Σελίδα 70 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 206065666768697071 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.036 έως 1.050 από 1054

Θέμα: yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?

  1. #1036
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dynopia Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    είμαι καινούριος στο φορουμ και θέλω να κάνω μια ερώτηση.

    Το μηχανάκι δεν το έχω οδηγήσει αλλά πριν μπω στην διαδικασία να ψάξω θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι 1,87 εαν κάποιος στο ύψος μου μπορεί να μου δώσει μια γνώμη για το εαν την παλεύει οδηγώντας το.

    (Ψάχνω να αγοράσω κάτι ξεκούραστο πάνω απο 80 ίππους με full fairing και μετά το 2010 κοντά στα 3-4 χιλιάρικα και το γλυκοκοιτάζω)

    Ευχαριστώ
    Η εμπειρία που έχω(1.82) είναι 3ωρη και με δανεικό (και οι ερωτήσεις που κάνεις δεν απαντώνται άμεσα γιατί καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις από θέσεις οδήγησης κλπ.)

    Είναι παλαιάς κοπής sport-touring που σημαίνει ότι είναι αρκετά σκυφτό .
    Η σέλα του είναι χαμηλή (η Yamaha το προωθούσε για άπειρους σχετικά αναβάτες και γυναίκες)
    Τα 2 παραπάνω σε συνδυασμό με την ευαισθησία που έχω ψηλά στα πόδια στο ισχίο (παθαίνω εύκολα κράμπες) μου δημιούργησαν πρόβλημα .

    Το φαίρινγ είναι καλό μέχρι τους ώμους, το κεφάλι είναι στον αέρα . (Δεν είναι κακό αυτό αρκεί να έχεις καλό αεροδυναμικά κράνος)

    Για διαδρομές μακρινές είναι μια χαρά (παρόλο που λόγω κοντού κιβωτίου δουλεύει αρκετά ψηλά το μοτέρ) , για μέσα στην πόλη όχι και τόσο μια και η θέση οδήγησης ρίχνει αρκετό βάρος στα χέρια και κουράζει στα μποτιλιαρίσματα.

    Είναι και γρηγορούτσικο (περισσότερο από ότι υποδεικνύουν τα 77 άλογα)

  2. #1037
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    @dynopia
    Είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα. Άλλος μπορεί να γυρίσει τον κόσμο πάνω σε R1 χωρίς πρόβλημα και άλλος να θέλει στάση στο μισάωρο πάνω σε τουριστικό BMW.
    Ως κάτοχος XJ6S, με ύψος 1.75 και μία ταλαιπωρημένη μέση, θα σου πω ότι έχω καβαλήσει και πιο ξεκούραστα μηχανάκια. Θα ήθελα τα πόδια να είναι μια ιδέα λιγότερο διπλωμένα και να πέφτει λίγο λιγότερο βάρος στα χέρια. Αυτες οι απαιτήσεις όμως οδηγούν σε on-off καθώς στα περισσότερα street η θέση οδήγησης είναι λίγο-πολύ παρόμοια.
    Κατά τα άλλα είμαι πολύ ικανοποιημένος, καθώς το XJ6 είναι πανέμορφο (κατά τη γνώμη μου), έχει αρκετά σπορ συμπεριφορά για touring μοτό, ένα πολύ ελαστικό και οικονομικό μοτέρ (4,5-5,0 lit/100km στα χέρια μου) και μια από τις καλύτερες θέσεις συνεπιβάτη.
    Ως μία μοτοσυκλέτα low profile, θεωρώ ότι δεν είχε την αποδοχή που της άξιζε στην Ελλάδα και σίγουρα πολύ μικρότερη πχ από το νεότερο και πιο "εξωστρεφές" MT-07, που δεν είναι καλύτερο μηχανάκι.

  3. #1038
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Για ποιο λόγο λες οτι το xj6 ειναι καλύτερο απο το mt 07 ?
    Προσωπικά μου αρέσουν και τα δύο.

    Φιλικά.

  4. #1039
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Έτσι είναι, καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.
    Κάνω fitting σε ποδηλάτες σχεδόν 10 χρόνια, είναι πολύ δύσκολο να φανταστείς την "ανεση" κάποιου
    ακόμα και αν γνωρίζεις τα στοιχεία που πρέπει.
    Πόσο γυμνασμένος είναι, πόσο ταλαιπωρημένος, ακριβείς μετρήσεις, ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κ.ο.κ.

    Ο μόνος τρόπος είναι να το δείς μόνος έχοντας υπόψιν πως και οι μοτο "ρυθμίζονται" όσον αφορά την θέση οδήγησης.
    Λίγο παραπάνω είπε κάποιος φίλος ότι "είναι αρκετά σκυφτό". Εσύ με 187 ύψος και πολύ πιθανά πάνω από 68εκ χέρια
    μπορεί να το βρείς βολικό λόγο του ότι φτάνεις άνετα χωρίς να επηρεάζεται τοσό η γωνία που κάνει ο κορμός σου...

    Για παράδειγμα σου αναφέρω τα παραπάνω. Η δική μου εμπειρία με XJ6S που αγόρασε φίλος στο 1.65μ και το ρύθμισα
    εγώ πάνω του, με κάνει να πιστεύω ότι είναι μαζεμένο για κάποιον στο 1.87μ.
    Σε εμένα (1.81) μου φαίνεται λογικό αλλά θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ λόγο της γωνίας που κάνουν τα πόδια.

    Κάνε την έρευνα αγοράς σου, σημείωσε ποιες μοτο σε ενδιαφέρουν και όταν ανοίξουν τα καταστήματα
    ή όποτε μπορείς να καβαλήσεις κάποια μεταχειρισμένα, βγάλε τα συμπεράσματα σου.
    Όταν θα έχεις αποφασίσει τι θες μπορείς να βοηθηθείς όσον αφορά ρυθμίσεις κ.λπ.

    Τα δίτροχα δρόμου αρχίζουν να γίνονται λίγο "άδικα" όταν πλησιάζει κάποιος το 1.90μ.
    Μπορώ να σου φέρω πάρα πολλά παραδείγματα, έβλεπα τα RT της bmw και έλεγα τι ματρακάς είναι αυτός
    ενώ καβάλαγα gs, rs. Όταν καβάλησα ένα κατάλαβα ότι απλά είναι σπορ τουρισμού για ψηλούς και όχι πολύ ψηλούς..

    Δες το χαλαρά και μην αποκλείεις κάποια που σε βολεύει - αρέσει λόγο κυβικών. Αν τα κυβικά - ισχύς κάποιας
    μοτό είναι το πρόβλημα υπάρχουν λύσεις διαχείρισης και εκεί.

  5. #1040
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Για ποιο λόγο λες οτι το xj6 ειναι καλύτερο απο το mt 07 ?
    Προτιμώ το XJ6S από το MT-07 επειδή:
    - Είναι πιο όμορφο (στα δικά μου μάτια).
    - Έχει προστασία από τον αέρα.
    - Είναι 4-κύλινδρο και όχι 2-κύλινδρο, άρα έχει πολύ πιο ραφιναρισμένη λειτουργία. Μάλιστα το συγκεκριμένο μοτέρ (πρώην R6) διαπρέπει σ' αυτόν τον τομέα. Επίσης είναι πιο ελαστικό στις χαμηλές rpm και καλύτερο στις ψηλές (αν και εκεί δεν με ενδιαφέρει).
    - Έχει κεντρικό σταντ (απαραίτητο για μένα).
    - Έχει την καλύτερη θέση συνοδηγού που έχω δει σε αυτή την κατηγορία τιμής.
    - Αν και δεν έχω οδηγήσει το MT, απ' όσα έχω διαβάσει εκτιμώ ότι έχει πιο νευρική συμπεριφορά και δεν είναι τόσο άνετο.

    Προφανώς, όλα τα παραπάνω μπορούν να ερμηνευτούν και αντίστροφα. Δηλαδή αυτά που είναι μειονεκτήματα για μένα να είναι πλεονεκτήματα για άλλους και υποψιάζομαι ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει σε αναβάτες νεότερους από μένα.

  6. #1041
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Κωνσταντίνε, κοιτάζοντας την διαφορα υψους σελας οδηγού-συνοδηγού
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault (1).jpg 
Προβολές:	369 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	416183
    Θα μπορουσες να την ανακατασκευασεις σε πιο ανατομικη γεμίζοντας την θεση οδηγου 3-4 ποντους απο τους οποιους εργονομικα θα σου δώσει καλύτερη γωνία στα ποδια απο την υπάρχον
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #1042
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Doctora ευχαριστώ για την επισήμανση. Είναι κάτι που το έχω στα υπόψη αλλά δεν με επείγει, δεδομένου ότι οι διαδρομές μου προς το παρόν δεν υπερβαίνουν τα 100-150 km.

  8. #1043
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2022
    Μηνύματα
    1
    Παιδια αν πουλαει κανεις απο ΑΘΗΝΑ xj6 diversion F ΜΑΥΡΟ οχι γκρι 2010 και μετα ενημερωστε με με προσωπικο μηνυμα ή απάντηση εδώ. Ευχαριστώ!

  9. #1044
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    καλησπέρα σας κύριοι. Έχει φορέσει κάποιος από εσάς metzeler m7rr στην μηχανή του; φοράω dunlop roadsmart 3 αλλά είναι 3 χρόνια πάνω στην μηχανή. σκέφτομαι σε σπορ ελαστικό γιατί τα sport touring δεν τα χαίρομαι.

  10. #1045
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα σας κύριοι. Έχει φορέσει κάποιος από εσάς metzeler m7rr στην μηχανή του; φοράω dunlop roadsmart 3 αλλά είναι 3 χρόνια πάνω στην μηχανή. σκέφτομαι σε σπορ ελαστικό γιατί τα sport touring δεν τα χαίρομαι.
    Φοράω τα S22 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  11. #1046
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Φοράω τα S22 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    ζεστενει γρήγορα; μέσα στην πόλη κρατάει; από φρενάρισμα;

  12. #1047
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    ζεστενει γρήγορα; μέσα στην πόλη κρατάει; από φρενάρισμα;
    Απίστευτο σε όλα του και για γρήγορη οδήγηση.
    Το ζέσταμα εξαρτάται και από το βάρος της μοτό και το xj τα έχει τα κιλάκια του.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  13. #1048
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    έβαλα τα metzeler m7rr εντυπώσεις μετά από κάποια χιλιόμετρα...

  14. #1049
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    κωδικός βλάβης 46 ανορθωτής... αν και όταν μετράω με πολυμετρο δεν βγάζει πρόβλημα στους πόλους της μπαταρίας όταν δουλεύει φέρνει 17-18 volt

  15. #1050
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    κωδικός βλάβης 46 ανορθωτής... αν και όταν μετράω με πολυμετρο δεν βγάζει πρόβλημα στους πόλους της μπαταρίας όταν δουλεύει φέρνει 17-18 volt
    Από όσο ξέρω, 17-18 volt είναι πολύ. Το σωστό, αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 14-14,5 volt
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion Full Fairing
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 08:30
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  3. yamaha xj6 diversion
    από dimdil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 14:46
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02
  5. yamaha xj6 diversion
    από st.John στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF