Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: σβησιμο κινητηρα-διακοπτης μηχανης

  1. #1

    σβησιμο κινητηρα-διακοπτης μηχανης

    καλησπερα. η ερωτηση ειναι η εξης΄ σβηνουμε τον κινητηρα απο το κλειδι στον κεντρικο διακοπτη ή χρησιμοποιουμε τον κοκκινο διακοπτη που καποιοι λενε οτι ειναι μονο για περιπτωσεις αναγκης??

  2. #2
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    ολοι οι κατασκευαστες στα manual αναφερουν οτι το σβησιμο πρεπει να γινεται απο τον διακοπτη με το κλειδι...

    Oσο για τον κοκκινο διακοπτη, δεν το λενε καποιοι οτι ειναι εκτακτης αναγκης...οι κατασκευαστες το λενε και αυτο...

  3. #3
    Καλημερα σας!

    Επειδη το εχω ψαξει λιγακι..., τα καλωδια του κοκκινου διακοπτη δεν πανε στον εγκεφαλο 'η στην ηλεκτρονικη, απλα κοβουν το ρευμα στα μπουζι τιποτα παραπανω!Τωρα το συνιστουν γιατι οταν την σβησεις απο τον κοκκινο διακοπτη τα φωτα ακομα δουλευουν οποτε στο τελος δεν θα εχεις μπαταρια και μανιβελα δεν υπαρχει!:rotflmao:

    Λεγεται αναγκης γιατι αν προλαβεις (λεμε τωρα...) πριν πεσεις, τρακαρεις κτλ σβηνεις την μηχανη απο εκει για να αποφυγεις το μπαμ και να φυγει η μηχανη ακομα πιο μακρια γιατι σιγουρα θα υπαρχει ταχυτητα στο κιβωτιο.

    Πιστευω να σε καλυψα!

  4. #4
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=74602

    Διάβασε το παραπάνω thread.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=74602

    Διάβασε το παραπάνω thread.
    και καμια 20αριά ακομα σχετικά με το θέμα :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Το έχουμε συζητήσει χίλιες φορές...μία απλή αναζήτηση θα έδειχνε στον διψασμένο για γνώση οδηγό την απάντηση...

    Μετά από άπειρα θρεντ, έχουμε καταλήξει ότι ο πιο ασφαλής αλλά και συνάμα σίγουρος τρόπος για να σβήσει η μηχανή είναι να την στήσουμε κόντρα σε ένα τοίχο και "γκάπ" να καρφώσουμε πρώτη...

    Εξαιρούνται τα αυτόματα που στην συγκεκριμένη περίπτωση, ξεφισάρουμε τον ανορθωτή και περιμένουμε να μείνουν από ρεύμα...

    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
    Εξαιρούνται τα αυτόματα που στην συγκεκριμένη περίπτωση, ξεφισάρουμε τον ανορθωτή και περιμένουμε να μείνουν από ρεύμα...

    Επειδή όμως τα αυτόματα συνήθως έχουν ανάφλεξη CDI, δεν πρόκειται να μείνουν απο ρεύμα οσο δουλεύει το μοτέρ....
    (αλλα απο βενζίνη θα μείνουν σιγουρα καποια στιγμή....)

  8. #8
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από parianmx5

    Επειδη το εχω ψαξει λιγακι..., τα καλωδια του κοκκινου διακοπτη δεν πανε στον εγκεφαλο 'η στην ηλεκτρονικη, απλα κοβουν το ρευμα στα μπουζι τιποτα παραπανω!
    Και πόσα σχεδιαγράμματα μοτοσυκλετών κοίταξες όταν "το έψαξες"? Κάθε κατασκευαστής μπορεί να έχει άλλο κύκλωμα, και σίγουρα είναι διαφορετικό το κύκλωμα ενός καθαρού από ένα touring... Εκτός και αν έχεις κοιτάξει πάρα πολλά σχεδιαγράμματα, μη λες ότι το έψαξες.

    Το σωστότερο είναι να διαβάζουμε το μάνιουαλ της μηχανής μας και να κάνουμε ότι λέει ο κατασκευαστής.

    Το ιδανικό θα ήταν να έχουμε αρκετές γνώσεις ώστε κοιτώντας το κύκλωμα της μηχανής ΜΑΣ να αποφασίζουμε μόνοι μας πώς θα το κάνουμε, διότι ο κατασκευαστής -θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος, όχι εγώ- ότι έχει πρόθεση για κέρδος σε αυτά που γράφει στο μάνιουαλ.

    Τώρα για το τι λέει το κάθε μαστόρι, κολλητάρι, τύπος που ξέρει τύπο που ξέρει τύπο....
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  9. #9
    Oυτε μαστορι ειμαι , ουτε τυπος..., απλα την γνωμη μου λεω!Το ποσο ψαχνει ο καθενας ειναι δικο του προβλημα!!!Πληροφοριακα το εχω ψαξει σε : TDM 900 09' , XT 600 99' , XT 600 02' , XTX 660 07' , ZX 400 92' , FAZER και καποια αλλα που δεν τα θυμαμαι. Αν δεν σε καλυψα δεν φταιω , εγω μια γνωμη ειπα και κατασκευαστης δεν ειμαι!

  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    ΟΚ parianmx5 δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω ούτε πήγαινε για σενα η τελευταία γραμμή. Απλά τα είπα γιατί το θέμα έχει συζητηθεί 1000 φορές
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2009, 19:04
  2. σβησιμο κινητηρα...από που????
    από manhunter στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2008, 14:33
  3. σβήσιμο κινητήρα
    από australos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 19:17
  4. Περίεργο σβήσιμο κινητήρα
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2007, 10:31
  5. ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
    από gianniotis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 22:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF