Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: K1200s, ερωτήσεις

  1. #1

    κ12s

    Ξερει καποιοσς να μου πει αν η κ1200ς 2007-2008 εχει εξαλειψει καποια προβληματα,των προγενεστερων μοντελων,σε κιβωτιο,ηλεκτρικα,και σερβο στα φρενα?
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγω φίλε έχω το 07 και οχι μόνο δεν έχω αυτά τα προβλήματα αλλά έχω να σου πω ότι το μηχανάκι είναι super. Βέβαια ούτε θα προγενέστερα μοντέλα είχαν προβλήματα από ότι ξέρω.

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από smavrid
    Εγω φίλε έχω το 07 και οχι μόνο δεν έχω αυτά τα προβλήματα αλλά έχω να σου πω ότι το μηχανάκι είναι super. Βέβαια ούτε θα προγενέστερα μοντέλα είχαν προβλήματα από ότι ξέρω.
    Ευχαριστω φιλαρακι για τις πληριφοριες,ποσα χιλιομετρα εχεις στην μηχανη?
    Τα μοντελα 2005-2006 ειχαν καποια προβληματα,απο οτι εχω διαβασει στο Αγγλικο και το Αμερικανικο φορουμ.
    Παντω η μηχανη κ1200ς ειναι κορυφη,καλη επιλογη εκανες,ψαχνομαι και εγω να δωσο το αυτοκινιτο για να την παρω.
    Thanks

  4. #4
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lowfligt
    Ευχαριστω φιλαρακι για τις πληριφοριες,ποσα χιλιομετρα εχεις στην μηχανη?
    Τα μοντελα 2005-2006 ειχαν καποια προβληματα,απο οτι εχω διαβασει στο Αγγλικο και το Αμερικανικο φορουμ.
    Παντω η μηχανη κ1200ς ειναι κορυφη,καλη επιλογη εκανες,ψαχνομαι και εγω να δωσο το αυτοκινιτο για να την παρω.
    Thanks


    Το σοβαροτερο ηταν στο σασμαν...... εγινε ανακληση απο αντιπροσωπεια και δωρεαν επισκευη

    Επισης νομιζω μεγαλωσαν τη διαδρομη το γκαζιου για ομαλοτερο ξεκινημα κατα αλλα το εργαλειο ειναι σουπερ αν μπορεις να βρεις καποιο που να εχει παραχθει απο αρχες του 2007 θα εισαι σουπερ

    Θα τολμησω να πω καλοταξιδο.....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macrozan
    Εγγραφή
    25/04/2007
    Μηνύματα
    151
    έλεγξε το VIn. ότι μοντέλο εμφανίζεται να έχει βγεί από το Σπαντάου ΜΕΤΑ από 09/2006 είσαι ΟΚ !

    ειδάλλως γάμ@ τα !!!!

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lowfligt
    Ευχαριστω φιλαρακι για τις πληριφοριες,ποσα χιλιομετρα εχεις στην μηχανη?
    Τα μοντελα 2005-2006 ειχαν καποια προβληματα,απο οτι εχω διαβασει στο Αγγλικο και το Αμερικανικο φορουμ.
    Παντω η μηχανη κ1200ς ειναι κορυφη,καλη επιλογη εκανες,ψαχνομαι και εγω να δωσο το αυτοκινιτο για να την παρω.
    Thanks
    Εχω 6000 km και το εργαλείο πετάει...ταξιδεύεις χαλαρά διπλός με 200+ χωρίς να σε ενοχλεί ιδιαίτερα ο αέρας, έχει σελάρα για τον συνοδηγό και γενικά στο ταξίδι είναι γ@μ@ω. Πρίν από το Κ είχα άλλα χιλιάρια Honda και Yamaha, ήμουν δλδ κολλημένος Ιάπωνας, μέχρι που οδήγησα το Κ1200s, και ΤΕΛΟΣ... έχω κλείσει BMW K......αν ποτέ το άλλαζα πάλι Κ θα επαιρνα...ψήνομαι για το Κ1300!

  7. #7
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από smavrid
    Εχω 6000 km και το εργαλείο πετάει...ταξιδεύεις χαλαρά διπλός με 200+ χωρίς να σε ενοχλεί ιδιαίτερα ο αέρας, έχει σελάρα για τον συνοδηγό και γενικά στο ταξίδι είναι γ@μ@ω. Πρίν από το Κ είχα άλλα χιλιάρια Honda και Yamaha, ήμουν δλδ κολλημένος Ιάπωνας, μέχρι που οδήγησα το Κ1200s, και ΤΕΛΟΣ... έχω κλείσει BMW K......αν ποτέ το άλλαζα πάλι Κ θα επαιρνα...ψήνομαι για το Κ1300!




    Αν υπαρχει το χαρτι..... να το παρεις το κοριτσι

  8. #8

    k1200s

    Για σας και απο μενα. Εχω κ΄εγω το κ1200S μοντ-05 αδεια 06. Το εφερα απο (ΒΕΡΟΛΙΝΟ) με 1.300χιλ. Εχω μεχρι στιγμη 41.000χιλ με δυο Σκανδιναβικα ταξιδια 9.000χιλ το πρωτο, και 7.800χιλ το δευτερο παντα δυκαβαλος και φωρτομενος χωρις κανενα προβλημα... Ειχα το CBR1100ΧΧ πριν.. Απλα πιστευω πως το Κ1200S ειναι το απολυτο spor-turing... Φανταζομαι πως το ιδιο ειναι το Κ1300S και καλυτερο..

  9. #9
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    βαλτε και καμια φωτογραφια και αν εχει καποιος και τα τεχνικα της!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  10. #10

    provlima tou k1200s

    tO K2100S parousiazei provlima sto rakoraki stin antlia benzinhs...prosoxi...!!!
    www

  11. #11

    k1300s k1200s vs Hayabusa k9

    Μυνημα 1/2

    Καλώς σας βρήκα!
    Αποφάσισα -αν και καιρό βρισκομαι ενεργος 'αναγνωστης'- να παραθέσω προσωπικές εμπειρίες και ΟΧΙ αερολογίες που ενίοτε βλέπω απο -ελαχιστα- ευτυχώς ατομα στο αγαπητό μου φόρουμ. Καταρχάς να συστηθώ ονομάζομαι Παναγιώτης και ειμαι στην 'τρυφερη' ηλικία των 34 ετών. ( +married)
    Σε πρώτη φάση να απαντήσω στον φίλο που ρωτάει για το 2006-2007 bmw K1200s το οποίο και είχα σε κιτρινάκι πριν το αποχωριστώ για το k1300s πως πέρα απο ενα ελάτωμα στον διακόπτη οn/off και μια -προληπτική- αλλαγή στο σερβο του abs στην Motogenesis το bmw κ1200 με συντρόφευσε για ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα ( 34.000 τον αριθμό). Δεν είχα κανένα τεχνικό προβλημα με το μοντέλο κάνοντας φυσικα ολα τα απαραίτητα service στην ώρα τους ( motogenesis ).
    Tο 2009 μεταπείδησα στο k1300s το οποίο εκτός απο το βελτιώμένο κιβώτιο (τερμα το γρανγκ γρουνκ ), το 'λιγακι' παραπάνω γκάζι μα πανω απο ολα την βελτιωμένη ανάρτηση δεν θα έλεγα οτι αξίζει την τρομακτική διαφορά τιμής των μοντέλων αλλα μικρόβιο ειναι αυτό !
    Πριν 22 μέρες αγόρασα ενα κ9 hayabusa μετά απο προτρόπη φίλου και γιατι -να ειμαι ακριβοδίκαιος- ειχα βαρεθεί το κ1300s μιας και δεν ειναι και ιδιαίτερα διαφορετικό απο αυτό που οδηγούσα 3 χρόνια τώρα και αποφάσισα πως ήθελα να μεταπειδείσω σε κάποιο πολεμικό μοτέρ , ενω αρχικά πήγαινα για SS αναλογίζομενος και την μανία ταξιδιών που έχω αλλα και το τακτικο 2καβαλο κατέληξα στο suzukaki.Και να είμαι και περα για πέρα ειλικρινής ήθελα κάτι με τρελή ροπή.
    Έχοντας 19.000 στο k1300s και 44.000 στο κ1200s και πραγματικά έχοντας φαει 'τα καλυτερα μου χρόνια' στην motogenesis αλλα και στους διάφορους λεγε με βαγιανέλλη κοπελακο κλπ και επειδή είδα πως αναφέρθηκαν παραπάνω συγκριτικά του τύπου busa η κ1300s ( αν και κατ'εμε προκειται για ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά μηχανάκια ) θα μοιραστώ την σοφία που αποκόμοισα απο τα 3 μοντέλα μαζί σας.

    1ον) Τριπακια του στυλ K1300s η busa ειναι εντελώς άκυρα. Το πρώτο ειναι ενα σαφώς πιο όρθιο μηχανάκι με μεγάλη άνεση , προβλεψη για φόρτωμα ανετα ταξίδια ( Αν και after market ζελατίνα ενδείκνυεται ), καταπληκτικό για κάποιο 'νεο' οδηγό σαν την δευτερη του μηχανή αλλα΄και για κάποιον μεγάλο σε ηλικία -παλαιο μηχανόβιο- που θα εκμεταλευτεί της συγκινήσεις τις πραγματικά τέλειας αυτής μηχανής,και φυσικά καλο 'στησιμο' ενω το δευτερο ειναι στην ουσία ενα Hyperbike με 'λιγο' καλύτερη εργονομία απο ενα r1/gsxr το οποίο σχεδιάστηκε για αυτούς που θέλουν το απόλυτο με κόστος την ΄ανεση' τους "αθεραύπευτοι οδηγοί".το hayabusa όσο και αν προσπαθεί να μας πείσει η Suzuki ΔΕΝ ειναι δυστυχώς μια touring Μηχανή όπως και φυσικά το kawasaki zzr1400 προκειται για την υπερβολή της υπερβολής και η ολη της σχεδιαση θυμίζει κατι σε f16 παρα σε μηχανή 'δρομου' η 'τουρισμου' σε αντίθεση με το τουριστικό της Bmw με look SS. Οποιος δίνει τα λεφτά για busa ειναι ειται πλούσιος που δεν τον ενδιαφέρει αν θα αλλάξει μηχανή σε 1 μήνα η ατομο που έχει 'ξεζουμισει' κάθε αλλη μηχανή που έπεσε στα χερια του και εχει δώσει ενα σκασμό λεφτά σε μετατροπές/βελτιώσεις για να διαπιστώσει οτι το busa ειναι η μόνη του λύση αν εξαιρέσουμε μετα τις σχολές πιλότων στο τατοϊ!!
    Aυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση ειναι οτι το busa ΔΕΝ βράζει τόσο πολύ στην πόλη / καφέ όσο το κ1200s το οποίο και είχε βεντιλατέρ 24/7 ίσως οι γερμανοί το φτιάχνουν για κρύο; δεν ξέρω.Πάντως εχουνε 13-14 βαθμούς διαφορά με το Busa.To k1300s Δεν το οδήγησα με κατακαλοκαιρο για αυτο επιφυλλάσομαι.

    2ον) Τι μου αρεσε / δεν μου αρεσε
    Δεν μου αρεσε
    1) Που εχασα την ανετη θέση οδήγησης
    2) Που δεν εχω ένδειξη πίεσης/θερμοκρασίας περιβάλλοντος , μεση κατανάλωσηκλπ ( με τα οποία
    3) Που δεν με ρωτάνε στο φανάρι 'ποσο παει αυτο το εργαλείο'
    4) Που έχασα το telever το οποίο ηταν μανα εξουρανου για 'χαλαρες' βολτες και ειχα την άνεση καναπέ.
    5) Που έχασα Το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ abs ( αν και να θυμίσω πως αναβάθμισα το Servo σε σερβο του 08 )
    6) Που έχασα Τον όμορφο ήχο της ακραπας μου 4-1 αλλα και το τελειο τριλαμπο xenon Μου.*φυσικά και ξηλώθηκε η μαμα μπαζούκα λεγε με μπουρί σόμπας*
    7) Που αντάλλαξα Την 'αρχοντιά' που είχα σαν κατοχος Bmw
    8) Που έχασα την 'ευκολη΄οδήγηση της Κ1300s και τα λάθη που μου συγχώρεσε οταν είμουν κουλάδι
    9) Που πλέον δεν μπορώ να ξεκινήσω 'νορμαλ' στο φανάρι αν δεν αφησω 100γρ λαστιχο κάτω.
    10) Που δεν μπορώ αν σκλυρήνω/μαλακώσω ανάρτηση χωρις να κατέβω απο την μηχανή η να γυρίσω τις πεταλούδες μπροστα! ( ESA )
    11) Που δεν έχω πια θερμαινόμενα grips ( χρειάστηκαν τα ρημάδια στον Όλυμπο)

    Μου άρεσε
    1) Το γκαζι της αρκούδας το οποίο με κάνει και κατουριέμαι μετα απο 1 μήνα το οποίο έρχετε χωρίς ξέσπασμα. ( ΠΡΟΣΟΧΗ : Για τον φίλο που θέλει να αγοράσει busa, καλό θα ήταν να κοιτάζει το κοντέρ συνεχως γιατι υπάρχει περίπτωση να πηγαίνεις με 240 και να νομίζεις οτι έχεις 180 μέσα.)
    2) Που έχω προγραμμα αποδοσης του κινητήρα σαν 'γκατζετ' το οποίο πραγματικά το ανταλλάζω με πολλα 'αχρηστα' καλούδια της μπεμπε μου και μπορώ με τον αντίχειρα να αλλάζω τα αλογάκια μου.
    3) U S D NAI! επιτέλους μπορω να μπαινω με 'οσα' χωρίς να πληροφορεί το μπροστινο οτι γλυστράω αφου ειναι ήδη αργά. Γουστάρω τα Kayaba που επελεξε να βάλει η suzuki sto busa( αλλα και στα gsxr/r1/cbr 1000) και σε δύσκολες διαδρομές πραγματικά καταλαβαίνω γιατι στο Motogp χρησιμοποιουν ακόμη Upside down Και οχι τελελεβερ.
    4) το Ακτινικό φρένο της tokico το οποίο μου επιτρέπει να ΚΟΛΙΑΡΩ να κανω burnout Και να εχω την επιλογή να πλαγιάσω την μηχανή με 'κολια' αν -ο μη γένειτω- χρειαστεί . Επιτέλους η δύναμη της αναλογικης ! Αν και το προηγούμενο Busa δεν ειχε φρένα απο ότι μαθένω το νεό εχει της κορυφαίες ακτινικές Η ΟΠΟΙΕΣ ΟΜΩΣ θέλουν γύρω στα 300ευρω για τρόμπα / σωληνάκια Αλλιώς δεν ειναι αρεκτα δυνατές για ενα θηρίο σαν το busa
    5) Που ΔΕΝ υπάρχει πλεον καποιος δίπλα στο φανάρι να με ρωτήσει τπτ απλα κάνουν όλοι τις 'παπιες' .
    6) Που έχω τον ήχο της διπλόμπουκης Yoshimura r-77!
    7) Που ξανάγινα αλήτης!
    8) Που ακομα και με 270 στο κοντέρ ενα απότομο γκαζι με στέλνει πισω με δυνατή κλωτσιά
    9) Που δεν καταλαβαίνω οτι πάω με 250 παρα μόνο αν δω το κοντέρ
    10) Που δεν χρειάζεται να παω στην ΒΜW για να αλλάξω λάμπα!
    11) Που πίστα ( Μέγαρα/Σερρες) μπορώ να τελειώνω τα 20λεπτα χωρίς να έχει βράσει η μηχανή!
    12) Που σταμάτησε η γυναικα μου να σκάει πανω μου σε κάθε φρενάρισμα σαν σακι με πατάτες!
    Pan-european Legend

  12. #12
    μυνημα 2/2
    *συνεχεια*

    3ον)
    Οπότε συνοψίζοντας:
    a) Bmwk1300s για τον οδηγό που θέλει να πάει ταξίδι 2καβαλος ΑΝΕΤΟΣ με καλα γκάζια , φρένα που ακόμη και ενα 5χρονο χρησιμοποιεί με ασφάλεια ( δεν κλειδώνουν παρα μόνο αν το επιδιώξεις ), για τον οδηγό που δεν τον ενδιαφέρει να ειναι ο γρηγορότερος η να φτάνει 15 λεπτά μετα στον προορισμο του και για τον οδηγό που δεν κατέχει σχετική εμπειρία με μηχανές το k1300s ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ απο την κουλαμάρα που όλοι μας είχαμε πριν μάθουμε να οδηγούμε.
    Aυτός που ειναι έμπειρος θα ανταμειφθέι απο τα επίπεδα της Bmw ομως με τον καιρό θα ενοχλείται γιατι η οδήγηση έχει Λιγότερους παραμέτρους ελέγχου στο ποδι/χερι και περισσότερους στα διάφορα ηλεκτρονικά της μηχανής.

    Για μένα το BMW αποτελεί πολύ καλή μηχανή και κατα την γνώμη μου αυτό που πρέπει να κάνει η Bmw ειναι να σταματίσει να χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ δικά της περιφερειακά και να αρχίσει να ψάχνετε με άλλες εταιρείες όπως και πολλές άλλες Ευρω-εταιρείες(ducati,aprillia που χρησιμοποιούν ohlins/brembo/Hel κλπ αν και στο τελευταίο της μοντέλο Hp2 η bmw έβαλε ακτινικές δαγκάνες brembo).

    Επίσης θα ήθελα περισσότερους ειδικευμένους 'μαστορους' στις βελτιώσεις της k1200s και οχι μαστοράκια που διαβάζουν το μanual της bmw .Α! και πιο πολλές αντιπροσωπείες ρε παιδιά να μπορώ να στείλω στο διάολο κάποιον που ειναι άχρηστος χωρίς φοβο! Και επίσης θα ήθελα η Bmw να φτιάχνει μοντέλα που κρατούν καιρο και οχι καθε 2 χρόνια αλλαγή αφενός γιατι ΄ριχνει' τους ιδιοκτήτες της αλλα και αφετερου γιατι χάνει 'αξιοπιστία' και μεταπώληση.ενδεικτικά το προηγούμενο Busa ηταν απαράλλαχτο απο το 1999 εως 2008 9 χρονια δλδ και κανείς δεν το 'ξεπερασε' σε απόλυτα νουμερα.
    β) Hayabusa k9 για τον οδηγό που θέλει να πάει ταξίδι με 300 2καβαλός ημι-ΑΝΕΤΟΣ με απόλυτα γκαζια και συμπεριφορά μηχανής που θέλει @@ρια για να την μαζέψεις αλλα και να την πλαγιάσεις με ταχύτητα.Ο οδηγός που θέλει να φτάνει 15 λεπτά πριν απο τους άλλους και φυσικά αφού έχει λιώσει τα λάστιχα του.ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΊΤΑΙ ΑΠΟ ΜΗ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ η οδηγούς που 'δεν το χουν' ενδεικνυεται ΜΟΝΟ για ατομα που έχουν λιώσει ολες τις προηγούμενες τους μηχανές . Θα έλεγα οτι η Haya ειναι η Ηρωίνη των μηχανών και δεν υπάρχει κάτι άλλο 'ομοιό' η κοντά σε συγκίνηση το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κάτι να το αλλάξεις αν το βαρεθείς και μετα όλα σου φαίνονται αργά.

    Θα ήθελα απο την suzuki να είχε πιο φτηνά περιφερειακά και να μην ζητάει 2.300 για τα πλαστικά της ( ΕΛΕΟΣ ) και επίσης να αφαιρούσαν αυτο το ενοχλητικο limiter στην 1,2,3 που κυριολεκτικά του δίνει το 70% του γκαζιού ( αν και μπορεί καποιος να βάλει tre ).ΑΑΑΑ! και Suzuki ΕΛΕΟΣ ,ειμαι σίγουρος πως μπορείς να θυσίασεις λιγο αεροδυναμικό συντελεστή για λίγο πιο όμορφη ουρά, τό ίδιο ομως και η bmw Που έχει κρατήσει την ίδια ουρά για 100 διαφορετικά μοντέλλα ( όπως και ίδια flash/Κλπ ελεος τα φλας δεν θα μπορούσαν να ειναι πιο φτηνιάρικα σε μηχανή 15.000ευρώ ΒΜW).κυρια σουζουκι αν μπορείτε βάλτε και υψηλής σωληνάκια ποσο κοστίζουν πια; Οταν πληρώνεις 14.000 για την απλή έκδοση περιμένεις τα αυτονόητα και η απαράδεκτες μπούκες του εργοστασίου θα πρεπει να τις βάλετε ξερετε που.

    Έχω κλείσει ήδη 12.000 κμ και θα ξαναεπιστρέψω με long-term εντυπώσεις ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ με την καλοκαιρινή σεζόν που περιμένουμε.μαζεύω λεφτά για να την κάνω yoshimura edition οπότε θα είναι και περιορισμένες η καλοκαιρινες΄διακοπές!

    Κλείνοντας ευχομαι απο πρώτο χέρι να βοηθησα επίδοξους αγοραστές bmw η busa απο την δικια μου σκοπιά πάντοτε.Μην κάνετε λάθος, αν ειχα λεφτά θα ήθελα να είχα και τις 3 μηχανές! H μάλλον ΟΛΕΣ! Και να θυμάστε πως τελικά το πια ειναι ωραία και πια ειναι sexy ειναι πάντα ο λόγος για τον οποίο η εταιρείες βγάζουν Τοοοοσα πολλά μοντέλλα.Αρα προκειται για καθαρά προσωπικά γούστα, στην τελική την μηχανή την καβαλάμε για να μας ευχαριστεί ΕΜΑΣ και οχι τους γύρω!

    ASXETO : ψηλη ζελατίνα για κ1300s ελαφρώς μεταχειρισμένη *(2 μηνών ) φιμέ ΠΜ αν ενδιαφέρετε καποιος.45ευρωMRA
    Pan-european Legend

  13. #13
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Paneuropean
    μυνημα 2/2
    *συνεχεια*

    3ον)
    Οπότε συνοψίζοντας:
    a) Bmwk1300s για τον οδηγό που θέλει να πάει ταξίδι 2καβαλος ΑΝΕΤΟΣ με καλα γκάζια , φρένα που ακόμη και ενα 5χρονο χρησιμοποιεί με ασφάλεια ( δεν κλειδώνουν παρα μόνο αν το επιδιώξεις ), για τον οδηγό που δεν τον ενδιαφέρει να ειναι ο γρηγορότερος η να φτάνει 15 λεπτά μετα στον προορισμο του και για τον οδηγό που δεν κατέχει σχετική εμπειρία με μηχανές το k1300s ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ απο την κουλαμάρα που όλοι μας είχαμε πριν μάθουμε να οδηγούμε.
    Aυτός που ειναι έμπειρος θα ανταμειφθέι απο τα επίπεδα της Bmw ομως με τον καιρό θα ενοχλείται γιατι η οδήγηση έχει Λιγότερους παραμέτρους ελέγχου στο ποδι/χερι και περισσότερους στα διάφορα ηλεκτρονικά της μηχανής.

    Για μένα το BMW αποτελεί πολύ καλή μηχανή και κατα την γνώμη μου αυτό που πρέπει να κάνει η Bmw ειναι να σταματίσει να χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ δικά της περιφερειακά και να αρχίσει να ψάχνετε με άλλες εταιρείες όπως και πολλές άλλες Ευρω-εταιρείες(ducati,aprillia που χρησιμοποιούν ohlins/brembo/Hel κλπ αν και στο τελευταίο της μοντέλο Hp2 η bmw έβαλε ακτινικές δαγκάνες brembo).

    Επίσης θα ήθελα περισσότερους ειδικευμένους 'μαστορους' στις βελτιώσεις της k1200s και οχι μαστοράκια που διαβάζουν το μanual της bmw .Α! και πιο πολλές αντιπροσωπείες ρε παιδιά να μπορώ να στείλω στο διάολο κάποιον που ειναι άχρηστος χωρίς φοβο! Και επίσης θα ήθελα η Bmw να φτιάχνει μοντέλα που κρατούν καιρο και οχι καθε 2 χρόνια αλλαγή αφενός γιατι ΄ριχνει' τους ιδιοκτήτες της αλλα και αφετερου γιατι χάνει 'αξιοπιστία' και μεταπώληση.ενδεικτικά το προηγούμενο Busa ηταν απαράλλαχτο απο το 1999 εως 2008 9 χρονια δλδ και κανείς δεν το 'ξεπερασε' σε απόλυτα νουμερα.
    β) Hayabusa k9 για τον οδηγό που θέλει να πάει ταξίδι με 300 2καβαλός ημι-ΑΝΕΤΟΣ με απόλυτα γκαζια και συμπεριφορά μηχανής που θέλει @@ρια για να την μαζέψεις αλλα και να την πλαγιάσεις με ταχύτητα.Ο οδηγός που θέλει να φτάνει 15 λεπτά πριν απο τους άλλους και φυσικά αφού έχει λιώσει τα λάστιχα του.ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΊΤΑΙ ΑΠΟ ΜΗ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ η οδηγούς που 'δεν το χουν' ενδεικνυεται ΜΟΝΟ για ατομα που έχουν λιώσει ολες τις προηγούμενες τους μηχανές . Θα έλεγα οτι η Haya ειναι η Ηρωίνη των μηχανών και δεν υπάρχει κάτι άλλο 'ομοιό' η κοντά σε συγκίνηση το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κάτι να το αλλάξεις αν το βαρεθείς και μετα όλα σου φαίνονται αργά.

    Θα ήθελα απο την suzuki να είχε πιο φτηνά περιφερειακά και να μην ζητάει 2.300 για τα πλαστικά της ( ΕΛΕΟΣ ) και επίσης να αφαιρούσαν αυτο το ενοχλητικο limiter στην 1,2,3 που κυριολεκτικά του δίνει το 70% του γκαζιού ( αν και μπορεί καποιος να βάλει tre ).ΑΑΑΑ! και Suzuki ΕΛΕΟΣ ,ειμαι σίγουρος πως μπορείς να θυσίασεις λιγο αεροδυναμικό συντελεστή για λίγο πιο όμορφη ουρά, τό ίδιο ομως και η bmw Που έχει κρατήσει την ίδια ουρά για 100 διαφορετικά μοντέλλα ( όπως και ίδια flash/Κλπ ελεος τα φλας δεν θα μπορούσαν να ειναι πιο φτηνιάρικα σε μηχανή 15.000ευρώ ΒΜW).κυρια σουζουκι αν μπορείτε βάλτε και υψηλής σωληνάκια ποσο κοστίζουν πια; Οταν πληρώνεις 14.000 για την απλή έκδοση περιμένεις τα αυτονόητα και η απαράδεκτες μπούκες του εργοστασίου θα πρεπει να τις βάλετε ξερετε που.

    Έχω κλείσει ήδη 12.000 κμ και θα ξαναεπιστρέψω με long-term εντυπώσεις ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ με την καλοκαιρινή σεζόν που περιμένουμε.μαζεύω λεφτά για να την κάνω yoshimura edition οπότε θα είναι και περιορισμένες η καλοκαιρινες΄διακοπές!

    Κλείνοντας ευχομαι απο πρώτο χέρι να βοηθησα επίδοξους αγοραστές bmw η busa απο την δικια μου σκοπιά πάντοτε.Μην κάνετε λάθος, αν ειχα λεφτά θα ήθελα να είχα και τις 3 μηχανές! H μάλλον ΟΛΕΣ! Και να θυμάστε πως τελικά το πια ειναι ωραία και πια ειναι sexy ειναι πάντα ο λόγος για τον οποίο η εταιρείες βγάζουν Τοοοοσα πολλά μοντέλλα.Αρα προκειται για καθαρά προσωπικά γούστα, στην τελική την μηχανή την καβαλάμε για να μας ευχαριστεί ΕΜΑΣ και οχι τους γύρω!

    ASXETO : ψηλη ζελατίνα για κ1300s ελαφρώς μεταχειρισμένη *(2 μηνών ) φιμέ ΠΜ αν ενδιαφέρετε καποιος.45ευρωMRA



    Φοβερη αναλυση

    Εισαι τυχερος που εχουν περασει τετοια εργαλεια απο τα χερια σου....

    Το μονο που μενει ειναι να δοκιμασεις και το ZZR για να δεσει το γλυκο


    Σιγουρα κανεις "καγκουριες" και με τη γυναικα πανω στo Haya......... :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2009
    Μηνύματα
    29
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο απο πάνω, καταπληκτική ανάλυση. Ανυπομονώ να μας πεις περισσότερα τον Σεπτέμβρη!
    Why do we kill people , that kill people just to prove to these people that killing is wrong?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/12/2017
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lazio Προβολή μηνύματος
    Το σοβαροτερο ηταν στο σασμαν...... εγινε ανακληση απο αντιπροσωπεια και δωρεαν επισκευη

    Επισης νομιζω μεγαλωσαν τη διαδρομη το γκαζιου για ομαλοτερο ξεκινημα κατα αλλα το εργαλειο ειναι σουπερ αν μπορεις να βρεις καποιο που να εχει παραχθει απο αρχες του 2007 θα εισαι σουπερ

    Θα τολμησω να πω καλοταξιδο.....
    Καλησπερα, εχω το ιδιο προβλημα αλλα απο τη BMW ειπαν οτι δεν υπαρχει σχετικη ανακληση.

    Μπορει να βοηθησει καποιος ως προς το πως να το διεκδικησω?

    Ευχαριστω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτήσεις νέου fazerάκια.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2004, 12:04
  2. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 21:13
  3. Ερωτησεις ενος νιουμπη
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 20:43
  4. Οι ερωτήσεις... και ο Bush (παλιό αλλά καλό)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 14:42
  5. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 18:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF