Σελίδα 64 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 14545960616263646566676869 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 946 έως 960 από 1054

Θέμα: yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?

  1. #946
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    Πριν απο λίγο παρέλαβα τα μπράτσα της Givi και είδα ότι επάνω έχουν προειδοποίηση για maximum βάρος... 6Kg!
    Μα... η βαλίτσα μόνο... είναι 4+! και αν βάλω 2 κράνη... ξεπερνάω το βάρος!

    Καταλαβαίνω κάτι λάθος? Γνωρίζει κάποιος να πει απο εμπειρία πόσα κιλά αντέχει?
    Ευχαριστώ!
    Tι βαλίτσα έχεις και ζυγίζει 4 κιλά? Η πλαστική φτηνή της givi (Β47 blade) που είχα ζήτημα να ζύγιζε πάνω από 500 γραμμάρια.
    Πάντως το ίδιο μέγιστο φορτίο έχει και η εργοστασιακή βάση .
    Συνήθως εγώ κουβαλούσα γύρω στα 8 με 9 κιλά φορτίο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα (με την βάση που πουλούσε η επίσημα η yamaha για το xj6).

    Συγκριτικά η πανάκριβη βάση της yamaha για το Tracer που έχω τώρα (και έχει και γλύστρες για λόγους ευστάθειας) γράφει για μέγιστο φορτίο 5 κιλά.

    Σίγουρα είναι αρκετά απαισιόδοξα αυτά τα νούμερα , αλλά προσωπικά δεν θα ξεπεράσω τα 7-8 κιλά. Εκτός από την αντοχή του πλαισίου
    υπάρχει και σοβαρό πρόβλημα ευστάθειας εκεί πίσω που κρέμονται αυτές οι βαλίτσες.

  2. #947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Tι βαλίτσα έχεις και ζυγίζει 4 κιλά? Η πλαστική φτηνή της givi (Β47 blade) που είχα ζήτημα να ζύγιζε πάνω από 500 γραμμάρια.
    Πάντως το ίδιο μέγιστο φορτίο έχει και η εργοστασιακή βάση .
    Συνήθως εγώ κουβαλούσα γύρω στα 8 με 9 κιλά φορτίο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα (με την βάση που πουλούσε η επίσημα η yamaha για το xj6).

    Συγκριτικά η πανάκριβη βάση της yamaha για το Tracer που έχω τώρα (και έχει και γλύστρες για λόγους ευστάθειας) γράφει για μέγιστο φορτίο 5 κιλά.

    Σίγουρα είναι αρκετά απαισιόδοξα αυτά τα νούμερα , αλλά προσωπικά δεν θα ξεπεράσω τα 7-8 κιλά. Εκτός από την αντοχή του πλαισίου
    υπάρχει και σοβαρό πρόβλημα ευστάθειας εκεί πίσω που κρέμονται αυτές οι βαλίτσες.
    Έχω μια μεγάλη παλιά της Kappa.
    Μου την έδωσε δώρο ένας γνωστός, οπότε πήρα και τα μπράτσα με την λογική να μπορώ να φορτώσω επάνω πράγματα όταν κάνω διαδρομές.

    Επίσης... δεν νομίζω να έχει διαφορά με τα diversion, αλλά μιλάμε για το naked μοντέλο...

    Είναι σε φάση να φοβάσαι να ακουμπήσεις μη τυχών γκρεμιστούν όλα!
    Τόσο ευαισθησία πια?!

  3. #948
    σχαρες για το diversion υπαρχουν 3. η γνησια της yamaha , η sw motech και η givi. στην αρχη ειχα την γνησια αλλα επειδη ειναι κακασχημη την εβγαλα και πηρα αυτη της sw motech. και στις 2 εβαζα βαρος πολλες φορες και πανω απο 20 κιλα. δεν ειχα ποτε μου κανενα προβλημα. κιχ δεν εκαναν και οι 2. φυσικα καλο θα ηταν να βαζαμε οτι λεει ο κατασκευαστης αλλα 7 κιλα δεν φτανουν ουτε για ζητω. απο τις 3 σχαρες η πιο ομορφη νομιζω ειναι η sw και μετα η givi.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  4. #949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    σχαρες για το diversion υπαρχουν 3. η γνησια της yamaha , η sw motech και η givi. στην αρχη ειχα την γνησια αλλα επειδη ειναι κακασχημη την εβγαλα και πηρα αυτη της sw motech. και στις 2 εβαζα βαρος πολλες φορες και πανω απο 20 κιλα. δεν ειχα ποτε μου κανενα προβλημα. κιχ δεν εκαναν και οι 2. φυσικα καλο θα ηταν να βαζαμε οτι λεει ο κατασκευαστης αλλα 7 κιλα δεν φτανουν ουτε για ζητω. απο τις 3 σχαρες η πιο ομορφη νομιζω ειναι η sw και μετα η givi.
    Την λάτρεψα την sw motech... αλλά μου έδωσαν γάιδαρο ολόκληρο τσάμπα! Στα δόντια θα τον κοιτούσα? :P

    Αλλά αυτό που ήθελα ήταν επιβεβαίωση για την αντοχή...
    Αν εσύ έχεις δοκιμάσει 20... τότε νομίζω θα είμαι οκ και στα 10-15 αν χρειαστεί ποτέ...

    Ευχαριστώ!

  5. #950
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Έχω παραγγείλει την XJ6 Diversion και θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια αξεσουάρ που σκέφτομαι να βάλω.

    - Μανιτάρια:
    Τα εργοστασιακά κοστίζουν 160€.
    Είναι όμως χρήσιμα ή σε περίπτωση πτώσης μπορεί να κάνουν ζημιά στο πλαίσιο αντί να το προστατέψουν; Πάντως αυτό ισχυρίζεται η Honda και δεν προτείνει την τοποθέτηση προστατευτικών καγκέλων στις μοτοσυκλέτες της.

    - Tank bag:
    Εργοστασιακό 14 lit (220€)
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/acces...S%7C2013%2F%7C
    Givi 20 lit (146€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod..._base_tanklock
    Kappa 20 lit (95€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod..._base_tanklock
    Οι τιμές περιλαμβάνουν εξάρτημα σύνδεσης στο ρεζερβουάρ (tanklock).

    - Πλαϊνές βαλίτσες:
    Givi 2x35 lit (525€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod...litses_v35_plx
    Kappa 2x33 lit (455€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod...k33_k_road_plx
    Οι τιμές περιλαμβάνουν τις βάσεις στήριξης.

    Σκέφτομαι ωστόσο μήπως να προτιμήσω σαμάρια που είναι φθηνότερα από τις βαλίτσες και δεν έχουν μόνιμες βάσεις στήριξης, που όσο να ’ναι ασχημίζουν το μηχανάκι.

    - Σαμάρια:
    Εργοστασιακά 2x(14-21) lit (345€ με βάσεις)
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/acces...S%7C2013%2F%7C
    Givi 2x(28-40) lit (123€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod...6_80lit_ea100b

    Top case σκέφτομαι να μην βάλω γιατί κατά τη γνώμη μου ασχημίζει πολύ το μηχανάκι και επιπλέον, λόγω του σημείου που βρίσκεται, καταστρέφει την κατανομή βάρους και την αεροδυναμική.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας!

  6. #951
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Για πίσω σκέψου και tail bag.

    Επίσης για σαμάρια ρίξε μια ματία και στα oxford

  7. #952
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Για τα μανιτάρια οι απόψεις είναι αντικρουόμενες , αλλά τελικά είναι απλά θέμα τύχης του πως θα πέσει το μηχανάκι και που θα χτυπήσει.
    Η δική μου η άποψη είναι ότι θα προστατέψουν σε στατικές χαζο-πτώσεις άντε και σε ταχύτητες πόλης μέχρι 40-50Km/h. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες μπορεί να κάνουν
    μεγαλύτερη ζημιά.

    Για τις πλαϊνές βαλίτσες της Givi υπάρχουν κάποια κάγκελα που αφαιρούνται γρήγορα ώστε να μην φαίνεται αηδία το μηχανάκι. Μένουν μόνο κάποιες βίδες στήριξης
    αλλά εάν θυμάμαι κόστιζαν γύρω στα 200-300€ (μόνο οι βάσεις) και νομίζω τις παντρεύεσαι με το μηχανάκι γιατί δεν είναι universal.

    Το top-case εάν βάζεις μέχρι 5-6 κιλά δεν είναι τόσο τραγικό για την δυναμική συμπεριφορά της μηχανής και είναι πολύ πιο πρακτικό για την πόλη (έχεις δει πόσο εξέχουν οι πλαϊνές βαλίτσες?)

  8. #953
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    @nik69
    Την προστασία τη χρειάζομαι γι' αυτές ακριβώς τις στατικές χαζο-πτώσεις. Να μη σπάσει δλδ κανένα πλαστικό και να μη γρατσουνιστεί κανένα καπάκι. Απ' ότι καταλαβαίνω, για τέτοιες περιπτώσεις τα μανιτάρια είναι μάλλον χρήσιμα.
    Όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο, κυκλοφορώ ελάχιστα στην πόλη, οπότε δεν μου είναι απαραίτητη η πρακτικότητα του top case.
    Και, εννοείται, δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ πλαϊνές βαλίτσες μέσα στην πόλη!
    Αν χρειάζομαι αποθηκευτικό χώρο είναι μόνο για το ταξίδι.
    Εκεί νομίζω ότι οι πλαϊνές βαλίτσες υπερτερούν του top case, όσον αφορά τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.
    Όμως μεταξύ πλαϊνών βαλιτσών και σαμαριών, τι προτείνεις;

  9. #954
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Δεν ξέρω. Εγώ 2 φθηνά μικρά σαμαράκια είχα πάρει και τα χρησιμοποίησα μόλις 2 φορές.
    Λογικά οι βαλίτσες είναι πιο ανθεκτικές στο χρόνο και με μεγαλύτερες χωρητικότητες . Εγώ δεν μπορούσα να τις βλέπω από πίσω κάνουν το μηχανάκι να
    φαίνεται πολύ φαρδύ
    Απλά πρόσεξε στην αγορά ότι και εάν πάρεις να είναι συμβατό με το μηχανάκι. Πιθανόν ογκώδεις βαλίτσες να καλύπτουν τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη και
    να μην μπορείς να βάλεις 2ο άτομο επάνω.

    Δες παρακάτω 2 δείγματα από εδώ με πλήρες εξοπλισμό ταξιδίου
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2574402

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2616095

  10. #955
    Μανιτάρια προτείνω τα "PUIG Pro".
    Συγκριτικά με τις εργοστασιακές κακάσχημες "μπάλες"... δένουν πολύ όμορφα με το μηχανάκι.

  11. #956
    Tankbag εχω αξιας 50ε αν θυμαμαι καλα μαγνητικο απο αλλο μηχανακι που κι εδω κανει εξαιρετικα τη δουλεια του.
    Οι βαλιτσες εχουν το τεραστιο πλεονεκτημα οτι κλειδωνουν και ειναι αδιαβροχες. Αυτες που κοιτας ειναι μια χαρα. Προβλημα ο συνεπιβατης εχει με τις πιο μεγαλες (givi e41).
    Τα σαμαρια ειναι μια χαρα και πιο κομψα ισως, και φυσικα πολυ πιο οικονομικα.Απλα σε ταξιδι μονος σου δεν τ`αφηνεις απτα ματια σου αφου παραβιαζονται μαλλον ευκολα

  12. #957
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vamael
    Εγγραφή
    12/01/2010
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    Πριν απο λίγο παρέλαβα τα μπράτσα της Givi και είδα ότι επάνω έχουν προειδοποίηση για maximum βάρος... 6Kg!
    Μα... η βαλίτσα μόνο... είναι 4+! και αν βάλω 2 κράνη... ξεπερνάω το βάρος!

    Καταλαβαίνω κάτι λάθος? Γνωρίζει κάποιος να πει απο εμπειρία πόσα κιλά αντέχει?
    Ευχαριστώ!
    Αν βάλεις δύο κράνη στην βαλίτσα σημαίνει ότι η μοτοσυκλέτα είναι παρκαρισμένη οπότε δεν σε πειράζει το βάρος στην μπαγκαζιέρα.

    Τα μέγιστα επιτρεπόμενα βάρη που αναφέρουν είναι για όταν κινείται η μοτοσυκλέτα.

  13. #958
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vamael Προβολή μηνύματος
    Αν βάλεις δύο κράνη στην βαλίτσα σημαίνει ότι η μοτοσυκλέτα είναι παρκαρισμένη οπότε δεν σε πειράζει το βάρος στην μπαγκαζιέρα.

    Τα μέγιστα επιτρεπόμενα βάρη που αναφέρουν είναι για όταν κινείται η μοτοσυκλέτα.
    Ο κύριος λόγος ύπαρξης της βαλίτσας θεωρώ πως είναι να μεταφέρει πράγματα.
    Οπότε τα λίγα κιλά σίγουρα με απασχολούν, ειδικά όταν η βαλίτσα απο μόνη της πιάνει 4+ κιλά...

  14. #959
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Σχετικά με τα σαμάρια λύστε μου μια απορία. Αν κατάλαβα καλά περνιούνται πάνω από τη σέλα και ασφαλίζουν με velcro. Δεν είναι πιθανό να φύγουν από τη θέση τους, ειδικά αν το φορτίο που φέρουν δεν είναι ισομοιρασμένο;

  15. #960
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Για τα μεγάλα σαμάρια όλες οι εταιρίες (και η Yamaha για τα δικά της) δίνουν έξτρα βέργες ή τετράγωνο πλαίσιο που πιάνουν χαμηλά στην βάση των μαρσπιέ του συνεπιβάτη .
    Δες υλοποιήσεις της Sw-motech ή της Givi. Μπαίνεις στην σελίδα τους και βάζεις το μοντέλο σου.
    Για τα μικρά δεν είναι απαραίτητες οι έξτρα βάσεις αλλά δεν είναι μόνο το κρέμασμα στην σέλα. Υπάρχουν και πλάγιοι ελαστικοί συνήθως ιμάντες που τους γαντζώνεις πχ. στα μαρσπιέ στην πινακίδα κλπ.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion Full Fairing
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 08:30
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  3. yamaha xj6 diversion
    από dimdil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 14:46
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02
  5. yamaha xj6 diversion
    από st.John στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF