Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Ρύθμιση ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ανάρτησης (προφόρτιση)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Ρύθμιση ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ανάρτησης (προφόρτιση)

    Μιας και το άλλο thread αφορούσε την πίσω ανάρτηση και κατέληξε σε θεωρία ελατηρίων, ας δούμε τι συνήθως συμβαίνει μπροστά...

    Με τι sag ρυθμίζετε συνήθως τα πηρούνια σας ??? Πέρα από τα νούμερα που κυκλοφορούν, πως ΠΡΑΚΤΙΚΑ καταλαβαίνετε ότι η μπροστινή προφόρτιση είναι αυτή που πρέπει ???

    Αν δεν το πάρει και το σηκώσει μπορεί μετά την προφόρτιση να επεκταθούμε και στις αποσβέσεις...

  2. #2
    Ούτε όλα τα πηρούνια έχουν εξωτερική ρύθμιση προφόρτισης (όπως και αυτή εχει συνήθως περιορισμένο εύρος), ούτε είναι τόσο εύκολο να παίζεις με ελατήρια και αποστάτες διαφορετικού μήκους.

    Επίσης τείνω να πιστεύω ότι βασικοί παράμετροι στη ρύθμιση του μπροστινού (όσον αφορά το ελατήριο και όχι μόνο...) είναι το συνολικό ζύγισμα -ανάλογα με τις προτιμήσεις του κάθε αναβάτη- όπως και η συμπεριφορά της μοτό στο φρενάρισμα (βύθιση, αντίσταση στο τερμάτισμα, σταθερότητα...).

    Γενικά για εμπρός sag (όπως και για πίσω άλλωστε) επιλέγουμε ως σημείο εκκίνησης αυτό που μας προτείνεται από τη θεωρία και τους σοβαρούς κατασκευαστές του χώρου (Ohlins, WP κ.α....) και μετά προχωρούμε κατά βούληση...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Ούτε όλα τα πηρούνια έχουν εξωτερική ρύθμιση προφόρτισης (όπως και αυτή εχει συνήθως περιορισμένο εύρος), ...
    Εμένα έχει... και με ένα συνολικό εύρος ρύθμισης πάνω από 30mm...
    Και από όσο έχω υπ' όψιν μου η πλειοψηφία των καινούργιων μοτοσυκλεττών διαθέτει τώρα πια ρυθμιστές προφόρτισης αλλά και απόσβεσης... Οπότε τι λες...το προχωράμε πιο αναλυτικα και πιο συγκεκριμένα ???

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Οπότε τι λες...το προχωράμε πιο αναλυτικα και πιο συγκεκριμένα ???
    Προς τα που ρε κούκλε ..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    όχι πάλι ρε παιδιά...
    το θρεντάκι του νπάτ έφτασε 20 σελ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Προς τα που ρε κούκλε ..???
    Ξεκίνα με καμμιά "οδηγία" για την προφόρτιση και μετά... όπου φυσάει ο άνεμος...

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δεν θυμάμαι εαν έχουν ξαναμπεί αυτά τα βιντεάκια αλλά είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και πολύ χρήσιμα να τα δεί κάποιος για να καταλάβει τα βασικά και πως ξεκινάμε να ρυθμίζουμε στην πράξη μια ανάρτηση.

    http://www.youtube.com/watch?v=2pDzp...layer_embedded

    http://www.youtube.com/watch?v=dMuac...layer_embedded

    http://rapidshare.com/files/19821729...sion.part1.rar
    http://rapidshare.com/files/19823007...sion.part2.rar
    http://rapidshare.com/files/19823049...sion.part3.rar

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    http://www.gostar-racing.com/informa...ion_set-up.htm

    Σε αυτό το site προτείνεται:
    .......
    ΕΜΠΡΟΣ ΠΡΟΦΟΡΤΙΣΗ
    Μερικοί άνθρωποι ρυθμίζουν την μπροστινή ανάρτηση βασιζόμενοι στο στατικό SAG και στο SAG με αναβάτη. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για να καθορίσετε εάν χρειάζεστε μαλακότερα ή σκληρότερα ελατήρια. Χρησιμοποιήστε την ίδια τεχνική όπως παραπάνω για να ορίσετε SAG με αναβάτη (35-48mm) και στατικός SAG (25-30mm). Εντούτοις προτιμώ την παρακάτω μέθοδο για να βελτιστοποιήσω το πηρούνι μου.
    Θέλετε η μοτοσυκλέτα σας να χρησιμοποιεί όσο μεγαλύτερη διαδρομή γίνεται χωρίς όμως να τερματίζει στις ακραίες συνθήκες. Έτσι ας δούμε πόσο εύρος της ανάρτησής σας χρησιμοποιείτε.
    Βάλτε ένα tire-up στο πιρούνι σας δίπλα στην εξωτερική ξύστρα έτσι ώστε να μην γρατσουνίζει το πηρούνι.
    Οδηγήστε ώς συνήθως και αυξήστε ή μειώστε την προφόρτιση μέχρι να έχετε ένα εύρος χρήσης της διαδρομής της ανάρτησης περίπου 10mm πάνω από το όριο που τερματίζει. Πρέπει πάντα να αφήσετε περίπου 10mm για τις έκτακτες περιπτώσεις όπως το χτύπημα σε λακκούβες.
    .......
    -----------------------------------

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Να σας πω λοιπόν τι έχω κάνει εγώ στο ΦΖ1...

    Το σκεπτικό είναι από την μια τα νούμερα του σαγκ να είναι κοντά στα διεθνώς προτεινόμενα δηλαδή στατικό = 20-30 χιλιοστά και δυναμικό = 35-50 χιλιοστά και από την άλλη να εκμεταλλεύομαι όσο το δυνατόν όλη την διαδρομή των πηρουνιών... Και φυσικά η αίσθηση που μου μεταφέρεται να με ικανοποιεί...

    Βάζοντας ένα δεματικό ως οδηγό στο μπροστά ανάποδο πηρούνι ρύθμισα την προφορτιση έτσι ώστε να έχω περίπου 25-26 χιλιοστά στατικό και 41-43 χιλιοστά δυναμικό σαγκ (οι τριβές εδώ έκαναν τις διαδοχικές μετρήσεις να διαφέρουν λίγο)....Υπ΄όψιν ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 41-43 χιλιοστά του τελικού δυναμικού σαγκ ισούται περίπου με το 1/3 της συνολικής διαδρομής του πηρουνιού που για το ΦΖ1 είναι 130 χιλ., πράγμα που επίσης θεωρείται ως "γενικός κανόνας ρύθμισης".

    Nα προσθέσω ότι πριν την απόπειρα ρύθμισης είχε προηγηθεί μια βόλτα σε ανοιξιάτικες θερμοκρασίες κυνηγώντας λακκούβες και εφαρμόζοντας φρένα σε προσπάθεια να βεβαιωθώ ότι ελατήρια, λάδια και τριβές θα ήτανε κατά την ρύθμιση όσο δυνατόν πιο κοντά σε πραγματικές συνθήκες και θερμοκρασίες λειτουργίας....

    Ταυτόχρονα, με το δεματικό πάνω έγραψα αρκετά χιλιόμετρα με τον τρόπο που συνήθως κυκλοφορώ και μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις πιέσα επι τούτου τα φρένα σε καλό οδόστρωμα για να δώ πόση διαδρομή θα εξαντλήσω... Αφού πλέον το πηρούνι δούλεψε αρκετά σε πραγματικές συνθήκες (και μάλιστα "ζορισμένο" λίγο παραπάνω από το κανονικό), μέτρησα την ωφέλιμη διαδρομή και μου βγήκε ότι κατανάλωσα 114 χιλιοστά (φυσικά εδώ έπαιξε ρόλο και η ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης αλλά είπαμε...αυτά θα τα πούμε αργότερα, αν και εφ' όσον....).
    Αυτό σημαίνει ότι τα καλάμια διαθέτουν ακόμα μια "εφεδρική διαδρομή" 16 χιλιοστών (ή αλλιώς το 12% της συνολικής διαδρομής τους) για καταστάσεις "ανάγκης" πέρα από το συνηθισμένο όπως πολύ δυνατό φρενάρισμα με την μηχανή ιδιαίτερα φορτωμένη, λακκούβα που πέφτεις δυνατά φρεναριστός κλπ...


    Το αποτέλεσμα....Το πηρούνι (σε συνδυασμό φυσικά με τις ρυθμίσεις απόσβεσης συμπίεσης και επαναφοράς που επίσης "πείραξα") να δουλεύει πολύ όμορφα, αρκετά απορροφητικά αλλά ταυτόχρονα στιβαρά, και τουλάχιστον εμένα η αίσθησή του με ικανοποίησε απόλυτα - πολύ περισσότερο συγκριτικά με την "μαμά" ρύθμιση

    Για την ιστορία...Το ΦΖ1 σύμφωνα με τον κατασκευαστή φοράει γραμμικά ελατήρια σκληρότητας 9,32Ν/mm, ζυγίζω 92 κιλά, και για να επιτευχθούν τα ανωτέρω νούμερα sag χρειάστηκε να "βυθίσω" επιπλέον 2 "δακτύλιους" από τους ρυθμιστές προφόρτισης - κάτι που ισοδυναμεί με περίπου 5-6 mm βίδωμα των ρυθμιστών....

    Για αποσβέσεις αργότερα....

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Να σας πω λοιπόν τι έχω κάνει εγώ στο ΦΖ1...
    Αφού τα έκανες μια χαρά (και με σωστό σκεπτικό...) γιατί έρχεσαι και ρωτάς "με τι sag ρυθμίζουμε το πηρούνι μας" ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Θέλει να γίνει πάλι το tread 50 σελίδες για να μαθαίνει....

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αφού τα έκανες μια χαρά (και με σωστό σκεπτικό...) γιατί έρχεσαι και ρωτάς "με τι sag ρυθμίζουμε το πηρούνι μας" ???
    Επίτηδες το κάνει για να πικάρει εμάς που δεν μπορούμε (έτσι εύκολα, απ'όξω....) :o :o

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #12

    Η racetech λέει sag 28 - 33 % mm αλλά ...

    μάλλον είναι λίγο δηλ. για εμένα με διαρομή 110 --> 36 mm. Εγώ το έχω στα 42 με αναβάτη, περίπου 20 mm χωρίς που είναι μου φαίνεται OK. Συμπτώματα λίγο sag (υπερβολική προφόρτιση), σκληρό, παραδόξως εμένα μέσα στη στροφή είχε καλή αίσθηση του ελαστικού, αργή γεωμετρία. Η λίγη προφόρτιση --> τερματίζει στα φρένα, ασαφές. Γενικά είναι και θέμα σκληρότητας ελατηρίου, με σωστό ελατήριο έχεις καλή αίσθηση χωρίς να εχεις πολύ προφόρτιση και να γίνεται σκληρό το μηχανάκι.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αφού τα έκανες μια χαρά (και με σωστό σκεπτικό...) γιατί έρχεσαι και ρωτάς "με τι sag ρυθμίζουμε το πηρούνι μας" ???
    για... δημοσκοπικούς λόγους...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Να σας πω λοιπόν τι έχω κάνει εγώ στο ΦΖ1...

    Για την ιστορία...Το ΦΖ1 σύμφωνα με τον κατασκευαστή φοράει γραμμικά ελατήρια σκληρότητας 9,32Ν/mm, ζυγίζω 92 κιλά....

    Για αποσβέσεις αργότερα....
    Εμένα που από τη μάνα του φόραγε ελατήρια 0,7 Kg/mm (6,87 N/mm) και ζυγίζω 115 - 120 Kg !! ....
    Καταλαβαίνεις ότι στα φρένα είχα αερανάρτηση ..., τώρα έχω βάλει 0,95 Kg/mm, όπως τα δικά σου που είναι τα προτεινόμενα για δρόμο στα ... κυβικά μου.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
    Εμένα που από τη μάνα του φόραγε ελατήρια 0,7 Kg/mm (6,87 N/mm) και ζυγίζω 115 - 120 Kg !! ....
    Καταλαβαίνεις ότι στα φρένα είχα αερανάρτηση ..., τώρα έχω βάλει 0,95 Kg/mm, όπως τα δικά σου που είναι τα προτεινόμενα για δρόμο στα ... κυβικά μου.
    Το ΦΖ1 ευτυχώς μπροστά φοράει αρκετά σκληρά ελατήρια που ουσιαστικά είναι παρόμοιας σκληρότητας με τα "βελτιωτικά" άφτερμάρκετ....Το αν όμως η ποιότητα υλικού του ελατηρίου είναι καλή ώστε να διατηρήσει την ίδια σκληρότητα στην πάροδο του χρόνου είναι άγνωστο και μένει να φανεί... Πάντως 26.000χλμ μετά έχουν "πέσει" λίγο αλλά δεν φαίνονται να έχουν γίνει "σούπα"...

    Το πρόβλημα στο ΦΖ1 είναι πίσω που εκεί το παρακάνανε...Η σκληρότητα του πίσω ελατηρίου είναι αρκετά πιο πάνω από αυτό που απαιτούν οι Ελληνικοί δρόμοι και οι λογικών κιλών αναβάτες...Ουσιαστικά μόνο στην δικαβαλλιά δουλεύει σωστά...Τους κράξανε και το πήρανε πρέφα γιαυτό και στα 08 και μετά μειώσανε κατά 15% την σκληρότητα του πίσω ελατηρίου. Δυστυχώς στα 06-07 δεν μπορεί να γίνει κάτι μιας και δεν υπάρχει τρόπος να μαλακώσεις το ελατήριο, και το φθηνιάρικο αμορτισέρ δεν είναι σύμμαχος για σκέψεις αλλαγής μόνο του ελατηρίου...Οπότε μένει η ολική αντικατάσταση σαν λύση...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρύθμιση πίσω ανάρτησης (προφόρτιση)
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 188
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2014, 20:52
  2. Ρύθμιση ανάρτησης σε Vfr 800
    από agelosmarinis στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2009, 11:52
  3. ρυθμιση αναρτησης ohlins απο το μπουκαλακι (πισινη)
    από 675 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 17:28
  4. Ρύθμιση πίσω ανάρτησης στο ΑΧ-1
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 10:32
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF