Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Προτάσεις για μεταχειρισμένο μηχανάκι

  1. #1

    Προτάσεις για μεταχειρισμένο μηχανάκι

    Παίδες θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι το οποίο μάλλον θα είναι μεταχειρισμένο λόγω του περιορισμένου μου μπάτζετ. Θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε κάποια μηχανάκια τα οποία θεωρείτε αξιόπιστα και επίσης να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.Υπόψιν πως το μηχανάκι που θα πάρω θα πρέπει να καλύπτεται απ΄το δίπλωμα των 125cc.Αναμένω τις προτάσεις σας.

  2. #2
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    EXEIS ΠΜ
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739

    Re: Προτάσεις για μεταχειρισμένο μηχανάκι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
    Παίδες θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι το οποίο μάλλον θα είναι μεταχειρισμένο λόγω του περιορισμένου μου μπάτζετ. Θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε κάποια μηχανάκια τα οποία θεωρείτε αξιόπιστα και επίσης να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.Υπόψιν πως το μηχανάκι που θα πάρω θα πρέπει να καλύπτεται απ΄το δίπλωμα των 125cc.Αναμένω τις προτάσεις σας.
    τι θα κανεις με το μηχανακι;(βολτες, δουλεια-σπιτι, απ'ολα..)
    εχεις σκοπο να παρεις αργοτερα κατι αλλο;
    εχεις βαλει στο ματι καποια μηχανακια που να σου αρεσουν;

  4. #4
    Περισσότερο το θέλω για μικρές βόλτες άντε και μια στις τόσες να το πάω στο κέντρο.Αργότερα σκοπεύω να ανέβω κατηγορία ας πούμε κάτι σε supersport ή on off.Όταν λέω αργότερα εννοώ σε 3-4 χρόνια.Αυτά που έχω σκεφτεί είναι παπιά λόγω του ότι δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα (1000 περίπου),επειδή δεν είναι πολύ απαιτητικά όσον αφορά τη συντήρηση και επειδή θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι.Συγκεκριμένα αυτά που κοιτάω είναι honda innova,yamaha crypton r ή kawasaki kazer.Βέβαια ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση που να καλύπτεται απ το δίπλωμα Α1 μέχρι 125κ.εκ.

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    φιλε, το διπλωμα σου δε σε περιοριζει στα 125κε.

    μπορεις να οδηγησεις οτιδηποτε με ισχυ μεχρι και 25kw η αναλογια κιλων/ιππο μεχρι και 0.16kg/hp




    δηλαδη οι επιλογες σου ειναι αρκετες...

    πρακτικα ολα τα 250αρια της αγορας, ΧΤ500...
    υπαρχει μπολικο πραγμα να διαλεξεις...


  6. #6
    P@nos ευχαριστώ για τη διόρθωση.Ξέρω πως έχω αρκετές επιλογές οι οποίες όμως περιορίζονται λόγω του μπάτζετ μου.Γι' αυτό θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε να μου πείτε κάποια μηχανάκια που να μπορώ να πάρω με περίπου 1000 ευρώ.

  7. #7
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Με κάτι παραπάνω από 1000 ευρώ παίρνεις ybr του 06.. νομίζω ότι κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις. Πωλείται ένα κόκκινο στις αγγελίες με 1250.. που μοιαζει άριστο. Δεν το ξέρω προσωπικά αλλά μου μοιάζει πολύ προσεγμένο. Το κόστος χρήσης και κτήσης είναι ίδιο με ενός παπιού με μόνη διαφορά τα λίγο πιο ακριβά λάστιχα. Εγώ έχω το νεότερο μοντέλο και κάνω εκδρομές έως και 250 χλμ πήγαινε έλα, αλλά αυτό εχει να κάνει κυρίως με τις αντοχές του αναβάτη..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
    P@nos ευχαριστώ για τη διόρθωση.Ξέρω πως έχω αρκετές επιλογές οι οποίες όμως περιορίζονται λόγω του μπάτζετ μου.Γι' αυτό θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε να μου πείτε κάποια μηχανάκια που να μπορώ να πάρω με περίπου 1000 ευρώ.

    καλυτερα αφου διαθετεις μεχρι 1000? να περιοριστεις στα μεταχειρισμενα παπια το πολυ 5ετιας...

    μπορεις σε αυτα τα λεφτα να βρεις και μηχανες, αλλα θα ειναι παλιες και θα βγαζουν προβληματα...

  9. #9
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Με κάτι παραπάνω από 1000 ευρώ παίρνεις ybr του 06.. νομίζω ότι κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις. Πωλείται ένα κόκκινο στις αγγελίες με 1250.. που μοιαζει άριστο. Δεν το ξέρω προσωπικά αλλά μου μοιάζει πολύ προσεγμένο. Το κόστος χρήσης και κτήσης είναι ίδιο με ενός παπιού με μόνη διαφορά τα λίγο πιο ακριβά λάστιχα. Εγώ έχω το νεότερο μοντέλο και κάνω εκδρομές έως και 250 χλμ πήγαινε έλα, αλλά αυτό εχει να κάνει κυρίως με τις αντοχές του αναβάτη..
    το βρήκα από το car.gr είναι η ίδια αγγελία

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/193579
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    οπως σου ειπαν τα παιδια.

    αν περιοριζεσαι αυστηρα στα 1000? πας για παπι αντε κανα ybr 125. παιζει δε να βρεις και cbr125 λιγο πιο πανω, καθ'οτι εχουν αρχισει να πεφτουν οι τιμες.

    απο κει κ περα υπαρχουν κ οι λυσεις τυπου bros αλλα μιλαμε για πολυ παλια μηχανακια οποτε δεν το συνηστω.

    παντως αυτο που ψαχνεις για μενα ειναι λιγο πολυ λυση αναγκης. αν μπορεις να μαζεψεις παραπανω χρηματα περιμενε κ παρε κατι μεγαλυτερο-πιο ολοκληρωμενο (ας πουμε cbf250-ybr250).
    θα το χαρεις περισσοτερο κ θα σου φανει πιο ευκολο να πας μετα σε κατι μεγαλυτερο.

  11. #11
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    οπως σου ειπαν τα παιδια.

    αν περιοριζεσαι αυστηρα στα 1000? πας για παπι αντε κανα ybr 125. παιζει δε να βρεις και cbr125 λιγο πιο πανω, καθ'οτι εχουν αρχισει να πεφτουν οι τιμες.

    απο κει κ περα υπαρχουν κ οι λυσεις τυπου bros αλλα μιλαμε για πολυ παλια μηχανακια οποτε δεν το συνηστω.

    παντως αυτο που ψαχνεις για μενα ειναι λιγο πολυ λυση αναγκης. αν μπορεις να μαζεψεις παραπανω χρηματα περιμενε κ παρε κατι μεγαλυτερο-πιο ολοκληρωμενο (ας πουμε cbf250-ybr250).
    θα το χαρεις περισσοτερο κ θα σου φανει πιο ευκολο να πας μετα σε κατι μεγαλυτερο.
    Σε κάθε περίπτωση όμως, 1.000 φορές ybr ή cbr 125 παρά κάποιο παπί..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  12. #12
    Πρώτον θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.Κάποιοι προτείνατε το ybr το οποίο θεωρώ πολύ καλό αλλά δεν πιστεύω πως μπορώ με 1000ευρώ να βρω κάποιο αξιόλογο (γνώμη μου).Επίσης το ybr έχει συμπλέκτη και δεν έχω εμπειρία από συμπλέκτη.Βέβαια πιστέυω πως με λίγη προσπάθεια θα μπορούσα να τα καταφέρω.Και κάτι τελευταίο και ολίγον άσχετο.Μπορεί να μου πει κάποιος αν για να βγάλω δίπλωμα Α1 πρέπει να κάνω υποχρεωτικά μαθήματα σε σχολή οδηγών ή αν μπορώ απλά να δώσω με το μηχανάκι μου γιατί άκουσα κάποια πράγματα που με μπέρδεψαν;Τέλος θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αν σας κούρασα.

  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
    Πρώτον θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.Κάποιοι προτείνατε το ybr το οποίο θεωρώ πολύ καλό αλλά δεν πιστεύω πως μπορώ με 1000ευρώ να βρω κάποιο αξιόλογο (γνώμη μου).Επίσης το ybr έχει συμπλέκτη και δεν έχω εμπειρία από συμπλέκτη.Βέβαια πιστέυω πως με λίγη προσπάθεια θα μπορούσα να τα καταφέρω.Και κάτι τελευταίο και ολίγον άσχετο.Μπορεί να μου πει κάποιος αν για να βγάλω δίπλωμα Α1 πρέπει να κάνω υποχρεωτικά μαθήματα σε σχολή οδηγών ή αν μπορώ απλά να δώσω με το μηχανάκι μου γιατί άκουσα κάποια πράγματα που με μπέρδεψαν;Τέλος θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αν σας κούρασα.
    Ο συμπλέκτης είναι πολύ εύκολος. Βασικό αν θες να προχωρήσεις αργότερα και σαφώς πολύ πολύ πολύ, πολύ λέμε πιο έυκολο από το να μάθεις μετά σε κάποιο 600 που δεν συγχωρεί λάθη. Το παπί δεν θα σου προσφέρει καμία ουσιαστικά εμπειδία πέραν της οδικής συμπεριφοράς ενός δίκυκλου και της ισσοροπίας, και έτσι όταν θα θες να πάρεις ας πούμε ένα >400 κ.εκ μηχανάκι το πρόβλημα του συμπλέκτη θα είναι μεγαλύτερο και υπαρκτό.

    Επίσης συγκριτικά με ένα παπί το ybr έχει, καλύτερο πλαίσιο (δεχόμενοι ότι εκείνη η σωλήνα στα παπιά είναι πλαίσιο), έχει πιο άνετη σέλα, καλύτερες αναρτήσεις, γεωμετρία και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, καλύτερα φρένα και λάστιχα.

    Μαθήματα θα κάνεις αναγκαστικά. Το να δώσεις με το δικό σου μηχανάκι εξετάσεις είναι δικαίωμα σου όμως δεν βλέπω τον λόγο.

    Μάλλον θα μπερδεύτηκες με το δίπλωμα του μοτοποδηλάτου (<50κ.εκ) όπου δεν χρειάζεται μαθήματα και απλώς πας και δίνεις με το δικό σου μηχανάκι.

    Επιμένω πως ένα xr125, ybr 125, cbr 125 είναι κλάσσεις ανώτερες επιλογές από οποιοδήποτε παπί.

    Σίγουρα το ybr 125 δεν είναι ότι πιο όμορφο υπάρχει όμως είναι σαφώς καλύτερο από παπί.

    http://www.youtube.com/watch?v=clFb3r6bcTA

    http://www.youtube.com/watch?v=65ZiRKE1PgU
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  14. #14
    Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    να ρωτησω,το διπλωμα του δεν του επιτρεπει να παρει καποιο μεταχειρισμενο 250αρι τυπου xr η dr?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!
    από naf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2009, 06:19
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 10:51
  3. Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 18:40
  4. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 17:50
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF