Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΙΣΣΑ-ΜΑΚΕΛΑΡΙΑ

  1. #1

    ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΙΣΣΑ-ΜΑΚΕΛΑΡΙΑ

    Εναλλακτικός τίτλος θα μπορούσε να είναι η γελοία εκδρομή ενός πρωτάρη.
    Το αφήνω έτσι όμως γιατί κάποιος μπορεί να ενδιαφερθεί για την διαδρομή.
    Σάββατο 28/03/2009.Το έχω πάρει απόφαση να κάνω μια μεγάλη εκδρομή
    σε επαρχειακό δρόμο και λόγω ότι μένω στο Αίγιο αποφασίζω να πάρω σβάρνα τα βουνά της Αχαϊας.Βάζω και post μήπως θέλει να έρθει κανείς για παρέα και 10:00 το πρωί είμαι στο φάρο
    του Αιγίου που είναι το σημείο εκκίνησης.

  2. #2
    Για να δούμε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φάρος.jpg 
Προβολές:	887 
Μέγεθος:	35,5 KB 
ID:	159527

  3. #3
    Αυτός ήταν ο φάρος του Αιγίου.Όπως καταλαβαίνετε μόνος μου πήγα.

  4. #4

    Ανάβαση

    Ξεκίνησα λοιπόν να ανηφορίζω για Πλατανιώτισσα σε χαλαρούς ρυθμούς
    και σταμάτησα πιο πάνω απο τη Φτέρη για τσιγάρο και καμμιά φωτογραφία.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φτέρη 1.jpg 
Προβολές:	892 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	159528

  5. #5
    Εδώ είναι μια φωτό της μηχανής.Προσέχτε ότι τα πλαστικά στο μπροστινό φλας είναι άθικτα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φτέρη2.jpg 
Προβολές:	888 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	159529

  6. #6
    Μετά από 20 λεπτά είμαι στην Πλατανιώτισσα , η οποία είναι εντυπωσιακή.
    Για όσους δεν γνωρίζουν είναι μια εκκλησία μέσα στην κουφάλα ενός
    πλατάνου.Φωτό από μέσα δεν τράβηξα αλλά πάρτε μια ιδέα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πλατανιώτισσα.jpg 
Προβολές:	877 
Μέγεθος:	73,2 KB 
ID:	159530

  7. #7
    Εκεί κοντά φωτογράφησα κι αυτό το γραφικό γεφυράκι.Και πήρα και ένα σημαντικό μάθημα.Μην παρκάρετε την μηχανή σας σε κατηφόρα.Προκειμένου να πιάσω το γάντι που μου έπεσε ,παραλίγο να μου πέσει η μηχανή.Ευτυχώς την έσωσα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πλατάν.jpg 
Προβολές:	872 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	159531

  8. #8
    Εκείνη την στιγμή έκανα ένα ακόμη μεγαλύτερο λάθος.Είδα μια πινακίδα που έγραφε προς
    Αίγιο-Αθήνα.Νομίζοντας ότι θα με έβγαζε στο ίδιο σημείο ( πριν τους Πετσάκους ) από το οποίο είχα έρθει την ακολούθησα.Μάλιστα με ενθουσίασε το ότι ο Κερυνίτης ποταμός ακολουθούσε την πορεία μου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Κερυνίτης.jpg 
Προβολές:	864 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	159533

  9. #9
    Τελικά αντί να φτάσω στο σημείο που ήθελα,που για να καταλάβετε είνα πάνω από τη Φτέρη εκεί που συναντάμε την πινακίδα για Βάλτα,έφτασα στα Πλατανάκια,1 χιλιόμετρο περίπου από την παλιά εθνική.Στην ουσία δηλαδή κατέβηκα πάλι στο Αίγιο.
    Προφανώς,είχα δύο επιλογές:1.Να πάω σπίτι μου και 2.Να ξανανέβω.
    Τελικά αποφάσισα να ανέβω αλλά αυτή την φορά από Καλάβρυτα.Ξεκίνησα φουριόζος όχι τόσο για να κερδίσω το χαμένο έδαφος όσο από τα νεύρα μου.Η διαδρομή ήταν στεγνή,τουλάχιστον μετά την Κερνίτσα και η μηχανή πλάγιαζε στις στροφές χωρίς δυσκολία.Μετά από λίγο πέρναγα τα Καλάβρυτα και έστριβα για Δροσάτο.Ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα....

  10. #10
    Μόνο Δροσάτο δεν έφτασα από εκεί που πήγα.Το Σκεπαστό ήταν και θέλοντας να ηρεμήσω σταμάτησα μπροστά από αυτήν την εκκλησίτσα.Νομίζω Αγία Άννη λέγεται αλλά δεν παίρνω και όρκο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Σκεπαστό.jpg 
Προβολές:	843 
Μέγεθος:	62,1 KB 
ID:	159537

  11. #11
    Να και μία φωτό που δείχνει τη θέα που έβλεπα εκείνη τη στιγμή και σκεπτόμουνα ότι κάποτε πρέπει να πάω και προς τα κει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	σκεπ.jpg 
Προβολές:	839 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	159539

  12. #12
    Τελικά ρώτησα κάποιον ντόπιο και σε 10 λεπτά ήμουν στο Δροσάτο.Φτάνοντας τα βρήκα όλα κλειστά.Είχε φτάσει 12:30 και προχώρησα προς Φτέρη για να σκεφτώ τι θα κάνω.Έξω από το Δροσάτο όμως είχα άλλη μια δυσάρεστη έκπληξη.Σε μια στροφή είχαν πέσει χώματα από την πλαγιά και η μπρόστα η ρόδα γλίστρησε,το τιμόνι δίπλωσε και εγώ βρέθηκα φαρδύς, πλατύς κάτω.Ευτυχώς λόγω χαμηλής ταχύτητας και σχετικά καλού εξοπλισμού δεν έπαθα ούτε γραντζουνιά.Όχι όμως και η μηχανή.
    Πλέον τα πλαστικά στο μπροστινό φλας δεν είναι άθικτα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Δροσάτο1.jpg 
Προβολές:	831 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	159540

  13. #13
    Επίσης μου στράβωσε ο μοχλός των ταχυτήτων ,αλλά μικρή η ζημιά και δεν πάθαμε και τίποτα σοβαρό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Δροσάτο2.jpg 
Προβολές:	828 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	159542

  14. #14
    Έκανα ένα τσιγάρο , εκτίμησα το μέγεθος των ζημιών και σκέφτηκα τι έπρεπε να κάνω.Πολλά πράγματα είχαν πάει σκατά και κάτι μου έλεγε ότι ίσως έπρεπε να γυρίσω πίσω.Η κοιλιά μου είχε ήδη αρχίσει να γουργουρίζει και οι αναποδιές γενικά ξεπρόβαλαν η μία μετά την άλλη.Τελίκα πήρα μια γενναία απόφαση.Να συνεχίσω το ταξίδι (γιατί πλέον δεν ήταν εκδρομή) μέχρι την Μακελαριά.Δεν θα άφηνα στις αναποδιές να με λυγίσουν.
    Κοίταξα τον χάρτη , ανέβηκα στην μηχανή και σιγά-σιγά ξεκίνησα.Ξαναπέρασα μέσα από το Δροσάτο και έφτασα στην διακλάδωση όπου αριστερά πας για Καλάβρυτα και δεξιά Πάτρα.Έκανα δεξιά και μετά από λίγα χιλιόμετρα βρήκα την στροφή για Μακελαριά.Πάλι ένα ποταμάκι ακολουθούσε για λίγο τον δρόμο μου και άρχισα κι εγώ να χαλαρώνω και να ξανά απολαμβάνω τη διαδρομή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μακελ2.jpg 
Προβολές:	825 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	159543

  15. #15
    Έλα όμως που η χαρά μου δεν κράτησε για πολύ.Η άσφαλτος κάποια στιγμή τελείωσε και άρχισε ένας χωματόδρομος για περίπου 10 χιλιόμετρα που εμένα μου φάνηκαν εκατό.Φυσικά και δεν γύρισα πίσω.Το να φτάσω στην Μακελαριά μου είχε γίνει πλέον έμμονη ιδέα.Ιδού για να καταλάβετε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μακελ1.jpg 
Προβολές:	812 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	159545

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΙΣΣΑ-ΜΑΚΕΛΑΡΙΑ 28/03/2009
    από 42742 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2009, 21:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF