Σελίδα 65 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 15556061626364656667686970 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 961 έως 975 από 1054

Θέμα: yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?

  1. #961
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.453
    Συνηθως συναντάτε να δένονται κατω απο την σελα στην περιοχή του συνοδηγού. Τα βελκρο ειναι δυνατα και συνδέονται μεγαλα κοματια μεταξυ τους και δεν εχεις κανενα θεμα να φύγουν η να ανοίξουν.
    Αν εχει βαρος η μια βαλιτσα το πιθανότερο ειναι απλως να πλαγιαζεις ευκολοτερα απο την αυτην την πλευρα.

    Το μονο προβλημα που εκατσε σε μενα ηταν να ακουμπήσει ενας αμπαλος κουτακιας (κατα την διέλευση μας σε πλοιο)με την πινακιδα του στην μια βαλιτσα μου οπου ηταν αρκετο να μου κοψει το ενα βασικο λουρι και επρεπε να κανω παντεντα για να στηριχτεί (οπως λαστιχο χταπόδι)

    Για πλαινες σκληρές βαλιτσες ειτε k33(kappa) η v35(givi) με τις βασεις τους εφαρμόζουν τελεια και ειναι βαλιτσες για street/touring μηχανακια

  2. #962
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Ψάχνοντας για πλαϊνές βαλίτσες, διαπίστωσα ότι οι Givi V35 και Kappa K33 μπορούν να τοποθετηθούν σε βάσεις Givi PLX και Kappa KLX, δλδ η βάση της μιας κάνει και για την άλλη. Τι παίζει με αυτές τις δύο; Μήπως πρόκειται για αδελφές εταιρίες;
    Από την άλλη, τα προϊόντα της Givi είναι ακριβότερα από τα αντίστοιχα της Kappa. Είναι όντως ανώτερα ή απλώς πληρώνεις το όνομα (κάτι σαν VW - Seat);

  3. #963
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ψάχνοντας για πλαϊνές βαλίτσες, διαπίστωσα ότι οι Givi V35 και Kappa K33 μπορούν να τοποθετηθούν σε βάσεις Givi PLX και Kappa KLX, δλδ η βάση της μιας κάνει και για την άλλη. Τι παίζει με αυτές τις δύο; Μήπως πρόκειται για αδελφές εταιρίες;
    Από την άλλη, τα προϊόντα της Givi είναι ακριβότερα από τα αντίστοιχα της Kappa. Είναι όντως ανώτερα ή απλώς πληρώνεις το όνομα (κάτι σαν VW - Seat);
    Είναι αδελφές εταιρίες, αλλά δεν εχω διαπιστώσει οτι οι Καππα ειναι υποδεέστερες απο τις Γκιβι.

  4. #964
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    Μανιτάρια προτείνω τα "PUIG Pro".
    Βρίσκω το site της εταιρίας:
    https://puig.tv/en/tuning-motos/fram...rence=&colour=
    Αλλά πού μπορώ να τα βρω στην Ελλάδα;

  5. #965

  6. #966
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Βρίσκω το site της εταιρίας:
    https://puig.tv/en/tuning-motos/fram...rence=&colour=
    Αλλά πού μπορώ να τα βρω στην Ελλάδα;
    Απο το site τους

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	10,1 KB 
ID:	387782

  7. #967
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Ευχαριστώ!

  8. #968
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Από χθες το απόγευμα είμαι κάτοχος μίας καινούριας XJ6 Diversion!
    Πρόκειται για το τελευταίο καινούριο μοντέλο που υπήρχε σε στοκ στην Ελλάδα.
    Παραθέτω τις πρώτες εντυπώσεις μου, μετά από τα πρώτα 75 χλμ που έκανα από το κατάστημα μέχρι το σπίτι μου.
    Οι εντυπώσεις αυτές έχουν -αναγκαστικά- ως μέτρο σύγκρισης τη ZR7 που είχα τα τελευταία 14 χρόνια.
    Εμφάνιση
    Η πρώτη εντύπωση όταν την πρωτοείδα: κούκλα!
    Δεν περίμενα ότι θα μου αρέσει τόσο γιατί στις φωτογραφίες δεν με ενθουσίαζε (προτιμούσα την full fairing έκδοση).
    Είναι κομψή, με ωραίες αναλογίες, λεπτή στο πίσω μέρος, πιο φαρδιά εμπρός, με μακρύ ψαλίδι.
    Το λευκό μεταλλικό χρώμα της πάει πολύ και κάνει ωραία αντίθεση με το μαύρο.
    Εκ πρώτης όψεως, η ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα φαίνονται πολύ καλά.
    Θέση οδήγησης
    Σε σχέση με τη ZR, νομίζω ότι καβαλάω supersport!
    Τα πόδια είναι σχετικά διπλωμένα, ενώ πέφτει αρκετό βάρος στα χέρια.
    Κι όμως ανήκει στην κατηγορία των sport touring.
    Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο άβολα θα ένιωθα πάνω σε ένα καθαρόαιμο supersport...
    Θέλω να πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας.
    Αν όχι, στο πρώτο service των 1.000 χλμ θα βάλω το τιμόνι στη δεύτερη θέση που έρχεται πιο κοντά στον αναβάτη.
    Η σέλα είναι μάλλον σκληρή, λογικό αν δεις πόσο λεπτή είναι.
    Επίσης είναι και ...θερμαινόμενη! Στις χαμηλές ταχύτητες, νιώθεις τα μπαλάκια σου να ψήνονται από τη θερμότητα του μοτέρ.
    Ευτυχώς, κινούμαι ελάχιστα στην πόλη. Από την άλλη, αυτό μπορεί να είναι και ευχάριστο το χειμώνα!
    Κινητήρας
    Έχει ένα στριγκό ήχο που θυμίζει (ξανά!) supersport. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν τον προτιμώ από τον μπάσο ήχο της ZR.
    Σε σχέση με αυτή όμως έχει πιο βελούδινη λειτουργία.
    Είναι φανερό ότι έχει χαμηλότερη ροπή χαμηλά, κάτι που περίμενα, αφού ως γνωστόν δεν υπάρχει υποκατάστατο για τα κυβικά!
    Είναι όμως γραμμικός και δεν σκορτσάρει ακόμα και όταν επιταχύνεις από χαμηλές rpm.
    Δεν είμαι σε θέση ακόμα να μιλήσω για τη δύναμή του, ούτε για το πώς συμπεριφέρεται ψηλά, καθώς είμαι στη διαδικασία στρωσίματος.
    Στον ανοιχτό δρόμο η θερμοκρασία ψυκτικού υγού κυμαίνεται γύρω στους 90oC, αλλά μόλις μειώσεις ταχύητα ανεβαίνει γρήγορα στους 100oC και μέσα στην πόλη ακόμα ψηλότερα.
    Απορία: Παρκάρω και σβήνω τη μηχανή με τη θερμοκρασία στους 93oC (ο ανεμιστήρας δε λειτουργεί).
    Μετά από ένα λεπτό γυρίζω το διακόπτη και βλέπω τη θερμοκρασία στους 105oC και τον ανεμιστήρα να παίρνει μπρος.
    Αυτό σημαίνει ότι πριν τη σβήσω θα έπρεπε να την αφήσω λίγο στο ρελαντί να κρυώσει; Ναι, αλλά θα κρύωνε ή θα ζεσταινόταν κι άλλο;
    Πάντως, σύμφωνα με το εγχειρίδιο δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τους 116oC. Δεν είναι πολύ ψηλή θερμοκρασία;
    Όσον αφορά τη βενζίνη, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 95 RON. Λέω να της βάζω μόνο Shell V-Power που (αν δεν κάνω λάθος) είναι γύρω στα 97 RON.
    Στα πρώτα 1.600 χλμ πρέπει να γίνει το στρώσιμο του μοτέρ, δλδ να μην υπερβαίνει τις 5.800 rpm στα πρώτα 1.000 και τις 7.000 rpm στα επόμενα 600 χλμ.
    Θα το τηρήσω ευλαβικά. Επίσης, θα επιταχύνω ομαλά και θα αλλάζω συχνά ταχύτητες.
    Κιβώτιο
    Είναι αρκετό σκληρό, με την έννοια ότι θέλει δύναμη στο πόδι για να ανεβάσεις σχέση, κυρίως στις χαμηλές rpm. Δεν είναι πολύ θορυβώδες, τουλάχιστον σε σχέση με τη ZR.
    Η μανέτα του συμπλέκτη όμως με προβλημάτισε. Μετά από μισή ώρα οδήγησης το χέρι μου άρχισε να πονάει και υπέφερα στη σκέψη και μόνο να αλλάξω ταχύτητα.
    Ελπίζω να μαλακώσει με τον καιρό ή έστω να συνηθίσει το χέρι μου.
    Οι σχέσεις έχουν πυκνή διάταξη και θα έλεγα ότι είναι μάλλον κοντές.
    Η 6η δίνει 18,6 km/h ανά 1.000 rpm του κινητήρα (σύμφωνα με τις ενδείξεις των οργάνων, που δεν ξέρω πόσο ακριβείς είναι).
    Αυτό σημαίνει ότι αν πας με 130 km/h, η οποία νομίζω ότι είναι μια αξιοπρεπής ταχύτητα ταξιδιού σε κλειστό αυτοκινητόδρομο, έχεις 7.000 rpm, αρκετά ψηλές κατά τη γνώμη μου.
    Όργανα
    Είναι κομψά, ευανάγνωστα, με ωραίο φωτισμό. Μου αρέσουν!
    Το στροφόμετρο ορθώς είναι αναλογικό, ώστε να μπορείς με μια ματιά να καταλάβεις με τι στροφές κινείσαι.
    Το φετίχ μου είναι η θερμοκρασία ψυκτικού υγού.
    Οι περισσότερες μοτοσυκλέτες έχουν δείκτη ή ψηφιακές μπάρες που εργονομικά ίσως είναι πιο σωστά, όμως εμένα μ' αρέσει να βλέπω την ακριβή θερμοκρασία και πώς μεταβάλλεται με τις συνθήκες.
    Θεωρώ πάντως ότι σε αυτό το μηχανάκι, με το πολύστροφο μοτέρ και την πυκνή διάταξη σχέσεων, θα έπρεπε να υπάρχει ένδειξη σχέσης. Τώρα δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι σχέση έχει το κιβώτιο.
    Οδική συμπεριφορά
    Δεν έχω γνώμη προς το παρόν, καθώς την έχω οδηγήσει μόνο σε αυτοκινητόδρομο με σχετικά χαμηλή ταχύτητα (ως 105 km/h).
    Παρατήρησα ωστόσο κάτι παράξενο: Το μηχανάκι κάποιες φορές παρουσίαζε μια ταλάντωση.
    Στην αρχή νόμισα ότι οφείλεται σε ελαφρύ κατσάρωμα του οδοστρώματος και μου έκανε εντύπωση γιατί επρόκειτο για ολοκαίνουριο τάπητα.
    Μετά πρόσεξα ότι αυτό γινόταν όταν το μοτέρ είχε περίπου 4.000 rpm με 5η ή 6η στο κιβώτιο.
    Να προέρχονταν οι ταλαντώσεις από το μοτέρ; Όμως δεν έμοιαζαν τέτοιου είδους (δεν ήταν κραδασμοί).
    Δεν έχω καταλήξει τι μπορεί να είναι.

  9. #969
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Εντυπώσεων συνέχεια μετά από σχεδόν 300 χλμ με το Diversion...
    Κατ' αρχήν να διορθώσω δύο πράγματα που έγραψα στο προηγούμενο post:
    - Ο συμπλέκτης δεν είναι καθόλου σκληρός. Μάλλον στην πρώτη βόλτα σχημάτισα λαθεμένη εντύπωση επειδή άλλαζα συνεχώς ταχύτητες.
    - Το μηχανάκι δεν παρουσιάζει ταλαντώσεις. Αυτό που παρατήρησα στην πρώτη βόλτα μάλλον οφειλόταν στο οδόστρωμα.
    Από εκεί και πέρα, η θέση οδήγησης εξακολουθεί να μην με βολεύει ιδιαίτερα.
    Νομίζω ότι οφείλεται στο ότι το τιμόνι πέφτει σχετικά μακριά (όχι χαμηλά).
    Επίσης, με κουράζει η γκαζιέρα η οποία θέλει αρκετή δύναμη για να ανοίξει και να μείνει ανοιχτή.
    Το κιβώτιο εξακολουθεί να είναι σκληρό. Κάποιες φορές δίνει την εντύπωση ότι οι σχέσεις κουμπώνουν σκαλωτά, σε δύο στάδια.
    Ελπίζω ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν με τη χρήση και με την πρώτη αλλαγή λαδιού (όπου θα βγει το τηγανόλαδο που έχει από το εργοστάσιο).
    Η πρώτη εντύπωση από οδήγηση σε δρόμο με στροφές ήταν θετική.
    Γέρνει πανεύκολα και κρατάει σταθερά και ακλόνητα την τροχιά του.
    Νομίζω ότι σ' αυτόν τον τομέα είναι ανώτερο του ZR7, που είχε αρκετά μαλακές αναρτήσεις.
    Τα λάστιχα (Bridgestone BT021) κρατάνε καλά και δεν θα χρειαστούν αλλαγή.
    Άλλωστε δεν είναι τόσο παλιά όσο περίμενα (ημερ/νία κατασκευής 12/2014).
    Όπως αποδείχτηκε τελικά, το μηχανάκι δεν είναι κατασκευής του '13 όπως μου είπαν αρχικά από τη Yamaha, αλλά του '15. Ακόμα καλύτερα!
    Έκανα και την πρώτη μέτρηση κατανάλωσης: 4,0 lit/100km.
    Δεν την περίμενα τόσο χαμηλή, παρότι οδηγώ χαλαρά λόγω στρωσίματος.
    Μάλλον πρόκειται για την ελάχιστη κατανάλωση που θα δω ποτέ.
    Αν και ενδέχεται να πέσει όταν ανοίξει το μοτέρ.
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 09/09/2017 στις 10:51.

  10. #970
    Καλοτάξιδο να είναι.
    Ο συμπλέκτης θεωρώ οτι είναι πολύ μαλακός κι εύκολος, σε αντίθεση με το γκάζι που όντως είναι σφιχτό.
    Το κιβώτιο σίγουρα θα μαλακώσει. Στις στροφές είναι όντως πολύ καλο, ειδικά κι αν το οδηγείς ψηλόστροφα για να έχεις τον έλεγχο καλύτερα. Θα το διαπιστώσεις μετα το στρώσιμο. Κατανάλωση μέσο όρο 5l/100klm.
    Για budget μηχανάκι θεωρώ οτι είναι πολυ καλή αγορά συν οτι ειναι και κουκλί (το γυμνο..)

  11. #971
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Ευχαριστώ!
    Είναι όντως κουκλί (και το ημίγυμνο!). Κανένα από τα τελευταία μοντέλα δεν μου αρέσει τόσο.
    Το γκάζι δεν ξέρω μήπως μπορεί να ρυθμιστεί από τη ροδέλα που έχει στην αρχή της ντίζας. Ή μήπως βελτιώνεται με λίγο σπρέι WD40.

  12. #972
    Μπα, τι να κάνει το λαδάκι, δε νομίζω. Βάλε καμιά φωτό όταν ευκαιρήσεις μιας και είναι ολοκαίνουριο!

  13. #973
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ!
    Είναι όντως κουκλί (και το ημίγυμνο!). Κανένα από τα τελευταία μοντέλα δεν μου αρέσει τόσο.
    Το γκάζι δεν ξέρω μήπως μπορεί να ρυθμιστεί από τη ροδέλα που έχει στην αρχή της ντίζας. Ή μήπως βελτιώνεται με λίγο σπρέι WD40.
    Καλορίζικο!!!!
    Και γω το γουστάρω πολύ εμφανισιακά, το λοξοκοίταζα κιόλας ένα φεγγάρι πριν πάρω το δικό μου
    Βάλε καμία φώτο να γουστάρουμε

  14. #974
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ!
    Είναι όντως κουκλί (και το ημίγυμνο!). Κανένα από τα τελευταία μοντέλα δεν μου αρέσει τόσο.
    Το γκάζι δεν ξέρω μήπως μπορεί να ρυθμιστεί από τη ροδέλα που έχει στην αρχή της ντίζας. Ή μήπως βελτιώνεται με λίγο σπρέι WD40.
    Μην κάνεις λάθος και ρίξεις WD40 στις ντίζες. Ή λάδι κινητήρα (σύμφωνα με την ίδια την Yamaha) ή κάποιο spray για ντίζες . Αν και αποκλείεται να χρειάζεται καινούργιο μηχανάκι.
    300Km είναι πολύ λίγα για συμπεράσματα με το μηχανάκι. Κάτσε να το στρώσεις και μετά.
    Το κιβώτιο είναι τυπικό Yamaha περασμένης γενιάς. Θέλει αποφασιστικότητα στο πόδι και ολοκλήρωση της διαδρομής του λεβιέ των ταχυτήτων όταν κάνεις αλλαγή.
    Μην προσπαθείς να κατεβάσεις μαζεμένες ταχύτητες με την μία(με πατημένο συμπλέκτη συνεχόμενα δλδ.) πλησιάζοντας σε ένα φανάρι πχ. Εκεί είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος να σου σκαλώσει σε νεκρά.

  15. #975
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες. Υπάρχει όριο στα MB;

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion Full Fairing
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 08:30
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  3. yamaha xj6 diversion
    από dimdil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 14:46
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02
  5. yamaha xj6 diversion
    από st.John στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF