Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Απορια..... Τι ειναι σωστο?

  1. #16
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Όπως το καταλαβαίνω εγώ, φρένα υπό κλίση με την έννοια του περιμένω να μπώ στην στροφή για να φρενάρω δεν διδάσκει κανείς παιδιά. Διάβασα και τα δύο βιβλία και πουθενά δεν κατάλαβα αυτό.

    Αυτό που λέει ο Nick Ienatsch δεν είναι να εφαρμόσουμε την κύρια διαδικασία φρεναρίσματος μέσα στην στροφή, αλλά πρίν από αυτή (ότι δηλαδή και ο Code). Στο σχήμα του Ienatsch αλλά και στην επεξήγησή του αν θυμάμαι καλά δείχνει ότι όσο πλησιάζουμε την στροφή και αρχίζουμε να δίνουμε κλιση στην μηχανή, τότε αφήνουμε τα φρένα ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ με τέτοιο τρόπο ώστε οι δυνάμεις που εμφανίζονται λόγω τους στριψίματος και πιέζουν το μπροστινό σύστημα (πιρούνι) να παίρνουν την θέση της δύναμης φρεναρίσματος η οποία ελαττώνεται.

    Όπως ξέρουμε όσο πλαγιάζουμε τόσο περισσότερο βυθίζεται το μπροστινό σύστημα. Από την άλλη όσο αφήνουμε τα φρένα, τόσο σηκώνεται το πιρούνι. Αυτές οι δύο αντίθετες δυνάμεις πρέπει να εξισορροπηθούν κατά το στρίψιμο ώστε ΙΔΑΝΙΚΑ το πιρούνι μας να μην μεταβληθεί καθόλου στην καρδιά της στροφής (ή τελοσπάντων να μεταβληθεί όσο λιγότερο γίνεται).

    Άρα σε μια τέτοια στροφή, (επειδή σίγουρα εξαρτάται και από την στροφή το αν θα εφαρμόσεις την τεχνική αυτή) θα εφαρμόσουμε το κύριο φρενάρισμα πρίν την στροφή και ενώ δίνουμε κλίση στην μηχανή, θα αφήνουμε σιγά σιγά το φρένο ώστε το μπροστινό μας να μην ανεβοκατεβαίνει άρα να μην έχουμε αστάθεια.

    Αν έχω κάποιο λάθος παιδιά πέστε το!
    Chris

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Αν έχω κάποιο λάθος παιδιά πέστε το!
    Δεν είσαι λάθος, απλά εισαι της σχολής Ienatsch


    Χωρίς πλάκα τωρα. Το να συνεχίζω να παταω φρένα (μπροστινα εννοείται) ενω στρίβω εμένα μου δίνει αίσθημα ανασφάλειας.
    Αισθάνομαι οτι χρησιμοποιώ μέρος της πρόσφυσης του εμπρός ελαστικού για να φρενάρω αντί να στρίβω.
    Ειναι που εχω κάνει τα 3 Level CSS κι εχω γίνει της σχολής CSS? Δεν ξέρω, πάντως πρωτα φρενάρω και μετα στρίβω, εκτός απροόπτου...

    Μαλλον αυτό είναι. Οταν με τράβαγε ο Μαλαμίδης στο Ducati Weekend να παω στην Κ5 εσωτερική απο την αρχή, στην αρχή αδυνατουσα να το κάνω γιατί ειχα μάθει να παταω σε συγκεκριμένα σημεία της πίστας. Μου πήρε καποιους γύρους για να τον ακολουθήσω.
    Ακόμα και τωρα εχω ενα θέμα με την Κ5 η οποία εχει την μεγαλύτερη διαφορά γραμμής (CSS vs Racing Line), κι αυτό προέρχεται απο το μπλέξιμο που παθαίνεις οταν μαθαινεις κατι και μετα πρέπει να το αλλάξεις.
    Αν είσαι και 40 χρονων...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    πάντως με αφορμή αυτό:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    εισαι της σχολής Ienatsch
    και επειδή το ξαναέγραψα πριν:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Η περιγραφή του Code είναι ενα βήμα πριν, είναι η βάση για να οδηγάς σωστά (όχι αγωνιστικά)
    και ο συμφορουμίτης Vladx φαίνεται μπερδεμένος, εχω να πω το εξής:

    όταν έκανα τα CSS με τον Ibbott, είχε τεθεί σχετικός προβληματισμός απο κάποιους. Η απάντηση του Ibbott ήταν ξεκάθαρη: "κάποια απο αυτά που σας μαθαίνουμε εδω, ΔΕΝ είναι ο γρηγορότερος τρόπος για να γυρίσεις τη πίστα (μεταξύ αυτών, και τα σημάδια)".

    Η μεθοδολογία του CSS έχει σκοπό να σε κάνει καλύτερο αναβάτη και κατα συνέπεια γρηγορότερο - όταν αισθάνεσαι ασφαλής και σίγουρος για τους χειρισμούς σου, γνωρίζοντας αιτία και αποτέλεσμα, μπορείς να πας γρηγορότερα.

    O Ienatsch έχω την εντύπωση ότι πάει άμεσα ένα βήμα παραπέρα, απευθυνόμενος σε αναβάτες που ξέρουν και μπορούν να κυνηγήσουν τους χρόνους.

  4. #19
    Καταραμένε! Το avatar του/της VLADx
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    100
    Sapila racing και Road spirit ευχαριστω...
    Νομιζω οτι τουλαχιστων τωρα μπορω να ξεχωρισω γιατι κανεις οτι κανεις (αναφερομαι στις διαφορες των στυλ των δυο σχολων οδηγησης).
    Ουσιαστικα στην προκειμενη περιπτωση δεν συγκρουονται τα στυλ αλλα το ενα ειναι για πιο
    εμπειρους και γρηγορους....


    Ειναι και πολλα τα λεφτα για το css ρε γαμωτο...



  5. #20
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    ...
    Χωρίς πλάκα τωρα. Το να συνεχίζω να παταω φρένα (μπροστινα εννοείται) ενω στρίβω εμένα μου δίνει αίσθημα ανασφάλειας.
    Αισθάνομαι οτι χρησιμοποιώ μέρος της πρόσφυσης του εμπρός ελαστικού για να φρενάρω αντί να στρίβω.
    Ειναι που εχω κάνει τα 3 Level CSS κι εχω γίνει της σχολής CSS? Δεν ξέρω, πάντως πρωτα φρενάρω και μετα στρίβω, εκτός απροόπτου... ...
    Πολύ σωστά τα λες απλά προσπαθώ να σου πω ότι η τεχνική δεν λέει να πατάς μπροστινό ενώ στρίβεις, λέει να ΑΦΗΝΕΙΣ το μπροστινό ενώ στρίβεις. Στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο σκληροπυρινική η τεχνική όσο ακούγεται. Προσπάθησε να την κάνεις σε κάποια στροφή που ξέρεις καλά και με σχετικά λίγα χλμ και συγκεντρώσου στο να είσαι όσο πιο smooth γίνεται.
    Στην πραγματικότητα θα φρενάρεις πρίν την στροφή, και όταν νοιώσεις ότι είσαι πολύ κοντά στην σωστή ταχύτητα εισόδου, μην αφήσεις εντελώς το φρένο με την μια αλλά σιγά σιγά ενώ στρίβεις. Όταν η μηχανή αρχίσει να πέρνει αρκετή κλίση και νοιώσεις το μπροστινό να πιέζεται εννοείται θα αφήσεις εντελώς τα φρένα! Φίλε πραγματικά δεν θέλω να το παίξω ειδήμων ούτε υποστηρίζω ότι ξέρω καλά την τεχνική, απλά σου λέω να την δοκιμάσεις αν θέλεις, κάποτε χρειάζεται

    Chris

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Φίλε πραγματικά δεν θέλω να το παίξω ειδήμων ούτε υποστηρίζω ότι ξέρω καλά την τεχνική, απλά σου λέω να την δοκιμάσεις αν θέλεις, κάποτε χρειάζεται

    Σίγουρα χρειάζεται και μάλιστα πολλές φορές καθε μέρα στο δρόμο!
    Απλά λεω τι κάνω σαν κανόνα σε νορμαλ συνθήκες στο δρόμο.

    Σε συγκεκριμένες στροφές στην πίστα δεν γίνεται αλλιώς καν, πχ την εισοδο Κπιτς Μέγαρα.

    Υπάρχουν και στροφες (κ1 Σερρες) όπου δεν το κάνω με τίποτα.



    Και μετα ανεβαίνω δικάβαλος στον Μιμίκο και καταλαβαίνω πόσο πολλά περιθώρια εχει ακομα το μηχανακι στα φρένα κι εγω φοβαμαι μην το μπλοκάρω...
    Σαν να χτύπαγε καπου μπροστα ηταν στα φρενα της Κ1 Σέρρες. Γκαπ!
    Μετα παταγε και πίσω και πηγαιναμε με το πλαι...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Εγω στην πίστα παντως πρωτα φρεναρω και μετα στρίβω
    Σε αντίθεση προφανώς με τον δρόμο όπου πρώτα στρίβεις και μετά φρενάρεις (πάνω στις γριές με τις σακούλες της λαϊκής...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σε αντίθεση προφανώς με τον δρόμο όπου πρώτα στρίβεις και μετά φρενάρεις (πάνω στις γριές με τις σακούλες της λαϊκής...)
    Ε δεν είναι το ίδιο...
    Ο δρόμος γλυστράει, τραβάς ενα πίσω φρένο και μετα παντιλίκι μεχρι τις ντομάτες, ισιωμα και γραμμή για τις πατάτες :rotflmao:

    Ειδικά οταν εχει λαική κανεις τα καλύτερα παντιλίκια
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το "κρατάω τα φρένα βαθιά μέσα στην στροφή" έχει να κάνει σε αποτελεσματικότητα και σε ασφάλεια με το πόσο καλά μπορείς να αισθανθείς και να καταλάβεις τις πληροφορίες που σου δίνει το μπροστινό σου όπως και το πόσο πληροφόρηση έχεις από αυτό.

    Γενικά αποτελεί μια κατάσταση ριψοκίνδυνη που δεν είναι για τους πολλούς. Εαν πιέσεις πολύ και ξεπεράσεις το όριο βρίσκεσαι κάτω από lowside, εαν δεν πιέσεις αρκετά, τότε χαλάς την γραμμή σου.

    Οι αγωνιζόμενοι είναι σχεδόν υποχρεωμένοι να την εφαρμόζουν μιας και με αυτό τον τρόπο κλείνουν την γραμμή τους και δεν επιτρέπουν εύκολα προσπεράσματα μιας και εαν ο άλλος σε περάσει τότε έχεις χάσει παραπάνω χρόνο απ'όσο πιθανά να κερδίσεις με οποιαδήποτε τεχνική και γραμμή.

    Από την άλλη νομίζω ότι οποιοσδήποτε μέτριος αναβάτης καλό είναι να ακολουθεί πρώτα την τεχνική του CSS (και μάλλον θα πάει πιο γρήγορα αφού θα κάνει λιγότερα λάθη) και όταν αποκτήσει αρκετή εμπειρία ώστε να "ακούει" τα λάστιχα και τις αναρτήσεις του, μπορεί να δοκιμάσει και το άλλη.

  10. #25

    Ο Keith Code το ίδιο "αγωνιστικός" με τον Nick

    Ο Keith προσπαθεί να βάλει γενικά τον αναβάτη να σκεφτεί για να βρει τι του ταιριάζει ενώ ο Ianecht προσφέρει πιο έτοιμες τεχνικές και ναι υποστηρίζει με πάθος το trail braking ΚΑΙ για το δρόμο με την λογική ότι μας επιτρέπει να στήσιμου την ταχύτητα με μεγαλύτερη ακρίβεια "κοντά" στο Apex αφού κρατάμε τα φρένα ως εκεί. Δηλαδή λέει ότι είμαστε πιο ασφαλείς γιατί άμα δούμε - φτάνοντας προς το apex πως η ταχύτητα μας είναι λίγο μεγαλύτερη κρατάμε λίγο ακόμη τα φρένα και το αντίστροφο αν είναι λίγο μικρότερη.

    Επίσης από όταν γράφτηκαν τα βιβλία του Keith Code έχουν περάσει χρόνια και έχει συντελεστεί εξέλιξη σε πλαίσια, αναρτήσεις, και κυρίως ελαστικά. Γενικά από ότι έχω διαβάσει η λογική του Keith ταιριάζει περισσότερο σε στυλ 125-250 όχι σε πολύ δυνατές μηχανές, διότι το γρήγορο turn-in σου επιτρέπει να έχεις μεγαλύτερη ακτίνα - ταχύτητα (θέμα γεωμετρίας).

    Το θέμα είναι ότι με την λογική ότι ρυθμίζουμε την ταχύτητα για το apex δεν έχουμε από πριν καταστρώσει πλάνο "σχέδιο" για τη στροφή. Μια πιο ανοιχτή γραμμή μας επιτρέπει π.χ. μεγαλύτερη ταχύτητα στο κέντρο της στροφής. Γι' αυτό ο Code δίνει έμφαση το trail braking να είναι μέρος ενός σχεδίου, και έτσι το χρησιμοποιούν οι αγωνιζόμενοι. Πάντως από αγωνιζόμενο έχω ακούσει ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να το μάθεις - εννοείται για οριακούς ρυθμούς.

    Στους Ελληνικούς δρόμους θα το απόφευγα πάντως (γνώμη μου), οι μόνες περιπτώσεις που το κάνω (και φυσικά κάτω από τα όρια) είναι αν κλείνει η στροφή - και αυτό σπάνια η σε κλειστές φουρκέτες που βολεύει να μπεις με 50-60km να κόψεις στα... 20 στην κορυφή, να στρίψεις, και να επιταχύνεις παρά να στρίβεις όλο το πέταλο με 35-40 km. Και ποτέ όταν γυαλίζει η άσφαλτος. Εξάλλου το πιο πιθανό είναι να έχεις απώλεια χρόνου λόγω μικρής ταχύτητας μέσα στην στροφή.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Να τι είναι πολιτική
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2010, 17:28
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 05:45
  3. τι είναι το ram air;
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:04
  4. Τι είναι;;;
    από asmar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 19:29
  5. Ειναι Σωστο...
    από XTMPAM στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF