Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 78 από 78

Θέμα: Moto Gp Qatar 2009 & ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ

  1. #76
    Άνθρωπος Το avatar του/της gavos
    Εγγραφή
    13/01/2006
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
    Αυτό που κάνει ο Στόνερ έχω την εντύπωση ότι τον βοηθάει στο να εξοικονομήσει κάποια καυσιμα ελάχιστα μεν αλλά κρίσιμα ώστε να μην μείνει στον τελευταίο γύρο. Δεν νομίζω να τίθεται θέμα θερμοκρασίας ελαστικών γιατί με την ταχύτητα που κινειται δεν μπορεί να ζεστάνει λάστιχα.

    Το πρόβλημα εκκίνησης του Ρόσσι είναι δικό του και όχι της μηχανής. Πάντα έτσι ξεκιναγε είναι μια αδυναμία που κουβαλάει. Επίσης νομίζω ότι προτιμάει να κάνει δυο σχετικά πιο αργους γύρους στην αρχή για να φτάσει το λάστιχο στην σωστή θερμοκρασία, παρά να ρισκάρει μία πτώση από κρύα ελαστικά. Μην ξεχνάμε ότι έτσι έχασε το πρωτάθλημα από τον Χέιντεν, αφού έπεσε στον τελευταίο αγώνα.
    Ναι το ξέρω ότι είναι του Ρόσσι, απλά αναφέρομαι στην yamaha σαν ομάδα που πρέπει να βρουν μία λύση όλοι μαζί..

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/01/2007
    Μηνύματα
    199
    φέτος τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι ίσχυε μέχρι τώρα δεν ισχύει. Παλιότερα ο rossi φορούσε κατ'εξοχήν σκληρότερα λάστιχα από τους άλλους, έχανε θέσεις στην αρχή αλλά όταν οι άλλοι άρχιζαν να γλιστρούν αυτός είχε παραπάνω πρόσφυση και τους έπαιρνε. Σπανίως ο rossi θα έπαιρνε κεφάλι από την αρχή. Εκτός από εντυπωσιακός (όλοι θαύμαζαν τις προσπεράσεις στο τέλος), ήταν και ουσιαστικός αφού νικούσε και αυτό μετράει πάνω από όλα και όχι το ξεκίνημα. Ήταν μία στρατηγική που την επίλεξε με τον Burgess και δούλευε γι αυτόν, αν ήταν να δουλεύει για όλους είμαι βέβαιος πως θα την είχαν επιλέξει και άλλοι.

    Από φέτος όμως έχουμε κατάργηση του ηλεκτρονικού launch control και φυσικά έχουμε ίδια λάστιχα. Και δεν εννοώ ίδιο κατασκευαστή γιατί και πέρσι φορούσαν bridgestone οι stoner-rossi αλλά ο καθένας είχε λάστιχα εξελιγμένα για αυτόν. Τώρα όλοι έχουν 2 επιλογές και ουσιαστικά καταλήγουν να φοράνε τα ίδια κυριολεκτικά λάστιχα αφού το grip και η θερμοκρασία της εκάστοτε πίστας τους οδηγούν στην ίδια επιλογή από τις ήδη περιοριμένες επιλογές που έχουν.

    Εγώ νομίζω πως παλιότερα οι 'κακές' εκκινήσεις ήταν θέμα επιλογής ελαστικών και ίσως ηλεκτρονικών αφού μπορεί να δούλευε πρόγραμμα με λιγότερους ίππους στην αρχή και βλέπωντας την κατανάλωση να είναι εντός προβλεπόμενων ορίων να άλλαζε πρόγραμμα με περισσότερους ίππους (από την εποχή των 22 L το yamaha είχε κάποια θέματα με το καύσιμο). Φέτος νομίζω πως είναι περισσότερο ψυχολογικό και ίσως δε θέλει να ρισκάρει πτώση στην αρχή, ότι και να είναι πάντως αργά ή γρήγορα θα βρει τη λύση και θα βρει τρόπο να 'τεστάρει' τον stoner. Ο stoner από την άλλη πολύ έξυπνα κοιτάει να ξεκολλήσει στην αρχή και μετά να τρέξει τον αγώνα του με τις γραμμές του όπως θέλει και να αφήσει τους άλλους να τον κυνηγάνε

    πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να μην δούμε σύντομα τον rossi να ρισκάρει στην εκκίνηση γιατί γνωρίζει πλέον ότι ο φετινός stoner είναι πιο ψημένος από πέρσι και άμα του φύγει 1-2" δυσκολεύει το πράγμα.

  3. #78
    Άνθρωπος Το avatar του/της gavos
    Εγγραφή
    13/01/2006
    Μηνύματα
    199
    Έχουν λογική όσα λες pan_ski. Είδα τα γυρολόγια και έπαθα πλάκα που ο Στόνερ έκανε ταχύτερο γύρο -δικό του και αγώνα- στο δεύτερο μόλις γύρο!! Αν είναι δυνατόν!! Μιλάμε πήρε από το Ρόσσι 3 δευτερόλεπτα στον πρώτο γύρο και άλλο μισό στο δεύτερο.. δεν υπάρχει αυτό.. Μετά ο Ρόσσι έδειξε ότι μπορεί να κινηθεί το ίδιο και γρηγορότερα αλλά ήταν πολύ αργά. Επίσης το άλλο ήταν ότι δεν ήξερε πόσο θα αντέξουν τα λάστιχά του και δεν ήθελε να τα πιέσει τέρμα γιατί μετά δε θα είχε.. Τέσπά εγώ ξενέρωσα λίγο όταν είδα ότι η διαφορά είχε πάει στο 1.9 και μετά ο Ρόσσι το άφησε, πιστεύω πως πριν 5-6 χρόνια ούτε λάστιχα θα σκεφτόταν ούτε τίποτα, όπως επίσης ότι γενικά θα είναι ικανοποιημένος από το ρυθμό του στο Κατάρ αφού σε νούμερα κατάφερε να ξεπεράσει το Στόνερ σε σταθερότητα στα γυρολόγιά του σε μία πίστα που δεν του πάει και πολύ σε αντίθεση με τον Στόνερ.. Άντε να έρθει το Μοτέγκι να γουστάρουμε...

    ΥΓ: Γνώμη: Αυτός ο Ρόσσι έχει αδυναμίες που κάνουν το θέαμα καλύτερο, και -τουλάχιστον οι οπαδοί του- έχουν αγωνία για τον τρόπο που θα τις ξεπεράσει.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Gp Iapan 2009 & ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ
    από AKIS BUSA στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2009, 18:27
  2. Moto Gp Qatar ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 9-03-2007
    από nktR στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2007, 07:43
  3. Ρόσι: Θα παραμείνω στα Moto GP
    από pipis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 23:16
  4. Φανταστικά μου Moto Gp, θα ήθελα...
    από Zanzibar στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 12:21
  5. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF