Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: ΉΤΑΝ προβληματισμός ! Honda C50 back to the roots

  1. #1

    Smile ΉΤΑΝ προβληματισμός !!...

    ...αλλά πέρασε κι από προχτές όλες οι σκέψεις και τα διλήμματα έγιναν παρελθόν. Έτσι, το στρογγυλοφαναράκι που μου χάρισαν πριν ένα μήνα, το σαπάκι όπως το φωνάζω εδώ και κάμποσες μέρες άρχισε να γίνεται ξανά καινούργιο, όσο με παίρνει τουλάχιστον γιατί είμαι και βιαστικός και θέλω να το δω το συντομότερο στους δρόμους.

    Πάντα το γούσταρα αυτό το σκατουλάκι αλλά ποτέ δεν απέκτησα κανένα, ούτ'εγώ ο ίδιος δεν ξέρω γιατί, παπάκια να δουν τα μάτια σου από τα 16 μου κάτω στο γκαράζ αλλά ένα από εκείνα τα στρογγυλοφάναρα δεν έτυχε να μπει ποτέ.. και τώρα, 30 πια, τώρα που εκείνα τα σαπάκια αρχίζουν και γίνονται ολοένα και λιγότερα γύρω μας, βρέθηκε ένα παλικάρι να μου το χαρίσει και να μου δώσει τη χαρά μιας ανακατασκευής, κάτι που ποτέ δεν είχα κάνει στο παρελθόν, και δεν είναι μόνο αυτό, είναι και το ότι τα χέρια μου για πρώτη τους φορά θα ξαναδώσουν ζωή στο πιο ρομαντικό δίτροχο που πάτησε ποτέ πάνω στη γη, στο C50, το "εξάβολτο", αυτό με το "περίεργο σασμάν" με την πρώτη πίσω και για τη δευτέρα δυο μπροστά ! Χαχα !

    Όσο το βλέπω τόσο το γουστάρω, ξενερώνω γιατί ο προηγούμενος είχε φροντίσει να το βάψει "μπακαλίστικα" πριν αποφασίσει να το αφήσει για 2-3 χρόνια στο φανοποιείο που δουλεύει αλλά δεν έχει να κάνει, θα το αφήσω όπως είναι και θ'ασχοληθώ με όλα τα υπόλοιπα, και πάλι μια κούκλα θα παραμείνει, και πάλι το ίδιο χαμόγελο θα μου χαρίζει όποτε το κοιτώ, το σαπάκι..

    Ξεκίνησα με έναν φίλο πριν δυο μέρες, καρμπυρατόρια, λαιμό, λαδομπουζάκια, πεντάλ φρένου ταχυτήτων και μανιβέλα και εξάτμιση "μπανάνα" (!!!), σήμερα πάμε για τα ηλεκτρικά, φώτα φλας κωλοφάναρα κόρνα διακόπτες και καλωδιώσεις και συνεχίζουμε ακάθεκτοι με τροχούς ταμπούρα, κιθάρες, ντίζες... μέχρι να φτάσουμε στο τέλος, στη στιγμή που θα κουμπώσουμε πάνω του τη λευκή του την ποδιά και δωσ'του..!

    Με έχει ήδη βγάλει εκτός από οικονομικής πλευράς, αλλά ποιος νοιάζεται ; Τσιγάρα και φραπέ να έχω και βρώμικα χέρια να το ετοιμάζω μέχρι εκείνη τη στιγμή, οι όμορφες στιγμές που μου έχει χαρίσει μέχρι τώρα δεν ανταλλάσσονται με τίποτα, και δεν το έχω κυκλοφορίσει καν στο δρόμο εκτός από τη δοκιμαστική με το καινούργιο του καρμπυρατέρ και την μπανάνα, εεεε ρε γλέντια !

    Το απόγευμα θα το δείτε στην κατάσταση που το πήρα και σε λίγες μέρες έτοιμο, όχι τίποτα τρελό όμως σίγουρα σαν κάτι που θα χαρίζει χαμόγελα και όνειρα σε έναν χαζοβιόλη 30άρη..

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    (ΚΑΙ) αυτο ειναι η ουσια των 2τροχων
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Φίλε μακη με εκανες και χαμογέλασα ρε μπαγασα σε μια ήδη δυσκολη μέρα,
    2 C50 περασαν απο την οικογενεια μου, και τα δύο απο τα αδελφια μου, το δεύτερο πλέον ,
    φοράει κινητήρα LIFAN εδω κ 2 χρονια περίπου. Τα 50αρια τα εζησα απο κοντά καθε καλοκαιρι στην Κρήτη με όλα τα παιδια του χωριού πρώτα απο τα μεγαλυτερα αδελφια μας και υστερα ήρθαν και στην δική μας παρέα. Καλες επισκευες και βάλε φωτο απο την ανακατασκευή...


    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    (ΚΑΙ) αυτο ειναι η ουσια των 2τροχων
    Ακριβώς αυτό Εύη, αρκεί να σκεφτώ όσα αισθάνθηκα με αυτό το "άψυχο τίποτα" ουσιαστικά αλλά που όσο το κοιτώ διακρίνω στη φάτσα του ένα μεταδοτικό χαμογελάκι που μου ξεσηκώνει το είναι !

    Τέτοιο συναίσθημα ποτέ και με τίποτα απ'ότι έχει περάσει απ'τα χέρια μου μέχρι σήμερα, μόνο να τ'ακούγατε πως κελάϊδησε για πρώτη φορά μετά από χρόνια, μόνο αυτό !


  5. #5
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Γερα Μακη.30αρης?Αν σου μπει το μικροβιο τα ιδια θα λες και στο 60 σου
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  6. #6
    Σ'ωραίος Μάκη!!

    Περιμένουμε φώτο φίλε...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
    Καλες επισκευες και βάλε φωτο απο την ανακατασκευή...
    Μιχαλιό θα το δείτε σε φάση του πριν και του μετά γιατί ουσιαστικά δεν κάνω και κάτι το παλαβό, βάζω και βγάζω εργοστασιακά πράγματα κι αυτό είναι όλο, ούτε καν το αποτέλεσμα δεν θα σε κάνει να πεις "ρε τον μπαγάσα καινούργιο τό'κανε", με αυτό το θρεντ ήθελα ουσιαστικά να ξυπνήσω συναισθήματα κι απ'ότι φαίνεται με σένα τα κατάφερα, μπαγάσα !



  8. #8
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Μιχαλιό θα το δείτε σε φάση του πριν και του μετά γιατί ουσιαστικά δεν κάνω και κάτι το παλαβό, βάζω και βγάζω εργοστασιακά πράγματα κι αυτό είναι όλο, ούτε καν το αποτέλεσμα δεν θα σε κάνει να πεις "ρε τον μπαγάσα καινούργιο τό'κανε" και με αυτό το θρεντ ήθελα ουσιαστικά να ξυπνήσω συναισθήματα, και με σένα απ'ότι φαίνεται τα κατάφερα, μπαγάσα !



    Μακη μην ακουω μαλακιες.Βγαζεις τη σκουρια και βαζεις την ψυχη σου.Λιγο ειναι αυτο?


    Που θα παει για Πασχα χλωμο το κοβω αλλα το καλοκαιρακι μια Κρητη ειναι στο προγραμμα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Πολύ χαίρομαι για σένα Μακη!

    Και μου φαίνεται οτι τελικά με αυτό το μηχανάκι θα κολλήσεις το γνωστό μικροβιο των νεκρόφιλων


    Θυμαμαι παλιά που ειχα παει στην Κρήτη πρωτη φορά, το 1982 ηταν, ειχαμε στα Χανιά μια βέσπα ενός φίλου και καναμε βόλτες.
    Τότε στην Κρήτη (στα Χανιά τουλάχιστον που ειχαμε πάει) δεν υπήρχαν και πολλά παπιά όπως στην Αθήνα που ηταν τιγκα στο παπί. Αντίθετα ειχαν πολλές Vespa 50, και μερικά Dax, CD50 κλπ κλπ.
    Μου ειχε κανει εντύπωση, το πως απο το ενα μερος στο αλλο αλλαζαν αρδην οι προτιμήσεις.

    Εγω καβαλούσα το 82 ενα C50 εξάβολτο απο τα πρωτα, λαδί χρώμα αλλά ηταν της αδελφής μου κι ηταν το πρωτο μηχανακι που επιασα στα χερια μου να αλλάξω λάδια και να μασορέψω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Γεια σου μαστροΜανωλιό
    το C50 σαν θα φτιάξεις,
    θα’ρθω στην Κρήτη να το δω
    ρακί να με κεράσεις.

  11. #11
    Αυτό που με χαροποιεί περισσότερο απ'όλα είναι ότι υπάρχουν ακόμα ρομαντικοί άνθρωποι ανάμεσά μας, και να θέλετε ρε ρεμάλια δεν μπορείτε να κρυφτείτε.. μπαμ κάνετε !


  12. #12
    ετσιιιιι.....

    οπως ειπε και ο ετερος νεκροφιλος,καλως ηρθες στο κλαμπ...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #13
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    μπραβο σου Μακη...
    τωρα που εκανες την αρχη συνεχισε ετσι να γινοσαστε πολλοι και καποιοι στιγμη να μπω και εγω στο "κλαμπ" σας


    βαλε φωτο ομως
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  14. #14
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Μάκη, μπράβο ρε.
    Τώρα πλέον την πάτησες.
    Εκεί που θα πάς δεν θα μπορείς να γυρίσεις πίσω.
    Λίγο πρίν το τελειώσεις θα σκέφτεσαι το επόμενο. Και πάει λέγοντας.

    Βέβαια από την άλλη, μπορεί και να μην κολλήσεις το μικρόβιο. Τότε θα είσαι τυχερός.

    Με το καλό το 50ράκι.

    Και πούστε, ψάχνω και εγώ ένα τέτοιο άμα βρίσκεται κανενός περισσευάμενο...

  15. #15
    σωραίος Μακαρε!


Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για honda c50
    από vasnomat στο forum Honda
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2017, 06:13
  2. Back to the Roots Ηράκλειο Κρήτης (ΤίταΜπρίκι)
    από MikeG στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2009, 09:17
  3. Honda c50! To kalytero ftiaksimo!!!!
    από mc_drei στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2007, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF