτά είναι μόνο για το μηχανάκι. Ο εξοπλισμός εννοείται ότι θα είναι full. Το ξέρω ότι
    δεν είμαι και ο καλύτερος που θα οδηγήσει, αλλά ρε παιδιά έπηξα με το αυτοκίνητο. Δεν πάει άλλο. Προσοχή και ότι βγει. Να είστε καλά. Και για το παπί ίσως να έχεις δίκιο τελικά.

  8. #8
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Σταύρο(devil's)και στο θέμα τού εξοπλισμού,που είναι βασικώτατο,αλλά και στη επιλογή παπιού αντι για σκούτερ.
    Μπορεί τα σκούτερ να είνα πολύ εύκολα στη χρήση(φρένο γκάζι),αυτό όμως έχει και το αντίτιμό του είτε σε κατανάλωση είτε σε φθορές,από τον τρόπο μετάδοσης τής κίνησης,είτε σε πλαστικά σε μια κακή στιγμή.
    Ένα ακόμα αβαντάζ τού παπιού είναι το φρένο τού κινητήρα,που σημαίνει αποτελεσματικώτερο φρενάρισμα και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στα τακάκια.
    Καλή επολογή.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Εγώ θα 'λεγα να πάρεις ένα 125 εντουράκι να κάνεις τη δουλίτσα σου και τις ενδοαστικές βολτούλες σου και να 'χει και λίγη πλάκα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Sportcity One (125cc, αλλά υπάρχει και σε 50cc με -300?) με 1.800?; :o


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20090309apriliasportcityone_s.jpg 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	157780

  11. #11
    Στα χρήματα που λες και στην κατηγορία 125κε, οι επιλογές είναι πάρα πολλές. Με καλή εμφάνιση και πρακτικό (χώρο κάτω από σέλα και ίσιο πάτωμα είναι το VS 125. http://www.gorgolis.gr/vs.htm

    Αν μόλις έβγαλες δίπλωμα, λογικα μπορείς να οδηγήσεις και μεγαλύτερο από 125κε μηχανάκι, οπότε και προτείνω το αντίστοιχο σε 150κε.

    Εσύ που έρχεσαι και από αυτοκίνητο, θα σου πρότεινα να αποφύγεις το παπί. Τα πλαστικά και ο τρόπος που κάθεσαι στο σκούτερ σε προστατεύουν σε περίπρωση τράκας ή πτώσης, αλλά είναι και θα βρίσκεις και εκνευριστικό το ότι με το παπί θα αντιληφθείς και βροχή να έρχεται από κάτω..( ,εννοώ φυσικά ότι από ότι νερά και να περνάς θα βρέχεσαι από κάτω), ενώ με το σκούτερ βρέχεσαι μόνο από πάνω.

    Σαφώς και το παπί είναι οικονομικότερο, αλλά ιδίως για εσένα που θα μεταβείς από αυτοκίνητο, ακόμα και με το σκούτερ θα δεις τεράστια οικονομία σε κατανάλωση και συντήρηση.

  12. #12
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasQR600
    Τα πλαστικά και ο τρόπος που κάθεσαι στο σκούτερ σε προστατεύουν σε περίπρωση τράκας ή πτώσης
    Πως γίνεται αυτό ρε παιδί;
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Πως γίνεται αυτό ρε παιδί;
    Στο παπί ή στην μοτοσυκλέτα τα πόδια βρίσκονται εξωτερικά, και όταν πέφτεις κάτω το πόδι μένει κάτω και η μηχανή ή το παπί το πατάει. Εχω πέσει και με παπί και με σκούτερ....Και όταν ένα αυτοκίνητο κινηθεί προς το πλάι, με το παπί θα έρθει σε επαφή ίσως με το πόδι, ενώ με το σκούτερ με τα πλαστικά. Δεν νομίζω ότι κάνω λάθος εδώ...τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία ορμόμενος.

  14. #14
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasQR600
    Στο παπί ή στην μοτοσυκλέτα τα πόδια βρίσκονται εξωτερικά, και όταν πέφτεις κάτω το πόδι μένει κάτω και η μηχανή ή το παπί το πατάει.
    Συνήθως,όταν τρέχεις εννοείται,αλλού βρίσκεσαι εσύ κι αλλού το μηχανάκι μετά από τούμπα.Για να συμβεί αυτό που λες ή θα πρέπει να είσαι σαν σταματημένος ή να σπάσει ο διάολος το δικό του ποδάρι. ΣΥΝΗΘΩΣ λέω,έτσι;
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasQR600
    Και όταν ένα αυτοκίνητο κινηθεί προς το πλάι, με το παπί θα έρθει σε επαφή ίσως με το πόδι, ενώ με το σκούτερ με τα πλαστικά. Δεν νομίζω ότι κάνω λάθος εδώ...τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία ορμόμενος.
    Κοίταξε,και τα παπιά έχουν πλαστικά,σίγουρα όχι τόσο ογκώδη σαν μερικά σκούτερ,αλλά νομίζω ότι το να έρθει σε επαφή το αυτοκίνητο με το πόδι,αυτό μπορεί να οφείλεται στο οδηγικό στυλ τού αναβάτη και όχι τόσο στην προστασία που προσφέρουν τα πλαστικά.
    Αυτό που λες πάντως δεν είναι λάθος βέβαια,μια που είσαι και παθών.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

Παρόμοια θέματα

  1. έβαλα σε ακόμα έναν το μικρόβιο αλλά θέλει βοήθεια.
    από drspeed στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 21:53
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2009, 16:06
  3. O νέος θέλει βοήθεια...
    από michael110 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 17:09
  4. Πρωταρης ζητα Βοηθεια
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 15:38
  5. Θελω Βοηθεια
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF