Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 80

Θέμα: Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο

  1. #31
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    κοιτα....εδω γενικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει αυτα που θες να κανεις και σε συμβουλευουν.
    αυτο που θες να κανεις ειναι πολυ απλο.
    αν βαλεις πιστονι 51mm τοτες θα παρεις 35cc
    50 + 35 = 85.34cc
    τι αλλο θες?αν παιξεις σωστα με τα ρυθμισματα κτλ θα χτυπας μια 100ρα.
    ειναι η πιο απλη μετατροπη.γενικα το εργο της μπιελας δυσκολευει.αν βρεις μια ιδια (σε διασταση)αλλα πιο σκληρη(ανθεκτικη)θα εισαι "αρχοντας"(για μερικους μηνες.γιατι θα σε περασει ενα παιδι με ενα ιννοβα και θα....καταλαβαινεις νομιζω...)
    τωρα αυτο που ρωτας...το μοτερ της φορμουλας απλα δεν εχει σχεση με το δικο σου.
    για αρχη εχει εναν κυλινδρο.(οχι οτι καλυτερο για ευστροφια)
    γενικα....
    ποσο χρονων εισαι?εχεις "θεμα"με το διπλωμα?γιατι δεν παιρνεις κατι πιο μεγαλο?
    Ναι βρε φιλε ενταξει ειναι αυτα τα κυβικα και σε συνδιασμο με 2-3 πραματακια ακομα θα ειμαι ευχαριστημενος.Το μοντελο αυτο ειναι 50αρι,και υπαρχει aftermarket μπιελα απο fb-110.Αυτη σκεφτομαι να βαλω,αλλα επειδη δεν ξερω τι γινεται με αλλαγη μπιελας,το σκεφτομαι ακομα.Και μονος σου ειπες οτι θα περασει ενα παιδι με ενα innova και αν το ζορισω ισως γινει το μπαμ........

    Ειμαι μικρος ακομα,δεν εχω καν διπλωμα για 50αρι

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της orcinious
    Εγγραφή
    18/11/2007
    Μηνύματα
    322
    τζούνιορ θα σε βαρέσω στο 2strokers :rotflmao: :rotflmao:
    Βρε τρελέ για να ανοίξεις Κάρτερ και να ταιριάξεις άλλους στρόφαλους με διαδρομές και παπαρια θέλεις 400 ευρο μόνο εργασία ρεκτιφιέ- κολλήματα χωρίς το στρόφαλο

    ότι και να κάνεις παπάκι θα είναι, πήγαινε βαλε μια καλή καινούργια μπιέλα να μην έχει κάνει το γύρο τις γης με 2 ρουλεμάν πες σε ένα μηχανικό να ελέγξει την τρόμπα λαδιού και κάντο 51 .
    με λογική χρήση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .
    Τη πρώτη μέρα χώρισε τους δίχρονους από του τετράχρονους
    Τη δεύτερη έφτιαξε τον βάνκελ.
    .
    .
    Ο Θεός ήταν μηχανολόγος

  3. #33
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Φιλε δεν αξιζει να φτιαξεις το μοτερ του fb!Και οχι μονο δεν αξιζει αλλα ειναι και δυσκολο.Δεν ειναι glx που βρισκεις ανταλακτικα και στο περιπτερο.Στο λεω γιατι το ειχα κι εγω και απλα ειχα αλλαξει μοτερ!Νομιζω σου ειπα τι και πως!Το μοτερ του ειναι καλο για αυτο που ειναι...αλλα αμα το πειραξεις δεν θα πηγαινει!Στο ξαναλεω,καλο ,χρυσο αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ GLX!!!

    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  4. #34
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Παρε μια γευση απο το δικο μου,σε περιοδο ανακατασκευης...(δεν το εχω πλεον)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_02_13_bikepics-800584-800.jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	161944
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  5. #35
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
    τζούνιορ θα σε βαρέσω στο 2strokers :rotflmao: :rotflmao:
    Βρε τρελέ για να ανοίξεις Κάρτερ και να ταιριάξεις άλλους στρόφαλους με διαδρομές και παπαρια θέλεις 400 ευρο μόνο εργασία ρεκτιφιέ- κολλήματα χωρίς το στρόφαλο

    ότι και να κάνεις παπάκι θα είναι, πήγαινε βαλε μια καλή καινούργια μπιέλα να μην έχει κάνει το γύρο τις γης με 2 ρουλεμάν πες σε ένα μηχανικό να ελέγξει την τρόμπα λαδιού και κάντο 51 .
    με λογική χρήση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .
    Ε ναι ρε στην ηλικια που ειμαι και δεν εχω διπλωμα για 50αρη{βγαζω σε 2 χρονια}τι θες να εχω?????Το ξερω πως για παντα θα μεινει παπι,αλλα και το RGV οτι και να κανεις δεν γινεται enduro Δεν υπαρχουν πολλα αξιολογα 50αρια μεταχειρισμενα-γιατι δεν παιζει δεκαρα για καινουριο-.Τα καρτερ τα ανοιγω και μονος μου ρε,και εχω θειο σιδερα,ε με ενα τροχο κατι θα κανουμε
    Μεσα στο μυαλο μου εισαι,και εγω την τρομπα λαδιου σκεφτομουνα.Δυστυχως εκει δεν παιζει να μπει αλλη με πατεντα,οποτε πρεπει να ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικος

  6. #36
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
    Φιλε δεν αξιζει να φτιαξεις το μοτερ του fb!Και οχι μονο δεν αξιζει αλλα ειναι και δυσκολο.Δεν ειναι glx που βρισκεις ανταλακτικα και στο περιπτερο.Στο λεω γιατι το ειχα κι εγω και απλα ειχα αλλαξει μοτερ!Νομιζω σου ειπα τι και πως!Το μοτερ του ειναι καλο για αυτο που ειναι...αλλα αμα το πειραξεις δεν θα πηγαινει!Στο ξαναλεω,καλο ,χρυσο αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ GLX!!!

    Μα αμα δεν ειναι δυσκολο,που ειναι το ωραιο???? .Στο κατω κατω χρονο εχω,κατι ψιλα απο λεφτα εχω,γιατι να μην αφιερωθω σε κατι που θα με ευχαριστει να το καβαλαω?????
    Και αμα αλλαξω μοτερ και βαλω glx,τι να το κανω με τα αυτοκολλητα suzuki που εχει πανω???Εγω οτι μηχανακι εχω το θελω ΓΝΗΣΙΟ.

  7. #37
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
    Μα αμα δεν ειναι δυσκολο,που ειναι το ωραιο???? .Στο κατω κατω χρονο εχω,κατι ψιλα απο λεφτα εχω,γιατι να μην αφιερωθω σε κατι που θα με ευχαριστει να το καβαλαω?????
    Και αμα αλλαξω μοτερ και βαλω glx,τι να το κανω με τα αυτοκολλητα suzuki που εχει πανω???Εγω οτι μηχανακι εχω το θελω ΓΝΗΣΙΟ.

    Οταν λεω δυσκολο,δεν εννοω στο φτιαξιμο,αλλα στην ευρεση σωστων και καλων ανταλλακτικων.
    Δεν ειπα να βαλεις μοτερ glx,απλα το συγκρινα γιατι τα δυο τους ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους!
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα μοτερ Fb 110 και να το δηλωσεις εννοειται!!!
    Μη νομιζεις ακομα και αυτο θελει χρονο και χρημα,αλλα θα εισαι ωραιος και σωστος !
    Οτι θες εδω ειμαι!
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της orcinious
    Εγγραφή
    18/11/2007
    Μηνύματα
    322
    μου αρεσει το κομματι που καρφωνεσαι στο τοιχο με την γουρουνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Τη πρώτη μέρα χώρισε τους δίχρονους από του τετράχρονους
    Τη δεύτερη έφτιαξε τον βάνκελ.
    .
    .
    Ο Θεός ήταν μηχανολόγος

  9. #39
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
    Οταν λεω δυσκολο,δεν εννοω στο φτιαξιμο,αλλα στην ευρεση σωστων και καλων ανταλλακτικων.
    Δεν ειπα να βαλεις μοτερ glx,απλα το συγκρινα γιατι τα δυο τους ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους!
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα μοτερ Fb 110 και να το δηλωσεις εννοειται!!!
    Μη νομιζεις ακομα και αυτο θελει χρονο και χρημα,αλλα θα εισαι ωραιος και σωστος !
    Οτι θες εδω ειμαι!
    Φιλε ειχα βρει παλια ενα στο car.gr αλλα μαλλον το πουλησε .Αμα δεν ξερεις για τον κινητηρα του FB τι μπορει να κανω,δεν μπορω να σε ρωτησω και πολλα φιλε.
    Α,εβαλα ψαλιδι απο supra και μου φανηκε πως δεν αγιζε στον σκελετο,και να αγκιζε ποιανει δουλεια ο τροχος:a24: .Αλλα γμτ δεν εφτανε ο τεντωτηρας μεχρι πισω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
    μου αρεσει το κομματι που καρφωνεσαι στο τοιχο με την γουρουνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    :rotflmao: :rotflmao: Ποτε θα παμε εντουροβολτα να σε μαθω εγω.......το kdx το εχεις ακομα?????Παρεπιμπτωτος,αυτο το βιντεο ειναι περσυνο ρεεεεεεεεεε.......και δεν καρφωνομαι στον τοιχο,φραχτης ειναι

  10. #40
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
    [B]Φιλε ειχα βρει παλια ενα στο car.gr αλλα μαλλον το πουλησε .Αμα δεν ξερεις για τον κινητηρα του FB τι μπορει να κανω,δεν μπορω να σε ρωτησω και πολλα φιλε.


    Επειδη γνωριζω..γι αυτο σε αποθαρινω κιολας!


    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  11. #41
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
    Φιλε ειχα βρει παλια ενα στο car.gr αλλα μαλλον το πουλησε .Αμα δεν ξερεις για τον κινητηρα του FB τι μπορει να κανω,δεν μπορω να σε ρωτησω και πολλα φιλε.


    Επειδη γνωριζω..γι αυτο σε αποθαρινω κιολας!


    Oχι ρε mars εμενα αυτο το μηχανακι μου αρεσει,μεχρι τα 18 πιστευω να το εχω{4 χρονια ειναι αυτα,τι 50αρι θα εχω μεχρι τοτε???},ε μην ειναι και μαμα .

    Μου μπηκε μια τρελη ιδεα στο μυαλο,πομπε πιστονι 47mm [FONT=arial]η αμα βρω κυλινδρο 49mm τοσο θα το κανω[/FONT]

  12. #42
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Λοιπον,επιτελους ανοιχτηκε το μοτερακι

    Τωρα το μονο που μενει ειναι να βρω ενα στροφαλο απο astrea-glx και να δω αμα κανει στα καρτερ μου.........
    Ακομα δε σκεφτηκα τι να κανω........σκεφτομαι αμα μπει 54mm στροφαλος λεω να βαλω πομπε πστονι 51mm.Αμα δεν χωρεσει,θα μπει μπιελα απο fb110 και πιστονι 49mm πομπε

    http://www.bikepics.com/pictures/1665084/
    Αυτο που ειναι πανω πανω που ειναι βιδωμενο με τις 3 βιδες ειναι το φυγοκεντρκο ετσι??Το μηχανακι μου μπορει να δουλεψει χωρις αυτα,σωστα???Γιατι το μονο προβλημα που εχω δει με το ματι μονο ειναι οτι ο στροφαλος απο astrea απο την μερια της καμπανας δεν εχει υποδοχες να μπει αυτο,και δεν ξερω πως θα γυριζει η καμπανα

  13. #43

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
    Λοιπον,επιτελους ανοιχτηκε το μοτερακι

    Αυτο που ειναι πανω πανω που ειναι βιδωμενο με τις 3 βιδες ειναι το φυγοκεντρκο ετσι??Το μηχανακι μου μπορει να δουλεψει χωρις αυτα,σωστα???Γιατι το μονο προβλημα που εχω δει με το ματι μονο ειναι οτι ο στροφαλος απο astrea απο την μερια της καμπανας δεν εχει υποδοχες να μπει αυτο,και δεν ξερω πως θα γυριζει η καμπανα
    Μια χαρά θα δουλεύει το μοτέρ χωρίς καμπάνα (φτάνει να μην έχεις απαίτηση να κινείται το μηχανάκι)

  15. #45
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Μια χαρά θα δουλεύει το μοτέρ χωρίς καμπάνα (φτάνει να μην έχεις απαίτηση να κινείται το μηχανάκι)

    Χαιρομαι που διαβαζεις αυτα που γραφω Το φυγοκεντρικο γραφω

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι θα κάνει το κάρμπ σε μεγάλο υψόμετρο;
    από SF στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2012, 18:09
  2. Μεγάλο τιμόνι σε Street Triple
    από McZab στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 20:33
  3. Σφυρίλατο Πιστόνι σε 2χρονα...?
    από stefi21 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2009, 18:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF