Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Επιλογη κρανους

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115

    Επιλογη κρανους

    Λοιπον εφτασε ο καιρος να αλλαξω το KBC Vr2 mlanden replica κρανος μου και να αγορασω κατι καλυτερο.Τα παραπονα μου απο το εν λογω κρανος ειναι οτι επειδη ειναι αγωνιστικης χρησεως μπαζει πολυ αερα ,κανει γενικα θορυβο, και επισης η ζελατινα δε κλεινει τελειως ακομα κι αν τη βγαλεις και σφιξεις τις βιδες .
    Επισης οταν το χα παρει το χα παρει μαλλον μικρο (ημουνα ιμκρος δεν ηξερα!) και βρισκει η μυτη μου (χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω μεγαλη μυτη!) και στα πολλα χιλιομετρα αρχιζει και με ποναει το κεφαλι!.Στα θετικα ειναι το πολυ καλο εσωτερικο και το πολυ ωραιο σχεδιο(υποκειμενικο!) ειδικα οταν βαζω τη φιμε ζελατινα που μου ειχαν δωσει δωρο.
    Πριν απ αυτο ειχα ενα nolan το οποιο πραγματικα μου ειε αφησει τις καλυτερες εντνυπωσεις αλλα εχω ακουσει διαφοα ασχημα οποτε λεω να μη το κοιταξω καν!

    Πλεον λεω να δωσω κατι παραπανω γυρω στα 300-400 ευρω για ενα κρανος το οποιο θα ανταποκρινεται καλυτερα στη χρηση για την οποια το θελω ,δηλαδη κυριως ταξιδια και καμια φορα μεσα στην πολη και φυσικα θα ταιριαζει και με την κατηγορια της μηχανης(δεν εννοω σαν σχεδιο απλα επειδη εχω ακουσει οτι ορισμενα κρανη λειτουργουν καλυτερα με συγκεκριμενες κατηγοριες μηχανων)

    Η μηχανη μου ειναι ενα gsr 600 γυμνο.

    Ειμαι αναμεσα στα εξης

    schuberth s1 pro
    arai viper gt
    hjc hq1 carbon

    η αγορα θα γινει απο εξωτερικο αφου τα τεσταρω και τα δοκιμασω ελλαδα!Οι καλυτερες τιμες που εχω βρει ειναι για το schuberth απο σαββιδη, gia arai απο bikesbargains και hjc απο fc moto.

    Αν καποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο (οχι SHOEI γιατι θελω να βγαινει ολη η επενδυση) η αν ξερει καταστημα (οπουδηποτε) με καλυτερες τιμες ας προτεινει.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    καμια βοηθεια βρε παιδια!πλησιαζει η μερα!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    τα δοκιμασες κ σου καθονται το ιδιο καλα κ τα 3;;
    αν οχι αυτο που σου καθεται καλυτερα.
    επισης ειμαι της γμωμης πως τα κρανη φτιαγμενα μονο απο ανθρακονημα φτιαχνονται κυριως για εντυπωσιασμο.αν δεν εχεις καποιο θεμα κ θες απαραιτητα πολυ μικρο βαρος προτιμησε κατι αλλο.

    οσο για το vr2 μιας κ θα σου μεινει πηγαινε κ αλλαξε του μηχανισμους της ζελατινας.εκει ειχαν προβλημα αυτα.πλεον με τους καινουριους μηχανισμους(κ αναγκαστικα νεα ζελατινα μιας κ δεν ταιριαζει) ειμαι κομπλε.
    οι μηχανισμοι δωρεαν-πληρωνεις ζελατινα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Δηλαδη αν παω με το vr2 στο μαγαζι που το πηρα(στην αρχη της βουλιαγμεης που χει και κατι triumph) και τους πω εχω προβληματακι με το v2 θα μου αλλαξουν τους μηχανισμους?Σε ποιο καταστημα πηγες?

  5. #5
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    λοιπον φιλε μου........ εχω το VR2 της KBC και
    1ον απο φορυμ στο εξωτερικο και μετα και απο δικη μου διαπιστωση ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΣΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΣ!
    ετσι απλα!το κελυφος ειναι πιο μικρο και οσοι εχουν παρει το συγκεκριμενο αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα
    εγω το αντιμετωπισα με αφαιρεση αφρωδους απο το μετωπο και τελικα αφου ειδα και αποειδα εκανα ξεχονδρισμα περιπου 2mm απο το αφρολεξ που ακουμπαγε στο συγκεκριμενο σημειο του μετωπου και ξαλαφρωσα.......!Μ@λ@κια μεν ανετο δε
    2ον το προβλημα του κλεισιματος της ζελατινας ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ με αλλαγη ζελατινας,απλα γιατι ολα τα VR2 εχουν το ιδιο προβλημα.πηρα-αλλαξα-βλαστημησα και δεν ημουν ο μονος.απλα ΜΠΑΖΕΙ
    3ο σε λιγο καιρο θα καταλαβεις οτι και ο εξαερισμος του ειναι μαπα,αλλα δεν στο λεω να μην σε ξενερωσω

    ενταξει ειναι ελαφρυ,πολυ καλο υλικο κατασκευης,γ@μω τα γραφικα και ειναι οτι πρεπει για οδηγηση ΕΝΤΟΣ πολης.για ταξιδι ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!ολα αυτα,συν τον θορυβο θα σε τρελανουν

    τωρα!εγω θα σου προτεινα το schuberth s1,γιατι απλα αυτο το κρανος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
    περιττο να σου πω οτι αγαπησα ξανα την μηχανη μου πραγματικα μετα απο αυτο.ησυχο και πληρως αεριζομενο,σαν να βρισκεσαι σε σαλονι και απο θεμα ασφαλειας και κατασκευης οι Γερμανοι εχουν δωσει ρεστα
    το μονο μειον ειναι η εμφανιση που θυμιζει το FERRY BOAT Θανασης 2 που παει παλουκια περαμα
    :wacko:

  6. #6
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza

    ...οσο για το vr2 μιας κ θα σου μεινει πηγαινε κ αλλαξε του μηχανισμους της ζελατινας.εκει ειχαν προβλημα αυτα.πλεον με τους καινουριους μηχανισμους(κ αναγκαστικα νεα ζελατινα μιας κ δεν ταιριαζει) ειμαι κομπλε.
    οι μηχανισμοι δωρεαν-πληρωνεις ζελατινα.
    ωπα αυτο με τους μηχανισμους πρωτη φορα το ακουω :rotflmao: :rotflmao:

  7. #7
    Για να μην ανοίγω νέο Thread.


    Πήρα πρόσφατα μια ππρια κράνος (airoh mattisse rs) και μπάζει αέρα και θόρυβο πολύ κάνει.


    Οπότε σκέφτομαι λίαν συντόμως να πάρω άλλο και να το δώσω αυτό στην δικιά μου.

    Οπότε ψάχνω full face τουριστάδικο ( μιλάμε για όρθια θέση οδήγησης και για 160 ηλμ/h) Ούτε κρυμμένος πίσω απο ζελατίνα θα είμαι, ούτε θα ακουμπάει το πίσω μέρος στο μπουφάν, ούτε θα ταξιδεύω με 200+


    Οπότε θέλω κάτι οικονομικό (+/- 200 έουρος), καλό (πιστοποιημένο και δοκιμασμένο πλιζζ) και κυρίως με χαμηλά επίπεδα θορύβου και να μην μπάζει αέρα.


    Καμιά καλή αξιόπιστη δοκιμασμένη λύση? Προς πια μάρκα και κατηγορία να κοιτάξω?

    thanks in advance

  8. #8
    UP

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mangalord
    Δηλαδη αν παω με το vr2 στο μαγαζι που το πηρα(στην αρχη της βουλιαγμεης που χει και κατι triumph) και τους πω εχω προβληματακι με το v2 θα μου αλλαξουν τους μηχανισμους?Σε ποιο καταστημα πηγες?
    στη μιχαλοκοπουλου, στην αρχη της χρονιας ειχα παει.
    ειχα παει για ζελατινα (για ακομα μια φορα αφου ολες εσπαγαν) κ μου ειπαν οτι τελικα αλλαξε η εταιρεια τους μηχανισμους κ τους εδιναν τσαμπα.
    αλλα θελει μετα καινουρια ζελατινα.. αρα το 25αρι θα το δωσεις..

    πλεον εφαρμοζει μια χαρα κ ακουει στο ρυθμισμα απτα βιδακια.κ δεν εχει σπασει μεχρι τωρα.

  10. #10
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    http://www.xsmoto.co.uk/prodfinalnew...lmets&PId=1797



    έχω πάρει το δικό μου κράνος από εκεί. Αγόρασε άφοβα



Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη κρανους
    από dmf στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2011, 21:45
  2. βοήθεια για την επιλογη κράνους
    από blackout στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 16:16
  3. Αμεση επιλογή κράνους!
    από fonzareli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2009, 08:10
  4. Επιλογή κράνους για SΤ
    από +Arxiereas+ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 12:40
  5. Επιλογή κράνους Caberg
    από crywolf74 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2009, 23:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF