Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #16
    : no more dreams : Το avatar του/της 888
    Εγγραφή
    06/06/2002
    Μηνύματα
    23
    got it...

    καλά λέμε ότι όσο και να έψαχνα το ΤΤ αποκλείεται να πετύχαινα το thread για το συγκεκριμένο fcr...
    φιλαράκι είσαι unpectable :a19:

    παράγγειλα το JD kit και βλέπουμε, είχα σκεφτεί για το Dynojet γιατί ο τύπος που το πήρα μου είπε ότι έχει πάνω τα:
    138 main jet
    45 pilot jet
    70 slow air jet
    OBDVR jet needle



    Νάσαι καλά!

    8 Α Ν Κ Σ
    minimotos.gr

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 888
    got it...

    καλά λέμε ότι όσο και να έψαχνα το ΤΤ αποκλείεται να πετύχαινα το thread για το συγκεκριμένο fcr...
    φιλαράκι είσαι unpectable :a19:

    παράγγειλα το JD kit και βλέπουμε, είχα σκεφτεί για το Dynojet γιατί ο τύπος που το πήρα μου είπε ότι έχει πάνω τα:
    138 main jet
    45 pilot jet
    70 slow air jet
    OBDVR jet needle



    Νάσαι καλά!

    8 Α Ν Κ Σ
    Αλιμονο!!! Αληλεγγυη μεταξυ DRZοαδερφιων
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  3. #18
    : no more dreams : Το avatar του/της 888
    Εγγραφή
    06/06/2002
    Μηνύματα
    23
    για να ενημερώνουμε τους DRZfun, ο τύπος λέει ότι κατέληξε (προς το παρόν) στα παρακάτω:


    Ok, here is what I finally ended up with on this carb and it runs PERFECT!
    I switched the main to a 160 and it had some hesitation so I switched it back to the 165.
    For anyone who buys this eBay Fcr-Mx carb here is what you need to do;
    *Fcr-Mx Carb off eBay* http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuk...6%3A2%7C39%3A1
    ***FYI if you submit a "best offer" he'll sell it for $300 shipped!!!***

    Buy the following oem Suzuki parts;
    P/N 13111-29F00 OEM Suzuki E Intake Manifold $13.48
    P/N 09402-58208 OEM Suzuki Clamp $3.44
    P/N 13685-29F00 OEM Suzuki Vacuum Port Nipple $7.33

    JD Jetting kit; 165 main, 42 Pilot, red JD needle 4th clip down, 85 starter jet, 70 pilot air jet, quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt. (1) turn out on fuel screw. (1) turn in on AP screw.

    I also have 3x3 mod, full Yoshimura carbon/ss exhaust with baffle/spark arrestor removed, K&N air filter.

    This carb has NO popping on decel and starts without using your choke or pumping the throttle. It idles PERFECT and has NO BOG off idle. Basically everything that I've read on TT that people have problems with their FCR-MX I don't have. So... to those that think this is the wrong carb and it won't work on a DRZ... it does. And it does it without any of the problems listed above!


    για πες τα μας και λίγο πιο "ελληνικο-λιανά", τι θέλει να πει ο ποιητής:

    quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt.
    minimotos.gr

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 888
    για να ενημερώνουμε τους DRZfun, ο τύπος λέει ότι κατέληξε (προς το παρόν) στα παρακάτω:


    Ok, here is what I finally ended up with on this carb and it runs PERFECT!
    I switched the main to a 160 and it had some hesitation so I switched it back to the 165.
    For anyone who buys this eBay Fcr-Mx carb here is what you need to do;
    *Fcr-Mx Carb off eBay* http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuk...6%3A2%7C39%3A1
    ***FYI if you submit a "best offer" he'll sell it for $300 shipped!!!***

    Buy the following oem Suzuki parts;
    P/N 13111-29F00 OEM Suzuki E Intake Manifold $13.48
    P/N 09402-58208 OEM Suzuki Clamp $3.44
    P/N 13685-29F00 OEM Suzuki Vacuum Port Nipple $7.33

    JD Jetting kit; 165 main, 42 Pilot, red JD needle 4th clip down, 85 starter jet, 70 pilot air jet, quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt. (1) turn out on fuel screw. (1) turn in on AP screw.

    I also have 3x3 mod, full Yoshimura carbon/ss exhaust with baffle/spark arrestor removed, K&N air filter.

    This carb has NO popping on decel and starts without using your choke or pumping the throttle. It idles PERFECT and has NO BOG off idle. Basically everything that I've read on TT that people have problems with their FCR-MX I don't have. So... to those that think this is the wrong carb and it won't work on a DRZ... it does. And it does it without any of the problems listed above!


    για πες τα μας και λίγο πιο "ελληνικο-λιανά", τι θέλει να πει ο ποιητής:

    quickshot 2 AP cover, Merge AP spring, Tokyo Mod Fuel Screw (or the like) and float bowl drain bolt.
    Απλα λεει οτι εχει το μηχανακι του , λεει οτι μετα απο το τζεταρισμα με το >JD kit δεν εχει σκασιματα , αρχιζει-περνει μπροστα χωρις τη χρηση τσοκ 'η με μια-δυο ξερογκαζιες πριν το βαλει μπροστα και κραταει τελειο ρελαντι .

    Bog = οπως λεμε εμεις οτι μπουκωνει
    idle= ρελαντι
    popping=σκασιματα
    pump=αντλια -τα fcr εχουν μια αντλια που σε καθε ανοιγμα του γκαζιου ψεκαζει καυσιμο .


    quickshot 2 AP cover,=καπακι της quickshot για την αντλια ψεκασμου/επιταχυνσης
    Merge AP spring= ελατηριο για την αντλια ψεκασμου/επιταχυνσης
    Tokyo Mod Fuel Screw=βιδα ρυθμισης μιγματος

    Δε μπορω να τα πω/μεταφρασω ολα , καποια πραγματα τα ξερω αλλα δε μπορω να τα εξηγησω ακριβος..!

    Για να μπει ενα fcr σε drz 'S-'SM χρειαζεται το κολαρο/εισαγωγη απο το 'Ε (P/N 13111-29F00 OEM Suzuki E Intake Manifold $13.48) + ενα κολαρο/σφικτηρας απο το 'Ε (P/N 09402-58208 OEM Suzuki Clamp $3.44)

    Και μια ρωγα για την υποπιεση για τα μοντελα που εχουν το ρουμπινετο βενζινης( petcock ) που γραφει on-res-pri (P/N 13685-29F00 OEM Suzuki Vacuum Port Nipple $7.33) , τα δικα μας μοντελα με τετοιο ρουμπινετο ειναι '07-'08 , ολα τα προηγουμενα μοντελα εχουν το απλο/κλασικο ρουμπινετο βενζινης με φυσικη ροη που γραφει res-off-on .

    Καλο ειναι οταν καποιος βαζει fcr σε drz400 να πρωτιμαει την πεπατημενη/δοκιμασμενη λυση με τα fcr που εχουν αφαιρουμενο ανταπτωρα για το φιλτροκουτι γιατι υπαρχουν τονοι πληροφοριων και ρυθμισεων γι'αυτα .
    Καταληλα για drz ειναι fcr απο yamaha yz-wr400-426 αλλα ΟΧΙ απο μοντελα '03 και 450cc , και απο ktm 400-450-520 αλλα οχι απο ολες τις χρονιες .

    Και ΠΡΟΣΟΧΗ , στο eBay πολλοι πωλητες λενε οτι καποιο fcr ειναι καταληλο για drz αλλα δεν ειναι . Υπαρχουν πολλοιοιοι απατεωνες κει .
    Σωστο θεωρηται ΜΟΝΟ οποιο εχει αφαιρουμενο ανταντπτωρα για το φιλτροκουτι .
    Τα αλλα θελουν πατεντες και εγω δε θα εμπλεκα με τετοιο πραγμα στα τυφλα .

    Καλο ψαξιμο
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  5. #20
    : no more dreams : Το avatar του/της 888
    Εγγραφή
    06/06/2002
    Μηνύματα
    23
    όπως είπα και πιο πάνω:


    minimotos.gr

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099

    DRZ 400

    Έχει ασχοληθεί κανείς; Αξίζει σαν commuter/fun bike; Ξέρω σίγουρα ότι είναι εξαιρετικό, low maintenance commuter, αλλά ψάχνω να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ αυτού και της ροπής/δύναμης των πιο εξωτικών SM. Μπορεί να πλησιάσει αξιόπιστα τα 50 άλογα ή θα χρειαστεί 5,000 ευρώ; Να προτιμήσω SM ή Ε και μετατροπή σε motard; Πείτε καμιά γνώμη. Ευχαριστώ.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    500 λένε τα παιδιά εδώ

    Ωραίο μηχανάκι. Γενικά όλα τα DRειδή τα πάω πολύ.

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Περίεργο. Είμαι σίγουρος ότι κοίταξα στην ενότητα των Suzuki και δε βρήκα παρόμοιο θέμα :O
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το είχε κολλητός μου παλιότερα. Νερό στο όνομα του έπινε.

    Πως πήγε το live?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    ΜπριΤζώθηκα τώρα και μπήκα στο car. Η πλειοψηφία ή SM θα είναι ή ψιλοχρέπια



    ps: Τρικυμιά εν κρανίω καθώς εκεί που έλεγα για ον οφφ βλέπω ότι μάλλον δεν κάνει για εμένα.

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Καλά πήγε το live, δεν έχω παράπονο. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας βέβαια. Thanks for asking

    Πολύς κόσμος το θεωρεί το ιδανικό SM commuter, αλλά εγώ δεν είμαι πολύς κόσμος και προτιμώ να θυσιάσω λίγη πρακτικότητα/οικονομία για να έχω κάτι, το οποίο με κάνει να χαμογελάω κάθε φορά που το καβαλάω. Η άλλη μου επιλογή πχ είναι ένα 640SM, το οποίο είχα και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά κράτησα ελάχιστα. Όχι, δε θέλω Duke 690 πάλι και το SMC690 είναι πανάκριβο. Κάνει γι'αυτή τη δουλειά, έστω με κάποιες βελτιώσεις ή θα το βαρεθώ σε 2 μήνες, οπότε να πάω στη σίγουρη λύση των ΚΤΜ;
    Life begins at 45°.

  12. #27
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    XR 650 R. Eγγυηση για χαμογελα..
    Τα περισσοτερα ειναι μανιβελατα αλλα εχουν πολυ ευκολη μανιβελα.
    Βαλβιδες, λαδια καθε 1000 με 1500 χλμ αναλογα τη χρηση.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Δεν έχει κλειδί και μίζα, οπότε όχι. Είναι κρίμα, βέβαια, γιατί κατά τ'άλλα φαντάζει ιδανικό γι'αυτό που το θέλω. Ελλείψει αυτών, είχα καταλήξει στο Husky SM610ie, αλλά δεν υπάρχει υποστήριξη πλέον και δε θέλω να το ρισκάρω. Οπότε ξαναγυρνάμε στο DRZ vs KTM :P
    Life begins at 45°.

  14. #29
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τα τελευταια που τα εβγαλε η Dallara ειχαν κλειδαρια και μιζα αλλα υπαρχουν ελαχιστα προς πωληση και ειναι ακριβα. 4000+

    Κατα τα αλλα.. ΚΤΜ, θα το βαρεθεις δυσκολοτερα εφοσον θες κατι να πλησιαζει τα 50 αλογα. Το DR θα θελει χρημα για να φτασει εκει και θα χασει σιγουρα σε αξιοπιστια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #30
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    878
    Αν πάρεις το δρζ και το συγκρίνεις με το ΚΤΜ που είχες τότε ΚΤΜ.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF