Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Σφυρίλατο Πιστόνι σε 2χρονα...?

  1. #1

    Σφυρίλατο Πιστόνι σε 2χρονα...?

    Πριν 1,5 μήνα κόλλησε το RS 125 μου.
    Κατα τη διάρκεια αναζήτησεις ανταλλακτικών (κυλίνδρος-πιστόνι) σκέφτηκα πολλές φορές
    να βάλω σφυρίλατο (Wiseco).
    Τα παιδιά το bikenet.gr μου είπαν πως δεν είναι καλό να βάλεις σφυρίλατο σε δίχρονο (Nicasil) γιατί υπάρχουν μεγαλύτερες φθορές στον κύλινδρο λόγω μικρότερων ανοχών του πιστονιού.

    Το είπα αυτό στο μηχανικό μου και μου είπε πως είναι λάθος.
    Πλέον παντού χρησιμοποιούν σφυρίλατα (στα σύχγρονα SS με Nicasil) και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Εσείς τι πιστεύετε-ξέρετε?


    (Το θέμα δε γίνεται για να αποφασίσω τι πιστόνι θα βάλω, έβαλα Vertex, απλά θέλω να λύσω την απορία που έχω)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Νομίζω οτι αν βάλεις το πιστόνι στον κύλινδρο με σωστές ανοχές δεν έχεις κανένα πρόβλημα οποιοδήποτε συνδιασμό και να χρησιμοποιήσεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της orcinious
    Εγγραφή
    18/11/2007
    Μηνύματα
    322
    2strokers.com
    εκει θα παρεις την απαντηση σου και απο αλλα ατομα και θα ειναι η ιδια που σου εδωσαν (και εγω μαζι) στο bikenet


    τα μοντέρνα τετράχρονα πιστόνια που βάζουν σε nikasil έχουν πολύ πιο μικρές ποδιές με αποτέλεσμα πολύ πιο ομοιόμορφη διασπορά θερμοκρασίας σε αντίθεση με τα δίχρονα που έχουν πολύ μακριές ποδιές και η πόδια βρέχεται απο βενζίνη η οποία με την εξαέρωση της απορροφά θερμοκρασία και ψύχει το κάτω μέρος του πιστονιού αυτά για αρχή
    Τη πρώτη μέρα χώρισε τους δίχρονους από του τετράχρονους
    Τη δεύτερη έφτιαξε τον βάνκελ.
    .
    .
    Ο Θεός ήταν μηχανολόγος

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
    2strokers.com
    Κοίτα στα μηχανολογικά...

  5. #5
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.
    frankly my dear, i dont give a damn...

  7. #7
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    να κανω μια παρενθεση, τα cp λενε τιποτα? εχω ακουσει καλα λογια αλλα τα καλυτερα τα χω ακουσει για je, mahle και wossner..
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  8. #8
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    να κανω μια παρενθεση, τα cp λενε τιποτα? εχω ακουσει καλα λογια αλλα τα καλυτερα τα χω ακουσει για je, mahle και wossner..
    Για μενα τα je (που ειναι και η μαμα εταιρεια της wiseco και της carillo) ειναι πολυ καλα.Τα wossner επισης ειναι καλα κι εχω ακουσει και καλα λογια για τις εφαρμογες τους στα διχρονα.Τα mahle τα ξερω πιο πολυ απο αυτοκινητα κι οχι απο διτροχα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  9. #9
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.
    ΓΙΑΤΙ????

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Δεν ξερω που θα καταληξεις αλλα wiseco μην βαλεις με τιποτα.
    Στην τελευταία σειρά στο πρώτο post γράφω πως έχω ήδη καταλήξει και η μηχανή είναι στα χέρια μου με πιστόνι Vertex...

    Το θέμα το κάνω για να λύσω την απορία που έχω...

    Εσείς που λέτε να ΜΗΝ βάλω Wiseco θέλω να μου πείτε τα επιχειρήματα σας.
    Σημείωση, δεν θέλω να μου πείτε τυχόν περιπτώσεις με 4χρονα, το θέμα αφορά μόνο δίχρονες μηχανές!

    Περιμένω τις απαντήσεις σας
    (ευχαριστώ για τις υπάρχουσες, απλά θέλω και επιχειρήματα)

    Φιλικά, Κώστας

  11. #11
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
    Στην τελευταία σειρά στο πρώτο post γράφω πως έχω ήδη καταλήξει και η μηχανή είναι στα χέρια μου με πιστόνι Vertex...

    Εσείς που λέτε να ΜΗΝ βάλω Wiseco θέλω να μου πείτε τα επιχειρήματα σας.
    Σημείωση, δεν θέλω να μου πείτε τυχόν περιπτώσεις με 4χρονα, το θέμα αφορά μόνο δίχρονες μηχανές!

    Περιμένω τις απαντήσεις σας
    (ευχαριστώ για τις υπάρχουσες, απλά θα θέλω και επιχειρήματα)


    +1 πες τα ρε φιλε

  12. #12
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
    Στην τελευταία σειρά στο πρώτο post γράφω πως έχω ήδη καταλήξει και η μηχανή είναι στα χέρια μου με πιστόνι Vertex...

    Το θέμα το κάνω για να λύσω την απορία που έχω...

    Εσείς που λέτε να ΜΗΝ βάλω Wiseco θέλω να μου πείτε τα επιχειρήματα σας.
    Σημείωση, δεν θέλω να μου πείτε τυχόν περιπτώσεις με 4χρονα, το θέμα αφορά μόνο δίχρονες μηχανές!

    Περιμένω τις απαντήσεις σας
    (ευχαριστώ για τις υπάρχουσες, απλά θέλω και επιχειρήματα)

    Φιλικά, Κώστας

    Tην τελευταια σειρα δεν την ειδα.Εκτος κι αν διορθωσες το ποστ.Αφου εβαλες Vertex λογικα "καθαρισες".Τα Wiseco ειναι εδω και καιρο θυγατρικη της je.Ποιοτικα ειναι υποδεεστερα της je και πολλων αλλων εταιριων.Για να τα βαλεις σε κυλινδρο nicasil πρεπει να εχεις και τα καταλληλα ελατηρια.Αυτα που δινει η Wiseco ειναι πολυ σκληρα ακομα και για απλους κυλινδρους.ΑΝ εχεις κανει και ρεκτιφιε η αν οι ανοχες δεν ειναι σωστες,τα σκληρα ελατηρια σε συναρτηση με τις κοντες φουστες του πιστονιου προκαλουν αυξημενες φθορες.
    Πρακτικα αυτο σημαινει οτι η μακροζωια του κινητηρα παει περιπατο.Κι επειδη μιλαμε για διχρονο και πολυ ευστροφο κινητηρα (rs 125) αυτο ειναι το τελευταιο ζητουμενο.
    Wosner και vertex ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΑ για μενα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Να υποθέσουμε οτι το πιστόνι μπήκε στον ίδιο κύλινδρο ,ή έγινε ρεκτιφιέ ,ή μπήκε χαλύβδινο χιτώνιο?

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Να υποθέσουμε οτι το πιστόνι μπήκε στον ίδιο κύλινδρο ,ή έγινε ρεκτιφιέ ,ή μπήκε χαλύβδινο χιτώνιο?
    Το πιστόνι μπήκε σε καινούργιο μαμίσιο κύλινδρο (Nicasil).

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
    Το πιστόνι μπήκε σε καινούργιο μαμίσιο κύλινδρο (Nicasil).
    Kαι το Vertex είναι το μαμίσιο πιστόνι?

    Επίσης για nicasil κυλίνδρους, υπάρχουν τουλάχιστον 2 πιστόνια (με πολύ μικρές διαφορές ματαξύ τους) έτσι ώστε να επιτύχεις τις πιο κοντά στις προδιαγραφές ανοχές. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να μετρήσεις πριν τον κύλινδρο με μικρόμετρο και -χονδρικά- χιαστί στα σημεία που αναφέρει ο κατασκευαστής.

    Τα έκανες αυτά?

    Τέλος ειδικά σε μικρά μοτέρ, βοηθάει να ανοίγουμε 2 τρυπίτσες (1-1,5 χλστ διάμετρο ανάλογα τοι περιθώριο υπάρχει...) στην πλευρά της εξαγωγής μεταξύ της θυρίδας εξαγωγής και των boost θυρίδων μεταφοράς με σκοπό τη ψύξη του εμβόλου (και της πεςριοχής γενικότερα). Μπορεί και να έχει....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο
    από powerman95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 13:15
  2. Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2009, 20:07
  3. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF