Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: επιλογη enduro

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2009
    Μηνύματα
    9

    επιλογη enduro

    για πειτε ρε παλικαρια καμια γνωμη,μετα το καλοκαιρι θελω να παρω ενα εντουρο αλλα δε μπορω να αποφασισω τι μαρκα ακριβως,τα μονα στανταρ ειναι

    250-450cc
    αρκετα αλογα
    ktm-husqwarna-kawasaki-yamaha

    υγ.υπαρχει εμπειρια αναλογη σε εντουρο xr600

  2. #2
    ti χρηση θελεις να κανεις;

  3. #3
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.191
    αν θες style ----------------------------->ktm
    αν θες ευκολία -------------------------->yamaha
    αν θες alternative ----------------------->husqvarna
    το ποιό??-------------------------------->kawasaki
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    αν θες style ----------------------------->ktm
    αν θες ευκολία -------------------------->yamaha
    αν θες alternative ----------------------->husqvarna
    το ποιό??-------------------------------->kawasaki
    αν θες να μην ασχολεισαι μαζι του, παρα μονο για λαδια φιλτρα --------------------------σουζουκι
    (αλλα να ψαχνεσαι συνεχεια με αναρτησεις)

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2009
    Μηνύματα
    9
    αυτο που θελω ειναι ενα δυνατο ευκολοχρηστο,ελαφρυ μηχανακι για εντουρο σε δαση και βουνα,δε με ενδιαφερει να εχει πινακιδες κλπ κλπ,θα το πηγαινω με τρειλερ.
    ρε παιδια για τα σουζουκι δεν εχω αποψη δυστυχως καμια,

    οποτε το ΚΤΜ φευγει εκτος,το καβα γιατι δε λεει?

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
    αυτο που θελω ειναι ενα δυνατο ευκολοχρηστο,ελαφρυ μηχανακι για εντουρο σε δαση και βουνα,δε με ενδιαφερει να εχει πινακιδες κλπ κλπ,θα το πηγαινω με τρειλερ.
    ρ

    οποτε το ΚΤΜ φευγει εκτος

    γιατι φευγει εκτος το ΚΤΜ;

    αν θελεις μηχανακι αυτη τη στιγμη 100% εντουρο που δεν παθαινει τιποτα, δεν χρειαζεται αναβαθμισεις, δεν σπαει δεν χαλαει, δεν χανει την αξια μεταπωλησης το ΚΤΜ ειναι μονοδρομος


    και αφου θελεις 4Τ και δεν ξερεις... θα πας στο exc-f 250 τα κανει ολα και παίρνει και πρωταθλήματα!

  7. #7
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
    αυτο που θελω ειναι ενα δυνατο ευκολοχρηστο,ελαφρυ μηχανακι για εντουρο σε δαση και βουνα,δε με ενδιαφερει να εχει πινακιδες κλπ κλπ,θα το πηγαινω με τρειλερ.
    ρε παιδια για τα σουζουκι δεν εχω αποψη δυστυχως καμια,

    οποτε το ΚΤΜ φευγει εκτος,το καβα γιατι δε λεει?

    Δυνατό εύχρηστο και ελαφρύ με πολύ φτηνή και εύκολη συντήρηση το οποίο θα το πηγαίνεις με τρέιλερ στο βουνό....... Ρε φίλε δίχρονο μηχανάκι θέλεις και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι

    Εάν δεν έχεις πρόβλημα με χρήματα πάρε ένα 300αρι ΚΤΜ με μίζα
    Εάν έχεις περιορισμένο budget πάρε ένα οποιοδήποτε 2T (προσοχή όχι motocross)
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    Δυνατό εύχρηστο και ελαφρύ με πολύ φτηνή και εύκολη συντήρηση το οποίο θα το πηγαίνεις με τρέιλερ στο βουνό....... Ρε φίλε δίχρονο μηχανάκι θέλεις και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι

    Εάν δεν έχεις πρόβλημα με χρήματα πάρε ένα 300αρι ΚΤΜ με μίζα
    Εάν έχεις περιορισμένο budget πάρε ένα οποιοδήποτε 2T (προσοχή όχι motocross)


    παρε δίχρονο........ και εγω τετράχρονο σκεφτομουνα......αλλα το διχρονο με τραβηξε και την βγαζω μια χαρα!!!!!!


    rm 250..........και ο χρηστός μαζί σου!


    αλλα οπως ειπε κ ο φιλος enduro παρε αμα δεν εχεις σκοπό να μπεις σε πίστα.!!!!

    εγω πηρα mx γιατι ητανε πολυ φτηνο....ενταξει κοπαναει λιγο αλλα μια χαρα κανει και για το enduro που κάνω,,,,,,το φορτώνω σε trailer και μπραφ!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Συμφωνώ σε οτι λένε ο katanas και julius παραπάνω. Και εμένα πρώτη μου επιλογή θα ήταν δίχρονο κατά προτίμηση 250 από 05 και μετά. Πλέον μπορείς να βρείς σε καλή τιμή και για 08 ίσως και κάτω από 6000. Το μηχανάκι δουλεύει σαν 4χρονο χωρίς να τρομάζει τον άπειρο και το μόνο που ζητάει έιναι βενζίνόλαδο.

    Αν θες ψάξε σε αγγελίες υπάρχουν μερικές καλές ευκαιρίες.

    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    αν θες style ----------------------------->ktm
    αν θες ευκολία -------------------------->yamaha
    αν θες alternative ----------------------->husqvarna
    το ποιό??-------------------------------->kawasaki



    cosmopolitan σελίδα 69



    Αν δεν δοκιμάσεις το εντούρο μηχανάκι δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα. Αν έχεις την δυνατότητα κάνε καμμιά χωμάτινη βόλτα μηχανάκια φίλων να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνει σύγχρονο 4τ ENDURO 250 ή 450.

    Δοκίμασε και 2τ ENDURO γιατί δεν έχουν καμμία σχέση με τα παλιότερα δίχρονα σε θέματα απόδοσης-ευχρηστίας.

    Τώρα φαντάσου ότι τα 08 μοντέλα της ΚΤΜ δεν έχουν καμμία σχέση με τα 09 λόγω αναρτήσεων. Όπως τα αλουμινένια yamaha δεν μπορούν να συγκριθούν με τα σιδερένια. Πρέπει να μιλάμε για συγκεκριμένα μηχανάκια της τάδε χρονολογίας αφού οι διαφορές ανα χρόνο είναι μεγάλες.

    Υπολόγισε πόσο χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις και βλέπουμε...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2009
    Μηνύματα
    9
    δηλαδη ειναι μυθος οτι σπανε και χαλανε τα ΚΤΜ?
    ποσα αλογα βγαζει το EXC250?

    στον τροχο

    υγ.ρε παιδια ξερετε τι μου τη σπαει στα 2Τ,οτι δινουν αποτομα,αλλιως ειχα συνηθησει με το xr,απο τις 1000στρ εδινε

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
    δηλαδη ειναι μυθος οτι σπανε και χαλανε τα ΚΤΜ?
    ποσα αλογα βγαζει το EXC250?

    στον τροχο

    υγ.ρε παιδια ξερετε τι μου τη σπαει στα 2Τ,οτι δινουν αποτομα,αλλιως ειχα συνηθησει με το xr,απο τις 1000στρ εδινε


    Πριν είχα ένα YZ 250 02 που έβγαζε τροχό 44 άλογα και τώρα έχω ένα EXC 250 F 09 που πραγματικά δεν ξέρω πόσα άλογα βγάζει ούτε στον τροχό ούτε στον στρόφαλο, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι όσα έχει τα βγάζει εύκολα στο χώμα, κοινώς πάω πιο γρήγορα παντού (σε όλα τα τερέν) και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Ένας καλύτερος οδηγός και πιο γυμνασμένος ίσως να μπορούσε να πάει πιο γρήγορα με τα 44 άλογα, εγώ όμως όχι δεν μπορούσα να κρατήσω το γκάζι για πολύ ώρα τέρμα ανοιχτό.

    Στο εντούρο πιο σημαντικό είναι να έχεις αξιοποιήσιμη δύναμη παρά υπερβολική. Γι αυτό μη κοιτάς μόνο την μέγιστη υποδύναμη αλλά όλη την καμπύλη αυτής. Ακόμα και τα σύγχρονα 2504τ έχουν δύναμη από χαμηλά.

    Αν κάνεις σωστή συντήρηση δεν παθαίνουν τίποτα σοβαρό.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2009
    Μηνύματα
    9
    ενταξει συμφωνω αλλα σιγουρα στο βουνο χρειαζετε καποιος 35-40 αλογα για να κινηθει με αξιοπρεπεια,οσο για τη γραμικοτητα της αποδοσης γιαυτο και προτιμω λιγο παραπανω τα 4Τ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blades
    ενταξει συμφωνω αλλα σιγουρα στο βουνο χρειαζετε καποιος 35-40 αλογα για να κινηθει με αξιοπρεπεια,οσο για τη γραμικοτητα της αποδοσης γιαυτο και προτιμω λιγο παραπανω τα 4Τ.

    Ωραία αν σε ενδιαφέρουν οι αγώνες εντούρο ή προτιμάς πολύωρη οδήγηση σε μονοπάτια επιλέγεις μηχανάκι που να είναι καλύτερο στα κλειστά. Τα 250 υπερτερούν στην εξοικονόμηση δυνάμεων του αναβάτη, αλλά τα 450 πάνε με μισό γκάζι έχουν όμως πιο βαριά αίσθηση.

    Αν όμως θες απλά να διασκεδάζεις και να τα χώνεις και σε πιο ανοιχτά κομμάτια, πάρε κάτι πιο δυνατό. Ενα 450 εδώ είναι μονόδρομος...

    Υπάρχει και το 400ρι που είναι η χρυσή τομή. Κάποιοι το βρίσκουν ελαφρώς ξενερουά, εμένα μου αρέσει πολύ αλλά πάλι εξαρτάται τι χρήση θα κάνεις με το μηχανάκι. Αν πηγαίνεις σε πιστάκια ΜΧ πάρε 450 αντί για 400 αλλά σε μονοπάτια το 400ρι θα σε κρατήσει ξεκούραστο. Το 250 πάλι θα σε κρατήσει ξεκούραστο και θα σου δώσει την χαρά του "χουφτώματος" αφού το ανοίγεις άφοβα το γκαζάκι.

    Μηχανάκια υπάρχουν πολλά και στα 250 και στα 450 κυβικά. Απλά πρέπει να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα και φυσικά αυτό που σου αρέσει πιο πολύ. Μη κολλάς σε μάρκες αφού έχουν και τις καλές και τις κακές στιγμές τους. Ενημερώσου για το μηχανάκι που σε ενδιαφέρει και αν μπορέσεις βρες κάποιο να το οδηγήσεις

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    ..... Τα 250 .... τα 450 ..... 450 ....το 400.... πάρε 450 ...αλλά 400 ... 250 ....στα 450

    :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Επιλογή Μηχανής Enduro
    από elrodeo77 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2012, 14:57
  3. Βοήθεια στην επιλογή enduro.
    από nonamed στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 13:37
  4. Boh8eia gia agora enduro! (confused)
    από xalaros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 18:44
  5. Pls Help 4 Enduro
    από CyBeRseXX στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 10:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF