Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Πόσα δάχτυλα στις μανέτες;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    όπως εχει μαθει και αισθανεται καλύτερα ο καθένας.τεσσερα μανετα τεσσερα φρενο για μένα πάντα

  2. #17
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Βαλε οσο δαχτυλα θες αρκει να εισαι σε θεση να πατησεις αμεσα το μπροστινο φρενο, να εχεις μια σταθερη λαβη στο τιμονι και να μην αισθανεσαι την θεση "κουλη"...


    δεν υπαρχει "κανονας"


  3. #18
    Σουρεαλιστικό Μέλος Το avatar του/της Lilith_tzw
    Εγγραφή
    12/05/2008
    Μηνύματα
    133
    εγω παντως ακομα δεν εχω συνηθισει τα δαχτυλα στο φρενο δεν μπορω να επιταχινω η να κοψω...δεν ξερω τι φταιει αλλα ειμαι που ειμαι κουλη οσες φορες εχω βαλει δαχτυλο εχω αποκουλαθει......στον συμπλεκτη ολα μια χαρα.... μηπως εχω κοντα δαχτυλα???
    Ειμαστε ολοι μοναδικοι

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
    όπως εχει μαθει και αισθανεται καλύτερα ο καθένας.τεσσερα μανετα τεσσερα φρενο για μένα πάντα

    συμφωνω, καθαρα υποκειμενικο θεμα χειρισμού...

    για τα στατιστικα

    σε πολιτικο μηχανακι

    - συμπλεκτης : 4 δαχτυλα (οχι μονιμα στη μανετα) (αλα Ρόσσι )

    - φρενο : 2 δαχτυλα μονιμα



    σε εντουρο κατα τη διαρκεια πίεσης (χρονομετρημενο πιστακι ή δυσκολο μονοπατι)

    - συμπλεκτης: 2 δαχτυλα (οχι μονιμα) ή κανενα σε περιπτωση υπερβολικης πιεσης και κοπανηματος

    - φρενο: 1 δαχτυλο μονιμα πάνω (προς stoubi: Κωστα με 2 δαχτυλα νοιωθω ανασφαλεια στο κρατημα του τιμονιου σε σαμαρια φερειπειν)


    στο τελος τελος σημασια εχει τα αντανακλαστικα μας και ο ελεγχος της δυναμης που ασκουμε στη μανετα, καθως και η ταχυτητα αντιληψης και διορθωσης μπλοκαρισματος (οσοι δεν εχουν ABS)

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lilith_tzw
    οσες φορες εχω βαλει δαχτυλο εχω αποκουλαθει.......... μηπως εχω κοντα δαχτυλα???
    το μέγεθος δεν παίζει ρολο μου ειχες πει κάποτε
    αρα
    δεν το "βαζεις" καλα



  6. #21
    2 δάχτυλα σε κάθε μανέτα, για λόγους ετοιμότητας.
    Στη περίπτωση cbr600rr καινούριου ή 1098 ή hypermotard S θα πρότεινα ένα δαχτυλάκι για αποφυγή endo.

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

    αρα
    δεν το "βαζεις" καλα

    για πιο γρηγορο "χουφτωμα" παντως σε περιπτωση που δεν αφηνουμε μονιμα το/α δαχτυλο/α πανω στα μανετα βοηθά να έχουμε τη μανετα καπως πιο ψηλά.

  8. #23
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
    2 δάχτυλα σε κάθε μανέτα, για λόγους ετοιμότητας.
    Στη περίπτωση cbr600rr καινούριου ή 1098 ή hypermotard S θα πρότεινα ένα δαχτυλάκι για αποφυγή endo.
    ΔΓΙΟ δαχτυλα [Noela wlcmbck!]


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ist2_405188-peace-sign-two-fingers-isolated.jpg 
Προβολές:	628 
Μέγεθος:	5,3 KB 
ID:	157923
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #24
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

    αρα δεν το "βαζεις" καλα

    για πιο γρηγορο "χουφτωμα" παντως σε περιπτωση που δεν αφηνουμε μονιμα το/α δαχτυλο/α πανω στα μανετα βοηθά να έχουμε τη μανετα καπως πιο ψηλά.
    νομίζω κατάνα ότι οταν το εγραφε αυτό ο τάι δεν είχε το ίδιο πράμα στο μυαλό με εσένα....

    τελοσπαντων μάλλον εγώ είμαι απ τους πιο αγχωτικούς εδώ μέσα μιας και έχω τέσσερα δάχτυλα στο φρένο και το πόδι σχεδόν πάντα πάνω στο ποδόφρενο. αλλά τον συμπλέκτη σχεδόν ποτέ δεν τον ακουμπάω. και γω με τη λίγη εμπειρία μου θεωρώ ότι έστω και ένα κλάσμα δευτερολέπτου μπορεί να σε σώσει απ το πέσιμο.

    (εχω κάνει φρενάρισμα πανικού και έχω ακουμπήσει κυριολεκτικά τον προφυλακτήρα της κωλόγριας που αποφασισε να στριψει μεσα στο ρεύμα μου. κόντεψα να πιστέψω στον θεό εκείνη τη μέρα!!:rotflmao: :rotflmao: )

  10. #25
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    2 στο φρενο, 2 στο συμπλεκτη & και παντα το ποδι στο ποδοφρενο στην πολη. Εξω μονο τα 2 στο φρενο
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  11. #26
    beer drinker Το avatar του/της nakedorange
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    599
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    ...στο τελος τελος σημασια εχουν τα αντανακλαστικα μας και ο ελεγχος της δυναμης που ασκουμε στη μανετα, καθως και η ταχυτητα αντιληψης και διορθωσης μπλοκαρισματος (οσοι δεν εχουν ABS)
    +


  12. #27
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    συμφωνω, καθαρα υποκειμενικο θεμα χειρισμού...

    σε εντουρο κατα τη διαρκεια πίεσης (χρονομετρημενο πιστακι ή δυσκολο μονοπατι)

    - συμπλεκτης: 2 δαχτυλα (οχι μονιμα) ή κανενα σε περιπτωση υπερβολικης πιεσης και κοπανηματος

    - φρενο: 1 δαχτυλο μονιμα πάνω (προς stoubi: Κωστα με 2 δαχτυλα νοιωθω ανασφαλεια στο κρατημα του τιμονιου σε σαμαρια φερειπειν)


    Σε σαμαρια κανενα δαχτυλο Σταυρο...... ( Και αμα εχουν αρχισει και οι κραμπες και μενει το καλο διπλωμενο σαν σαλιγκαρι αστα να πανε...

    ( Αστο ομως γιατι αν πιασουμε τα δικα μας ειμαστε οφφ απο το θρεντ...



  13. #28
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
    2 δάχτυλα σε κάθε μανέτα, για λόγους ετοιμότητας.
    Στη περίπτωση cbr600rr καινούριου ή 1098 ή hypermotard S θα πρότεινα ένα δαχτυλάκι για αποφυγή endo.

    Εγώ με 2 φρενάρω στο τέλος της 1 και Σέρρες και Μέγαρα.....

    Αν το κάνω στην Αθήνα θα ξαπλώνω σε κάθε φρενάρισμα

    Τελικά έχει να κάνει με την δύναμη των φρένων της κάθε μηχανής και το πόσο γρήγορα πάει ο καθένας και το οδόστρωμα που κινείται.....

    Εγώ πάλι και στην πιστα δεν ακουμπάω μανέτες παρά μόνο οταν ειμαι για έτοιμος φρένα... δεν κάνουμε κι αγώνες για να ειμαστε πάντα έτοιμοι.

    Στην Αθήνα έχω ένα δάχτυλο στη μανέτα του φρένου αλλά όχι πάντα...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #29
    Απρογραμμάτι Το avatar του/της Lykos_Crete
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    138
    Η δική μου απορία δεν έχει να κάνει με το πόσα δάχτυλα αλλα με ποιά...

    Ειδικά μέσα στην πόλη έχω στο φρένο μέσο, παράμεσο κ μικρό (δλδ κρατάω το γκρίπ του γκαζιού με δείκτη κ αντίχειρα) κ δεν έχω δεί κανέναν άλλο να οδηγεί έτσι :S

    Am I a freak or sth???

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Στο φρένο παντού και πάντα μόνο 1 δάχτυλο..και τη μανέτα ρυθμισμένη όσο πιο μακριά γίνεται.Μου αρέσει να φρενάρω με την ελάχιστη δυνατή μετατόπιση του δαχτύλου/ποδιού.Το ίδιο έκανα και στα ποδήλατά μου,έτσι φρενάρω και στ'αμάξι.
    Με 2 δάχτυλα φρέναρα μόνο πριν αλλάξω τακάκια στο SV επειδή είχαν φαγωθεί και χρειάζοταν συμπλήρωμα σε υγρά φρένων.
    Τώρα ποιό δάχτυλο βολεύει τον καθένα έχει να κάνει με: διάταξη κλιπόν,σχήμα μανέτας,αναλογίες δαχτύλων.Προσωπικά μεσαίο δάχτυλο( no comments λέμε... ).
    Αντίθετα στο συμπλέκτη χρησιμοποιώ όλα τα δάχτυλα και ας έχω τέρμα σφιγμένη τη ντίζα.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσα βγάζει το Mons....
    από superfour στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 14:11
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 16:38
  3. SUPERfour…. Στα πόσα ΝΤΕΣΙΜΠΕEEEEEEEΛ!?????????????????
    από code στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 00:26
  4. Θεμα: Ποσα Χιλιομετρα ΕΧετε Κανει??
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 23:01
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF