Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: H ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ

  1. #31
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    το ειπα τελειως εμπειρικα και δουλευει για τον τροπο που οδηγω εγω προσωπικα.
    Ας υποθεσουμε οτι παιρνεις κλιση χωρις να ακουμπας το τιμονι, σε στροφη σταθερης ακτινας.
    Αν μετατοπισεις το σωμα σου αριστερα, τοτε η μηχανη στριβει αριστερα. Υπαρχει συγκεκριμενη μετατοπιση, που για την συγκεκριμενη στροφη θα σου δωσει ουδετερη συμπεριφορα, δηλαδη, η μηχανη θα παραμεινει στη συγκεκριμενη κλιση χωρις ουτε να τεινει να ανοιξει ουτε να κλεισει τη στροφη. Προφανως ομως ακουμπας το τιμονι, αλλα ουσιαστικα μπαινεις και διατηρεις την στροφη μονο με το σωμα χωρις να αισθανεσαι πιεση στο τιμονι, αυτο εννοω.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint

    Καταρχάς Άκη δεν μπήκαμε εδώ να αντιπαραθέσουμε την άποψη σου για το θέμα του πως στρίβει ο καθένας και πως θα πρέπει να στρίβει ο καθένας μας. Όπως και εσύ που χωρίς να σου ζητηθεί άνοιξες ένα θέμα για την μαγεία της μηχανής όταν αυτή στρίβει, έτσι και εμείς οι παγκόσμιοι καταθέσαμε της γνώσεις μας τρώγοντας απ τον χρόνο μας για αυτό που πιστεύουμε και αγαπάμε. '
    Τώρα εάν εσύ ξέρεις περισσότερα και έχεις περγαμηνές στην πλάτη σου από ταχύτητα, πίστα, αγώνες τότε επέτρεψε μου να σταματήσω εδώ.
    Έβαλες δυο φωτογραφίες και είπες για το στυλ και αν είναι λάθος ή σωστό και απάντησα χωρίς να σε προσβάλω ή να το παίξω κάποιος σε αυτούς που λες ότι δεν ξέρουν και δεν είναι παγκόσμιοι.
    Και επειδή δεν κρύβομαι ποτέ από την ανωνυμία του nick name μου........
    ,........Φιλικά......
    Τουμπίδης Θωμάς
    Aδελφε θωμα ειμαστε και συνονοματοι my name is(Γραμμενος Θωμας) και εγω δεν κρυβομαι και δεν εχει και κανενα νοημα ουτε να κρυφυω ουτε κατι αλλο.
    συγνωμη αν μιλισα λιγο αυστηρα δεν εχω κατι με καποιον και ουτε εχω σκοπο να προσβαλω πρωτα απο ολα τον ανθρωπο τον ιδιο , και κατ,επετακταση τις αποψις του.

    Εξαλου ολοι μας ειμαστε εδω για εναν και μοναδικο λογο, για την μεγαλη μας ΚΑΨΟΥΡΑ την μηχανη ειτε ειναι παπι! ειτε sbk.

    Θωμα εχω βαρεθει απλα στα 47 μου πλεον χωρις να ενοω κατι για εσενα να ακουω θεοριες παγκοσμιων που ουσιαστικα ειναι αναμασηματα απου αλλους και διαφορα αρθρα των αλλων παγκοσμιων στα περιοδικα που για να βγαλουν μια φωτο (ποζα ) κανουν 1200 προσπαθιες για να πετυχουν μια και μετα να καμαρονουν ως αλλοι rossi.

    Νομιζω πως η βοηθεια που μπορουμε να δωσουμε ο ενας στον αλλον οποιας ηλικιας και ειναι ο αλλος, ειναι να το κανουμε ολοι μας με σεβασμο και αγαπη, διοτι ολοι ξερουμε πως οσο μεγαλωνουμε μαθενουμε.

    Να ειστε συγουροι πως και ο rossi φετος εχει μαθει πιο πολλα απο περυσι

    Εγω θα ελεγα πως ακομη καλυτερα θα ηταν να βρισκομασταν και καπου με τις καψουρες μας μα πιουμε καφε να μιλισουμε απο κοντα ,και να ευχαριρτιθουμε αυτο που ολοι μας αγαπαμε μαλλον περισοτερο στην ζωη μας.

    Ευχαριστω για την τιμη που κανεται και μιλατε μαζι μου.

    Ο ΑΙΟΝΙΟΣ ΜΗΧΟΝΟΒΙΟΣ ( ΑKIS BUSA)

  3. #33

    Τομ έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λες και δεν έχεις άδικο γιατί τα βιώνω και εγώ αυτά, το κακό ή καλό με τα forums είναι ότι υπάρχει η ανωνυμία και η ευκολία του λόγου από την στιγμή που ο συνομιλητής σου δεν γνωρίζει το ποιόν σου και τι έχεις κάνεις στην ζωή.
    Με αυτό λοιπόν έχουν την άνεση που διαπρέπει στην Ελλάδα για το πολύ γνωστό μας Ρητό : ότι δηλώσεις είσαι !!!!
    Το τι θα ακούσεις εδώ μπορεί κάποια στιγμή να σε αποξενώσει. Και το λέω αυτό γιατί βλέπω ότι είσαι νέο μέλος. Εγώ μετά από αρκετά χρόνια ξανά ασχολήθηκα εδώ.
    Μακάρι να μπορούσαμε να ήμασταν όλοι αρακλαντάν και να πίναμε τις φραπεδιές μας και να λέγαμε ο καθένας για τα βιώματα του.
    Σέβομαι τα χρόνια στο τιμόνι και τα δικά μου που είμαι κάθε μέρα στον χώρο σε ποικίλες δραστηριότητες γύρω από την μοτ/τα.
    Ο γραπτός ο λόγος είναι επικίνδυνος, να το θυμάσαι!!
    Η πίστα και ο τομέας που κινούμαστε είναι κοινός, κάποια στιγμή θα ανταμώσουν οι δρόμοι, να είσαι πάντα καλά!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tapa040905sp109xs.jpg 
Προβολές:	470 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	158794

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint

    Τομ έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λες και δεν έχεις άδικο γιατί τα βιώνω και εγώ αυτά, το κακό ή καλό με τα forums είναι ότι υπάρχει η ανωνυμία και η ευκολία του λόγου από την στιγμή που ο συνομιλητής σου δεν γνωρίζει το ποιόν σου και τι έχεις κάνεις στην ζωή.
    Με αυτό λοιπόν έχουν την άνεση που διαπρέπει στην Ελλάδα για το πολύ γνωστό μας Ρητό : ότι δηλώσεις είσαι !!!!
    Το τι θα ακούσεις εδώ μπορεί κάποια στιγμή να σε αποξενώσει. Και το λέω αυτό γιατί βλέπω ότι είσαι νέο μέλος. Εγώ μετά από αρκετά χρόνια ξανά ασχολήθηκα εδώ.
    Μακάρι να μπορούσαμε να ήμασταν όλοι αρακλαντάν και να πίναμε τις φραπεδιές μας και να λέγαμε ο καθένας για τα βιώματα του.
    Σέβομαι τα χρόνια στο τιμόνι και τα δικά μου που είμαι κάθε μέρα στον χώρο σε ποικίλες δραστηριότητες γύρω από την μοτ/τα.
    Ο γραπτός ο λόγος είναι επικίνδυνος, να το θυμάσαι!!
    Η πίστα και ο τομέας που κινούμαστε είναι κοινός, κάποια στιγμή θα ανταμώσουν οι δρόμοι, να είσαι πάντα καλά!!!
    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΜΥ δες και μια με μενα αλλα λιγο πιο παλια εε!! καθ,οτι γεροντοτερος.......! υποθετω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	akis turn england.jpg 
Προβολές:	448 
Μέγεθος:	20,9 KB 
ID:	158815

  5. #35
    Ωραίοι στυλ!!! Που είναι τραβηγμένη? γιατί Σέρρες δεν είναι σίγουρα!!!
    Γεροντότερος!!!!ααχχαχαχαχ!! ναι λογικά αφού είπες για 4? εγώ ειμαι στα 36!
    Στους αγώνες από το 99' και στις πίστες από το 90' (Αιγίνιο) και στις γενικές στροφές από τότε που πρωτοκαβάλησα μοτοσικλέτα 83' (ναι ήμουν 10) και με αρχείο σε περιοδικά από το Motorrad Νο3 Σεπτέμβριος 83.
    Με μηχανάκια σταθμός για της χρονιές RD350 στα 14, RD500 στα 17, VTR SP1 στα 28, MV Agusta F4R στα 34. Τα κυριότερα θεωρώ αυτά που περάσαν από τα χέρια μου γιατί άμα γράφουμε όλα τα άλλα..... γμτα!!
    Πωλείται όπως είναι επιπλωμένο με 11,500χιλ/μ φορτωμένο. MV AGUSTA F4R 18,000 εβραίους

    TRACK MONDAYS κάθε Δευτέρα μετά τις 6:00 στο DRIVE PARK πιστα Καρτ Θεσσαλονίκης. Supersport & motard
    πληροφορίες 2310-556359

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint
    Ωραίοι στυλ!!! Που είναι τραβηγμένη? γιατί Σέρρες δεν είναι σίγουρα!!!
    Γεροντότερος!!!!ααχχαχαχαχ!! ναι λογικά αφού είπες για 4? εγώ ειμαι στα 36!
    Στους αγώνες από το 99' και στις πίστες από το 90' (Αιγίνιο) και στις γενικές στροφές από τότε που πρωτοκαβάλησα μοτοσικλέτα 83' (ναι ήμουν 10) και με αρχείο σε περιοδικά από το Motorrad Νο3 Σεπτέμβριος 83.
    Με μηχανάκια σταθμός για της χρονιές RD350 στα 14, RD500 στα 17, VTR SP1 στα 28, MV Agusta F4R στα 34. Τα κυριότερα θεωρώ αυτά που περάσαν από τα χέρια μου γιατί άμα γράφουμε όλα τα άλλα..... γμτα!!
    ΤΟΜΥ ειναι απο ολλανδια ειναι μια μικρη φαντασου πιστα 2250 μετρα απο οτι θυμαμαι, κατι σαν τα μεγαρα (οχι ομως σαν τα μεγαρα)

    ειναι ιδιωτικη εξω απο το ροτερνταμ

    τομυ εχεις γαλονια πολλα μια χαρα σε βλεπω και απο τα μοτο που ειχες ςκτος απο τους 2χρονους σαταναδες θα ξεχωρεισω το sp1.

    εγω τομ ειμαι τις γενιας του σταυριανιυ του νικου καλητηρη,

    αυτος ψιλο τρεχει ακομα στα 600 και αλλους τετοιους 40ριδες

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Aυτο που ειπε ο dr Big πιο πανω εχει ενδιαφερον γιατι μου δημιουργει την απορια αν παρουμε τετοια θεση σωματος που χωρις πιεση στο τιμονι ανοιγει την τροχια της η μηχανη τοτε για να κρατηθουμε στην σωστη τροχια θα πρεπει να εχουμε υπο ελαφρα συνεχη πιεση το τιμονι.Μηπως αυτο ειναι χρησιμο γιατι θα νοιωσουμε ετσι περισσοτερο την προσφυση που προσφερει το εμπρος λαστιχο και θα ξερουμε τα ορια του καλυτερα ;
    Επισης για τη θεση σωματος ,στο θεμα πιεση στον εξωτερικο μαρσπιε ,αυτο ισχυει ; χρειαζεται ; Το εχει πει σε βιντεο ο Σακης Σινωρης γιαυτο ρωταω.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Aυτο που ειπε ο dr Big πιο πανω εχει ενδιαφερον γιατι μου δημιουργει την απορια αν παρουμε τετοια θεση σωματος που χωρις πιεση στο τιμονι ανοιγει την τροχια της η μηχανη τοτε για να κρατηθουμε στην σωστη τροχια θα πρεπει να εχουμε υπο ελαφρα συνεχη πιεση το τιμονι.Μηπως αυτο ειναι χρησιμο γιατι θα νοιωσουμε ετσι περισσοτερο την προσφυση που προσφερει το εμπρος λαστιχο και θα ξερουμε τα ορια του καλυτερα ;
    Επισης για τη θεση σωματος ,στο θεμα πιεση στον εξωτερικο μαρσπιε ,αυτο ισχυει ; χρειαζεται ; Το εχει πει σε βιντεο ο Σακης Σινωρης γιαυτο ρωταω.
    φιλε kinhsh χρειαζεται η πιεση στον αριστερο μασπιε οταν στριβεις δεξια ασ πουμε, διοτι ετσι δεν αφηνεις το λαστιχο να σου χασει προσφιση,οποτε δεν φοβασαι τοσο το ανοιγμα στο γκαζι.

    για να καταλαβεις καλυτερα οταν μπαινουμε σε δεξια στροφη για παραδειγμα και πιεσουμε τον δεξι ουσιαστικα κανουμε το λαστιχο να χασει προσφιση, για αυτι και ντριφταρει ευκολα, οταν λοιπν πιεζουμε αναποδα σταματαμε οσο μπορουμε το φαινομενο τις υποστροφης.

    ελπιζω να σε βοηθησα ,αν οχι ξαναρωτα υι δεν ειπα καλα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    φιλε kinhsh χρειαζεται η πιεση στον αριστερο μασπιε οταν στριβεις δεξια ασ πουμε, διοτι ετσι δεν αφηνεις το λαστιχο να σου χασει προσφιση,οποτε δεν φοβασαι τοσο το ανοιγμα στο γκαζι.

    για να καταλαβεις καλυτερα οταν μπαινουμε σε δεξια στροφη για παραδειγμα και πιεσουμε τον δεξι ουσιαστικα κανουμε το λαστιχο να χασει προσφιση, για αυτι και ντριφταρει ευκολα, οταν λοιπν πιεζουμε αναποδα σταματαμε οσο μπορουμε το φαινομενο τις υποστροφης.

    ελπιζω να σε βοηθησα ,αν οχι ξαναρωτα υι δεν ειπα καλα.
    συγνωμη το φαινομενο τις υπερστροφης ηθελα να πω

  10. #40
    ο που πάει Το avatar του/της ariona
    Εγγραφή
    08/01/2007
    Μηνύματα
    41
    SAS EFXARISTO JA TIS APANTISEIS SAS,
    TORA TA IPOLIPA THA TA DOYME STI PRAKSI, OPOS EIPE KE KAPIOS FILOS THA GINOUN OLA
    VIMA-VIMA. SAS EFXARISTO KE PALI KE NA SINEXISETE OSI EXETE GNOSIS PANO STIS MIXANES
    NA GRAFETE KE NA LETE TIS APOPSIS SAS, JATI VOITHATE ETSI EMAS TUS APIRUS KE ARKARIUS
    ANAVATES NA MATHUME KAPIA SOSTA KE VASIKA PRAGMATA XORIS IPERVOLES PANO SE AFTO PU TOSO AGAPAME,TIS MIXANES MAS.... :a19:
    ariona

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Φιλε Akis Busa αν και δεν μπορω να το πολυκαταλαβω γιατι συμβαινει αυτο,οτι δηλαδη η πιεση στον εξωτερικο μαρσπιε αυξανει την προσφυση το πιστευω οτι ετσι θα ειναι.
    Ισως για αυτο οδηγοι σαν τον Καπιροσσι λενε οτι οδηγανε την μηχανη πιεζοντας τους μαρσπιεδες ,πχ στην εισοδο αριστερης στροφης πιεζει τον αριστερο για να πεσει προς τα εκει η μηχανη.Αυτα μονο για την εισοδο βεβαια.

  12. #42
    Ενα πολύ καλό κόλπο για να καταλάβεις τις δυνάμεις που διμιουργούνται απο τις κινήσεις μας επάνω στην μοτ/τα είναι να βρείς ένα ερημικό δρόμο ή καλύτερα μια αλάνα,
    π.χ parking απο super market, εκεί ξεκίνα με τις κινήσεις που προαναφέρθηκαν.
    Βάλε μια ταχύτητα (κατά προτίμηση μεγάλη για να μην έχει αντιδράσεις απότομες) και με σταθερά χιλιόμετρα κρατώντας χαλαρά το τιμόνι σπρώξτε λίγο την μια μεριά προς τα έξω (μπροστΑ) και θα δείτε αμέσως την μοτ/τα να βουτάει στην αντίθετη μεριά απο αυτή που σπρώξατε. Πρακτικά μέσα στην στροφή δεν το έχουμε το τιμόνι ανάποδα αλλά μόνο κατά την πρώτη φάση της εισόδου. Ώσπου να περάσει από την όρθια θέση στην πλαγιασμένη. Από εκεί και πέρα το τιμόνι είναι στριμμένο στο εσωτερικό της στροφής. Αυτή είναι η θεωρεία του γυροσκοπικού φαινομένου που σαν πράξη υποσυνίδητα υπάρχει κάπου μέσα στον εγκέφαλο μας απο την πρώτη στιγμή που καβαλήσαμε ποδήλατο.
    Στη πράξη σε πίστα ή σε δρόμο μπορούμε να το εξασκήσουμε όταν θέλουμε να βουτήξει η μηχανή κάπου γρήγορα αλλά δεν είναι πάντα και το ζητούμενο αυτό.

    Στην τεχνική του πατήματος στα μασπιέ όλα αυτά ια άλλη μια φορά είναι υποσυνείδητα αλλά με την εξάσκηση μπορούμε να τα εκμεταλλευτούμε. Πως? Στην ίδια αλάνα που προαναφέραμε με την ίδια σχέση ταχύτητας και φόρας με σταθερό γκάζι, πατήστε στα μασπιέ και με λίγο ανοιχτά πόδια ανασηκώστε τον κώλο από την σέλα σας, ίσα ίσα να αιωρίστε. Τότε κάνετε σλάλομ με τα μασπίε, δλδ πατώντας μόνο διαδοχικά μια το αριστερό μια το δεξί και θα δείτε πόσο εύκολα η μοτ/τα θα περνάει μέσα από τα πόδια μας και θα διαγράφει την πορεία που ζητάμε. Αυτό το κάνουμε στην πίστα πάρα πολλές φορές για το ζέσταμα των ελαστικών αλλά και πολύ καλύτερα την ώρα που περνάμε γρήγορα από την μια στροφή στην άλλη και ιδιαίτερα στο S άκι .
    Μέσα στην στροφή τώρα το ΄σωμα πρέπει να είναι κάπως χαλαρό στον χειρισμό της, οπότε την ώρα που έισαι στην θέση πλαγίασματος με το σώμα έξω απο την κεντρική νοητή γραμμή το σημείο που σε κρατάει επάνω της είναι εξωτερικό μασπιές και το μπούτι στο ρεζερβουάρ.
    Ο συνδυασμός των δυο μας κρατάνε επάνω στην μηχανή και με την κατάλληλη πίεση του εξωτερικού μασπιέ δίνουμε κάποια κιλά στην ανάρτηση κρατώντας την μοτ/τα με καλύτερο κράτημα στον δρόμο
    Στην φωτό φένεται η πίεση στο μασπιε. Δείτε πόσο βουλιάζει η σόλα απο την μπότα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_6226 ss.jpg 
Προβολές:	346 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	158993
    Πωλείται όπως είναι επιπλωμένο με 11,500χιλ/μ φορτωμένο. MV AGUSTA F4R 18,000 εβραίους

    TRACK MONDAYS κάθε Δευτέρα μετά τις 6:00 στο DRIVE PARK πιστα Καρτ Θεσσαλονίκης. Supersport & motard
    πληροφορίες 2310-556359

  13. #43
    προς τους δυο Θωμάδες :

    ΥΓ: το γυροσκοπικό, η πίεση στο μαρσπιέ και άλλα διάφορα έχουν συζητηθεί και αναλυθεί αρκετές φορές στο παρελθόν εδώ μέσα, αν ψάξετε σε παλιά thread θα βρείτε υλικό ... και κάντε το, γιατί με την εμπειρία σας όλο και κάτι παραπάνω θα προσθέσετε

    απλά να έχουμε υπόψη ότι είναι εύκολο να δώσουμε λάθος εντύπωση απο το πληκτρολόγιο, οπότε σε τέτοια θέματα που άπτονται και της ασφάλειας μας να είμαστε λίγο προσεχτικοί


  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    ttdmotopaint στα υπ οψη οι ασκησεις που προτεινες. Η τεχνικη ειναι παντα χρησιμη γιατι προσωπικα οδηγαω ασυναισθητα αλλα χρειαζεται να εφαρμοζει κανεις το σωστο για αυξημενη ασφαλεια.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    φιλε kinhsh ασ τα πουμε και λιγο πιο θεωριτικα,και ο φιλος road spirit οπως ειπε τα εχουν πει πολλοι πριν απο εμας σε διαφορα αρθρα και φορουμ τι ειναι το γυροσκοπικο φαινομενο,που στο κατω κατω μπορει να ειναι και επιστημονες που εμεις μαλλον δεν ειμαστε,αλλα ειμαστε πολυ καλοι οδηγοι μοτοσυκλετας ενω αυτοι οχι.

    ο φιλος μου ο tomy νομιζω εδωσε πολυ καλλο παραδειγμα με λογια και εικονα.
    εγω απλα θα σου πω ενα αλλο παραδειγμα,γιατι και πως βοηθανε τα ποδια στους μασπιεδες στις στροφες.

    θα ξεκινησω με το παραδειγμα τις σφιροβολιας, θυμισου τον αθλητη που γυρναει γυρω του την σφιρα,η σφιρα διαγραφει εναν κυκλο με κεντρο του κυκλου τον αθλητη, πρεπει βεβαια να την γυρναει γρηγορα γιατι αλλιος θα λειτουργησει η βαρυτητα και θα πεσει στο εδαφος.
    τηνωρα που περιστρεφεται η σφιρα λειτουργουν δυο δυναμης η φυγοκεντρος με ταση προς τα εξω, και η κεντρομολος με ταση προς τα μεσα,και που δεν αφηνει την σφιρα να απομακηινθει ,
    και εφαρμοζεται αυτη η δυναμη που αλλου? πανω στο σκοινι βεβαια,αν κοπει το σκοινι τη γινεται? η σφιρα φευγει μακρια με την φυγοκεντρο να λειτουργει.

    σκεψου τωρα πως η σφιρα ειναι η μηχανη σου, ο κυκλος ειναι η πορεια σου στην καθε στροφη που παιρνεις, το κεντρο του κυκλου ειναι το καθε σημειο μεσα στην στροφη απεναντι σου και στο καθε σημειο τις στροφης που βρησκεσαι, και το σκοινι ειναι τα λαστιχα σου.

    ασ πουμε πως εχουμε μια αριστερη στροφη, ξεχνας την πιεση στον αριστερο μασπιε διοιτι αν δεν ξερεις να το κανεις θα το κανεις πολυ δυσκολο για σενα,αφου εχεις την σωστη τοποθετηση του σωματος οπως εχουμε πει πιο πανω για να μεταφερεις το κεντρου βαρους και να γειρουμε την μηχανη μας προς την στροφη,αν δεν βγαλεις το σωμα σου σωστα θα αναγκαστεις να γυρεις περισσοτερο την μηχανη και θα εχεις προβλημα για τον εξης ας πουμε απλο τροπο.

    οσο γερνουμε την μηχανη μας τοσο μετακινουμε το κεντρο βαρους
    οσο μετακινουμε το κεντρο βαρους τοσο μεγαλυτερη ταχυτητα πρεπει να υπαρχει για να αναπτυχθει περισσοτερη φυγοκεντρος αρα και περισσοτερη κεντρομολος που θα μας τραβηξει προς το εσωτερικο της στροφης

    αν λοιπον δεν βοηθησεις με το σωμα σου η μεγαλυτερη κληση της μηχανης σημαινει λιγοτερη προσφηση αρα κοβεις το σκοινι νικα η φυγοκεντρος αρα (σβαρνα), διοτι οπως ηπαμε η κεντρομολος βρησκει εφαρμογη στα λαστιχα μας

    στην στροφη λοιπον προσπαθουμε να εχουμε οσο περισσοτερη ταχυτητα μας επιτρεπει η στροφη και η γνωση μας, για να μπορει να εχει εφαρμογη το ολο φαινομενο.

    τωρα οπως βλεπεις και στην φωτο. του tomy πιο πανω με το δεξι του ποδι να πιεζει τον δεξι μασπιε τι κανει ουσιαστικα? δεν αφηνει να χαθει η προσφηση (αρα δυναμωνει το σκοινι) και ετσι μπορει και δινει πορισσοτερο γκαζι, αρα κινειται με περισσοτερη ταχυτητα διοτι μεγαλωνει η δυναμη της φυγοκεντρου, και φυσικα μεγαλωνει η αντιδραση που ειναι η κεντρομολος οποτε τον τραβαει προς το εσωτερικο της στροφης με μεγαλυτερη ασφαλεια και φυσικα ταχυτητα.

    Εν ολιγοις αυτη ειναι μια εφαρμογη του γυρισκοπικου φαινομενου στην στροφη,που δεν ειναι μονο αυτη βεβαια ειναι πολυ πιο μεγαλη η συζητηση και η αναλυση,αλλα ετσι προσπαθησα να σου εξηγησω την χρησιμοτιτα της πιεσης στον εξωτερικο μασπιε.

    ευχομαι να βοηθεισα, αν οχι ξαναρωτα με.










    πραγμα που σημαινει πως για να εχουμε

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξάτμιση του 1000 σε 600..;;
    από lampros_fazer στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 22:11
  2. το Zx636 του 2006 σε μαυρο
    από idi στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 16:47
  3. Vfr ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Fazer S 600?????
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2005, 13:06
  4. Vfr ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Fazer S 600?????
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2005, 12:09
  5. Ανεβασμα Του Κοφτη Σε Cbr954
    από VFR781 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2004, 11:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF