Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ίσιωμα ζάντας ??????

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Μαλιστα απο την μια αγορασε μια αχρηστη ζαντα .και απο την αλλη αγορασε μεταχειρισμενες μαγνησιου που απο οτι καταλαβα ΑΓΝΟΕΙ τι χρηση ειχε κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης .οι μαγνησιου χρειαζονται κατα τακτα διαστηματα ελεγχο απο ακτινες χ για πιθανο εσωτερικο κρακ , δες τε στο σαιτ τις Ντιμαγκ για να καταλαβετε ,,προσωπικα μαγνησιου δεν θα φοραγα στο δρομο ακομη και εαν μου τις δωριζαν ειδικα στους δρομους που κυκλοφορουμε , ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟΤΑΠΗΤΑ ΠΙΣΤΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ και παλι για λογους ασφαλειας (οπως σε περιπτωση που φυγει η ανοδιωση τους πχ απο γρατσουνια χανει το μεταλο την προστασια του μπορει να παθει οσμοση με το νερο την υγρασια κλπ κλπ ) ετσι καταληγουν μεταχειρισμενες να πουλουνται σχεδον τσαμπα , Αυτα παιδες τα σφυρια και τα ισιωματα και τα ζεσταματα ,τα κοληματα ,μπαλωματα.,για τετοιου ειδους ζαντικα ,αλλα και για μαμισια ,εναι ΑΚΡΩΣ ΦΟΝΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ και μην γραφετε μαλακιες του τυπου ...ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ !!! αντε καποια στιγμη να σοβαρευτουμε ,και να δουμε την πραγματικοτητα Τις περισοτερες φορες σκοτωνωμαστε επειδη εμεις οι ιδιοι κανουμε μαλακιες στους δρομους ,αγνοουμε ΚΑΝΟΝΕς ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ την στιγμη που υποτιθεται οτι ο χρηστης της μοτο εχει πιο αναπτυγμενο το ενστικτο της αυτοσυντηρησης ,ταχυτερες και σωστοτερες αποφασεις στην οδηγηση ,αντιληψη του χωρου και χρονου , και γενικοτερα μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης απο τους απλους τετρατροχους ,ειναι η φυση της μοτο τετοια που ειτε θα σκοτωθεις ειτε θα γινεις σωστοτερος , δεν υπαρχει μεση οδος .Ετσι τα παιρνω τελειως οταν βλεπω ατομα με τουμπανα να ειναι στην γυρα για μεταχειρισμενα λαστιχα ,κρανη και οχι μονο .Εαν δεν εχεις ρε μεγαλε φραγκα να χωσεις για συντηρηση αστο το ρημαδι μην το αγοραζεις παρε κατι πιο φτηνο να το αντεξεις ,φορα το κρανος το σωστο και ασε την κατσαρολα στο σπιτι για γλαστρα .ενα ζευγαρι μποτακια ,γαντια ας ειναι και απλα ,θα σε σωσουν την δυσκολη στιγμη .ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ .ουτε τον μαγκα παριστανω ,με εμενα προσωπικα τα εχω γιατι σαν ΜΑΛΑΚΑΣ με τοσα χιλιομετρα στην πλατη με διαδρομη που την γνωριζω απο το 1980 ,, ΑΓΝΟΗΣΑ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ τολμω να πω οτι θα μπορουσα να ειχα παθει πολυ μεγαλυτερη ζημια απο οτι ηδη εχω και δεν φταιει κανεις αλλος παρα και μονο αυτη η εγωιστικη ηλιθια θεωρηση που εχω σαν ελληνας οτι ενταξει ,,ΕΓΩ δεν παθαινω τιποτα ο κοσμος να χαλασει , οτι ειναι να συμβει θα το παθει ο γειτονας ,αγνοωντας οτι με τον ιδιο τροπο σκεψης σκεπτεται και αυτος οποτε καταληγουμε και οι δυο στα καγκελα ,,,,,ζητω συγνωμη που ξεφυγα απο την ουσια του ποστ ( κριση ειλικρινειας ) οσον αφορα γενικα τετοιες επισκευες η μετατροπες που θετουν σε κινδυνο την υπαρξη μας ειλικρινα ρε παιδια δεν αξιζει να το ρισκαρουμε , μια επισκευη τροχου σε ενα μοτο που ο κατασκευαστης το εχει ηδη προβλεψει το καταλαβαινω ,σε ενα πολυβολο που διακοσαριζει συν , με τι λογικη να το κανεις ,για να γλυτωσεις τι τελικα ,ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ??

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μεταφέρεται από τα Τεχνικά (όπου παραμένει το post) ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ας μεταφέρω κι εγώ την απάντησή μου


    ------------------------------------------------------------------

    Εχω μερικές επισυμάνσεις μιας και με αφορά

    1) Οι μαγνησίου αγοράστηκαν και θα χρησιμοποιηθούν ΜΟΝΟ για ΠΙΣΤΑ. Άλλωστε το όλο project αφορά την μετατροπή του TLR σε Track Bike

    2) Στις μαγνησίου δεν γίνεται ανοδίωση οπότε εαν και όπου έχει φύγει το χρώμα το βλέπεις και το ελέγχεις.

    3) Είναι πιο ευαίσθητες οι μαγνησίου και θέλουν περισσότερο προσοχή από τις αλουμινίου αλλά δεν είναι και από βούτηρο ούτε και διαβρώνονται τόσο εύκολα όσο φημολογείται και σίγουρα δεν είναι για πέταμα μετά από μερικά χρόνια σωστής χρήσης. Μην είμαστε και υπερβολικοί.

    4) H πίσω ζάντα που αγοράστηκε είναι Forged ALUMINUM και ως γνωστόν επισκευάζεται. Το εαν μετά την επισκευή μπορέσει να έχει σωστό ή όχι σχήμα ώστε να χρησιμοποιηθεί αυτό είναι άλλο θέμα που σχετίζεται με την ζημιά και το μάστορα.

    5) Το χρώμα και η ανοδίωση δεν έχουν να κάνουν με την αντοχή του υλικού κατασκευής. Θα μπορούσε να ήταν power coating και να είχε ξεφλουδίσει.

    6) Η ζάντα αγοράστηκε με την προοπτική να προσπαθήσω να την φτιάξω και εν γνώση του ρίσκου να μην μπορέσει να φτιαχθεί. Αλλά η τιμή της ήταν πολύ πολύ χαμηλή και πήρα το ρίσκο του να πετάξω 75 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά). Ούτε μια μαμά 10ετίας δεν έχει τόσο.

    5) Επισκευές σε ΟΛΑ τα μέρη της μηχανής μπορούν να γίνουν και γίνονται. Αρκεί αυτός που κάνει την επισκευή να ξέρει τι κάνει. Ο άσχετος θα σου δημιουργήσει πρόβλημα και σε μια απλή αλλαγή λαδιών. Ο σχετικός μπορεί να σου συναρμολογήσει μια σωστή μηχανή από πεταμένα και σκουριασμένα ανταλλακτικά.

    6) Εγώ θεωρώ αντίθετα μεγάλη ανοησία να μην συμφωνεί κανείς με την χρήση μεταχειρισμένων ανταλλάκτικών, ρούχων και γενικά με ότιδήποτε το μεταχειρισμένο. Εαν δεν είναι λογικό να αγοράσω ενα ανταλλακτικό το οποίο μπορώ να εξετάσω και να ελέγξω πιο εύκολα όταν δεν είναι τοποθετημένο, τότε με την ίδια λογική αντίστοιχα δεν θα πρέπει να αγοράσουμε καμία μεταχειρισμένη μηχανή ή αυτοκίνητο μιας και ούτε το σύνολο μπορώ στην ουσία να ελέγξω. Όπως δεν ξέρεις το τι έχει περάσει μια ζάντα, δεν ξέρεις τι έχει περάσει και μια μηχανή/αυτοκίνητο κλπ.

    7) Γιατί να θεωρήσω ότι οι δικές μου ζάντες του TLR είναι σε καλύτερη κατάσταση μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορεί σε δρόμο (και χωρίς να είμαι ο μοναδικός του ιδιοκτήτης) και όχι οι πιο καινούργιες μαγνησίου? Το ίδιο και για όποιο άλλο ανταλλακτικό μιλάμε. Προκύπτει από κάπου αυτό σαν λογική υπόθεση?


    Γενικά θεωρώ το όλο post του Zpower αρκετά υπερβολικό το οποίο ενώ ξεκινά από μια σωστή βάση, καταλήγει να είναι λίγο εκτός πραγματικότητας (πχ "....Αυτα παιδες τα σφυρια και τα ισιωματα και τα ζεσταματα ,τα κοληματα ,μπαλωματα.,για τετοιου ειδους ζαντικα ,αλλα και για μαμισια ,εναι ΑΚΡΩΣ ΦΟΝΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ και μην γραφετε μαλακιες του τυπου ...ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ !!!...."). Σαν να ακούω την γιαγιά μου.


    Αυτά είναι όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα και φυσικά είναι πάντα η γνώμη μου και μόνο.

  4. #4
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Για αλλη μια φορα η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση...
    οι υπερβολες και οι αφορισμοι και προς τις 2 αποψεις μαλλον δεν οφελουν κανεναν...
    γεια χαρα μαγκες
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Παρόμοια θέματα

  1. Μαγαζι για ισιωμα ζαντας
    από Xrated στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2014, 12:13
  2. Ίσιωμα ζάντας ??????
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 12:32
  3. Ισιωμα Δισκοπλακας..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 18:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF