Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: " Κάποιος Να Μας Μάθει Να Ψωνίζουμε. Επειγόντως! "

  1. #1

    " Κάποιος Να Μας Μάθει Να Ψωνίζουμε. Επειγόντως! "

    "Στην Ολλανδία διδάσκουν τα παιδάκια πώς να γίνουν καλοί καταναλωτές. Εδώ ποιος θα διδάξει τους ενήλικες;
    Λοιπόν, διάβασε ένα στοιχείο: Η Ελλάδα είναι η Νο1 αγορά πολυτελών προϊόντων στον κόσμο. Στον Κόσμο. Στη Γη. Νούμερο ένα. Numero Uno. Δεν το λέω εγώ, private έρευνα της Nielsen το λέει για λογαριασμό μεγάλης εταιρίας. Είμαστε Νο1 σε κατά κεφαλήν κατανάλωση...

    Porsche Cayenne, Νο2 στην κατανάλωση La Prairie, στην πρώτη πεντάδα σε όλες (όλες) τις μεγάλες και διάσημες μάρκες. Παγκοσμίως.
    Παράλληλα, όπως προφανώς ξέρεις, η Ελλάδα δεν είναι η Νο1 χώρα στον κόσμο σε κατά κεφαλήν εισόδημα. Δεν είναι ούτε Νο2. Ούτε καν στην πρώτη εικοσάδα. Είναι κάπου στο Νο26-Νο28, ανάλογα με το ποια λίστα διαβάζεις. Το συμπέρασμα είναι προφανές: Είμαστε μικρομεσαίοι και ψωνίζουμε σαν μεγιστάνες. Δεύτερο συμπέρασμα (ίδιο με το πρώτο, με άλλα λόγια): Είμαστε αδαείς και ελαφρώς μπουρτζόβλαχοι, που ξοδεύουμε λεφτά που δεν έχουμε για να πάρουμε ρούχα που έχουνε απάνω το logo του brand φαρδύ-πλατύ.
    Κάθε φορά που βλέπεις τη γραμματέα να σουλατσάρει με τσάντα 1500 ευρώ και παπούτσια των 500, η απορία δεν έχει να κάνει μόνο με την πηγή των χρημάτων, αλλά και με την πλήρη άγνοια της γραμματέως για την αξία του χρήματος. Είναι αλήθεια ότι ως λαός δυσκολευόμαστε λίγο με το concept, καθώς ιστορικά κουβαλάμε υπερβολικά πολλά κόμπλεξ, έχουμε ζήσει φτώχιες μεγάλες μέχρι σχετικά πολύ πρόσφατα, κι αυτό έχει περάσει με βλαβερές συνέπειες στην ψυχοσύνθεση των παππούδων και των μπαμπάδων μας και, μοιραία, και σε μας. Όλο αυτό το κιμπάρικο το Ελληνικό το στυλ, το "τα 'χω και τα πετάω, κι αν δεν τα 'χω, πάλι τα πετάω για να μοιάζει ότι τα 'χω", είναι ένα ψυχικό σύμπλεγμα με συγκεκριμένες ιστορικές καταβολές. Αλλά πρέπει να φταίει και κάτι άλλο, δεν μπορεί. Κι άλλες χώρες έχουν περάσει φτώχια, γιατί είμαστε εμείς οι πρώτοι στον κόσμο, οι χειρότεροι, οι πιο γκάου καταναλωτές της Γης;
    Σύμφωνα με τη Nielsen, πουθενά στον κόσμο δεν γίνονται αυτά, ούτε στο Ντουμπάι, ούτε στις Μόσχες, ούτε στα Λονδίνα. Πουθενά. Μόνο εδώ είναι το φαινόμενο τόσο έντονο. Είναι, ομολογουμένως, περίεργο. Και στους καιρούς που ζούμε, είναι και τρομερά επικίνδυνο. Βλέπεις τις πανέμορφες, αψεγάδιαστες χαζοβιόλες να φορτώνουν τις κάρτες στους στο Attica (ή τις κάρτες των χαζοχαρούμενων τζιτζιφιόγκων από δίπλα) χωρίς να σκέφτονται αν θα έχουν δουλειά σε τρεις μήνες, ή αν θα έχουν τον τζιτζιφιόγκο, ή αν ο τζιτζιφιόγκος θα έχει δουλειά, αλλά τη ζώνη των 350 ευρώ πρέπει να την πάρουν οπωσδήποτε, είναι φοβερή. Την ώρα που η ίδια η χώρα κινδυνεύει με πτώχευση (δεν είναι αστείο), μια πιο υπεύθυνη καταναλωτική συμπεριφορά θα ήταν αυτονόητη -αλλά πού ξέραμε ποτέ το μέτρο για να το έχουμε στην καταναλωτική συμπεριφορά;
    Στην Ολλανδία (Νο11 πλουσιότερη χώρα), όπου ως γνωστόν οι άνθρωποι είναι φρικτά τσιγκούνηδες, είχαν μια καλή ιδέα: Ένα μάθημα/σεμινάριο που διδάσκεται σε παιδάκια,(http://financial.flash.gr/news/news1...12/24/29910id/) ώστε να μάθουν να καταναλώνουν και να μην επηρεάζονται από τις διαφημίσεις. Κάτι παρόμοιο δεν θα ήταν και πολύ αποτελεσματικό στην Ελλάδα, βέβαια, όπου οι γονείς είναι η καταλυτική επιρροή στο θέμα. Τα δικά μας τα παιδάκια μαθαίνουν μια χαρά να σπαταλάνε ασύστολα (καθώς η οικονομία καταρρέει), αλλά τουλάχιστον οι διαδηλώσεις τους είναι οι πιο στυλιστικά άψογες στην ιστορία των μαζικών αγώνων -και έχουν κάνει και δώδεκα χρόνια θρησκευτικά στο σχολείο. "

    απο troktiko

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    εετσι...και βαζω κ τον εαυτο μου μεσα..
    τα τελευταια χρονια εχω αρχισει να "ξυπναω"...
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  3. #3
    tai...
    δυστιχος εχεις δικιο... αλλα ποιος σε ακουει???
    http://www.youtube.com/watch?v=_LRtticU6ZU&feature=channel_page

  4. #4
    Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας, που λογω της ελλειψης της εχουμε εμφυλιο στον δρομο εδω και πολλα χρονια.
    Τωρα , το τι αγοραζει ο καθενας και πως, ειναι προσωπικο ζητημα.Σκεψου λιγο, αν ειχες ενα εμπορικο με μεγαλα brand names της μοδας ή της αυτοκινησης, θα τα ελεγες αυτα?Η' μηπως θα τα υποστηριζες?

    Εμενα μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες κοπελες , με ομορφα και ακριβα ρουχα, οπως επισης μου αρεσουν τα porchiκα και τα ακριβα ss, τα dainese και τα alpinestars, sparco και HKS, και αν ειχα την ευκαιρια θα τα αγοραζα ολα, οπως και ολοι εδω μεσα.Δεν ειναι κακο να αποκτας κατι καλο, εστω και με δανειο. Αρκει να αποπληρωνεις.
    Επιπλεον, καλο ειναι να ξερεις οτι εχουμε τον νουμερο ενα εμπορικο στολο στην ευρωπη, με 10000 εφοπλιστικα ''τζακια'', χιλιαδες υγιεις επιχειρησεις που εξαγουν σε ολο τον κοσμο, γεωκτημονες και μεγαλοπαραγωγους, πανακριβα εστιατορια και πολυτελη ξενοδοχεια, μαγαλοεισαγωγεις καθε ειδους προιοντος, απειρα τσιπουραδικα με τζιρους ΑΕ, κτλ.
    Ολοι αυτοι καταναλωνουν τα καλυτερα και ακριβοτερα προιοντα στον πλανητη.Αυτο δεν ειναι κακο, οπως το παρουσιαζει η ερευνα που ανεφερες.

    Κακο ειναι να μην ξερεις να συμπεφερεσαι συνειδητοποιημενα πισω απο το τιμονι.
    Και ξερουμε εδω και πολλα χρονια οτι πρεπει να αλλαξουμε συμπεριφορα, αλλα δεν το κανουμε.
    Ας ειμαστε ολοι υγιεις και αρτιμελεις, και ας γεμισουμε porche.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  5. #5
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Μπραβο Tai για το ξυπνημα συνειδησης

    Οταν πρωτοελειψα απο την Ελλαδα και εζησα στην Σλοβακια, καθως ταξιδεψα αρκετες φορες και τα γυρω κρατη, αντιληφθηκα πως ζει ο κοσμος και ποιες ειναι οι πραγματικες του αναγκες, Προσοχη!! δεν συγκρινω την Ελλαδα με την Σλοβακια, αλλα και με τα κρατη γυρω απο αυτην!
    Οταν επεστρεψα μετα απο 1 περιπου χρονο και ειδα τα (υπεροχα ) ελληνικα μας καναλια να διαφημιζουν οτι πιο αχρηστο ειδος πολυτελειας αρχισα να αρρωσταινω καταλαβαινοντας πλεον την ζητηση του Ελληνα που ειναι κυριως βασισμενη στην κομπλεξικοτητα του!
    Εορτοδανεια, Διακοποδανεια, κινητα 500€, 8 στις 10 διαφημισεις αφορουσαν τραπεζες, κινητη τηλεφωνια και αυτοκινητα!!!
    Σε ολα τα κρατη υπαρχει μια παιδεια αγορων
    Και βεβαια θα κανουν και το περιττο τους εξοδο, ομως δεν ξυπνανε καθε πρωι με το μυαλο τους κολλημενο στο 3G κινητο!!
    Οποιος γυρισει κρατη Βορειας και Δυτικης Ευρωπης θα καταλαβει ποσο βαθια νυχτωμενοι ειμαστε στην ποιοτητα ζωης, διοτι πολλοι πιστεψαμε πως το χρημα φερει και την ποιοτητα!!
    Σκ@τα στα μουτρα μας!!!

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας,
    Δυστυχώς τα προβλήματα είναι αλληλένδετα...

    Όσο ο Έλληνας είναι παραδομένος στο χαϊλίκι και στο λάιφ-στάιλ, παιδεία δεν πρόκειται να αποκτήσει. Όσο πιστεύει ότι πρέπει να έχει πιο κυριλέ αμάξι απ' τον γείτονα, σινιέ παπούτσια και ρούχα και πρώτο τραπέζι πίστα στο μπουζουκτσίδικο το Σάββατο---κι άσε τα δάνεια να τρέχουν από πίσω---το να του μιλάς για παιδεία είναι ψηλά γράμματα. Όνειρο ζωής γίνεται η πόρσε (η τέλος πάντων κάτι που μοιάζει με πόρσε---χέστηκε για το αμάξι) και η ξανθιά μπίμπο στο διπλανό κάθισμα---ντυμένη στην τρίχα, με ύφος εκατό καρδιναλίων και μυαλό... ότι δείχνει η τηλεόραση το μεσημέρι. Άμα τα 'χει αυτά τι να του πει η παιδεία? Έχει φτάσει πλέον. Αφού γαμάει και μοστράρεται στους ομοίους του, τι χρειάζεται να ανοίξει τα στραβά του διαβάσει κανα βιβλίο? (παίρνει χρόνο βλέπεις) Εκτός και αν πρόκειται για το καινούριο τεύχος του Νίτρο που θα του λέει τι αμάξι ν' αγοράσει, τι άρωμα να φορέσει, που είναι ιν αυτό το μήνα και πως πρέπει να μοιάζουν τα βυζιά της γκόμενάς του.

  7. #7
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας, που λογω της ελλειψης της εχουμε εμφυλιο στον δρομο εδω και πολλα χρονια.
    Τωρα , το τι αγοραζει ο καθενας και πως, ειναι προσωπικο ζητημα.Σκεψου λιγο, αν ειχες ενα εμπορικο με μεγαλα brand names της μοδας ή της αυτοκινησης, θα τα ελεγες αυτα?Η' μηπως θα τα υποστηριζες?

    Εμενα μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες κοπελες , με ομορφα και ακριβα ρουχα, οπως επισης μου αρεσουν τα porchiκα και τα ακριβα ss, τα dainese και τα alpinestars, sparco και HKS, και αν ειχα την ευκαιρια θα τα αγοραζα ολα, οπως και ολοι εδω μεσα.Δεν ειναι κακο να αποκτας κατι καλο, εστω και με δανειο. Αρκει να αποπληρωνεις.
    Επιπλεον, καλο ειναι να ξερεις οτι εχουμε τον νουμερο ενα εμπορικο στολο στην ευρωπη, με 10000 εφοπλιστικα ''τζακια'', χιλιαδες υγιεις επιχειρησεις που εξαγουν σε ολο τον κοσμο, γεωκτημονες και μεγαλοπαραγωγους, πανακριβα εστιατορια και πολυτελη ξενοδοχεια, μαγαλοεισαγωγεις καθε ειδους προιοντος, απειρα τσιπουραδικα με τζιρους ΑΕ, κτλ.
    Ολοι αυτοι καταναλωνουν τα καλυτερα και ακριβοτερα προιοντα στον πλανητη.Αυτο δεν ειναι κακο, οπως το παρουσιαζει η ερευνα που ανεφερες.

    Κακο ειναι να μην ξερεις να συμπεφερεσαι συνειδητοποιημενα πισω απο το τιμονι.
    Και ξερουμε εδω και πολλα χρονια οτι πρεπει να αλλαξουμε συμπεριφορα, αλλα δεν το κανουμε.
    Ας ειμαστε ολοι υγιεις και αρτιμελεις, και ας γεμισουμε porche.

    Ειδικα ο βλαχος που πουλησε τα οικοπεδα στην Επιδαυρο για να παρει Porche ειναι συνειδητοποιημενος οδηγος.

    Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα?
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  8. #8
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Τα αγοραζουμε που τα αγοραζουμε, δεν ξερουμε να τα χρησιμοποιουμε κιολας...

    απο αισθητικη και γουστο ειμαστε για πολλες κλωτσιες επισης...

    παραδειγματα απειρα.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Καλη η συγκεκριμμενη ερευνα φιλε μου, αλλα ας λυσουμε πρωτα το φλεγον ζητημα της αυτοκινητιστικης παιδειας, που λογω της

    αγαπητε θα σου θυμήσω κατι απλό

    Η ....................παιδεία ειναι μια!!

    απλα στις τελίτσες βαζεις οτι θες

    το βλαχογκλαμουρ
    η νεοπλουτίστικη νοοτροπία
    το κρύψιμο της αμορφωσιάς κατω απο την μαγκιά
    Η "επαναστατικότητα" εμπρός απο τον φασισμό του "ετσι θελω"
    το "δικαίωμα", αμυντικός τοίχος για την τεμπελιά
    και το κλασικό "ξερεις ποιος ειμαι εγω ΡΕ" (ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΠΤ)

    αυτα ειναι η παιδεία μας και βγαίνει ΚΑΙ στον δρόμο, δυστυχώς !

    ξεχάσαμε το αριστοκρατικό μας "μέτρο" και τρέχουμε να γίνουμε "Ευρωπαίοι"
    δεν μας κανει το τσεμπέρι της (σοφής) γιαγιάς αλλα θελουμε το άπλυτο βρακί της Γαλλίδας πχ χωρις να ξερουμε να το φοράμε

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

    Εμενα μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες κοπελες , με ομορφα και ακριβα ρουχα, οπως επισης μου αρεσουν τα porchiκα και τα ακριβα ss, τα dainese και τα alpinestars, sparco και HKS, και αν ειχα την ευκαιρια θα τα αγοραζα ολα, οπως και ολοι εδω μεσα.
    Καλά, μην ορκίζεσαι...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Δεν ειναι κακο να αποκτας κατι καλο, εστω και με δανειο. Αρκει να αποπληρωνεις.

    Homo Consumus

  11. #11
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Ειδικα ο βλαχος που πουλησε τα οικοπεδα στην Επιδαυρο για να παρει Porche ειναι συνειδητοποιημενος οδηγος.

    Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα?

    ο βλαχος ειχε κατι να πουλησει ο "Αθηναιος" με το smart που δεν εχει ουτε βενζινη να του βαλει ή το ακομα χειροτερα με το Cayenne που το δινει για ενεχειρο ......
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  12. #12
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    ο βλαχος ειχε κατι να πουλησει ο "Αθηναιος" με το smart που δεν εχει ουτε βενζινη να του βαλει ή το ακομα χειροτερα με το Cayenne που το δινει για ενεχειρο ......
    Η ιδια νοοτροπια ειναι φιλε μου.Εβαλα ενα προσωπικο παραδειγμα απο τη δουλεια μου,δεν ηταν απαξιωτικο.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  13. #13
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Η ιδια νοοτροπια ειναι φιλε μου.Εβαλα ενα προσωπικο παραδειγμα απο τη δουλεια μου,δεν ηταν απαξιωτικο.

    πασο,


    το θεμα ειναι αλλο.....
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    πασο,


    ΝΑ
    ΝΑ
    παρεξηγήθηκαν και οι βλάχοι

    όξωωωωω ρεεεε


  15. #15
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    ...έχουμε μάθει να ζούμε με δανεικά ! Σαν κράτος και σαν πολίτες ! Δεν γνωρίζουμε την αξία των χρημάτων μας ή όταν την μαθαίνουμε , απλά αδιαφορούμε ! Δεν μας νοιάζει που πάνε τα χρήματα των φόρων , δεν μας νοιάζει το κόστος διαβίωσης ... Πρόσθεσε τώρα το
    φτωχός = αποτυχημένος και το καταναλώνω άρα υπάρχω για να καταλάβεις την λειτουργία μας... Η ''μαγκιά '' της επίδειξης των ''καλών αγαθών'' , η κοινωνική καταξίωση των καταναλωτών , η μεταστροφή των αξιών, απο το πνεύμα στο χρήμα....τι άλλο θες ?

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θα πεσει φωτια να μας καψει!!!
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 14:12
  2. να τον πληρωνουν? η να μας πληρωνουν?
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2005, 18:19
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:01
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 23:11
  5. Αντε καλά να μας πάει και σημερις! Χαίρετε!
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF