Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: dainese gore-tex i d-dry???

  1. #16
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Σωστα τα λες ρε αντωνη -βεντουζα αλλα ειπα να τα πω απλα χωρις πολλες τεχνικες λεπτομεριες...στην ουσια ειναι περιπου οπως τα ειπα και αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις και τυπικοι πρεπει να δουμε ολα οσα λες... Θεωρω οτι το goretex ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει, αλλωστε αν δεν υπηρχε διαφορα δεν θα ειχε και η dainese 2 διαφορετικους τυπους μεμβρανης να κυκλοφορουν
    Σχετικα τωρα με το καλοκαιρι νομιζω οτι για ταξιδι χρειαζεται καλη κορντουρα χωρις επενδυση και αδιαβροχη, τα καλοκαιρινα συνηθως δεν παρεχουν την ασφαλεια που πρεπει σε ταξιδι, ουτε ειναι αδιαβροχα, αλλα σιγουρα για αστικες μετακινησεις ειναι πολυ καλυτερα.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ε ναί... αλλά τότες δεν πας βόλτα... πας για surf

    Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςς
    money cant buy me love !!!

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

    Σχετικα τωρα με το καλοκαιρι νομιζω οτι για ταξιδι χρειαζεται καλη κορντουρα χωρις επενδυση και αδιαβροχη, τα καλοκαιρινα συνηθως δεν παρεχουν την ασφαλεια που πρεπει σε ταξιδι, ουτε ειναι αδιαβροχα, αλλα σιγουρα για αστικες μετακινησεις ειναι πολυ καλυτερα.
    Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες και εξαρταται βασικα τι ταξιδι ενοεις... γιατι αν μιλαμε για ζεστο και ξηρο καλοκαιρι (σαν το ελληνικο), τι να το κανεις το αδιαβροχο?

    Απο θεμα ασφαλειας που λες, οι προστασιες (ομοι, αγκωνες, πλατη) ειναι ιδιοι σε ολους τους τυπους των μπουφαν, οποτε δεν υπαρχει θεμα. Η μονη διαφορα ειναι στην τριβη στα σημεια που στο καλοκαιρινο ειναι διατρητα, δηλαδη στο μεγαλυτερο μερος του μπουφαν. Αλλα αυτο ειναι κατι που το αντιμετωπιζεις ητε σε αστικες, ητε σε υπεραστικες μετακινησεις/βολτες.

    Εγω, αυτο που θα αναφερω σαν καθαρο μειονεκτημα του καλοκαιρινου (διατρητο) μπουφαν σε σχεση με τα υπολοιπα, ειδικα στις μεγαλες αποστασεις, ειναι η αφυδατωση που προκαλειται σαν αποτελεσμα της διαρκους ροης αερα μεσα απο το μπουφαν, που μπορει να σε δροσιζει μεν, σε αφυδατονει δε!

    Ακομα κι ετσι ομως προτιμω το διατρητο (και με μεγαλες τρυπες οπως του dainese!) μιας και η αισθηση δροσιας και βαρους με τοση ζεστη κανει τη διαφορα με τα υπολοιπα... απλα συχνες στασεις για νερο και κρυο τσαι και VROOOOOOMMMMM

    money cant buy me love !!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Θεωρω οτι το goretex ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει, αλλωστε αν δεν υπηρχε διαφορα δεν θα ειχε και η dainese 2 διαφορετικους τυπους μεμβρανης να κυκλοφορουν
    κοιτα σ'αυτο που λες μην εισαι κ τοσο σιγουρος.
    παιζει κ αυτο το ενδεχομενο αλλα υπαρχει πολυς κοσμος που αγοραζει "μαρκες".
    οπως καποιος θα παει να παρει συνολακι dainese-arai επειδη αυτο "πουλαει" καπως ετσι θα παει να παρει κ gor-tex γιατι αν εχει ακουσει κατι σαυτον τον τομεα το ποιο πιθανο ειναι να εχει ακουσει περι gor-tex.
    η καθε εταιρεια πρεπει να πιασει ολη την γκαμα πελατων οποτε βγαζει κ πολλα διαφορετικα μοντελα οχι απαραιτητα καλυτερα ή χειροτερα μεταξυ τους.

    @farmakopoios: οχι δεν εχω χειμωνιατικο rev'it. απο την απλη μεμβρανη της bering δεν εχω μεινει ευχαριστημενος ιδιαιτερα κ σκεψου οτι πανω στο μηχανακι δεν ιδρωνεις τοσο πολυ οσο σε αλλες καταστασεις.
    λεω για τα rev'it γιατι περα της γενικοτερης εικονας που εχω ειναι η μονη που δεινει νουμερα για τις μεμβρανες της κ ξερω τι να περιμενω

  5. #20
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Φιλε face εχω φαει τρελη βροχη 10 Μαιου απο Κατερινη μεχρι Θηβα, βροχη 1ωρας στην κεντρικη Πελοπονησο Αυγουστο μηνα, βροχη Κορινθο -Αθηνα σε τριημερο του Αγιου Πνευματος, Ιουνιο δηλαδη και επιση πολυ γνωστοι που ταξιδευουν εχουν φαει αντιστοιχα πακετα κατακαλοκαιρο...ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος
    Σχετικα με την ασφαλεια οπως ο ιδιος ανεφερες δεν εχουν την ιδια αντοχη στην τριβη τα μπουφαν αυτα και νομιζω οτι οι αστικες μετακινησεις με μεσους ορους στα 40-50 κλμ/ωρα διαφερουν απο τις ταχυτητες στις εθνικες οδους και σε ανοιχτους επαρχιακους δρομους...αλλωστε και αυτη η διαφορα ταχυτητας κανει ανεκτη την χρηση μη καλοκαιρινων μπουφαν σε καλοκαιρινα ταξιδια (ασε που φιλος συμφουρμιτης με καλοκαιρινο dainese ιουνη μηνα τον δαγκωσε ανεβαινωντας τον Παρνωνα και εψαχνε για μακρυμανικες... )
    Τελος η αφυδατωση που αναφερεις δεν ειναι κατι αμελητεο...
    Τεσπα ολα τα ταξιδια δεν ειναι ιδια και ο καθενας κανει τα κουμαντα του...και VROOOOOOMMMM


    Φιλε βεντουζα εχω και dainese goretex παντελονι και d-dry μπουφαν... επισης εχω και αλλα ρουχα ορειβατικα με διαφορες μεμβρανες και με goretex επισης και πιστεψε με εχω καταλαβει την διαφορα την ουσιαστικη και για αυτο τα πηρα. Πολυς κοσμος αγοραζει μαρκες και εγω επισης, αλλα το θεμα ειναι γιατι τις αγοραζει...?εκει ας κανει ο καθενας την αυτοκριτικη του... και το κουμαντο στην τσεπη του.Εχω δοκιμασει και colori μπουφαν και 3 κρανοι νολαν αλλα μετα απο 7 χρονια με το dainese δεν το αλλαζω με τιποτα και οταν πρωτοφορεσα arai και shoei καταλαβα την διαφορα και πηρα arai απο ιντερνετ λιγο ακριβοτερα απο ενα ακριβο νολαν στο Ελλαντα (μια χαρα τα νολαν για τα λεφτα τους αλλα και τιποτα δεν ειναι ιδιο...)
    Οπως εχω ξαναπει το "οτι πληρωνεις παιρνεις" εχει βαση αρκει να εισαι ενημερωμενος και ψαγμενος καταναλωτης και οχι υπερκαταναλωτης και ψωνιο...
    γεια χαρα μαγκες
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Φιλε face εχω φαει τρελη βροχη 10 Μαιου απο Κατερινη μεχρι Θηβα, βροχη 1ωρας στην κεντρικη Πελοπονησο Αυγουστο μηνα, βροχη Κορινθο -Αθηνα σε τριημερο του Αγιου Πνευματος, Ιουνιο δηλαδη και επιση πολυ γνωστοι που ταξιδευουν εχουν φαει αντιστοιχα πακετα κατακαλοκαιρο...ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος
    Σχετικα με την ασφαλεια οπως ο ιδιος ανεφερες δεν εχουν την ιδια αντοχη στην τριβη τα μπουφαν αυτα και νομιζω οτι οι αστικες μετακινησεις με μεσους ορους στα 40-50 κλμ/ωρα διαφερουν απο τις ταχυτητες στις εθνικες οδους και σε ανοιχτους επαρχιακους δρομους...αλλωστε και αυτη η διαφορα ταχυτητας κανει ανεκτη την χρηση μη καλοκαιρινων μπουφαν σε καλοκαιρινα ταξιδια (ασε που φιλος συμφουρμιτης με καλοκαιρινο dainese ιουνη μηνα τον δαγκωσε ανεβαινωντας τον Παρνωνα και εψαχνε για μακρυμανικες... )
    Τελος η αφυδατωση που αναφερεις δεν ειναι κατι αμελητεο...
    Τεσπα ολα τα ταξιδια δεν ειναι ιδια και ο καθενας κανει τα κουμαντα του...και VROOOOOOMMMM


    Φιλε Louki, με βαση και τα σκηνικα που ανεφερες εχεις το δικιο σου, αλλα οπως ειπες κι εσυ "ολα τα ταξιδια δεν ειναι ιδια και ο καθενας κανει τα κουμαντα του"... εγω πχ θα προτιμουσα και παλι το καλοκαιρινο για να ειμαι δροσερος και αναλαφρος (πολυ σημαντικο οταν σε βαραει ο ηλιος) στη μεγαλυτερη διαρκεια του ταξιδιου και απλα θα ειχα μαζι μου και ενα απλο αδιαβροχο και αντιανεμικο που πιανει ελαχιστο χωρο να το βαλω απο πανω στην περιπτωση που συναντησω βροχη ή κρυο σε καποιο συγκεκριμενο κομματι της διαδρομης

    Ασφαλως και οι ταχυτητες ειναι μικροτερες στις αστικες μετακινησεις (40-50κλμ/ωρα ... βαλε κατι παραπανω please), αλλα εχε υπ' οψιν σου οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των ατυχηματων συμβαινουν μεσα στην πολη...

    Τεσπα οτι βολευει τον καθενα... και VROOOOOOOMMMMMM
    money cant buy me love !!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Φιλε βεντουζα εχω και dainese goretex παντελονι και d-dry μπουφαν... επισης εχω και αλλα ρουχα ορειβατικα με διαφορες μεμβρανες και με goretex επισης και πιστεψε με εχω καταλαβει την διαφορα την ουσιαστικη και για αυτο τα πηρα. Πολυς κοσμος αγοραζει μαρκες και εγω επισης, αλλα το θεμα ειναι γιατι τις αγοραζει...?εκει ας κανει ο καθενας την αυτοκριτικη του... και το κουμαντο στην τσεπη του.Εχω δοκιμασει και colori μπουφαν και 3 κρανοι νολαν αλλα μετα απο 7 χρονια με το dainese δεν το αλλαζω με τιποτα και οταν πρωτοφορεσα arai και shoei καταλαβα την διαφορα και πηρα arai απο ιντερνετ λιγο ακριβοτερα απο ενα ακριβο νολαν στο Ελλαντα (μια χαρα τα νολαν για τα λεφτα τους αλλα και τιποτα δεν ειναι ιδιο...)
    Οπως εχω ξαναπει το "οτι πληρωνεις παιρνεις" εχει βαση αρκει να εισαι ενημερωμενος και ψαγμενος καταναλωτης και οχι υπερκαταναλωτης και ψωνιο...
    γεια χαρα μαγκες
    παω πασο.εφοσον εχεις δει διαφορα καλως κανεις κ τα προτιμας!

    γι'αυτο κ ειπα δεν ξερω τιποτα για την d-dry.οπως κ οτι η φθηνη μεμβρανη της bering ειναι πολυ μετρια.
    σε ρουχα για θαλασσα παλι ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο με την αποδοση τους. αν ξερω λειπον τι νουμερα (αδιαβροχοποιησης κ διαπνοης) δινει η εταιρεια( πχ rev'it) μπορω να ξερω αν μου κανουν η οχι.
    αυτο που δεν μπορω ειναι να χρυσοπληρωνω κατι(ειτε για την ανεση του ειτε για την ασφαλεια του) ενω μπορω να βρω κατι αντιστοιχο σε χαμηλοτερη τιμη.

    κατα τ'αλλα μαζι σου!

  8. #23
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Καλημερα παιδες
    συμφωνω και εγω και θα πω οτι λυσεις υπαρχουν πολλες και καλες και σε διαφορετικες τιμες πολλες φορες...το ακριβοτερο δεν ειναι αγκαστικα το καλυτερο αλλα επισης και το φτηνοτερο ακομα και αν ειναι το ιδιο απο θεμα ποιοτητας και ασφαλειας μπορει να μην ειναι τοσο ωραιο και καλοραμμενο(για ενα ρουχο που το φορας καθε μερα μετραει και αυτο κατα την γνωμη μου )
    Φιλε face εχω παντα και αδιαβροχο μαζι μου ετσι και αλλιως.Παντως καλοκαιρι, βροχη ,ταξιδι και αδιαβροχο ειναι τρελος συνδυασμος υγρασιας και μουσκευεις εσωτερικα καμια φορα περισσοτερο και απο το να βρεχοσουν τα εχω δοκιμασει σου λεω ολα...η μονη λυση ειναι ισως να μην βρεχει
    Ενταξυ θα βαλω κατι παραπανω στις αστικες μετακινησεις ...ειπα να ειμαι politicaly corect αλλα...anyway η τριβη ειναι το θεμα μας και η διαφορα ειναι σημαντικη...
    κατα τα αλλα καλες βολτες μαγκες με κεφι και πολυ ορεξη για ...VROOOOOMMMMM
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #24
    Απο την εμπειρία μου σε ορειβατικά είδη. Το GTX είναι κορυφή γιατί σου επιτρέπει να τα φοράς σε περισσότερες εποχές απο ότι οποιαδήποτε άλλη αδιάβροχη μεμβράνη.

    Είτε μιλάμε για μπουφάν τα οποία τα φοράς απο φθινόπωρο μέχρι άνοιξη ακόμα και με 20 C χωρίς να ιδρώνεις. Είτε μιλάμε για παπούτσια, μποτάκια ή χαμηλά τα οποία σου παρέχουν αδιαβροχοποίηση και αναπνέουν και τα φοράς όλο το χρόνο σχεδόν.

    Ακόμα και για καθημερινή χρήση αθλητικά, παρατήστε τις γνωστές αθλητικές ετικέτες και δοκιμάστε ένα χαμηλό (κατηγορία trekking) με GTX και εντυπωσιαστείτε απο τι μπορεί να σας προσφέρει ένα παπούτσι εκτός απο εμφάνιση... Σε χαμηλά βρίσκεις μέχρι 120 ευρώ και σε μποτάκια (αστράγαλο) μέχρι 160. Και αδιάβροχα και η χρήση τους είναι για πολύωρο περπάτημα και αναπνέουν. Και απο αισθητική, έχουν φτιάξει πάρα πολύ...

  10. #25
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    +990 ermiss
    με μονη ενσταση στις τιμες... εχω αγορασει πολυ φτηνοτερα παπουτσια και trail running, και trekking σε πολυ καλυτερες τιμες και επωνυμα, μετα απο ψαξιμο βεβαια...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #26
    meta apo osa diabasa exo kataleiksei sto na paro ena d-dry mpoufan(to 500gt) kai ena kalokairino mpoufan.

    thelo omos kai panteloni.elega na paro ena d-dry kai ena kalokairino antistoixa.omos...to panteloni to kalokairino tha foriete eks'orismou se boltes kai ekdromes.pragma pou simenei oti otan tha to forao tha taksideuo kai ara oi taxitites tha einai megales.an to gore-tex exei kali anapneusimotita kai einai entaksei to kalokairi,mipos na eperna ena gore-tex kai na ksemperdeua????
    iparxei kapios pou xrisimopoiei gore-tex panteloni kalokairi?ti paleuei i skaei apo ti zesti?

  12. #27
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    λοιπον ακου. Στην αρχη θα σκευτεσε ετσι. Μετα θα δεις οτι τοτε δε σου αρεσει αυτο μετα το αλλο. Μετα θα αρχιζεις να αγοραζεις οτι σου χρειαζετε. Στο τελος θα εχεις:

    1)μπουφαν κορντουρα
    2)παντελονι κορντουρα
    3)μπουφαν διατριτο κορντουρα
    4) δερματινο μπουφαν
    5)δερματινο παντελονι
    6)μποτες
    7)μποτακια
    8)γαντια χειμωνιατικα κορντουρα
    9)γαντια δερματινα
    10)γαντια καλοκαιρινα
    11)κροκοδειλο
    12)μπαλακλαβα/φουλαρια whatever
    13)ισοθερμικα
    14)θες πιστα? ολοσωμη δερματινη
    15)διατριτη ολοσωμη δερματινη
    16)κρανος
    17)δευτερο κρανος
    18)ζελατινες για το κρανος
    19)ζωνη για την μεση
    20) το ΑΛΥΤΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΡΙΟ θεμα με το τσαντακι θα παρεις πολλα..μεχρι να βρεις αυτο που θα σου αρεσει και θα σε βολευει.....και φυσικα αυτο θα σου σπασει/σκιστει κλπ

    ουφ...αν θυμιθω κατι αλλο θα σου πω....

    :wacko: :wacko:
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  13. #28
    exo:krokodeilo,mpotes,dermatino mpoufan,3(!) kranoi kai gantia dermatina.
    thelo:na taksideuo me broxi,na taksideuo kalokari kai na mpo pista.
    ara:cordures adiabroxes,kalokairino mpoufan gia kathemera kai forma diairoumeni.


    logo xrimaton tha ta paro siga-siga.auto pou epeigei einai ta rouxa tou kalokairiou.


    kai eroto:ti paleuete me gore-tex panteloni?i akoma kai me d-dry??????

  14. #29
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    ........
    20) το ΑΛΥΤΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΡΙΟ θεμα με το τσαντακι θα παρεις πολλα..μεχρι να βρεις αυτο που θα σου αρεσει και θα σε βολευει.....και φυσικα αυτο θα σου σπασει/σκιστει κλπ
    ....
    Έλα ρε Ευάκι ................ σιγά το πρόβλημα !!!
    Πάρε ένα τέτοιο ..............



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kayla.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	161015

  15. #30
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
    exo:krokodeilo,mpotes,dermatino mpoufan,3(!) kranoi kai gantia dermatina.
    thelo:na taksideuo me broxi,na taksideuo kalokari kai na mpo pista.
    ara:cordures adiabroxes,kalokairino mpoufan gia kathemera kai forma diairoumeni.


    logo xrimaton tha ta paro siga-siga.auto pou epeigei einai ta rouxa tou kalokairiou.


    kai eroto:ti paleuete me gore-tex panteloni?i akoma kai me d-dry??????
    Κοίτα .......... τα πράγματα είναι όπως στα είπε η ΕVI ..............
    Σιγά - σιγά θα μαζέψεις ένα ολόκληρο συρφετό από πράγματα ........

    Πάντως μεταξύ D-Dry και Gore-Tex προτίμότερο το δεύτερο ..........

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF