Σελίδα 15 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #211
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    έλα μωρέ με τα τριμπούρδελα τα καναρίνια...
    πας εκεί χάμου με κολλημένα 165χαω απο δω μέχρι την Οίτη και σου δίνουν τη μπιέλα στο χέρι αμε σιχτίρ πχια
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    990
    Κάτι ακόμα.. Γιώργο στη νέα φάση του μοτέρ σου αν θες βάζε του λάδια 15w50.

  3. #213
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.354
    Ντάξει δεν είναι DRZ αλλά εχει καρδιά από DRZ 400 E.

    CCM 404 εντούρο, το μηχανάκι οταν εχει σωστά ρυθμισμένες αναρτήσεις τα κάνει όλα ίσωμα και συγχωρεί τα λαθη.

    Αυτο το μοτεράκι είναι τόσο γραμμικό, που βοηθαει τις αναρτήσεις να δουλεύουν καλύτερα στο χώμα. Οσο πιο πολύ ώρα το γκάζι είναι ανοιχτό, προσοχή όχι τέρμα αλλά ανοιχτό εστω και λίγο, οι αναρτήσεις φορτίζονται και δουλευουν καλύτερα με αποτέλεσμα το επιθυμητό, ΠΡΟΣΦΥΣΗ.
    Πολύ το ευχαριστήθηκα σήμερα το μεκανάκι μου...

  4. #214
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    990
    Το Σουκου που πέρασε είχα κι εγώ την ευκαιρία να δω για πρώτη φορά τι μπορεί να κάνει σε κλειστά χωμάτινα κομμάτια.
    Αυτό λοιπόν μπορεί να κάνει πολλά.. εγώ δεν είμαι έτοιμος ακόμα!

  5. #215
    Οσον αφορα την αξιοπιστια ειναι Τζοκερ η φαση, ειδικα σε ενα μεταχειρισμενο, φυσικα παιζει ρολο και το ποσο συχνα αλλαζονται λαδια αλλα και σε τι κατασταση ειναι τα μηχανικα μερη του κινητηρα, "εκρηξεις" σε μοτερ drz400 απο το '06 που παρακολουθω(-ούσα) πιστα το ΤΤ δεν εχουν γινει ετσι στο ξαφνικο, συνηθως κατι ειχε προβλημα και ειχε αγνοηθει, κατι ειχε πειραχθει απο τον ιδιοκτητη κοκ.
    θεματα απο το εργοστασιο ναι ειχαν τα πρωτα μοντελα, μετα το '02 τα πιο πολλα λυθηκαν οπως πχ ο τεντοτηρας της καδενας εκκ/ρων.
    Βεβαια καλο ειναι θα θυμομαστε οτι ναι μεν ειναι ενα πολιτικο μηχανακι-playbike αλλα ειναι σχετικα πολυστροφο για μονοκυλινδρο με τεχνολογια του '99-'00, δλδ δε γινεται να του πινει καποιος το αιμα συνεχεια+παντα και να μη του κανει μια ανακτασκευη πχ στη κεφαλή κοντά στα πχ 50.000χλμ!
    Δεν ειναι ΧΤ500-600 που ειναι σαφως πιο αργοστροφο!

    Το μονο θεμα που ειχα(περα απο πηνεια κι εγω) ηταν οταν το ειχα κανει "440" με ενα κακο κιτ υπερκυβισμου το οποιο ειχε πιστονι JE αλλα κυλινδρο Namura που ειχαν γινει matched απο τον εμπορα οποτε δεν μου βγηκε καλο..
    Δεν εγινε κατι πολυ κακο περα του οτι εχασα τα λεφτα μου, οταν το ειχαμε ανοιξει(σε συνεργειο παντα) για να βαλουμε μονή φλατζα βασεως ωστε να αθξηθει η ονομαστικη συμπιεση απο το 11,3 που ειναι με την 3πλή στα 12,2:1 που γινεται με την μονη ειδαμε γρατζουνιες στον κυλινδρο, αισθητες με το νυχι..
    Ειδαμε κι ενα τζογο στη μπιελα ελαχιστο πανω απο το οριο του κατασκευαστη...
    Τωρα μπορει να λειτουργησαν και συνδιαστικά αυτα τα δυο, δεν ξανασχολθηκα..
    Συνεχισε να κυκλοφορει ετσι για ακομα 3-4.000χλμ μεχρι που λιγο πριν το 2012 εγινε ολικη ανακατασκευη για να γινει 465 οπου αλλαχθηκαν με νεα: στροφαλομπιελα , κυλ/πιστονο, βαλβιδες ελατηρια εκκ/ροι κα στη κεφαλη, ρουλεμαν μπιελας αφου ηταν ανοιχτο και οτι αλλο ετσι προληπτικα να εχω ενα πραγματικα φρεσκο μοτερ!
    Ολα τελεια μεχρι σημερα και το βγαζω και στη εθνικη 2καβαλο με πραγματα, 15/39 το γραναζωμα του, με το 14/39 ηταν ταμαμ για μεσα στη πολη αλλα στην εθνικη ειχα καποιες αμφιβολιες οι οποιες μπορει να ηταν και λαθος.
    Αν το εχω ακομα οταν θα ξαναλλαχθουν αλ/γραναζα θα του εβαζα 15/41 οπως το δινει η μαμα Σουζουκι.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Eτοιμάζομαι σιγά-σιγά για την πρώτη αλλαγή λαδιών (που θα κάνω σαν κάτοχος εννοώ).
    Παίζω μεταξύ 15w50 Silkolene Comp4, Belray exp ή Thumper.
    Δίαβασα αρκετά και σε αυτό το νήμα και στο ΤΤ και όπου αλλού μπορούσα να βρω πληροφορίες ( και όπου έχει γράψει ο VIDAS επίσης! ) και είδα να λένε πως για κάποιο λόγο τα μοτέρ αυτά γουστάρουν εστερικής βάσης ημισυνθετικά ή συνθετικά λάδια.. λέω να μην του χαλάσω το χατήρι. Έχω βρει και τη διαδικασία αλλαγής λαδιών (βίδες σκελετού/ κάρτερ, φίλτρο λαδιού) οπότε λογικά μέσα στις επόμενες μέρες που θα είμαι και πιο χαλαρός θα το κάνω. Επίσης λέω μιας και θα είναι η πρώτη μου φορά να βγάλω και να καθαρίσω και τη σίτα που έχει κοντά στην αντλία λαδιού για να το βάλω κι αυτό σε μια σειρά.
    Τέλος διάβαζα από κατόχους για το "κόμπιασμα" που λένε πως κάνει στις χαμηλές στροφές με απότομο άνοιγμα του γκαζιού.. είμαι τυχερός και δεν έχω τέτοιο θέμα. Μπορεί βέβαια ο προηγούμενος να είχε επιληφθεί του θέματος και να "γαργάλησε" την αντλία επιτάχυνσης όπως προτείνουν.

    15w50w ημισυνθετικα βαζω εκτος απο μια φορα που εβαλα απλό για το στρωσιμο μετα τον υπερκυβισμο στα 465(διαμετρο + διαδρομη).

    Το κομπιασμα συνηθως το κανουν τα "απλά" fcr ή fcr πρωτης γενιάς.
    Λυνεται ευκολα αυτο θεμα, ειτε με μεμβρανη απο honda ειτε με φαγωμα της υπαρχουσας.
    Με τετοιο καρμπ. το ειχα λιγο καιρο οποτε δε ξερω - δεν ασχοληθηκα να μαθω-ψαξω λεπτομεριες.
    Με το FcrMX τα πραγματα ειναι πιο ευκολα οσον αφορα την αντλια επιταχυνσης.
    Σε 5 χρονια οποιος ασχολειται ακομα με τα fcr θα ειναι νεκροφιλος
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VIDAS Προβολή μηνύματος
    ...
    Το κομπιασμα συνηθως το κανουν τα "απλά" fcr ή fcr πρωτης γενιάς.
    Λυνεται ευκολα αυτο θεμα, ειτε με μεμβρανη απο honda ειτε με φαγωμα της υπαρχουσας.
    Με τετοιο καρμπ. το ειχα λιγο καιρο οποτε δε ξερω - δεν ασχοληθηκα να μαθω-ψαξω λεπτομεριες.
    Με το FcrMX τα πραγματα ειναι πιο ευκολα οσον αφορα την αντλια επιταχυνσης.
    Σε 5 χρονια οποιος ασχολειται ακομα με τα fcr θα ειναι νεκροφιλος


    To δικό μου είναι του 2000 και έχει το απλό fcr.
    Συμπεριφέρεται καλά, δεν έχω μουλαρώματα ή τρύπες, το μόνο που μου κάνει είναι (μάλλον) υπερχείλιση και αυτό μάλλον γιατί έχει χαλάσει το "χαμογελαστό" λαστιχάκι μέσα στο ρουμπινέτο και στέλνει συνέχεια βενζίνη στο καρμπ. (Θενκς Christof40 για την πληροφορία) Μάλλον στο ΤΤ είχα διαβάσει πως ταιριάζει από κάποιο χωματερό Yamaha (WR400? ) το οποίο βγαίνει και φθηνότερο από το αντίστοιχο Suzuki.
    Για τον τεντωτήρα που λες δεν έχω ιδέα τι έχει κάνει ο προηγούμενος, απλά ξέρω ότι έχει αλλάξει καδένα. Έχω το νου μου και το παρακολουθώ όμως.
    Τέλος, έκανα και την αλλαγή λαδιών που έλεγα (belray 15w50 thumper μπήκαν) και τα "ευρήματα" ήταν 2.
    1) Δεν βρήκα τη μεταλλική σήτα/φίλτρο στο σημείο που το λάδι πάει από το πλαίσιο στο μοτέρ.
    2) Δεν υπήρχε το μικρό o-ringάκι στη μέσα πλευρά του φίλτρου λαδιού.

    O-ring θα βρω και θα βάλω.. με τη μεταλλική σήτα να δω τι θα κάνω.

  7. #217
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Με το 1 δε μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, έχω o-ring αγορασμένο από την αντιπροσωπεία πριν λίγο καιρό. Είχα αγοράσει και τα 2 του φίλτρου λαδιού, just in case. Θα κοιτάξω όταν πάω σπίτι και θα σου πω.
    Life begins at 45°.

  8. #218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    990
    Thanks mate!
    Απλά τους κωδικούς να μου πεις και θα πάω να τα ψωνίσω.

  9. #219
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Αυτό είναι εύκολο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_35.JPG 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	11,5 KB 
ID:	358161

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_35.JPG 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	11,4 KB 
ID:	358162
    Life begins at 45°.

  10. #220
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    990
    Ωραίος!

  11. #221
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος


    To δικό μου είναι του 2000 και έχει το απλό fcr.
    Συμπεριφέρεται καλά, δεν έχω μουλαρώματα ή τρύπες, το μόνο που μου κάνει είναι (μάλλον) υπερχείλιση και αυτό μάλλον γιατί έχει χαλάσει το "χαμογελαστό" λαστιχάκι μέσα στο ρουμπινέτο και στέλνει συνέχεια βενζίνη στο καρμπ. (Θενκς Christof40 για την πληροφορία) Μάλλον στο ΤΤ είχα διαβάσει πως ταιριάζει από κάποιο χωματερό Yamaha (WR400? ) το οποίο βγαίνει και φθηνότερο από το αντίστοιχο Suzuki.
    Το ρουμπινέτο του τεπόζιτου εννοείς Στέφανε;
    Το οποίο είναι υποπίεσης ή απλό;
    ή εννοείς οτι επιτρέπει την ροή βενζίνης όταν το έχεις στο OFF ?

    Kαι αν μπορείς ,βάλε μια φωτό του ,είτε δικιά σου είτε απο το νέτ ,γιατί κάτι έχω κατα νου.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Για τον τεντωτήρα που λες δεν έχω ιδέα τι έχει κάνει ο προηγούμενος, απλά ξέρω ότι έχει αλλάξει καδένα. Έχω το νου μου και το παρακολουθώ όμως.
    Οταν πήγαμε να το ελέγξουμε ,και διακρίναμε σημάδια ανοίγματος ,κ ζητήσαμε διευκρινήσεις ,ο τύπος πήρε τηλ τον ιδιοκτήτη για να μάθει ,κ αν θυμάμαι καλά , μας είπε οτι αλλάχθηκαν καδένα-γλύστρα-τεντωτήρας(after Αμερικάνικος)
    Παρ'τον ένα τηλ κ επιβεβαίωσέ το.
    Πλέον δεν έχει λόγο να σου πεί κάτι ανακριβές.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Τέλος, έκανα και την αλλαγή λαδιών που έλεγα (belray 15w50 thumper μπήκαν) και τα "ευρήματα" ήταν 2.
    1) Δεν βρήκα τη μεταλλική σήτα/φίλτρο στο σημείο που το λάδι πάει από το πλαίσιο στο μοτέρ.
    2) Δεν υπήρχε το μικρό o-ringάκι στη μέσα πλευρά του φίλτρου λαδιού.

    O-ring θα βρω και θα βάλω.. με τη μεταλλική σήτα να δω τι θα κάνω.
    Την σίτα δεν την δίνει σαν ανταλλακτικό η ΜπουΖούκι ?
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  12. #222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    990
    Ναι για το ρουμπινέτο του ντεπόζιτου λέω Κώστα, τρέχει και όταν είναι στο off γιατί δε σφραγίζει το εσωτερικό λαστιχάκι (που είναι σαν φάτσα). Το είχα ανοίξει και είχα δει πως είναι φαγωμένο, το γύρισα τούμπα που φαινόταν οκ αλλά και πάλι δεν στεγανοποιούσε.
    Για τη σίτα θα το κοιτάξω, αν και απ'ότι είδα μπορεί να λέω και βλακείες και να έψαχνα σε λάθος μέρος...
    Ο πωλητής μου έχει δώσει το τηλ του αδερφού του(=πρώην ιδιοκτήτης)...όλο λέω να τον πάρω κι όλο το αφήνω...


    ΥΓ. Θα πάω πιο μετά και θα βγάλω φωτό για να ανεβάσω.

  13. #223
    Για το λαστιχάκι νομίζω ότι αν το έχεις στο χέρι θα βρεις ίδιο σε κάποιο συνεργείο.
    Αλλιώς δες στο ΤΤ από τι άλλο ταιριάζει για να το ζητήσεις με p/n.

    Δες και το λαστιχάκι/Oring στο "πυραλαυάκι" του φλοτέρ στο καρμπ. μπας και θέλει κι αυτό αλλαγή!

  14. #224
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Για τη σίτα θα το κοιτάξω, αν και απ'ότι είδα μπορεί να λέω και βλακείες και να έψαχνα σε λάθος μέρος...
    Δες εδώ: http://www.thumpertalk.com/topic/477...with-pictures/

    Είναι πολύ απλή διαδικασία. Την είχα κάνει όταν πήρα το μηχανάκι.
    Life begins at 45°.

  15. #225
    Παιδια καλησπερα ψαχνω για ενα αξιοπιστο super motard?? Εχω καιρο που γλυκοκοιταω τα drz αλλ μ λενε οτι γενικα δεν ειναι αξιοπιστα και να παρω honda fmx αλλα δε μ αρεσει ... τι να κανω?????

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF