Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: dainese gore-tex i d-dry???

  1. #1

    dainese gore-tex i d-dry???

    kalimera!!!!
    piga bolta xtes kai sto girismo efaga mia broxa....gamati!!!!!
    to dermatino antekse,oi mpotes anteksan alla to tzin me to isothermiko apo mesa ginane m@%ni!!!

    alla gia na ginei sosti doulia,tora psaxno na bro na paro ena setaki cordura zesti kai adiabroxi....

    ksekinao to psaksimo apo ta dainese.exei noima na einai me gore-tex i to d-dry einai ok???

  2. #2
    pedia as boithisei kapios....

  3. #3
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Το D-Dry ειναι μια οικονομικη λυση σε σχεση με το Gore-Tex. Θα κρατησει κατι αλλα σε μια καλη βροχη δεν.. Γι'αυτο και το Gore-Tex το πληρωνεις πολυ παραπανω..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.675
    Tα μπουφάν που έχουν Gore-Tex είναι καλύτερα από τα D-Dry όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση.

    Το δικό μου είναι D-Dry και σε βροχές που έχω φάει δεν πέρασε μέσα τίποτα.
    Δεν νομίζω ότι το D-Dry υστερεί και πολύ του Gore-Tex.

    Η γνώμη μου είναι να πάρεις όποιο μπουφάν σου αρέσει περισσότερο και ό,τι και αν είναι να έχεις πάντα και αδιάβροχο (πάνω και κάτω).


  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
    Tα μπουφάν που έχουν Gore-Tex είναι καλύτερα από τα D-Dry όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση.

    Το δικό μου είναι D-Dry και σε βροχές που έχω φάει δεν πέρασε μέσα τίποτα.
    Δεν νομίζω ότι το D-Dry υστερεί και πολύ του Gore-Tex.

    Η γνώμη μου είναι να πάρεις όποιο μπουφάν σου αρέσει περισσότερο και ό,τι και αν είναι να έχεις πάντα και αδιάβροχο (πάνω και κάτω).

    Και η δικιά μου γνώμη, αυτή είναι.

  6. #6
    de goustaro ta adiabroxa re gamoto.
    ektos tou oti prepei kapou na ta bolepso oso de brexei -kai auto einai diskolo se ss,barieme ti diadikasia tou na ginome sa profilaktiko !!!!!!!
    2 sinodoiporoi xtes,me setakia adiabroxes cordures,de katalaban xristo.o enas revit kai o allos dainese d-dry.elega na psakso ekei kathos episis kai se bering pou exo akousei oti einai kala kai se logikes times...

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.675
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
    de goustaro ta adiabroxa re gamoto.
    ektos tou oti prepei kapou na ta bolepso oso de brexei -kai auto einai diskolo se ss,barieme ti diadikasia tou na ginome sa profilaktiko !!!!!!!
    2 sinodoiporoi xtes,me setakia adiabroxes cordures,de katalaban xristo.o enas revit kai o allos dainese d-dry.elega na psakso ekei kathos episis kai se bering pou exo akousei oti einai kala kai se logikes times...
    Ούτε ‘γω γουστάρω τα αδιάβροχα... για την ακρίβεια δεν έχω καν αδιάβροχα...

    Σε βόλτα στην βόρεια Εύβοια που φάγαμε βροχούλα σε μεγάλη διάρκεια της διαδρομής δεν έμπασε τίποτα... ούτε το μπουφάν (Dainese - D-Dry) ούτε το παντελόνι (Colori - I dont know!).

    Δεν νομίζω ότι η διαφορά μεταξύ τους είναι σημαντική, πάντως λέγεται ότι το Gore-Tex είναι καλύτερο.


  8. #8
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Gεια χαρα
    η διαφορα παιδια αναμεσα στο goretex kai to d-dry δεν ειναι η αδιαβροχοποιηση, και τα 2 ειναι 100% αδιαβροχα(ειμαι κατοχος D-dry μπουφαν και goretex παντελονι και τα 2 dainese και δεν ειχαν ποτε προβλημα να με κρατησουν εντελως στεγνο και τα 2...). η διαφορα αναμεσα στα 2 υλικα ειναι οτι το goretex ειναι 100% αναπνεον, ενω το d-dry 50% αναπνεον...πραγμα που απλα σημαινει οτι το goretex δεν θα κρατησει καθολου υδρατμους ενω το αλλο μπορει...επισης και σε εκδρομες καλοκαιρι το goretex ειναι καλυτερο σαν πιο αναπνεον. Γενικα με το d-dry και με καθημερινη χρηση δεν εχει υπαρξει προβλημα μετα απο 6+ χρονια συμβιωσης αλλα το goretex ειναι η επομενη αγορα μου...
    Βασικο ειναι και η σωστη και προσεκτικη συντηρηση των υλικων αυτων... τα κοινα απορυπαντικα μπορουν να καταστρεψουν τις μεμβρανες και να αχρηστεψουν την αδιαβροχοποιηση τους...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    η εννοια του "ποσο" αδιαβροχη κ "ποσο" αναπνεουσα ειναι μια μεβρανη ειναι σχετικο.
    δεν παει με %.
    ζητα απτην dainese να σου στειλει στοιχεια για τις δυο μεβρανες.
    για παραδειγμα το ποσο breathable ειναι μια μεβρανη μετριεται σε g/m2/24h δηλαδη ποσο ιδρωτα αφηνει να περασει ανα τετραγωνικο στο 24ωρο.
    την αδιαβροχοποιηση νομιζω τη μετρανε με κολωνες νερου, αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερεις.

    παντως η διαφορα πλεον ειναι κυριως στο ονομα.δηλαδη αγοραζοντας gor-tex πληρωνεις ονομα κ το οτι εχει τρεξει στην αγορα για ακετα χρονια.
    αν ομως εμπιστευεσαι την μεβρανη που βγαζει καθε εταιρεια(ας πουμε την μεμβρανη της rev'it με κλειστα ματια) δεν εχεις λογω να πληρωσεις εξτρα το gor-tex.

    αδιαβροχες λογικα ειναι ολες.τουλαχιστον για χρηση σε μηχανακι.
    το σημαντικο ειναι να επιτρεπει πολυ ιδρωτα να περασει.εχει μεγαλη διαφορα στην ανεση.

  10. #10
    aν ομως εμπιστευεσαι την μεβρανη που βγαζει καθε εταιρεια(ας πουμε την μεμβρανη της rev'it με κλειστα ματια) δεν εχεις λογω να πληρωσεις εξτρα το gor-tex.





    exeis empeiria apo rev'it?koitazo kai ta ixs tora

  11. #11
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    στο πρώτο σου ερώτημα η απάντηση είναι πολύ απλή...

    αν έχεις τα παραπάνω χρήματα πας σε goretex!

    Και τα δύο, d-dry, goretex, είναι 100% αδιάβροχα. Το πρώτο όμως έχει 50% αναπνοή ενώ το δεύτερο 100%. Που το καταλαβαίνεις αυτό; Όταν έχει ζέστη, το καλοκαίρι σε ταξίδια κτλ.

    Προσωπικά έχω ένα d-dry παντελόνι της dainese και σε ταξίδια, βόλτες στην Κύμη έχω πάει με βροχή και ήμουν ΟΚ (στεγνός). Το καλοκαίρι σε ταξίδι για Δράμα όταν περνάς από Βοιωτία ή Λάρισα μέσα στο μεσημέρι θα εύχεσαι να είχες Goretex.

    Μπότες goretex (MIG TOURING) που έχω τις έχω χρησιμοποιήσει για να ξεβουλώσω ένα λούκι στην ταράτσα. Νερό μέχρι το καλάμι. 10 λεπτά πλάτσα πλούτσα και οι κάλτσες στεγνές.

    Αυτά για την dainese. Για άλλες μάρκες δεν ξέρω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

  12. #12
    gia kalokairi skeftomoun na paro allo mpoufan,kalokairino.
    eseis ti paleuete me to xeimoniatiko???esto kai gore-tex?

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
    gia kalokairi skeftomoun na paro allo mpoufan,kalokairino.
    eseis ti paleuete me to xeimoniatiko???esto kai gore-tex?
    μέσα στη πόλη όχι ...

    έξω, και εφόσον κινείσαι διαρκώς και σε χτυπάει ο αέρας, την παλεύεις

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    έξω, και εφόσον κινείσαι διαρκώς και σε χτυπάει ο αέρας, την παλεύεις
    δε θα το 'λεγα ρε συ...

    Υπάρχουν μέρες που και με το καλοκαιρινο βράζεις...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    δε θα το 'λεγα ρε συ...

    Υπάρχουν μέρες που και με το καλοκαιρινο βράζεις...
    ε ναί... αλλά τότες δεν πας βόλτα... πας για surf

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF