Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?

    Τον Αυγουστο του '08 αγορασα ενα Bandit 1250.
    Δεν εχω καποιο παραπονο λειτουργικο απο το μηχανακι,απλα απο τις πρωτες μέρες κατι δεν μου καθεται καλα.Σα να μην το γουσταρω ,σα να μην ειναι για μενα αυτο.
    Θα μου πειτε,απουσιαζες οταν το αγοραζες ? Οχι ,απλα καποια πραγματα τα βλεπεις εν καιρω.
    Βλεπω στο δρομο και χαλβαδιαζω μονοκυλινδρα οπως XTX , Pegaso Strada ,ΚΤΜ 690 και λοιπα παιχνιδακια.
    Θα χτυπάω το κεφαλι μου αν το ανταλλαξω ?
    Υποψιν δεν κανω πλεον ταξιδια με τη μηχανη και οι μεγιστες αποδρασεις μου θα ειναι +- 200 χλμ.
    Τι λετε ?

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    εμ.. .αν δεν σου κάνει κλικ.. τι να σου πούμε εμείς;... είναι θέμα κα(τ)λάς πλέον.

    Για τα μονοκύλινδρα το μόνο που μπορώ να σου πω ,...... (μιας και όσο είχα μηχανή όλες μονού κυλίνδρου ήταν και είναι).... είναι πως βολεύουν αφάνταστα μέσα στην πόλη και ειδικά με το ΧΤΧ τώρα, τα 200ΚΜ είναι παιχνιδάκι.

    Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κά(τ)λας... Θα έλεγα καλύτερα να καβαλήσεις πριν σκεφτείς ανταλλαγή. Να δείς αν πραγματικά σου κάνουν αυτά που κοιτάς, σαν αναβάτη.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    εμ.. .αν δεν σου κάνει κλικ.. τι να σου πούμε εμείς;... είναι θέμα κα(τ)λάς πλέον.

    Για τα μονοκύλινδρα το μόνο που μπορώ να σου πω ,...... (μιας και όσο είχα μηχανή όλες μονού κυλίνδρου ήταν και είναι).... είναι πως βολεύουν αφάνταστα μέσα στην πόλη και ειδικά με το ΧΤΧ τώρα, τα 200ΚΜ είναι παιχνιδάκι.

    Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κά(τ)λας... Θα έλεγα καλύτερα να καβαλήσεις πριν σκεφτείς ανταλλαγή. Να δείς αν πραγματικά σου κάνουν αυτά που κοιτάς, σαν αναβάτη.

    Gandalf
    Το XTX ειναι 1ο στις επιιλογες μου....αλλα που να βρεις πλεον test ride....παει παλιωσε κα ιτο βγαλανε απο τα tests

  4. #4
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Να μην λες βλακείες.. .όποτε το αποφασίσεις, βρισκόμαστε για καφεδάκι ή μπύρα και το πας μια βολτίτσα να δείς αν σου κάνει κλικ. Δεν είμαστε δα και άγνωστοι. Ξέρουμε ο ένας τον άλλον.

    Άλλωστε το bandit σου κοστίζει τα τετραπλάσια...χαχαχαχαχα...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #5
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Γιατί όχι το TDM ;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Γιατί όχι το TDM ;
    Ειχα το 850 8 χρονια.... οχι παλι TDM.
    Μονολυλινδρο θελω.

  7. #7
    ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ..... .. Το avatar του/της Thrakiotis
    Εγγραφή
    11/06/2008
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Ειχα το 850 8 χρονια.... οχι παλι TDM.
    Μονολυλινδρο θελω.
    καλα Γιωργο θα σου πουλησω το 900 (μου περασε απο το μυαλο και αυτο)
    ας ειναι 2κυλινδρο...
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΦΑΝΑΡΙ TDM900 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103236
    TDM900 Link: http://tdm900.webs.com/
    Πωλούνται για TDM900:
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97542

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Gandalf ?
    Στην πορεια πως ειναι ?
    Εχω κακες εμπειριες απο ενα DR650 που ειχα καποτε....μετα τα 120....χορευε.
    Ειναι καλυτερο το XTX σε αυτα ?

    Nεκταριε ?
    Οχι αλλο TDM δεν μπορω
    Εξαλλου τα αξεσουαρ σου κανουν οσο αλλο ενα TDM !

  9. #9
    Πολύ καλό το XTX απλά είναι ένα χωμάτινο με ασφάλτινες αναρτήσεις και ασφάλτινα λάστιχα.
    Τι γνώμη έχεις για το MT-03; Για δές το λίγο.

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Αδερφέ... μιλώ μόνο απο τις δικές μου εμπειρίες έτσι; για να είμαι ξεκάθαρος.

    Το ΧΤΧ το έχω δεύτερο χέρι απο τα 17.000ΚΜ και μετά. στα 30 περίπου τώρα, δεν έχει κάνει κιχ , με τακτικά βέβαια service και συντήρηση του, όπως λέει στο manual.

    Στον δρόμο δεν κουνάει καθόλου και σε μεσαίες και υψηλές ταχύτητες για μονοκύλινδρα, έχει συμπεριφορά ηλεκτρική... δηλαδή χωρίς κραδασμούς και χαστούκια απο πλευρικούς ανέμους. Βοηθάει και το δέσιμο και οι καλές του αναρτήσεις.

    Περιφερειακά για Ιαπωνικό μονοκύλινδρο άριστα... αν σκεφτείς οτι έχει καταπληκτικά φρένα , σωληνάκια υψηλής, white power αζώτου ανάρτηση, upside down, excel ζάντες, κτλ.. κτλ..

    Σε τελική αν είσαι ελαφρύς μπορεί να δείς και 170 στο κοντέρ... σε ταχύτητα άνετη ταξιδιού για τα δικά μου 94 κιλά και 1.83 ύψος είναι περίπου στα 130-140 στο κοντέρ. Χωρίς "φλακόνια" απο τον αέρα σε κράνος και σώμα.

    Μειονεκτήματα;... το οτι είναι βαρύ μηχανάκι (175 κιλά περίπου "στεγνό") και οτι ενώ έχει 15ltr ντεπόζιτο και άνετα σε πάει 250ΚΜ ταξιδάκι με νορμάλ ταχύτητες (210-220 σκισμένο) , το λαμπάκι ανάβει στ0 1/3 γεμάτο ντεπόζιτο. Εκεί πρέπει να παίζεις με τον χιλιομετρητή για να είσαι μέσα στο όριο γεμίσματος και να μην ζορίσεις/κάψεις την αντλία καυσίμου του αν αδειάσει το ρεζερβουάρ.

    Μέσα στην πόλη , στην κυριολεξία δεν παίζεται μιας και έχει και καλό κόψιμο τιμονιού και άνετα παίρνει και συνεπιβάτη , θηλυκής φύσης μέχρι 60-65 κιλά πίσω σου. Προσωπικά μου αρέσει και μένα η εμφάνιση του, ειδικά το κατάμαυρο που έχω κατορθώσει να πάρω.

    Σε τιμή μεταπώλησης.. κλασσικό ΧΤ... δεν χάνει πολλά συγκριτικά με άλλα μοντέλα της κατηγορίας του.

    Προσωπικά είμαι 110% ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο μηχανάκι και θεωρώ οτι έκανα μια αγορά best value for money. Σαφώς και δεν είναι μηχανάκι "ξυράφι" με αγωνιστικές καταβολές, ούτε είναι κάποιο trip-bike που θα κάνει αμέτρητα χιλιόμετρα. Για μένα είναι ενα καλό εργαλείο με ικανότητες που μπορούν να ξυπνήσουν αδρεναλίνη αρκεί να θυμάσαι πως είναι μηχανάκι διασκέδασης και δουλειάς και οχι μηχανή πίστας - απόλυτο όπλο.

    Αν ψάχνεις κάτι τέτοιο και για αποδράσεις σε κοντινές αποστάσεις της τάξης των 200-300ΚΜ είναι κάτι που συνιστώ ανεπιφύλακτα...

    Α.. και το κυριότερο.. αντιπροσωπεία/after sales service έχει την ΥΑΜΑΗΑ... με οτι και αν σημαίνει αυτό για εκείνους που ξέρουν.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    παρε ενα MT-03 που ειναι αναμεσα σε STREET & ΧΤ που τα δινουν και φτηνα...(λογω χαμηλης εκτιμησης στην ελληνικη αγορα)


    γιατι απο αυτα που λες ψαχνεσαι για FUn bike και αν παρεις το ΧΤx δεν θα "δει" και πολυ TRAIL καταστασεις.....



    βαλτου χουφτες -ζελατινα και Pirelli scorpio SYNC..... και γινε μικρο παιδι :wacko:


    συμφορουμιτικο μοτορι στα 4000ευρω με 6500 χλμ. http://www.moto.gr/forums/showthread...03#post1418415


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mt03-accessorized1.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	161635
    Accipere quam facere praestat injuriam

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 15:41
  2. ΕΛΑΣΤΙΚΑ αλλαγη-γνωμες (για VTR 250)
    από RIFF RAFF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2010, 14:45
  3. Προτάσεις για αλλαγή μηχανής
    από dim40 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2008, 21:10
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47
  5. Τροποσ Για Αλλαγη Χαρτογραφησησ Στο Χαγιαμπουσα
    από BILL VUZAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2004, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF