Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    CBF 600S ABS vs CB600F H0RNET 600

    Filarakia kalispera. Eimai pro ton pilon sto na agoraso mixani.

    EIMAI METAKSI TON DIO AFTON MIXANON.

    MPORI KAPIOS NA MOU PI PIES I DIAFORES TOUS PERAN TIS PROFANEIS (ABS sto cbf, perissotera aloga sto hornet, FAIRING STO CBF)?

    To hornet bgaini me fairing?Apo oti ksero kikloforisan kapia modela palaiotera. Tora?

    Exo di episis Hornet gumna me kati san zelatina apo mprosta pou paizi ton rolo tou fairing. Einai apotelesmatikes aftes i zelatines san ena kanoniko fairing i einai kati to ipodeestero?

    elpizo na min kourasa. Opios mpori na boithisi einai euprosdektos.

  2. #2
    Η Hornet είναι πιο ελαφριά και πιο γρήγορη, αλλά μόνο αν τη δουλέψεις σε ψηλότερες στροφές. Γενικά η Hornet είναι κατάλληλη για εκείνους που θέλουν να σκίζουν το μηχανάκι, ενώ η CBF είναι καλύτερη για πιο χαλαρούς αναβάτες, ειδικά το μοντέλο με το fairing που θεωρείται ιδιαίτερα καλό για ταξίδια. Η Hornet βγαίνει ή έστω έβγαινε από το εργοστάσιο με fairing, αλλά δεν έρχεται στην Ελλάδα από όσο γνωρίζω, ίσως μπορείς να τη φέρεις μέσω μαγαζιού που κάνει παραεισαγωγή. Στην κατηγορία αυτή (με το fairing) έχει κάνει θραύση στην Ελλάδα η παλιά και τώρα η νέα Fazer. Οι ζελατίνες/ανεμοθώρακες βγαίνουν σε διάφορα σχέδια και μεγέθη, με κόστος από 70 ως 200 περίπου Ευρώ. Άλλοι είναι εντελώς διαφανείς, άλλοι έχουν και πλαστικό βαμένο μέρος, προσπαθώντας να μοιάσουν σε fairing. Οι μικροί προστατεύουν λιγώτερο από ό,τι το κανονικό fairing και οι μεγαλύτεροι περίπου το ίδιο ή και περισσότερο σε ακραίες περιπτώσεις. Όλοι, όμως, αλλοιώνουν τον "γυμνό" χαρακτήρα της μηχανής, πράγμα που για σένα μπορεί να είναι σημαντικό. Αν θέλεις κανονικό fairing ίσως πρέπει να ανιχνεύσεις το Ζ750 που βγαίνει και σε τέτοια έκδοση. Σε κάθε περίπτωση, αν πάρεις γυμνό μηχανάκι είναι βέβαιο πως θα σε ενοχλήσει όταν καταλάβεις πως πάνω από τα 140 έχεις πρόβλημα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    ego pantos exo akousi pos cbf exei kaliteri epitaxinsi otan einai se xamili arxiki taxitita apo tin hornet.

  4. #4
    Εξαρτάται όμως και από τις στροφές του κινητήρα σ' αυτή την ταχύτητα!

    Αν βάλεις τα δύο μηχανάκια να επιταχύνουν από τα 70χ/ω ξεκινώντας με τρίτη, η CBF ίσως νικήσει.

    Αν τα βάλεις να επιταχύνουν από τα 70χ/ω χωρίς περιορισμό σχέσης, η Hornet θα βάλει δεύτερη και θα επικρατήσει, ακόμη κι αν η CBF κάνει το ίδιο, γιατί έχει περισσότερη δύναμη ψηλά.

    Ας επιβεβαιώσουν τα παραπάνω όσοι έχουν ιδία πείρα.

    Ξέχασα να σημειώσω πως η CBF έχει ρυθμίσεις ύψους σέλας, τιμονιού και ζελατίνας.

    Εύχομαι καλές βόλτες και πάντα όρθιος με ό,τι τελικά αγοράσεις!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    kalimera magkes


    Kalimera se olous kai oles..

    koita ego sto cbf 600s abs klino. to mono pou me problimatizi einai min tin baretho odigika kai min me periorisi os pros tin aneliksi mou os odigo se megales mixanes mias kai exo diavasi pos den einai mixani me tin opia tha ekselixtis odigika. Stin teliki to agorazo to kratao gia dio tria xronia kai meta to dino kai perno kati allo..Etsi to skeftomai (den ksero bebaia kata poson einai efkolo kai efikto na gini afto. To hornet fantazome exei kai kaliteri metapolisi).

    Ontos eimai apiros me toso megales mixanes (sto parelthon bebaia exo empiria me mikroteres...exo odigiki paidia se mixanes genika, den eimai kainourgios)... Gia arxi mou fenete logiko bima i agora tis. To meta skeftomai an kai gia tin xrisi pou thelo i cbf prosferete kalitera (commuter, kathimerini metakinisi, taksidakia me ginaika, anesi, pou kai pou kanena treksimo alla os ekei...)... To oti to cbf exei malakoteres anartisis prosopika to theoro pleonektima gia tous ellinikous dromous alla kai tin kathimerini xrisi pou to proorizo. Basika pistevo pos kai oi agorastes hornet gia kathimerini xrisi to theloun alla profanos gia xarin tis taxititas thisiazoun kai kai ligo tin anesi.. Oi epiloges oles einai sebastes. Ase pou me bolevi i kali epitaxinsi tou cbf se xamiles.. Oti prepei ga poli. Den eimai toso ton megalon teliko kai tis sinexous odigisis me megales taxites.. Ano ton 160-170. Mallon cbf einai i lisi mou.

    oxi ta aloga den me agxonoun.. Afto pou skeftome einai i anesi tou cbf kai to oti einai kathimerini motosikleta.. An ipirxe motosikleta me ta aloga tou hornet kai ton xaraktira tou cbf 600s abs aftin tha epelega Wink

    Ontos panasximo to hornet me fairing. i pio asximi mixani gkomena!!!! smiley

    aftes oi skepseis mou. Perimeno tis dikes sas!!!

    filika,
    nikos

    ps: as bali kapios mia foto tis hornet 600 me bikibi fairing. Eimai periergos na do an o anemothorakas aftos einai aftos pou exo di kai ego.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    ...

    Pantos ego akousa pos i 600cbf abs arxise na agorazete apo sxoles odigisis. me xalase otan to akousa. isxii kati tetio ?

  7. #7
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους:
    Η honda πλεον βγαζει το hornet μονο χωρις fairing.Αλλα με usd πηρουνι άλλα οργανα και μια μικρη μασκουλα ως option μαλιστα.Τωρα στην αγορα βρισκεις διαφορα.
    Μεχρι το 2004 βγαινει με fairing το προηγουμενο μοντελο και στην ελλαδα,δεν ειναι παραεισαγωγη λεγεται hornet-S οσοι εχουν παρακολουθησει στο παρελθον το forum θα το χουν δει.Ηταν το προηγουμενο μηχανακι μου

    Τωρα η βαση ειναι ιδια απο εκει και περα υπαρχουν διαφορες σε κεφαλες καρπυρατερ κα

    Η γεωμετρια του hornet ειναι πιο γρηγορη ενω το cbf εχει ενα χαρακτηρα πιο ηπιο πιο πολιτισμενο θα λεγαμε

    Κοινως με το hornet παιζουν περισσοτερες συγκινησεις σε σχεση με το cbf αλλα και παλι τα πραγματα ειναι οριακα

  8. #8
    Συγγνώμη για το φτυάρισμα παίδες αλλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο τόπικ.

    Τη καλησπέρα μου επί της ευκαιρίας, καλώς σας ξαναβρίσκω.


    Ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες κατά πόσο κάποια μηχανικά και ηλεκτρικά εξαρτήματα από το Hornet μπαίνουν στο CBF με σκοπό να ανεβεί η ιπποδύναμη.
    Συγκεκριμένα, έχω ένα τρακαρισμένο Hornet και είμαι σε σκέψεις μήπως πάρω ένα CBF 600 2004-2005.

    Για να γίνω συγκεκριμένος, κεφαλή μοτέρ, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστής-μπουζοκαλώδια και ίσως κι άλλα. Το έχει επιχειρίσει κάποιος; Ξέρω πως τα κουζινέτα του μοτέρ δεν είναι ίδια, του Hornet είναι πιο ενισχυμένα, αλλά δε νομίζω να χτυπήσει το μοτέρ, δε θα το ξεζουμίζω.

    Πηγαίνει το μυαλό σας σε πιθανά προβλήματα, ασυμβατότητες κλπ;

    Ευχαριστώ
    Honda Hornet 599

    ΠΕΡ.Α.ΜΟ.Σ. Motoclub

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sTeLaKoSKan Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη για το φτυάρισμα παίδες αλλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο τόπικ.

    Τη καλησπέρα μου επί της ευκαιρίας, καλώς σας ξαναβρίσκω.


    Ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες κατά πόσο κάποια μηχανικά και ηλεκτρικά εξαρτήματα από το Hornet μπαίνουν στο CBF με σκοπό να ανεβεί η ιπποδύναμη.
    Συγκεκριμένα, έχω ένα τρακαρισμένο Hornet και είμαι σε σκέψεις μήπως πάρω ένα CBF 600 2004-2005.

    Για να γίνω συγκεκριμένος, κεφαλή μοτέρ, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστής-μπουζοκαλώδια και ίσως κι άλλα. Το έχει επιχειρίσει κάποιος; Ξέρω πως τα κουζινέτα του μοτέρ δεν είναι ίδια, του Hornet είναι πιο ενισχυμένα, αλλά δε νομίζω να χτυπήσει το μοτέρ, δε θα το ξεζουμίζω.

    Πηγαίνει το μυαλό σας σε πιθανά προβλήματα, ασυμβατότητες κλπ;

    Ευχαριστώ
    ποιος σου έχει πει ότι τα κουζινέτα του hornet είναι πιο ενισχυμένα ;;

  10. #10
    O τεχνικός ενός εξουσιοδοτημένου της Honda εδώ στη Βόρειο Ελλάδα, αν θες με πμ σου λέω ακριβώς.
    Ο τύπος γενικά παρακολουθεί όλα τα σεμινάρια της Honda και έχω καταλήξει να τον εμπιστεύομαι(φυσικά όχι μόνο γι αυτό), αλλάζω νομό για να κάνω εκεί τα μεγάλα σερβις μου.
    Δε θυμάμαι πως ακριβώς το είχε πει, κάτι του στυλ, του Hornet είναι 2πλης "κατι", ενώ του CBR 3πλης και του CBF 1νης. Τέλος πάντων μπορεί να λέω και μπούρδες

    Κάποια σκέψη επί του θέματος;;
    Honda Hornet 599

    ΠΕΡ.Α.ΜΟ.Σ. Motoclub

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sTeLaKoSKan Προβολή μηνύματος
    O τεχνικός ενός εξουσιοδοτημένου της Honda εδώ στη Βόρειο Ελλάδα, αν θες με πμ σου λέω ακριβώς.
    Ο τύπος γενικά παρακολουθεί όλα τα σεμινάρια της Honda και έχω καταλήξει να τον εμπιστεύομαι(φυσικά όχι μόνο γι αυτό), αλλάζω νομό για να κάνω εκεί τα μεγάλα σερβις μου.
    Δε θυμάμαι πως ακριβώς το είχε πει, κάτι του στυλ, του Hornet είναι 2πλης "κατι", ενώ του CBR 3πλης και του CBF 1νης. Τέλος πάντων μπορεί να λέω και μπούρδες

    Κάποια σκέψη επί του θέματος;;
    ok μάλλον δεν έπιασες κάτι σωστά γιατί οι κωδικοί είναι ίδιοι ακόμα και για το στρόφαλο οπότε άλλο θα εννοούσε ο μηχανικός,

    για την μετατροπή που λες γίνεται , το παίδεμα που θα φάτε είναι απλά βάλε βγάλε , αλλά θα έχετε ένα ζήτημα με το μεγαλύτερο όγκο που δέχεται το φιλτροκουτι στο hornet και δεν υπάρχει στο cbf

    (και από εκεί και πέρα η αίσθηση που έχεις είναι ότι καβαλάς ένα hornet φιμωμένο η στον αντίποδα ενα cbf λιγουλάκι ψωμωμένο -ψηλά όμως )

    με άλλα λόγια η γνώμη μου η προσωπική είναι πούλα ανταλλακτικά η ότι νομίζεις το τσακισμένο , τσόνταρε χρήματα και πάρε (αν σου αρέσει το cbf σαν σουλούπι και αντέχεις) το μεγάλο cbf

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Καλησπέρα, θεωρώ ότι το CBF600SA είναι η καλύτερη λύση. Τίμιο μηχανάκι τα κάνει όλα αυτά που θέλεις. Εχει μια χαρά δύναμη απο χαμηλά, κανεις ταξίδι άνετα, δεν του φαίνεται το βάρος του. Επίσης δεν θα σε τρομάξει. Τώρα όσον αφορά την οδηγική εξέλιξη σου σίγουρα θα σε βοηθήσει , εκτός και αν προσανατολίζεσαι προς πίστα μεριά οπότε εκει ναι πας σε κάτι άλλο.

    Οσον αφορά τα άλογα, τα 78 αλογα μια χαρά είναι , δεν θα χρειαστεί παραπάνω, 200αρες χτυπάει το μηχανάκι.

    Τα παραπάνω που θα τα χρησιμοποιήσεις άλλωστε.
    HONDA CBR 600 F4i 2001

Παρόμοια θέματα

  1. cbf-600 abs Vs Vstrom-650 ABS
    από p_sapelas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 17:32
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 12:05
  3. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 10:28
  4. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF