Σελίδα 67 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 175762636465666768697071 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 1054

Θέμα: yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?

  1. #991
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gelotopios Προβολή μηνύματος
    Ενώ ο έμπορος μου είπε ότι ο ιδιοκτήτης είναι από κοντινό μέρος βρήκα ταμπελάκι με service Yamaha Σπυρίδωνος που βρίσκετε περιοχή Πρέβεζα, αρκετά χμ μακριά.
    Στις φωτό της αγγελίας φαίνεται ότι στην πινακίδα γράφει ΑΤΡ που σημαίνει Άρτα.
    Αυτό "κολλάει" και με το συνεργείο της Πρέβεζας.
    Γιατί δεν ζητάς από τον έμπορο το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη ώστε να μιλήσεις μαζί του και να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες;

  2. #992
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    14.000 απο το μεγαλο σερβις μαλλον

  3. #993
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Θερμαινόμενα γκριπ και βαλίτσα βάζει κάποιος ο οποίος χρησιμοποιεί το μηχανάκι του και όχι κάποιος που κάνει ανά χρόνο το καλοκαίρι 500 Km με σαγιονάρα και σορτσάκι.
    Από κει και πέρα ο έμπορος μπέρδεψε την γενική επισκευή των 400.000Km με το sevice των 40.000.
    Καθαρισμός βαλβίδων λέει (έβγαλε το καπάκι και έτριψε τις έδρες???) και φίλτρο βενζίνης.

  4. #994
    παιδια εχει ρυθμισει κανεις βαλβιδες? ποσο στοιχισε και που το κανατε στην θεσσαλονικη? εχω φτασει τις 40.000 χλμ και σκεφτομαι να το παω στον Μερεμετσακη. εχω ακουσει οτι ειναι απο τους καλυτερους.ειμαι απο σερρες αλλα αν ειναι καλος αξιζει να κανω τα 85 χλμ Χ2
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  5. #995
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Έχω παραγγείλει την XJ6 Diversion και θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια αξεσουάρ που σκέφτομαι να βάλω.

    - Μανιτάρια:
    Τα εργοστασιακά κοστίζουν 160€.
    Είναι όμως χρήσιμα ή σε περίπτωση πτώσης μπορεί να κάνουν ζημιά στο πλαίσιο αντί να το προστατέψουν; Πάντως αυτό ισχυρίζεται η Honda και δεν προτείνει την τοποθέτηση προστατευτικών καγκέλων στις μοτοσυκλέτες της.

    - Tank bag:
    Εργοστασιακό 14 lit (220€)
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/acces...S%7C2013%2F%7C
    Givi 20 lit (146€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod..._base_tanklock
    Kappa 20 lit (95€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod..._base_tanklock
    Οι τιμές περιλαμβάνουν εξάρτημα σύνδεσης στο ρεζερβουάρ (tanklock).

    - Πλαϊνές βαλίτσες:
    Givi 2x35 lit (525€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod...litses_v35_plx
    Kappa 2x33 lit (455€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod...k33_k_road_plx
    Οι τιμές περιλαμβάνουν τις βάσεις στήριξης.

    Σκέφτομαι ωστόσο μήπως να προτιμήσω σαμάρια που είναι φθηνότερα από τις βαλίτσες και δεν έχουν μόνιμες βάσεις στήριξης, που όσο να ’ναι ασχημίζουν το μηχανάκι.

    - Σαμάρια:
    Εργοστασιακά 2x(14-21) lit (345€ με βάσεις)
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/acces...S%7C2013%2F%7C
    Givi 2x(28-40) lit (123€)
    https://www.moto-accessories.gr/prod...6_80lit_ea100b

    Top case σκέφτομαι να μην βάλω γιατί κατά τη γνώμη μου ασχημίζει πολύ το μηχανάκι και επιπλέον, λόγω του σημείου που βρίσκεται, καταστρέφει την κατανομή βάρους και την αεροδυναμική.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας!
    στην δικιά μου έχω βάλει : κάγκελα sw motech, σχαρα givi με βαλίτσα και πλάνες της kapa με βάσεις plxr ΑΛΛΑ οι βάσεις στο σημείο που δένουν στα πίσω μαριπιε πάνω από το φρένο όταν φορτώσει το μηχανικό λόγο διαδρομής της ανάρτησης βρίσκει στο πίσω φρένο και το τρώει, μπορώ να στείλω σχετικές φωτογραφίες, επίσης tank bag kriega

  6. #996
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Για τα μανιτάρια οι απόψεις είναι αντικρουόμενες , αλλά τελικά είναι απλά θέμα τύχης του πως θα πέσει το μηχανάκι και που θα χτυπήσει.
    Η δική μου η άποψη είναι ότι θα προστατέψουν σε στατικές χαζο-πτώσεις άντε και σε ταχύτητες πόλης μέχρι 40-50Km/h. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες μπορεί να κάνουν
    μεγαλύτερη ζημιά.)
    ένα βράδυ χτυπησα σκύλο ερχόμενος από δουλειά για καλή μου τύχη το βρήκα στο πλάι αριστερή πλευρά και δεν έπεσα αλλά χτύπησα το ψυγείο νερού και στράβωσε το αριστερό κάγκελο. το σκυλί εννοείται ότι έμεινε στον τόπο. αν είχα μανιτάρια μπορεί να είχα χτυπήσει και το πόδι μου.

  7. #997
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    @ alexojohn
    Μια και παραθέτεις το παλιό μου post, να διευκρινίσω ότι τελικά έβαλα στο XJ6:
    1) Εργοστασιακά μανιτάρια (180€).
    Δεν πιστεύω ότι προσφέρουν καμιά σοβαρή προστασία, αλλά και μόνο ότι θα αποφεύγω τις γρατζουνιές στα καπάκια σε χαζοπτώσεις, φτάνει.
    2) Top case Givi V47.
    Μαζί με μπράτσα, βάση, μαξιλαράκι πλάτης, εργατικά, κόστισε 390€.
    Ήμουν αντίθετος με τα top case για διάφορους λόγους (αισθητική, αεροδυναμική, κέντρο βάρους).
    Αλλά με έπεισε η γυναίκα που ήθελε να ακουμπάει κάπου την πλάτη της!

  8. #998
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    όμορφη η v47 αλλά θα προτιμούσα την σχαρα της yamaha. θεωρώ ότι είναι καλύτερη ποιοτικά και πιο στιβαρή. στα μπράτσα της givi είχα σπάσιμο μετά από καιρό. το κόλλησα βέβαια αλλά δείχνει ότι υποφέρει λόγο κατασκευής. σέλα θέλω να αλλάξω αλλά δεν ξέρω πότε...
    Τελευταία τροποποίηση από alexojohn; 20/09/2018 στις 00:35.

  9. #999
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    στα μπράτσα της givi είχα σπάσιμο μετά από καιρό. το κόλλησα βέβαια αλλά δείχνει ότι υποφέρει λόγο κατασκευής.
    Μήπως έγινε λόγω υπερφόρτωσης ?

  10. #1000
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    πιο πολύ λόγω ταλάντωσης πιστεύω

  11. #1001
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Μου έχει κάνει εντύπωση η χαμηλή κατανάλωση του XJ6S.
    Για τα πρώτα 2.500 χλμ, η μέση τιμή της (μετρώντας από γέμισμα σε γέμισμα) είναι 4,8 lit/ 100 km.
    Η ελάχιστη που έχω δει ήταν 4,0 lit/ 100 km, αλλά συνέβη στην περίοδο στρωσίματος και δεν την ξαναείδα.
    Η μέγιστη ήταν 5,5 lit/ 100 km και επίσης συνέβη μόνο μία φορά.
    Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι μεταξύ 4,5 και 5,0 lit/ 100 km.
    Η κατανάλωση αυτή είναι 10-20% χαμηλότερη από ότι στο προηγούμενο μηχανάκι μου (ZR7) σε παρόμοιες συνθήκες οδήγησης.
    Το μηχανάκι κινείται σχεδόν αποκλειστικά σε επαρχιακό δίκτυο και σχεδόν καθόλου σε πόλη, με ρυθμό σχετικά σβέλτο.

  12. #1002
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Μου έχει κάνει εντύπωση η χαμηλή κατανάλωση του XJ6S.
    Για τα πρώτα 2.500 χλμ, η μέση τιμή της (μετρώντας από γέμισμα σε γέμισμα) είναι 4,8 lit/ 100 km.
    Η ελάχιστη που έχω δει ήταν 4,0 lit/ 100 km, αλλά συνέβη στην περίοδο στρωσίματος και δεν την ξαναείδα.
    Η μέγιστη ήταν 5,5 lit/ 100 km και επίσης συνέβη μόνο μία φορά.
    Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι μεταξύ 4,5 και 5,0 lit/ 100 km.
    Η κατανάλωση αυτή είναι 10-20% χαμηλότερη από ότι στο προηγούμενο μηχανάκι μου (ZR7) σε παρόμοιες συνθήκες οδήγησης.
    Το μηχανάκι κινείται σχεδόν αποκλειστικά σε επαρχιακό δίκτυο και σχεδόν καθόλου σε πόλη, με ρυθμό σχετικά σβέλτο.
    Οδηγείς σχετικά χαλαρά χωρίς να το ζορίζεις για να έχεις τέτοιες καταναλώσεις.
    Εππομενο είναι να έχεις χαμηλότερη κατανάλωση απο το ZR7, αφού το XJ6 ειναι ψεκαστό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #1003
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οδηγείς σχετικά χαλαρά χωρίς να το ζορίζεις για να έχεις τέτοιες καταναλώσεις.
    Εππομενο είναι να έχεις χαμηλότερη κατανάλωση απο το ZR7, αφού το XJ6 ειναι ψεκαστό.
    Στον επαρχιακό κινούμαι συνήθως μεταξύ 4-6.000 rpm και επιταχύνω ομαλά, ποτέ με τέρμα γκάζι. Οπότε ναι, δεν το ζορίζω και πολύ.
    Όσον αφορά τη διαφορά με το zr7, συμφωνώ ότι ο ψεκασμός παίζει ρόλο. Κάποιο ρόλο πρέπει να παίζει επίσης η καλύτερη αεροδυναμική που προσφέρει το μισό fairing του xj6s.

  14. #1004
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλησπερα και καλη χρονια! Πριν ενα μηνα πηρα μια diversion κοκκινη! Δυστυχως η αλλαγη του χρονου μου επιφυλλασε μια εκπληξη καθως ο αερας την πεταξε κατω! Απο την πτωση εσπασε το μπροστινο πλαστικο κ ο αριστερος καθρεπτης και ειχε κ κτ γρατζουνιες στο αριστερο πλαστικο! Επειδη ειμαι απο επαρχια θα απευθυνθω στα μαγαζια της αθηνας για ανταλλακτικα! Τιμες βρηκα μονο σε site του εξωτερικου, να φανταστω θα ειναι αναλογες και εδω? Αν εχει καποιο παρομοιο περισταστικο και μπορει ας με κατευθυνει!

  15. #1005
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2013
    Μηνύματα
    89
    Παιδιά, και γω απο στατική πτώση (περαστικό αυτοκίνητο την έσπρωξε) μου έσπασε ο αριστερός καθρέφτης πάνω που ετοίμαζα εκδρομή με την συνεπιβάτιδα. Παιζει να έχει κανένας καθρέφτη αριστερό διαθέσιμο; 'Εχω το μοντέλο με το μισό fairing, αν υπάρχει κάτι, το θέλω μέχρι και 26/4/19

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion Full Fairing
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 08:30
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  3. yamaha xj6 diversion
    από dimdil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 14:46
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02
  5. yamaha xj6 diversion
    από st.John στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF