Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Kawasaki Zx130 ή Modenas Xcite135???

  1. #1

    Kawasaki Zx130 ή Modenas Xcite135???

    Καιγομαι γιατι θελω να αγορασω συντομα παπι κ ζητω την γνωμη σας αδερφια για αυτα τα 2 παπια.. Γνωριζω οτι προκειται για μια συνεργασια μεταξυ των 2εταιρειων (αν οχι αντιγραφη) αλλα ζητω την ειλικρινη σας γνωμη για την αξιοπιστια τους.. Αν δεν γνωριζετε συγκεκριμενα σας παρακαλω να μη απαντησετε.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ σας και για τον ΧΡΟΝΟ σας..

  2. #2
    Τα ίδια είναι φίλε, με μόνη διαφορά οτι μοδένας έχει και πίσω δίσκο ενώ το ΚΑΒΑ ταμπούρο!

  3. #3
    Ευχαριστω φιλε Πανο.Αν γνωριζεις να μου πεις για την αξιοπιστια τους.. Μη μου βγαλουν προβλημα απο τα 10000χλμ.. Αν κ μου φαινεται πιο αξιοπιστη η Kawasaki λογω της επιτυχιας της εταιρειας στις μεγαλες μηχανες..

  4. #4
    Εγώ θα έπαιρνα το Kawasaki γιατί είχα πιο παλιά ένα ΚΑΖΕ και ήταν το καλύτερο παπί που έχει περάσει απο τα χέρια μου.

    τώρα για το ΖΧ130 και το Xcite135 ίσως θα έπρεπε να περιμένουμε σχόλιο απο κάποιους κατόχους!

  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Παιδιά τα πράγμα είναι απλά.. εφόσον είναι το ίδιο, κοιτάτε

    1) που κατασκευάζονται

    2) τι αξία μεταπώλησης έχουν, προφανώς η κάμπια έχει καλύτερη
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  6. #6
    Από το ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν και τα 2 ! ινδονησια ή κατι τέτοιο...

  7. #7
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
    Από το ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν και τα 2 ! ινδονησια ή κατι τέτοιο...
    δεν βλέπω λόγο το modenas να μην παράγεται μαλαισία αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  8. #8
    Ναι Μαλαισία! δεν ξέρω που τα βγάζουν αλλά διάβασα κάπου ότι κατασκευάζονται στο ίδιο!
    Δές και ένα βίντεο που λέει ότι τα μοντάρουν εδώ τα ΜΟΔΕΝΑΣ και όπως συνέβαινε και με τα KRISS115 και KAZE_R 115 !
    λέει επίσης ότι το kawa έχει καλύτερη ποιότητα στα πλαστικά! γιατί όχι και στον κινητήρα λοιπόν!

    http://www.youtube.com/watch?v=Dxk1w6Abp4I

    ωραίος? :rotflmao:

  9. #9

    λολ

    το χω δει!χαχαχα ε λοτ οφ σπεις νταουν οφ δε σιτ του πουτ ε μπολ εντ πλει μπασκετ ον δε καβασακι γουιθ ε φουλ φεις χελμετ!!!χαχαχα το μαλακα

  10. #10

    so.. how about... X?

    αλη8εια μαγκες ποια η γνωμη σας για το crypton X?οχι τοσο ομορφο οσο το kawa αλλα νομιζω ποιο αξιοπιστο..

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2009
    Μηνύματα
    4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Παιδιά τα πράγμα είναι απλά.. εφόσον είναι το ίδιο, κοιτάτε

    1) που κατασκευάζονται

    2) τι αξία μεταπώλησης έχουν, προφανώς η κάμπια έχει καλύτερη
    To Modenas κατασκευάζεται 100% στην Μαλαισία, ενώ το Kawasaki αν δεν κάνω λάθος Ταυλάνδη (ειδάλλως Ινδονησία). Η χώρα προέλευσης είναι και αυτή που καθορίζει την ποιότητα του προιόντος, και καθώς η Μαλαισία έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από τις γείτονες χώρες, παράγει και το καλύτερο προιόν. Σαφώς και πρόκειται για το ίδιο σχεδιαστικά προιόν, αλλά το Modenas πάντα ήταν καλύτερο από το Kawasaki, ποιοτικά αλλά και στα περιφερειακά (π.χ. το πίσω δισκόφρενο στο XCITE).

    Αν η αξία μεταπώλησης καθορίζεται από την επιτυχία ενός προιόντος, τότε τα τελευταία χρόνια η Modenas πουλάει περισσότερο από ότι η Kawasaki, επομένως διαφωνώ με το "προφανώς" του προηγουμένου.

    Εγώ, αυτά έμαθα ψάχνοντας, για αυτό και κατέληξα στο Kriss 125. Ελπίζω να βοήθησα.
    Modenas Kriss 125

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VasilKR
    To Modenas κατασκευάζεται 100% στην Μαλαισία, ενώ το Kawasaki αν δεν κάνω λάθος Ταυλάνδη (ειδάλλως Ινδονησία). Η χώρα προέλευσης είναι και αυτή που καθορίζει την ποιότητα του προιόντος, και καθώς η Μαλαισία έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από τις γείτονες χώρες, παράγει και το καλύτερο προιόν. Σαφώς και πρόκειται για το ίδιο σχεδιαστικά προιόν, αλλά το Modenas πάντα ήταν καλύτερο από το Kawasaki, ποιοτικά αλλά και στα περιφερειακά (π.χ. το πίσω δισκόφρενο στο XCITE).

    Αν η αξία μεταπώλησης καθορίζεται από την επιτυχία ενός προιόντος, τότε τα τελευταία χρόνια η Modenas πουλάει περισσότερο από ότι η Kawasaki, επομένως διαφωνώ με το "προφανώς" του προηγουμένου.

    Εγώ, αυτά έμαθα ψάχνοντας, για αυτό και κατέληξα στο Kriss 125. Ελπίζω να βοήθησα.

    Για δες λίγο ένα Video με το Χcite απο τη Μαλαισία και κοίτα τον πίσω τροχό!
    Δεν έχει δίσκο απο το εργοστάσιο και πιστεύω πως το βάζει ο Gorgolis Motors!
    όχι οτι είναι κακό αυτό! τσέκαρε και την τιμή των ανταλλακτικών , παπί είναι , μια ποδιά ή ένα φτερό όλο και θα σου χρειαστούν!

    όσο για τα παλιά ΜΟΔΕΝΑΣ επειδή την περίοδο που είχα εγω το ΚΑΖΕ ένα κολλητός είχε το kriss115 και δέν είχαν καμία σχέση τα πλαστικά τους!
    κλάσεις ανώτερο το ΚΑΖΕ, τι να λέμε τώρα, τα πάντα όλα ! Το kriss 125 μου αρέσει κι εμένα,λευκό!


    Υ.Γ : Αν δεν έχεις σαν όριο τις 2000 πάρε το Crypton 135...πολύ καλύτερο και απο τα 2 κατα τη γνώμη μου αλλά είναι πιο μαζεμένο !

  13. #13

    tnx

    κατι μου λεει οτι το crypton x ειναι πιο αξιοπιστο.. δεν ειναι τοσο ομορφο οσο τ αλλα 2 αλλα με μια εξατμιση κ καμια αλλαγη εξωτερικα ομορφαινει περισσοτερο..

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2009
    Μηνύματα
    4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
    Για δες λίγο ένα Video με το Χcite απο τη Μαλαισία και κοίτα τον πίσω τροχό!
    Δεν έχει δίσκο απο το εργοστάσιο και πιστεύω πως το βάζει ο Gorgolis Motors!
    όχι οτι είναι κακό αυτό! τσέκαρε και την τιμή των ανταλλακτικών , παπί είναι , μια ποδιά ή ένα φτερό όλο και θα σου χρειαστούν!

    όσο για τα παλιά ΜΟΔΕΝΑΣ επειδή την περίοδο που είχα εγω το ΚΑΖΕ ένα κολλητός είχε το kriss115 και δέν είχαν καμία σχέση τα πλαστικά τους!
    κλάσεις ανώτερο το ΚΑΖΕ, τι να λέμε τώρα, τα πάντα όλα ! Το kriss 125 μου αρέσει κι εμένα,λευκό!


    Υ.Γ : Αν δεν έχεις σαν όριο τις 2000 πάρε το Crypton 135...πολύ καλύτερο και απο τα 2 κατα τη γνώμη μου αλλά είναι πιο μαζεμένο !
    Δεν έχει δισκόφρενο στην Μαλαισία. Η έκδοση με δισκόφρενο, σαφώς και είναι απαίτηση της εδώ αντιπροσωπίας και φυσικά κατασκευάζεται έτσι από το εργοστάσιο. Δεν βλέπω κάτι κακό να ζητάει η αντιπροσωπία για την Ελλάδα ένα μηχανάκι με καλύτερες προδιαγραφές. Ας έκανε το ίδιο και η Kawasaki.

    Εμένα είναι το πρώτο Modenas που έχω και μου το πρότειναν φίλοι μου που είχαν το Kriss 115, οι οποίοι μου είπαν πως το Kriss 115 πούλησε πολύ περισσότερο από το Kaze, ενώ ήταν και ακριβότερο...
    Modenas Kriss 125

  15. #15
    το KRISS 115 είχε 1.600 ευρώ! το καζε κάτι λιγότερο απο 1.800!

    "H Modenas ιδρύθηκε το 1995 και αποτελεί την εθνική βιομηχανία δικύκλων της Μαλαισίας
    Με συμμετοχή 30% Ιαπώνων επενδυτών
    (Η KAWASAKI HEAVY INDUSTRIES εκτός από την συμμετοχή της στο μετοχικό κεφάλαιο μεταφέρει τεχνογνωσία, και έχει τον τεχνικό έλεγχο παραγωγής)"

    πάρε και ένα άρθρο για το εργοστάσιο παραγωγής
    http://www.gorgolis.gr/MODENAS.pdf

    κι ένα πίνακα με τις πωλήσεις 09

    http://www.imageshack.gr/files/fvqvi7cbd1yhnlmc6um7.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Modenas X-Cite 135 - Service Manual - μάλλον κάνει και για kawasaki zx130
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 19:29
  2. Kawasaki Zx130 Εκκεντροφορος???
    από libali10 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 17:04
  3. crypon X135 ή kawasaki zx130?
    από thanosmesi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 01:59
  4. yamaha crypton x vs kawasaki zx130 vs yamaha ybr 125
    από mustaine1990 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2009, 13:43
  5. Kawasaki Zx130
    από epp1640 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2009, 11:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF