Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: CBF-250 vs Ninja 250R

  1. #1

    ninja 250r vs cbf 250

    Καλησπέρα και πάλι παιδιά,ο καιρός πλησιάζει να πάρω την πρώτη μου μηχανή,ίσως γίνομαι βαρετός αλλα θέλω να κάνω την σωστή επιλογή από κάθε πλευρά για να ευχαριστηθώ την μηχανή μου στο έπακρο.Έχω κατάληξη λοιπόν σε 2 μηχανές την ninja και την cbf.Από αισθητική άποψη η ninja είναι πολύ καλύτερη,δεν θα έλεγα απαραίτητα ομορφότερη αλλα πλησιάζει περισσότερο εμφάνιση μεγάλης μηχανής.Κάνω κάποιο λάθος?Από την άλλη σαν πρώτη μηχανή κάποια μικροπτώσι πολύ πιθανόν να συμβεί και δεν νομίζω ότι θέλω να πληρώσω απίστευτα ποσα για τα fairing κάτι που "ψιλογλιτωνο" στην cbf.Το μονο που με κρατάει στο να πάρω την ninja είναι ότι φαίνεται με μεγάλη μηχανή και όχι απλά λίγο μεγαλύτερη από παπια σαν την cbf.Τι λέτε για αυτά ?
    T(w)o beer or not t(w)o beer? :P
    Two beeeeeeeerr!!!!

  2. #2
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    στην πραγματικοτητα αν εξαιρεσεις τα κυβικα προκειται για δυο πολυ διαφορετικα μηχανακια
    το cbf μονοκιλυνδρο αεροελαιοψυκτο με 21 αλογα με σαφεις στριτ καταβολες (ορθια οδηγηση)και γυμνο-ενα καταξιομενο μηχανακι σκυλι και απιστευτα οικονομικο δυνατο σχολειο για ξεκινημα και με βασιλειο την πολη θα σε προβληματισει μονο ενδεχομενως σε μικρα ταξιδια και .....τελικες---αρκετα ολοκληρωμενη μηχανη --μην την συγκρινεις με παπι την αδικεις σε ολλους τους τομεις..

    απ την αλλη εχουμε το νιτζακι μια φιλοδοξη προταση στα κυβικα κατα πολλους μονοδρομος πια-- δικυλινδρο υδροψυκτο με φερινγκ κλιπονς (αρκετα σκυφτη οδηγηση) και σαφεις σπορ καταβολες 30 αλογα. εντελως νεα προταση δεν εχει ακομη δοκιμαστει στο χρονο σιγουρα πιο δυνατη με μεγαλυτερη τελικη και σιγουρα πιο ανετη σε μικρες αποδρασεις--επισης μαλλον πιο δαπανηρη και στην αποκτηση αλλα και στη χρηση/συντηρηση για ευνοητους λογους.

    και οι δυο πιστευω πολυ καλες περιπτωσεις για ενα καλο ξεκινημα
    εδω ερχεται το γουστο του καθενος και το τι πραγματικα θελει και του αρεσει για την τελικη επιλογη
    η αποφαση ειναι δικη σου ....καλη αγορα οτι αποφασισεις
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  3. #3
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Ερώτηση κρίσεως :

    Στην εξίσωση γιατί βάζεις το CBF κι όχι το YBR που είναι και ψεκαστό;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #4
    Απλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το ybr και δεν "μαρεσει" και εξωτερικά καθόλου
    T(w)o beer or not t(w)o beer? :P
    Two beeeeeeeerr!!!!

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Κάτι ακούγεται τώρα τελευταία ότι πρόκειται να κυκλοφορήσει το, μέχρι τώρα τζαπάν-όνλι, VTR250 στην Ευρώπη. Αν είναι έτσι, τα πράγματα αλλάζουν πολύ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vtr250.jpg 
Προβολές:	1915 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	161884

  6. #6
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    το cbfάκι δεν θα το ξανάπαιρνα, λόγω του γνωστού προβλήματος που χει με την νεκρά. αν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα, το μηχανάκι είναι πολύ αξιοπρεπές. Πέφτει κάτω και δεν καταλαβαίνει Χριστό (είχα διανύσει άπειρα μέτρα ξύνοντας με την κακή έννοια), δεν καίει καθόλου βενζίνη και η συντήρηση του δεν κοστίζει τίποτα τρελό. για πόλη είναι ιδανικό! απ την άλλη τα clip-on απ το ninjaκι δεν ξέρω πόσο βολεύουν.

    ΑΛΛΑ ακόμα κ αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με το κιβώτιο στο cbf, θα διάλεγα το ninja καθαρά για λόγους εμφάνισης! Είναι πολύ πιο όμορφο...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    9
    Το cbf ειναι μια πολυ καλη επιλογη για πρωτη μηχανη..ειναι ελαφρυ και κουμανταρεται πολυ ευκολα..καιει οντως ελαχιστα σε σημειο που θα ξεχνας να το γεμισεις ..ειναι ανετο , "καθεται" πολυ ωραια στο δρομο, εχει ικανοποιητικο γκαζι και πιστευω ειναι ιδανικο αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια..σε θεμα αξιοπιστιας προσωπικα δεν ξερω μιας και το εχω μονο 2 μηνες παντως απο οτι ακουω ειναι "σκυλι" και οσον αφορα το θεμα με την νεκρα κατα τη γνωμη μου προκειται για λιγα περιστατικα που μιας και ουτε το δικο μου αλλα ουτε και απο αλλους το εχω ακουσει να τους συμβαινει μονο εδω μεσα το εχω δει ..
    Σε καθε περιπτωση καλο θα ηταν αν μπορεσεις να οδηγησεις και τα 2 μηχανακια που σε ενδιαφερουν για να εχεις καλυτερη αποψη:smilea:

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
    σενα καταξιομενο μηχανακι σκυλι
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CBF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    εγω θα ελεγα το ninja μεταχειρισμενο. αφου θα ειναι και η πρωτη σου μηχανη...

  10. #10
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CBF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟ...


    idi---και γω με τους πρασινους ειμαι αλλαα-----η αληθεια να λεγεται
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    εγω δεν ειμαι με κανενα (ετσι λεω ) αλλα για το cbf250 εχω ακουσει ΠΟΛΛΑ που ΔΕΝ ειναι καλα...

  12. #12
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    το νιντζα ειναι πιο καλο.
    αλλα....
    πιο ακριβο.
    εγω θα επερνα το cbf μεταχειρο και μετα απο δυο χρονια κατι αλλο.
    αν εχεις τα λεφτα ομως παρε το νιντζα.

  13. #13
    Ποπό αυτό το vtr250 είναι πραγματικά τέλειο!Έχετε ακούσει αν έρχεται τίποτα?
    T(w)o beer or not t(w)o beer? :P
    Two beeeeeeeerr!!!!

  14. #14
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    το μονο που ξερω ειναι οτι κανει για α1.
    αλλα τοσα χρονια ειναι καρμπυρατερατο.
    ακουγεται οτι θα το βγαλει ψεκαστο και θα καταληξει και στην ελλαδα.κατι τετοιο εχω ακουσει και για το sf 400....
    θα ειναι χαγομαρα για την χοντα να μην το μπασει στην ευρωπη...
    θα κοντραρει το νιντζα.+ οτι εχει ετοιμη βαση.λιγο τα καυσαερια να κανει και ετοιμο!

  15. #15
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    το μονο που ξερω ειναι οτι κανει για α1.
    αλλα τοσα χρονια ειναι καρμπυρατερατο.
    ακουγεται οτι θα το βγαλει ψεκαστο και θα καταληξει και στην ελλαδα.
    Αυτό που διάβασα εγώ (στον τύπο) είναι ότι το μοντέλο του 2009 είναι ήδη ψεκαστό και αναμένεται στην Ευρώπη από το Φθινόπωρο.

    Το κατά πόσο είναι ακριβές, δεν ξέρω...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. WR250X vs Ninja 250R vs Monster...
    από janus στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2012, 12:09
  2. CBF-250 vs CBF-125 2009
    από soul_giannis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2009, 21:07
  3. CBF-250 vs KLE-500
    από srp5 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 09:55
  4. CBF-250 vs Varadero-125
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 17:09
  5. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 21:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF