Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: dainese gore-tex i d-dry???

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Το goretex από μόνο του δεν είναι ύφασμα αλλά υλικό που συμπεριλαμβάνεται στην κατασκευή του υφάσματος και οφείλει την επιτυχία του - και το κόστος του - στο ότι είναι αδιάβροχο και έχει διαπνευσιμότητα. Αφενός, δεν έχει νόημα να βρίσκεται σε 2ο επίπεδο, δηλ επένδυση, και να το καλύψεις μ' ένα λιγότερο αδιάβροχο και λιγότερο διαπνεύσιμο υλικό όπως η cordura, αφετέρου, δεν χρειάζεται αδιάβροχη επένδυση γιατί είναι ήδη αδιάβροχο. Μπορεί, προαιρετικά, να έχει θερμική επένδυση, τύπου fleece κλπ.
    Κατ' αρχήν πως γίνεται ένα μη αδιάβροχο υλικό όπως η cordura να μην επιτρέπει την αναπνοή? Οι πόροι που έχει το gortex είναι πολύ μικρότεροι από της κορντούρα.
    Σύμφωνα με την εταιρία, οι πόροι στην μεμβράνη goretex, είναι 20.000 φορές μικρότεροι από μια σταγόνα νερού αλλά 700 φορές μεγαλύτεροι από ένα μόριο εξατμισμένου ιδρώτα. Η cordura βρίσκεται εκεί για να μας προστατεύσει από την επαφή με την ασφαλτο και μπορεί κάλλιστα να έχει αεραγωγούς που επιτρέπουν να εισέλθει μεγάλη ποσότητα αέρα.

    Όπως πολύ σωστά είπες το goretex δεν είναι ύφασμα αλλά μεμβράνη. Αυτή η μεμβράνη ράβεται ανάμεσα από δύο στρώματα πορώδους υφάσματος για να προστατευθεί. Έτσι έχουμε κατασκευάσει ένα κομμάτι υφάσματος goretex που είναι αδιάβροχο και αντιανεμικό αλλά μπορεί να αναπνέει.
    Στο εξής λοιπόν, αυτό το κομμάτι ύφασμα θα το ονομάζουμε αδιάβροχη επένδυση, είτε έχει μεμβράνη goretex είτε d-dry, κατασκευής dainese, είτε hydratex κατασκευής revit, ή οποιαδήποτε άλλη.

    Αυτή την αδιάβροχη επένδυση τώρα μπορείς να την βάλεις όπου θέλεις. Το revit μου που είναι 3 εποχών, την έχει ενσωματωμένη στην θερμική επένδυση. Βγάζοντας την θερμική επένδυση, το μπουφάν μου δεν είναι αδιάβροχο. Χωρίς επένδυση και με τους αεραγωγούς ανοιχτούς είναι πολύ δροσερό.

    Αν ήταν 4ων εποχών την αδιάβροχη επένδυση (όποια και αν είναι, όπως και να ονομάζεται, ότι μορφή και να έχει) θα την είχε ξεχωριστά από την θερμική. Θα μπορούσα λοιπόν να βγάλω την θερμική και να το φορέσω με την αδιάβροχη σε μια καλοκαιρινή μπόρα. Ή να τις βγάλω όλες και να ανοίξω και τους αεραγωγούς. Η revit, αυτής της αδιάβροχης και αφαιρουμενης επένδυσης, σε κάποια μοντέλα, της έχει δώσει και μορφή ζακέτας που μπορούμε να την φορέσουμε και ξεχωριστά από το μπουφάν μας.

    Αν τώρα την αδιάβροχη επένδυση την ράψουμε κάτω από την κορντούρα, το μπουφάν μας είναι πιο πολύ χειμερινό. Δεν μπορούμε να την αφαιρέσουμε και επειδή το gortex (ή οποιαδήποτε άλλη παρόμοια μεμβράνη) είναι και αντιανεμικό, ακόμα και με τους αεραγωγούς ανοιχτούς δεν είναι τόσο δροσερό. Επίσης το goretex αφήνει μόνο ένα μέρος του εξατμισμένου ιδρώτα να διαφύγει. Μια ζεστή μέρα αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι αρκετό.
    Όμως σε μια βροχή επειδή η αδιάβροχη επένδυση είναι ραμμένη ανάμεσα στην φόδρα και την κορντούρα δεν παπαριάζει όλο το μπουφάν μας αλλά μόνο το εξωτερικό στρώμα της κορντούρας που είναι και πιο εύκολο να στεγνώσει γιατί είναι σε άμεση επαφή με τον αέρα.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση όλο το μπουφάν μουσκεύει και την βροχή την σταματάει η αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση που βρίσκεται από κάτω ή αν δεν υπάρχει, η ίδια η θερμική επένδυση που έχει ενσωματωμένη και την αδιάβροχη.

    Σε κάποια καλά και σωστά μελετημένα μπουφάν 4 εποχών που η αδιάβροχη επένδυση είναι αφαιρούμενη, η cordura ότι πλέξη και να έχει, έχει ενισχύσεις από τεφλόν ώστε να μην απορροφάει μεγάλες ποσότητες νερού. Επίσης η αδιάβροχη επένδυση εφ' όσον είναι ένα ξεχωριστό κομμάτι είναι κατασκευασμένη με τέτοια υλικά ώστε να μην κολλάει στο δέρμα μας (όταν φοράμε κοντομάνικο από μέσα) ούτε να διαποτίζεται από τα έλαια του σώματος.

    Όπως βλέπεις έχουμε κάθε λόγο να τοποθετήσουμε την αδιάβροχη επένδυση σε οποιοδήποτε επίπεδο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/03/2015 στις 17:01.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Δεν διαφωνούμε στο πως φτιάχνεται ένα ύφασμα που έχει goretex. Ένα jacket φτιαγμένο με ύφασμα/μεμβράνη goretex δεν έχει επιπλέον αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση όπως έχει ένα φτιαγμένο με cordura, τα goretex έχουν μόνο θερμική, αν βγάλεις την θερμική το jacket εξακολουθεί να είναι αδιάβροχο πχ:

    https://www.gore-tex.com/product/dai...1405900318505/

    https://www.gore-tex.com/product/rev...1392582898604/

    Δεν έγραψα ότι δεν γίνεται το goretex να είναι σε 2ο επίπεδο, έγραψα ότι δεν έχει νόημα γιατί η cordura γίνεται μούσκεμα και βαραίνει.
    ​The journey is the reward!

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνούμε στο πως φτιάχνεται ένα ύφασμα που έχει goretex. Ένα jacket φτιαγμένο με ύφασμα/μεμβράνη goretex δεν έχει επιπλέον αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση όπως έχει ένα φτιαγμένο με cordura, τα goretex έχουν μόνο θερμική, αν βγάλεις την θερμική το jacket εξακολουθεί να είναι αδιάβροχο πχ:

    https://www.gore-tex.com/product/dai...1405900318505/

    https://www.gore-tex.com/product/rev...1392582898604/

    Δεν έγραψα ότι δεν γίνεται το goretex να είναι σε 2ο επίπεδο, έγραψα ότι δεν έχει νόημα γιατί η cordura γίνεται μούσκεμα και βαραίνει.
    Αυτο που εβαλες, εχει σχεδιαγραμμα. Cordura εξω που οπως γραφεις μουσκευει και βαραινει, gore-tex μεση, φοδρα μετα.

    Απο dainese μονο το carver νομιζω δεν μουσκευει. Και της revit το poseidon.

  4. #49
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Εγώ πάλι δεν βλέπω πουθενά να γράφει κάτι για cordura.. υπάρχουν διάφορα υφάσματα που έχουν μεμβράνη goretex, το goretex είναι layer του υφάσματος, όχι του ρούχου. Το north face που έχω είναι ύφασμα (με goretex) και φόδρα.

    Και η dainese και η revit έχουν κάποια jacket που τα βαφτίζουν goretex και δεν είναι, με την έννοια ότι το εξωτερικό ύφασμα δεν είναι goretex αλλά polyester και έχουν αφαιρούμενη εσωτερική goretex επένδυση.

    Τα προϊόντα goretex της revit εδώ και της dainese εδώ σύμφωνα με το gore-tex.com.
    ​The journey is the reward!

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνούμε στο πως φτιάχνεται ένα ύφασμα που έχει goretex. Ένα jacket φτιαγμένο με ύφασμα/μεμβράνη goretex δεν έχει επιπλέον αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση όπως έχει ένα φτιαγμένο με cordura, τα goretex έχουν μόνο θερμική, αν βγάλεις την θερμική το jacket εξακολουθεί να είναι αδιάβροχο πχ:

    https://www.gore-tex.com/product/dai...1405900318505/

    https://www.gore-tex.com/product/rev...1392582898604/

    Ένα ολάκερο κατεβατό έγραψα, πάλι τα ίδια θα λέμε?

    Κανείς δεν είπε ότι μαζί με το goredex υπάρχει και 2η αδιάβροχη επένδυση. Η ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΟΥ ΤΖΑΚΕΤ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ GORE-TEX Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΗ Ή ΟΧΙ. Όταν είναι αφαιρούμενη ή θα βρίσκεται ενσωματωμένη στην θερμική επένδυση ή θα υπάρχει σαν ξεχωριστό αφαιρούμενο layer. Όταν την αφαιρέσεις το τζάκετ παύει να είναι αδιάβροχο.
    Κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο παραπάνω και μη μου βάζεις λινκ με τζάκετ τα οποία δεν έχουν αφαιρουμενη επένδυση γιατί και εγώ μπορω να σου βάλω λινκ με 19 τζάκετ που έχουν αφαιρούμενη επένδυση.
    Ποιος σου είπε ότι όταν λέμε πως ένα τζάκετ είναι gore-tex εννοούμε ότι η μεμβράνη είναι ενσωματωμένη στην κορντούρα? Και αφού σου λέω ότι δεν είναι έτσι γιατί επιμένεις και μάλιστα χωρίς να το ψάξεις? Που ξέρεις, μπορεί να έχω και δίκιο!

    Ορίστε, ότι μάρκα θέλεις με ότι μεμβράνη επιθυμείς. Held, dainese, revit, difi κτλ. Σε όλα αυτά η επένδυση goretex αφαιρείται και επειδή είναι 4 εποχών προφανώς υπάρχει σαν ξεχωριστό layer.

    http://www.motoraid.eu/rider/jackets...95%CE%A4%CE%91

    Θα μπεις μόνος σου στον κόπο να ψάξεις για τζακετάκι που έχει την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην θερμική ή να το κάνω πάλι εγώ. [/QUOTE]

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Δεν έγραψα ότι δεν γίνεται το goretex να είναι σε 2ο επίπεδο, έγραψα ότι δεν έχει νόημα γιατί η cordura γίνεται μούσκεμα και βαραίνει.
    Όταν είναι ραμμένη στην κορντούρα, ΠΑΛΙ στο δευτερο επίπεδο είναι. Απλά δεν είναι αφαιρούμενη.

    Αφαιρούμενη την κάνεις για να μπορεί το τζάκετ να γίνει πιο δροσερό όταν την αφαιρείς. Προφανώς λόγο κόστους δεν την κάνουν σε όλα έτσι.

    Και θα το ξαναγράψω..
    Στα περισσότερα τζάκετ της αγοράς όταν δεν είναι αφαιρούμενη, είναι πάλι στο 2ο επίπεδο αλλά είναι ραμμένη κάτω από την κορντούρα.
    Αυτο στο πρώτο λινκ έχει την αδιάβροχη επένδυση σε δευτερο επίπεδο ΚΑΙ δεν είναι αφαιρούμενη. Πιθανότατα και στο δεύτερο που δεν το άνοιξα καν. Αυτό το τζάκετ δεν θα παπαριάσει λιγότερο από το δικό μου που έχει την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην θερμική (ίσως λίγο, λιγοτερο γιατί δεν θα μουσκέψει και η φόδρα). Η μεγαλύτερή τους διαφορά όμως είναι ότι το δικό μου δεν είναι αδιάβροχο όταν βγάλω τη θερμική ενώ το δικό σου θα είναι.

    Τα τζάκετ που έχουν πετύχει να έχουν σχεδόν αδιαβροχοποιήσει το εξωτερικό leyer χρησιμοποιόντας goretex είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και κοστίζουν από 700 ευρώ και πάνω. Μόνο αυτά τα λίγα και πανάκριβα μπορείς να πεις ότι έχουν καταφέρει να αδιαβροχοποιήσουν το εξωτερικό στρώμα.

    Δες τι γράφει και εκείνος ο amyroukai!

    Για να γίνει αυτό πρέπει το εξωτερικό ύφασμα (cordura ή οτιδήποτε) να είναι ραμμένο κατ' ευθείαν επάνω στην μεμβράνη. Μόνο έτσι δεν παπαριάζει η cordura.
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Daz πρεπει να ειναι κολλημενο, laminated στην εξω στρωση. Εχει και με 400 πανω κατω και με d3o, η richa. (Απο Motocard που ειχα δει). Απλα την δικη της μεμβρανη την λεει c-change, το αποτελεσμα το ιδιο, δεν μουσκευει το εξω.

  7. #52
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι δεν βλέπω πουθενά να γράφει κάτι για cordura.. υπάρχουν διάφορα υφάσματα που έχουν μεμβράνη goretex, το goretex είναι layer του υφάσματος, όχι του ρούχου. Το north face που έχω είναι ύφασμα (με goretex) και φόδρα.

    Και η dainese και η revit έχουν κάποια jacket που τα βαφτίζουν goretex και δεν είναι, με την έννοια ότι το εξωτερικό ύφασμα δεν είναι goretex αλλά polyester και έχουν αφαιρούμενη εσωτερική goretex επένδυση.

    Τα προϊόντα goretex της revit εδώ και της dainese εδώ σύμφωνα με το gore-tex.com.
    Έχεις μπερδευτεί πάρα πολύ. Όταν λέμε ότι κάτι είναι goretex, εννοούμε ότι κάπου εκεί μέσα υπάρχει ένα στρώμα μεμβράνης goretex. Άλλες φορές αυτό το στρώμα είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπορεί να αφαιρεθεί και άλλες όχι.

    Το εξωτερικό ύφασμα (ότι και να είναι) δεν είναι ποτέ goretex. Μπορεί όμως να είναι ραμμένο-ενσωματωμένο-σαντουιτς με το goretex. Αυτό είναι εξαιρετικά ακριβό γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/03/2015 στις 17:26.
    Sent from me using a computer.

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Daz πρεπει να ειναι κολλημενο, laminated στην εξω στρωση. Εχει και με 400 πανω κατω και με d3o, η richa. (Απο Motocard που ειχα δει). Απλα την δικη της μεμβρανη την λεει c-change, το αποτελεσμα το ιδιο, δεν μουσκευει το εξω.


    Edit. Ναι, δεν το έχω ψάξει τόσο. Τα goretex πρέπει να είναι τόσο ακριβά όχι μόνο λόγο μεμβράνης αλλά και του συγκεκριμένου τρόπου- ποιότητας στην δουλειά, ραφές κτλ, που τους επιβάλει η εταιρία.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ποιος σου είπε ότι όταν λέμε πως ένα τζάκετ είναι gore-tex εννοούμε ότι η μεμβράνη είναι ενσωματωμένη στην κορντούρα? Και αφού σου λέω ότι δεν είναι έτσι γιατί επιμένεις και μάλιστα χωρίς να το ψάξεις? Που ξέρεις, μπορεί να έχω και δίκιο!
    Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είναι έτσι; και που ξέρεις αν το έψαξα ή όχι και πόσο καιρό χρησιμοποιώ τέτοια ρούχα; τα προϊόντα goretex πρέπει να έχουν το χαρακτηριστικό καρτελάκι, τα υπόλοιπα είναι "βαφτισμένα" goretex.
    Έχεις κάποιο τέτοιο ρούχο; Δεν έχεις δίκιο, κάνεις λάθος κι επιμένεις να γράφεις σεντόνια με παραπληροφόρηση. Δεν θ' ακολουθήσω άλλο, άποψή σου..
    ​The journey is the reward!

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είναι έτσι; και που ξέρεις αν το έψαξα ή όχι και πόσο καιρό χρησιμοποιώ τέτοια ρούχα; τα προϊόντα goretex πρέπει να έχουν το χαρακτηριστικό καρτελάκι, τα υπόλοιπα είναι "βαφτισμένα" goretex.
    Έχεις κάποιο τέτοιο ρούχο; Δεν έχεις δίκιο, κάνεις λάθος κι επιμένεις να γράφεις σεντόνια με παραπληροφόρηση. Δεν θ' ακολουθήσω άλλο, άποψή σου..
    Εγω που εχω το ενα (σε δυο εκδοσεις του) απο τα dainese του λινκ σου, να γραψω οτιδηποτε λιγο γραφω;

    Εντιτ: το μπουφαν ειχε φαει αττικη οδο με 100+ οποτε εγινε χαλια. Το βολικο στην δικη μας περιπτωση ειναι το οτι βλεπεις ξεκαθαρα το εξω, το gore-tex και απο την τρυπα εχω τραβηξει την εσωτερικη φοδρα. Τρια διαφορετικα υφασματα, ξεκαθαρο. Το εξωτερικο μουλιαζει, ξεκαθαρο. Οκτω χρονια το φοραω, οταν γραφω κατι, ξερω τι γραφω...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150326_194405-1.jpg 
Προβολές:	57 
Μέγεθος:	108,6 KB 
ID:	333069
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 26/03/2015 στις 19:51.

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είναι έτσι; και που ξέρεις αν το έψαξα ή όχι και πόσο καιρό χρησιμοποιώ τέτοια ρούχα; τα προϊόντα goretex πρέπει να έχουν το χαρακτηριστικό καρτελάκι, τα υπόλοιπα είναι "βαφτισμένα" goretex.
    Έχεις κάποιο τέτοιο ρούχο; Δεν έχεις δίκιο, κάνεις λάθος κι επιμένεις να γράφεις σεντόνια με παραπληροφόρηση. Δεν θ' ακολουθήσω άλλο, άποψή σου..

    Εκτίθεσαι φίλε μου, εκτίθεσαι με τον χειρότερο τρόπο.


    Αλλά τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι κατανόησες το λάθος σου!


    Τα κατεβατά μου εδώ θα μείνουν και εγώ δεν θα χρειαστεί να τα ξαναγράψω. Και μπορώ πάντα να παραπέμπω και άλλους, που έχουν την ίδια λανθασμένη εντύπωση με σένα, σε αυτή στην συζήτηση.


    Sent from me using a computer.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF