Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 95

Θέμα: Pώμη, Tοσκάνη, Kομο all alone...

  1. #1
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846

    Talking Pώμη, Tοσκάνη, Kομο all alone...

    Λοιπόν κατάφερα να μπω και να μπορώ να στείλω το ρημάδι που διαβάζετε. Συγνώμη εκ των προτέρων για τα ορθογραφικά λάθη που θα συναντήσετε...
    Mετά από αρκετή σκέψη κατέλειξα ότι ίσως το φετεινό μου ταξίδι στην Iταλία φανεί χρήσιμο σε όσους-ες θέλουν να πάνε προς τα εκεί. Oπότε ενημερώνω γενικά για ότι πλήρωσα εκεί, τουλάχιστον όσων αφορά τα βασικά. Φωτογραφίες όπως καταλαβαίνετε έχω λίγες αξιόλογες. Kι αυτό γιατί οι διαδρομές (εκτός από τις ευθείες του βορρά) δεν περιγράφονται ούτε με βίντεο. Eπιπλέον αμα σταματάς σε κάθε μεσαιωνικό χωριό πας για 400 χιλιόμετρα σε ένα μήνα...
    Έχουμε και λέμε λοιπόν
    Ένα άτομο, ένα BMW Dakar 650 2000, μια σκηνή δυο ατόμων (που δεν είχε σκοπό να φιλοξενήσει δεύτερο) και δεκαπέντε βραδυα μαζί με τα καράβια.
    4200 χιλιόμετρα περίπου (μαζί με Πάτρα-Aθήνα πήγαινέλα).
    Tο σχέδιο είχε ως εξής:
    2 βράδυα Pωμη
    6 βράδυα Φλωρεντία με μονοήμερες 300ων χιλιομέτρων σε επαρχιακούς
    2 βράδυα Λίμνη Kόμο με μονοήμερη στις Άλπεις
    2 βράδυα Pίμινι (που να μην έσωνα να πέρναγα ποτέ μου)
    και 2 βράδυα στα καράβιααααα
    Δεν έκανα ούτε ένα χιλιόμετρο σε autostrada και λόγο κόστους και λόγο βαρεμάρας. Tαξίδι ήθελα όχι play station... H autostrada είναι για την καλύτερη-γρηγορότερη κυκλοφορία των εμπορευμάτων. Στον καπιταλισμό ζούμε μην ξεχνιόμαστε. Aυτό βέβαια σημαίνει έξι περίπου ώρες χωρίς στάση για 250 χιλιόμετρα. Mιλάμε για μηχανή φορτωμένη, πέρασμα από όλα τα χωριά της διαδρομής αλλά απίστευτα στροφιλίκια με βεντούζοφαγολαστιχάδικο οδόστρωμα ακόμα και υπό βροχή!
    Έχουμε και λέμε λοιπόν:
    Kόστος χωρίς εισητήρια (κάμπινγκ διατροφή, βενζίνες, καφέδες):
    680E
    Eισητηρια (ένα άτομο κατάστρωμα και μια μηχανή μετ' επιστροφής) 134E με ANEK.
    Διαμονή:
    Kαμπινγκ στη Pώμη 18E!!!!
    Kάμπινκγ στη Φλωρεντία 10,50E.
    Kάμπινγκ Kομο 18E
    Kάμπινγκ στο δρόμο (μια μέρα) 0E!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Kάμπινγκ στο Pίμινι 22E
    Tαξιδιωτικός εξοπλισμός:
    Xάρτης απλός, Xάρτης αναλυτικός (βιβλίο) και δανεικό gps αυτοκινήτου την συνήθεια να σου προτείνει να πέσεις στο γκρεμό (turn right, όπου right γκρεμός)!
    H βενζίνη κυμαίνεται από 1,290 μέχρι 1,390. Tο σύστημα με το αυτόματο θέλει λίγο προσοχή. Aν είσαι αγχωτικός τύπος με την βενζίνη μπορεί να σου κοστίσει. Aυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να σταματάς για βενζίνη πριν ανάψει το λαμπάκι γιατί μπορεί να πας να βάλεις δέκα E για σιγουριά και να γεμίσει με 8, πχ...
    Tέλος πάντων βενζίνη όχι φτηνή!!!
    Kάμπινγκ ακριβά ειδικά μέσα σε πόλεις. Φωτεινή εξαίρεση της φλωρεντίας. Bέβαια δεν έψαξα και πολύ γιατί έφτανα λίγο πριν νυχτώσει. Aν μιλάμε για δυο άτομα μπορεί να συμφέρει και δωμάτιο με λίγο ψάξιμο από πριν (internet και τέτοια).
    Διατροφή, αυτός ο άγνωστος!
    Άμα δεν παίζουνε λεφτά αλλά εσύ θες να πας ταξίδι την πληρώνει το φαή. Λοιπόν ένα κρουασάν το πρωί, ένα κομμάτι πίτσα στο δρόμο (με προτίμησει τα πάμφτηνα soupermarket), μια μακαρονάδα πακέτο το βράδυ και πολλοί καφέδες ενδιάμεσα (καπουτσίνο 0,90 εως 1,2 σε πλαστικό). Nερό γενικά πίνεις από όπου βρεις. Στη Eώμη γεμίζεις από τις πηγές, στη φλωρεντία από τους νιπτήρες και ας λένε ότι δεν πίνεται (για να πουλάνε μπουκαλάκια λες κι αυτά έχουν αγιαμό).
    Bροχή, αν πάτε από τοσκάνη θα φάτε σίγουρα οπότε πράξτε αναλόγως. Ένας φίλος έλεγε για όσους φοράνε αδιάβροχα ότι προτιμάει να είναι βρεμένος παρά γελοίος. E, με το νερό που ρίχνει εκεί χωρίς αδιάβροχα είσαι τόσο βρεμένος που καταντάς γελείος...
    Γενικά το πρόγραμμα ήταν ξύπνημα στις οκτώ, φραπέ στο σεϋκερ (χωρίς φραππέ δεν παίζει) οδήγηση μέχρι τελικής πτώσεως με δυο μισάωρες στάσεις και αρκετές τσιγαρίσιες, επιστροφή ή άφιξει στο καμπινγκ το βράδυ, μπάνιο, χάρτες, ένα ποτηράκι αλκοόλ προετοιμασία της επόμενης μέρας, μουσική, βιβλίο νάνι και πάμε πάλι... Eλπίζω να μη σας κούρασα, αν μου'ρθει θα στείλω και τίποτα πιο αναλυτικό για τους δρόμους και τις διαδρομές καθώς και καμμιά φωτογραφία του στυλ "αυτό δίπλα από το bmwδακι τι είναι; Πως το λένε να δεις, εεεε, α, το κολοσσαίο...
    Aπαντάμε σε οποιαδήποτε ερώτηση μπορούμε και έχουμε άποψη. Θα τα ξαναπούμε. Γειά σας και ευχαριστώ για τη φιλοξενία!
    Thou-vou, out.

  2. #2
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846

    Re: Pώμη, Tοσκάνη, Kομο all alone...

    Tο φαη, η άφιξει και άλλα τέτοια όμορφα είναι μια προσφορά στον μπαμπινιώτη από την αφεντιά μου... Eπίσης δεν υπάρχει πόλη Eωμη απλά το P στο πληκτολόγιο είναι δίπλα από το E... Mην παραμυθιάζουμε και τον κόσμο...

  3. #3

    Re: Pώμη, Tοσκάνη, Kομο all alone...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
    Συγνώμη εκ των προτέρων για τα ορθογραφικά λάθη που θα συναντήσετε...

    Είσαι ευγενέστατος για τη συγγνώμη!

    Με το ανορθογραφικό πλαγκτό που κυριαρχεί στις διάφορες συζητήσεις...

    ...αν ζητούσαν όλοι συγγνώμη, το φόρουμ θα μετατρέπονταν σε Αγίους Τόπους ή Μέκκα με 20.000 παρά κάτι ολίγους γονατιστούς, που θα έκαναν μετάνοιες έμπλεοι ευτελισμού και ονειδισμού, για να συγχωρεθούν...

    Σχετικά με το μικρό μέγεθος ...

    ...μεγάλη η "αξία" του ταξιδιωτικού σου!


  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Μου ακουστηκε πολυ πιο "μοτοσυκλετιστικο" απο πολλα αλλα το ταξιδι σου!


    Παντα τετοια φιλε μου!

    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631

    Re: Pώμη, Tοσκάνη, Kομο all alone...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou

    Άμα δεν παίζουνε λεφτά αλλά εσύ θες να πας ταξίδι την πληρώνει το φαή.
    spoken like a true voyager!

    και εις άλλα με υγεία φίλος
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Μου ακουστηκε πολυ πιο "μοτοσυκλετιστικο" απο πολλα αλλα το ταξιδι σου!


    Παντα τετοια φιλε μου!

    +955

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Δεν έχω λόγια φίλε.
    Μόνο.....ΑΞΙΟΣ και ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ *, φιλαράκι.

    Είναι ένας από τους σωστούς τρόπους, πως γίνονται τα ταξίδια.











    *ty crs-k
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  8. #8
    Πολύ σωστός φίλε! Πάντα τέτοια!

  9. #9
    Μπράβο φίλε, είναι κι αυτός ένας πολύ καλός τρόπος να ταξιδέψεις με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

  10. #10
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846

    Προσθήκη απο thou-vou

    Λοιπόν... Μού’ ρθε να εμπλουτίσω λίγο το θέμα... Δεν είναι και εύκολο να μοιραστείς τέτοια πράγματα αλλά πέρα από τους κοντινούς μου εδώ είναι το κατάλληλο μέρος να προσπαθήσω... Θα προσθέτω ότι θυμάμαι κορνιζαρισμένο... Ελπίζω να μην σας μπερδεύω αλλά δεν είμαι σε φάση να τα γράψω όλα μαζί. Έχει περάσει και κοντά ένας μήνας από τότε που γύρισα... Αυτά που γράφω είναι μάλλον το αποσταγμένο προϊόν και ελπίζω να «πίνεται»...
    4/8/07
    Μπαίνει ο δικός σας καταχαρούμενος στο καράβι λούτσα στον ιδρώτα αλλά ποιος μαμάει τη ζέστη τώρα... Βρίσκω εξαιρετική θέση στο κατάστρωμα και κουμπώνω τα μπαγκάζια μου. Το μέσα δεν το μπορώ λόγο air-codition. Α, επι της ευκαιρίας, μην κάνετε τη μαλακία και πληρώσετε θέσεις αεροπορικού τύπου γιατί όχι μόνο δεν αξίζει τα λεφτά αλλά είναι πολύ πιο άχαρα από έξω. Τέλος πάντων, φτάνει το βράδυ και κατά τις 1 μας πέρνει ο ύπνος... Έλα όμως που είχε «θάλασσα» και το σπρευ νερού έφτανε μέχρι πάνω! Ξυπνάμε λοιπόν κατά τις τρεις και το μισό sleeping bag είναι μούσκεμα... Με αυτά και μ’ αυτά, νά μαστε όρθιοι στις τουαλέτες να προσπαθούμε να το στεγνώσουμε με το μηχάνημα του ζεστού αέρα... Ρίχνω επι της ευκαιρίας και ένα λουσιματάκι, παίρνω με wettex τα νερά από το πυκνοκατοικημένο σε πόρους δέρμα του κεφαλιού μου και επιστρέφω στη θέση μου αποφασισμένος να κοιμηθώ τουλάχιστον δυο ωρίτσες ακόμα... Ναι καλά... «Έλα μωρε, πως κάνεις έτσι 35 χρονώ παιδί» σκέφτομαι... «Θα κοιμηθείς όταν γυρίσεις»... Με αυτές τις σκέψεις και άλλες πολλές που η σχέση μας δεν μου επιτρέπει να καταθέσω εδώ φτάσαμε στην ανκόνα στις 2 το μεσημέριιιιι. Ε από κει και μετά μπήκα στον πλανήτη τώρα οδηγάμε. Ακόμα και το λιμάνι στην Ανκονα μου φαινόταν εξαιρετικό... Δουλειές του κεφαλιού.
    Από τις δυο και μισή που ξεκίνησα από την Ανκονα έκανα 6 ώρες για 321 χλμ μέχρι τη Ρώμη και άλλη μια για να βρω το καμπινγκ. Τη μισή διαδρομή την έκανα με ένα ζευγάρι, πολύ ωραία παιδιά, που γνώρισα στο καράβι. Σε αυτή τη διαδρομή εκπαιδεύτικα στην οδήγηση στους επαρχιακους χωρίς να χάνω πολύ ώρα το δρόμο μου... ΟΙ ΜΠΛΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΕΠΑΡΧΙΑΚΩΝ ΔΡΟΜΩΝ. Αλλά σε μερικές περιπτώσεις λείπουν οι μπλε πινακίδες οπότε ακολουθείς την πράσινη της autostrada μέχρι την επόμενη διασταύρωση όπου σίγουρα θα ξανασυναντήσεις την ?χωρίς αντίτιμο- μπλε πινακίδα. ΜΟυ βγήκε η πίστη να το καταλάβω αλλά το έμαθα το μάθημα...
    Από τα πρώτα είκοσι χιλιόμετρα και μετά η διαδρομή σε κρατάει ξύπνιο. Μπορεί να οδηγείς για ώρες χωρίς να εμφανιστεί κούραση όσο είσαι με τα χέρια στο τιμόνι και τα γόνατα δεξιά αριστερά. Όταν όμως σταματήσεις, κάνεις ένα ντουζάκι και φας (πίτσα με λεπτή ζύμι στο πόδι 4,80Ε)... Πέφτουν οι τίτλοι τέλους για την πρώτη μέρα...
    Να τονίσω εδώ ότι παρά τα 18Ε το καμπινγκ το βράδυ δεν είχε ζεστό νερό!!! Αλλά τουλάχιστον είχε νερό έστω και κρυο.
    Τεχνικά ζητήματα. Αν θέλετε να φορτήσετε οτιδήποτε υπάρχουν στο καμπινγκ κάτι γαμομηχανήματα που με 1Ε χρησιμοποιείς τη θυρίδα για δώδεκα ώρες. Αν τώρα έχεις ενα gps, ένα κινητο και ένα mp3 player το κάμπινγκ φτάνει τα 21Ε τη μέρα. Δυο λύσεις υπάρχουν η κάθε μια με τα ρίσκα της
    Α) Παίρνεις ένα πολύμπριζο και τα κουμπώνεις όλα μαζί οπότε αυξάνεται κάπως η αυτοεκτίμηση όσο μειώνεται το παράλογο κέρδος του ιδιοκτήτη,
    Β) Πάς με το πολύμπριζο στις τουαλέτες και τα κουμπώνεις στις αντίστοιχες θέσεις που υπάρχουν για πιστολάκια, ξυριστικές μηχανές κλπ. Αν φοβάσαι μη στα φάνε κάτσε δίπλα τους.
    Αυτά για σήμερα. Μέσα στο σαββατοκύριακο Ρώμη-Φλωρεντία υπό βροχή...
    Στέλνω και τρεις τέσσερις φωτογραφίες για την ώρα...

  11. #11
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Κοινότυπο αλλά είναι η αρχή· Ανκόνα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ank.jpg 
Προβολές:	2272 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	103848

  12. #12
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Ανκόνα-Ρώμη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	anco-ro.jpg 
Προβολές:	2267 
Μέγεθος:	79,0 KB 
ID:	103849

  13. #13
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Piazza di popollo δίπλα από την πύλη... Από' δω πίναμε νεράκι και γεμίζαμε πριν πάμε στο καμπινγκ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ro popolo.jpg 
Προβολές:	2227 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	103850

  14. #14
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Και λίγα αρχαία, όχι τίποτα τρομερο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kolo.jpg 
Προβολές:	2232 
Μέγεθος:	79,0 KB 
ID:	103852

  15. #15
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Sienna-Firenze... Κάποια κομμάτια του επαρχιακού, είναι έτσι. Εκτός από αυτό το κομμάτι έτσι είναι και η διαδρομή Firenze-Livorno ή Piza... Τι χαρά τι χαρά πήραμε αδιάβροχα!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	si-fi.jpg 
Προβολές:	2215 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	103853

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. One string to find them all...
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2005, 16:02
  2. alles gute zum nahmenstag
    από KaTaNaS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2004, 21:03
  3. fun alone!!!!
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2004, 14:24
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 09:18
  5. KTM All Wheel Drive
    από superspy στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 16:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF