Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Πόσα δάχτυλα στις μανέτες;

  1. #1
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370

    Πόσα δάχτυλα;

    Συγγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, με μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι... Η απορία μου είναι η εξής:

    Πόσα δάχτυλα έχετε μονίμως ακουμπημένα στον συμπλέκτη και στο μπροστινό φρένο αντίστοιχα;

    Προσωπικά έχω κολλήσει άπειρα στο 1 δάχτυλο στην κάθε πλευρά. Φρένο το πατάω μονίμως με 1 δάχτυλο, άντε να έρθει και ένα δεύτερο στα "πολλά φρένα". Συμπλέκτη παρόλο ότι τον ζουμπάω και με τα 4, έχω μονίμως ακουμπημένο το 1 πάνω του... Κ μου χει γίνει κ τρελή συνήθεια, δεν μπορώ να το κόψω!
    ...

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Όσον αφορά το enduro προτείνεται το ένα δάχτυλο σε κάθε μαννέτα.
    Τώρα για καθημερινή κίνηση στο δρόμο, ας αναφέρουν και άλλοι.

    Εγώ πάντως έχω δύο δάχτυλα στη μανέτα του φρένου & ένα στο συμπλέκτη, στις καθημερινές μου μετακινήσεις.



  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    κανένα, ούτε στο φρένο ούτε στο γκάζι....


    Εκτός της φάσης που ελίσσεσαι μέσα στην κίνηση. Εκεί ένα δάχτυλο στο φρένο και 2 στο συμπλέκτη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    κανένα, ούτε στο φρένο ούτε στο γκάζι....


    Εκτός της φάσης που ελίσσεσαι μέσα στην κίνηση. Εκεί ένα δάχτυλο στο φρένο και 2 στο συμπλέκτη.
    Χμ... Μα ναι, σε περίπτωση κίνησης νομίζω ρωτούσε ο φίλος

  5. #5
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    κανένα, ούτε στο φρένο ούτε στο γκάζι....
    ..
    Cruise control εχεις βαλει?
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  6. #6
    Εγώ στην κίνηση, πάντα έχω ένα στον συμπλέκτη.
    Στην αποπνικτική κίνηση και στη διήθηση, πάντα το πόδι μου είναι έτοιμο στο πίσω φρένο.
    Φρενάρω (μπροστινό) πάντα χρησιμοποιώντας τρία δάκτυλα.

    Δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο, απλά αναφέρω εγώ τι κάνω.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  7. #7
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    αυτο που τεινει να ειναι το σωστο ειναι αυτο που λεει ο sniper αλλα ο καθενας οπως συνιθιζει για μενα δεν υπαρχει σωστο η λαθος σε αυτο το θεμα για πολλους λογους πχ αλλα φρενα εχει η μηχανη μου αλλα το σκουτερακι μου αλλη δυναμη θελω στα φρενα του Ζ αλλη στο μικρο και ειναι και η συνηθεια ....αρκει να μην πατας ασυνεσθιτα συπμλεκτη ας πουμε για να μην εχεις πιο γρηγορα φθορες.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  8. #8
    το δάχτυλο μόνιμα ακουμπισμένο στη μανέτα του φρένου και σε ετοιμότητα, μπορεί να σου σώσει τη ζωή... τέλος...

    τα κλάσματα του δευτερολέπτου που διαρκεί η κίνηση να τα φέρεις απο το γκρίπ του γκαζιού στη μανέτα για να φρενάρεις, η μοτο μπορεί να έχει διανύσει αρκετά μέτρα...τα πόσα δεν έχει νόημα... ακόμα και ελάχιστα εκατοστά μπορούν να κάνουν τη διαφορά ανάμεσα στη στούκα και στην ακινητοποίηση... και μετά τη στούκα δεν ξέρεις που θα βρεθεί το σώμα σου...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    παιζουν πολλα σεναρια.

    π.χ. στο εντουρακι επειδη ειναι πολυ κοντες οι σχεσεις και για να φτασω 80χλμ πρεπει να αλλαξω και τις 6, εχω σχεδον μονιμα και τα 2 δαχτυλα στον συμπλεκτη.

    στο φρενο δεν τα εχω συνεχεια εκτος αν ειμαι σε κινηση ή βλεπω κινηση μπροστα ή πλησιαζω διασταυρωση ή σταματημενο λεωφορειο που το προσπερναω ή....ή....ή...
    βαζω 2 δαχτυλα στο φρενο σε ολες τις προαναφερθεισες περισπτωσεις και σε οποιες αλλες κρινω εγω σωστο...


    στο ΖΧ στο φρενο βλ. XR ....στο συμπλεκτη αν δεν ειμαι σε στροφιλικι (που χρειαζονται συχνες αλλαγες) δεν εχω μονιμα ακουμπημενο δαχτυλο.

  10. #10
    Ρακόμελος...... Το avatar του/της JAD
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    145
    2 στο φρένο και 2 στο συμπλέκτη.....all times..!!!

  11. #11
    1 δαχτηλο στο φρενο,αλλα παντα!δεν το τραβαω ποτε!!!!!!!!και 4 στο συμπλεχτη αλλα μονο για την αλλαγη,μετα τα τραβαω!!!!
    Rock hard ride free

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    το δάχτυλο μόνιμα ακουμπισμένο στη μανέτα του φρένου και σε ετοιμότητα, μπορεί να σου σώσει τη ζωή... τέλος...

    τα κλάσματα του δευτερολέπτου που διαρκεί η κίνηση να τα φέρεις απο το γκρίπ του γκαζιού στη μανέτα για να φρενάρεις, η μοτο μπορεί να έχει διανύσει αρκετά μέτρα...τα πόσα δεν έχει νόημα... ακόμα και ελάχιστα εκατοστά μπορούν να κάνουν τη διαφορά ανάμεσα στη στούκα και στην ακινητοποίηση... και μετά τη στούκα δεν ξέρεις που θα βρεθεί το σώμα σου...
    +1000

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της kostasra
    Εγγραφή
    14/02/2009
    Μηνύματα
    36
    Eγω εχω ανετα τα δακτυλα στον συμπλεκτη 'σχεδον' ολα αλλα δεν μπορω να εχω ουτε ενα! στο φρενο.Δεν ξερω γιατι συμβαινει αλλα δεν μπορω να αλλαξω κατι.
    Οποιος θελει ας μου πει κατι σαν συμβουλη μηπως και διορθωθω....

  14. #14
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Δυο !!! ( και στο εντουρο MikeG )

    Το ενα το θεωρω επικινδυνο να γλιστρησει η να μην εφαρμοσει οση δυναμη απαιτηται στην μανετα (σε φρεναρισμα ψιλο-χοντρο πανικου....)




  15. #15
    ενα στο φρένο ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    για τον λόγο που ειπε και ο road spirit
    είναι υπέρ αρκετό στο δικό μου (blackbird) για ελεγχόμενο τσαρούχωμα
    κανένα στο συμπλέκτη.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσα βγάζει το Mons....
    από superfour στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 14:11
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 16:38
  3. SUPERfour…. Στα πόσα ΝΤΕΣΙΜΠΕEEEEEEEΛ!?????????????????
    από code στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 00:26
  4. Θεμα: Ποσα Χιλιομετρα ΕΧετε Κανει??
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 23:01
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF