Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Sigma Jet Kit or Dynojet Jet kit Cbf 600

  1. #1

    Sigma Jet Kit or Dynojet Jet kit Cbf 600

    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

    Ενδιαφέρομαι να "επενδύσω" τα λεφτά μου σε Carb Kit. Βρήκα αυτό το αμερικάνικο (Sigma) 30 ευρώ φθηνότερο από το (Dynojet). Ποια είναι η άποψη σας

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CBF600...62631d&vxp=mtr

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Χρονια πολλα φιλε μου!

    Πες μας πρωτα τι φορας στο μηχανακι σου!

  3. #3
    Προς το παρόν μόνο K&N φίλτρο αλλά καλοβλέπω ένα τελικό arrow σε συνδυασμό με το παραπάνω πιστεύω είναι το stage 1..

  4. #4
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    δε νομιζω πως χρειαζεσαι το κιτ για τοσο απλη μετατροπη. μια χαρα αποδιδει και ετσι με ενα τελικο και ενα φιλτρο. ειναι αρκετα πλουσιο απο τη μανα του.

  5. #5
    όλα μαζί είναι μια ολοκληρωμένη "μετατροπή"...αν έχεις κάτι παραπάνω να προτείνεις..ίσως ολόσωμη εξάτμιση αλλά δεν βρήκα έτοιμη..

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vangkaret Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

    Ενδιαφέρομαι να "επενδύσω" τα λεφτά μου σε Carb Kit. Βρήκα αυτό το αμερικάνικο (Sigma) 30 ευρώ φθηνότερο από το (Dynojet). Ποια είναι η άποψη σας

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CBF600...62631d&vxp=mtr
    Η δικη μου αποψη ειναι να ασχοληθεις με τις ρυθμισεις που εχουν τα δικα σου ωστε να τα ταιριαξεις σε ο,τι μετατροπη κανεις.
    Επισης πιστευω πως το μονο που θα χρειαστει να αγορασεις, οποιαδηποτε μετατροπη και αν κανεις σε αναπνοη και εξατμιση, ειναι τα κυρια ζιγκλερ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Για μενα φιλε μου κρατα το οπως το εχεις και βαλε το εργοστασιακο φιλτρο αερα αλλιως αν δεν το κανεις μονο σου θα σου κοστιση αρκετα για το αποτελεσμα που θα εχεις!

    Αν θελεις μονο ηχο βαλε ενα τελικο και μονο και το εργοστασιακο φιλτρο αερος και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα χρειαστης ρυθμισης!

    Αν ξερεις και πιανουν τα χερια σου βαλε καυσαναλητη πανο για να βλεπεις που εισαι και τι θελεις απο καυσιμο και βαλτου οτι θελεις μετα αλλα ξαναλεω δεν αξιζη στο μιχανακι σου!

    Στα λεει ανθρωπος που εχει βαλει καυσαναλητη πανο εχει κατεβαση 15 φορες τα καρμπιρατερ υποπιεσης του για να εξαντληση καθε πιθανη ρυθμιση ωστε να πετυχη την καλητερη λειτουργια του μοτερ του(με μαμα φιλτρο αερος και ολοσωμη εξατμιση με ελευθερο φιλτρο και ολοσωμη εξατμιση με τροποπιοιμενο φιλτροκουτο και ολοσωμη εξατμιση) και τωρα απο το καψιμο του με αυτο το μιχανακι προσπαθει οποτε εχει χρονο να ρυθμιση τα μηχανικα καρμπιρατερ fcr41 που αγορασε!

  8. #8
    Ευχαρίστω για τις συμβουλές σας! Γενικά δεν πίανουν τα χέρια μου τα ζορίζω βέβαια μέχρι να ανεβάσω το επίπεδο τους...

    Για μηχανικά καρμπυρατερ το έχω ακούσει και γω ότι είναι καλή μόντα.. θα το ψάξω αλλά τα οικονομικά και εξαιτίας απρόσμενης μετακόμισης δεν πάνε πολύ καλά.. Θενξ και πάλι..

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. KAWASAKI ER-6f ABS OR HONDA CBF 600S
    από Ichigo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 14:58
  3. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  4. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF