Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης Yamaha MT-03 (μοντέλο 2015-16)

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14

    Αγορά μεταχειρισμένης Yamaha MT-03 (μοντέλο 2015-16)

    Καλησπέρα σε όλους! Έχω γράψει άλλα 2 topic για αγορά μηχανής. Το 1ο ήταν για XJ6 Naked και το άλλο για το Kawasaki Z 250 SL . Ομολογώ ότι οι απαντήσεις ήταν αρκετά κατατοπιστικές και χαίρομαι που έχω βρει ένα τέτοιο φόρουμ! Θα ανοίξω λοιπόν άλλο ένα θέμα (ελπίζω και το τελευταίο). Σκέφτομαι να αγοράσω το MT-03 ('15-16) με το στρογγυλό φανάρι και ειμαι διατεθειμένος να την αγοράσω στα 3.500 - 3.600€ . Έχω ένα παπί που θα το πουλήσω (αν την πάρω) για 1.000 - 1.100€ και η χρήση που θέλω να κάνω είναι κυρίως εντός πόλης και ίσως κανένα κοντινό ταξίδι (πχ Ναύπλιο). Η κατανάλωση της με βρίσκει ικανοποιημένο (4,5 - 5/100λ εντός πόλης) και μου αρέσει το γεγονός ότι ειναι μονοκύλινδρη (τραβάει όμως σαν δικύλινδρη) και φυσικά με ABS. Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει γενικά να την πάρω με δάνειο (2.500€ περίπου και επιτόκιο 8%) και με μηνιαία δόση στα 60-70€ και εννοείται το κόστος και η πληθώρα ανταλλακτικών για το συγκεκριμένο. Να σημειώσω ότι ο μισθός μου κυμαίνεται στα 1.150 περίπου , αλλά μένω μόνος και δίνω ενοίκιο 300€. Σας ευχαριστώ θερμά και πάλι!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    ΜΤ-03 όλα 2κύλινδρα δεν είναι; Ποιο μονοκύλινδρο;

    Ωραίο αν χωράς, από τα πιο απολαυστικά μικρά. Αλλά με τίποτα δεν θα έδινα 3500 για μεταχειρισμένο 6-7 ετών. Και μάλιστα με δάνειο!
    Πολλά χρήματα για μια μοτοσυκλέτα που άλλοι την πήρανε εντελώς αρχάριοι και αρκετοί σε full κανίβαλος mode με αμέτρητες σούζες, κόντρες και πτώσεις.
    Τέτοια μεταχειρισμένα μόνο από προσωπικά γνωστό μου που να ξέρω όλη την ιστορία τους, διαφορετικά μόνο καινούργια.

    Με 4200 παίρνεις καινούργιο μονοκύλινδρο 300αρι, Voge 300DS και όλα τα γυμνά αδερφάκια του. Γιατί δεν τα κοιτάς και αυτά;

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Νομιζω το συγκεκριμενο ειναι μονοκυλινδρο, χωρις να ειμαι απολυτα 100% βεβαιος. Ισχυει οτι ειναι πολλα τα χρηματα , αν σκεφτουμε οτι Fazer και XJ6 κανουν 2.000 - 3.000 € . Δυστυχως, αυτο με τις σουζες και τις πτωσεις , υπαρχει αρκετα στη χωρα μας και ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις εναν ιδιοκτητη που να ειναι κυριος με τη μηχανη του,στα σερβις αλλα και στην οδηγηση! Εχω κοιταξει Vogue, Benelli και Zontes στη χειροτερη αλλα δε με ικανοποιουν,ουτε τα εμπιστευομαι προσωπικα απο θεμα αξιοπιστιας-μαρκας. Προτιμω Honda & Yamaha. Θα προτιμουσα Z 250 SL εναντι αυτων , αλλα το ΜΤ 03 ειναι το κατι αλλο απο θεμα εμφανισης και δυναμης. Αν δεν ειχα το ενοικιο θα επαιρνα το XJ6 χωρις 2η σκεψη!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Έχει τον κινητήρα του xt 660
    Και ειναι από τα πιο αντί εμπορικά μηχανακια της yamaha.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George911 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους! Έχω γράψει άλλα 2 topic για αγορά μηχανής. Το 1ο ήταν για XJ6 Naked και το άλλο για το Kawasaki Z 250 SL . Ομολογώ ότι οι απαντήσεις ήταν αρκετά κατατοπιστικές και χαίρομαι που έχω βρει ένα τέτοιο φόρουμ! Θα ανοίξω λοιπόν άλλο ένα θέμα (ελπίζω και το τελευταίο). Σκέφτομαι να αγοράσω το MT-03 ('15-16) με το στρογγυλό φανάρι και ειμαι διατεθειμένος να την αγοράσω στα 3.500 - 3.600€ . Έχω ένα παπί που θα το πουλήσω (αν την πάρω) για 1.000 - 1.100€ και η χρήση που θέλω να κάνω είναι κυρίως εντός πόλης και ίσως κανένα κοντινό ταξίδι (πχ Ναύπλιο). Η κατανάλωση της με βρίσκει ικανοποιημένο (4,5 - 5/100λ εντός πόλης) και μου αρέσει το γεγονός ότι ειναι μονοκύλινδρη (τραβάει όμως σαν δικύλινδρη) και φυσικά με ABS. Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει γενικά να την πάρω με δάνειο (2.500€ περίπου και επιτόκιο 8%) και με μηνιαία δόση στα 60-70€ και εννοείται το κόστος και η πληθώρα ανταλλακτικών για το συγκεκριμένο. Να σημειώσω ότι ο μισθός μου κυμαίνεται στα 1.150 περίπου , αλλά μένω μόνος και δίνω ενοίκιο 300€. Σας ευχαριστώ θερμά και πάλι!
    Το ΜΤ-03 με το μοτερ το 660 δεν ειμαι καθολου βεβαιος αν ηρθε με ABS στην Ελλαδα ή αν απεκτησε ποτε. Στην πολη μεσα δε δυσκολο να πεσει κατω απο 6λιτ/100χλμ, τουλαχιστον φιλος με ΧΤ 660 και 130.000 χλμ ετσι λεει

    Η τιμη που το βρηκες ειναι ακριβη και προτιθεσαι να βαλεις δανειο για 4 χρονια αρα επιπλεον χρηματα για τους τοκους, το επιιτοκιο ειναι ληστρικο αλλα σε ολα τα μεταχειρισμενα το ιδιο ειναι.

    Για εμενα ειναι οχι. Μαζεψε λεφτα και παρε κατι αλλο ή παρε καινουργιο να εχεις εγγυηση

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    George911 νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο.
    Το μονοκύλινδρο ΜΤ είναι 660 κυβικά,ΔΕΝ έχει ABS και οπωσδήποτε δεν είναι μοντέλο 15-16,η παραγωγή αυτού του κινητήρα τερματίστηκε κάπου το 10-12.

    Μήπως εννοείς το 300ρι στρητάκι που έβγαλε ύστερα με το ίδιο όνομα?

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Άρα μιλάμε για αυτό:

    https://www.motorcyclenews.com/bike-...ha/mt-03/2006/

    Ωραίο αλλά παλιό πια και δεν νομίζω πως ήταν ιδιαίτερα πετυχημένο στην Ελλάδα.
    Και με τον 660cc κινητήρα δεν νομίζω να έχεις κατανάλωση 4.5lt/100km σε αστικό κύκλο. Ούτε καν 5, ίσως ούτε 6

    Συγγνώμη αλλά το όνειρο σου δεν έχει καμία λογική βάση. Όπως είπανε και οι από πάνω, δάνειο, τόκοι και 4 χρόνια?! (ούτε για αυτό ούτε για κανένα άλλο όχημα αυτή την περίοδο).
    Έρχονται δυσκολότερα χρόνια, δεν είναι για χρέη.

    Για μένα η καλύτερη επιλογή είναι καινούργιο οικονομικό αλλά καλό, με εγγύηση, κάλυψη και αξιοπιστία.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Δες εδώ τις διαφορές.

    Με βάση το άρθρο έβγαινε μέχρι και το 2014, αυτό που λες.
    Φοράει τον γνωστό minarelli κινητήρα, ίδιο με τα XTX,XTR, Aprilia Pegaso Strada.

    Δεν πούλησε πολύ, αλλά μπορεί να βρεις με υπομονή, κάποιο σε καλή κατάσταση γύρω στα 2Κ+. (Τελευταία φορά που ενδιαφέρθηκα, βλ. Καλοκαίρι).
    Oldfarts never die

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    George911 νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο.
    Το μονοκύλινδρο ΜΤ είναι 660 κυβικά,ΔΕΝ έχει ABS και οπωσδήποτε δεν είναι μοντέλο 15-16,η παραγωγή αυτού του κινητήρα τερματίστηκε κάπου το 10-12.

    Μήπως εννοείς το 300ρι στρητάκι που έβγαλε ύστερα με το ίδιο όνομα?
    Eχεις δικιο σε αυτο. Εκανα εγω λαθος, εννοω το 300ρι (321 νομιζω) που εχει ABS.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Τωρα οσο για το καινουριο που μου ειπατε πολλοι, υπαρχει και το MT-03 του '22 με 6.000€ (χρηματα που δεν εχω , ουτε μπορω να μαζεψω σε λιγο χρονικο διαστημα) . Με δανειο θα επαιρνα επισης την XJ6 , θα επαιρνα δηλ 1.800Ε με περιπου 50€ το μηνα και 8% επιτοκιο για 4-5 χρονια.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Δες το αρχικό μου σχόλιο τότε που αναφερόταν σε αυτό.
    Είναι 2κύλινδρο και πολύ δυνατό για 321cc, αλλά όπως είπαμε και πιο πάνω, δάνειο για τόσα χρόνια, με τέτοια επιτόκια, ποτέ.

    Γενικά, δάνειο ποτέ και θα είσαι κύριος του εαυτού σου. Μάζεψε τα $ που χρειάζεσαι κάνοντας κάτι προσωρινό παράλληλο με την κύρια δουλειά σου στην ανάγκη.
    Υπάρχουν άπειρες online δουλειές πια.

    Και δες τα πιο οικονομικά 300αρια, δεν έχεις κανένα λόγο τώρα να δώσεις 5700 με δάνειο για καινούργιο 300αρι όσο καλό και αν είναι αυτό.
    Αν είχες τα χρήματα και μπορούσες να τα διαθέσεις χωρίς πόνο αλλού θα κάναμε άλλες συνζητήσεις.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Δες το αρχικό μου σχόλιο τότε που αναφερόταν σε αυτό.
    Είναι 2κύλινδρο και πολύ δυνατό για 321cc, αλλά όπως είπαμε και πιο πάνω, δάνειο για τόσα χρόνια, με τέτοια επιτόκια, ποτέ.

    Γενικά, δάνειο ποτέ και θα είσαι κύριος του εαυτού σου. Μάζεψε τα $ που χρειάζεσαι κάνοντας κάτι προσωρινό παράλληλο με την κύρια δουλειά σου στην ανάγκη.
    Υπάρχουν άπειρες online δουλειές πια.

    Και δες τα πιο οικονομικά 300αρια, δεν έχεις κανένα λόγο τώρα να δώσεις 5700 με δάνειο για καινούργιο 300αρι όσο καλό και αν είναι αυτό.
    Αν είχες τα χρήματα και μπορούσες να τα διαθέσεις χωρίς πόνο αλλού θα κάναμε άλλες συνζητήσεις.
    Αυτό. Μόνο.
    Εξ ου, πήρα το AC500, Εκεί έφτανε το budget μου για κούτα 500αρι δικύλινδρο. δεν θέλω να χρωστάω σε κάνέναν π@@στη πια....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό. Μόνο.
    Εξ ου, πήρα το AC500, Εκεί έφτανε το budget μου για κούτα 500αρι δικύλινδρο. δεν θέλω να χρωστάω σε κάνέναν π@@στη πια....
    Off-topic: Το 300ACΧ δεν είχες; Το άλλαξες;

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Off-topic: Το 300ACΧ δεν είχες; Το άλλαξες;
    Ναι to ac ομως, όχι το acx....το παραδίδω 3 η 4 Γενάρη και παραλαμβάνω το 500
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Ωραία επιλογή και διαφορετική από τις στρατιές 500DS/DSX που κυκλοφορούν.

    Καλά χιλιόμετρα, εύχομαι να το χαρείς πραγματικά. Και φυσικά φωτογραφίες μετά την παραλαβή!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF