Σελίδα 5 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #61
    Καλοταξιδο !

    Οταν ειχα το μαμα κοντερ ειχα δει 167χλμ , το '09 που μου το κλεψανε και εβαλα το TrailTech Vapor ειδα την αληθεια..!
    Το πιο πολυ σε 2καβαλο που εχω κανει ειναι 100κατι χλμ με τη γυναικα και πραγματα , 140χλμ παει μια χαρα , βεβαια το δικο μου ειναι bb-stroker 465cc απ'το 2011 οποτε δε ξερω τι γινεται σε μαμα κυβισμο , πιο πριν το ειχα 440 , μαμα μονο για σχεδον 2 χρονια και το μηχανακι το εχω απ'το '07 .


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχει ασχοληθεί κανείς; Αξίζει σαν commuter/fun bike; Ξέρω σίγουρα ότι είναι εξαιρετικό, low maintenance commuter, αλλά ψάχνω να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ αυτού και της ροπής/δύναμης των πιο εξωτικών SM. Μπορεί να πλησιάσει αξιόπιστα τα 50 άλογα ή θα χρειαστεί 5,000 ευρώ; Να προτιμήσω SM ή Ε και μετατροπή σε motard; Πείτε καμιά γνώμη. Ευχαριστώ.
    Ναι , εχω ασχοληθει πολυ και πλεον εχω σταματησει , εδω :http://supermotoforum.gr/viewtopic.php?f=23&t=53 ειχα γραψει μερικα πραγματα , καποια ισως να θελουν διορθωση , καποια δεν ισχυουν ποια , αλλα ειναι μια καλη βαση δεδομενων στα Ελληνικα θελω να πιστευω .

    Για να πλησιασει τα 50 τροχο θελεις :
    440(434cc) bb kit
    Fcr39
    Εκκ/ρους
    Μια (πραγματική) ολοσωμη εξατμιση
    Εκει πλησιαζεις τα 50 , 45-48 , συγκριτικα με δυναμομετρησεις μαμα drz400S/SM που βγαζουν 34 τροχο .
    Το κοστος βεβαια , ειδικα στις μερες μας , ειναι εξωφρενικο , πριν 4-5 χρονια με τις καλες ισοτιμιες ευρω δολαριου τα ψωνιζες απο Αμερικη
    και εκανες τη δουλεια σου πολυ πιο χαλαρα .
    Πλεον για 'μενα δεν αξιζει , υπαρχει και το ktm 690sm .

    Κρατα το οπως ειναι , μη του πειραξεις τιποτα και οταν το βαρεθεις πουλα το , ειναι πολυ καλο για commuter , δυστυχως δεν εχει 6'η αλλα το συνηθιζεις..!
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  2. #62
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Σε ευχαριστώ!

    Σε κάποιο φόρουμ είχα πετύχει το συγκεκριμένο κειμενάκι σου και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω ολόσωμη Akrapovic και ίσως βάλω και fcr, αν βρω σε καλή τιμή. Μοτέρ δεν ανοίγω, μέχρι να χρειαστεί να ανοίξω. Τότε βλέπουμε

    Τί έχει αλλάξει στη συντήρησή σου στα 465cc σε σχέση με το μαμά;

    Πάντως σήμερα στον δρόμο είδα 150-152 χλμ/ώρα, χωρίς να το τερματίσω. Είναι αρκετά κοντό και μετά τα 110 με κούραζε, αν και πήγα σχεδόν όλη τη διαδρομή με σταθερά 110-120. Και ναι, η 6η μου έλειψε λίγο. Μόλις γύρισα από βόλτα εντός πόλης πάντως και το χάρηκα απίστευτα. Είναι ακριβώς αυτό που περίμενα.

    Κατανάλωση: Μέχρι Θήβα (120 χλμ περίπου; ) έκαψα 11 ευρώ βενζίνη (με 1.59 ευρώ/λ. ~ 6.9 λίτρα), άρα 5.5-6 λίτρα/100 χλμ.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 16/07/2015 στις 23:35.
    Life begins at 45°.

  3. #63
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710

    Στα 120 κουδουνιζει η δουλευει νορμαλ?
    Ride(s) the wind of change...

  4. #64
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    878
    Καλορίζικο


    Αν πας ταξίδι με 100-105 η κατανάλωση πέφτει στα 8 ευρώ/120 χλμ
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  5. #65
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Συνημμένο 338634

    Κουδουνίζει λίγο (ανεπαίσθητα) γενικά σε υψηλότερες στροφές, αλλά δεν είχα χρόνο να το κοιτάξω παραπάνω.
    Life begins at 45°.

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ!

    Σε κάποιο φόρουμ είχα πετύχει το συγκεκριμένο κειμενάκι σου και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω ολόσωμη Akrapovic και ίσως βάλω και fcr, αν βρω σε καλή τιμή. Μοτέρ δεν ανοίγω, μέχρι να χρειαστεί να ανοίξω. Τότε βλέπουμε

    Τί έχει αλλάξει στη συντήρησή σου στα 465cc σε σχέση με το μαμά;

    Πάντως σήμερα στον δρόμο είδα 150-152 χλμ/ώρα, χωρίς να το τερματίσω. Είναι αρκετά κοντό και μετά τα 110 με κούραζε, αν και πήγα σχεδόν όλη τη διαδρομή με σταθερά 110-120. Και ναι, η 6η μου έλειψε λίγο. Μόλις γύρισα από βόλτα εντός πόλης πάντως και το χάρηκα απίστευτα. Είναι ακριβώς αυτό που περίμενα.

    Κατανάλωση: Μέχρι Θήβα (120 χλμ περίπου; ) έκαψα 11 ευρώ βενζίνη (με 1.59 ευρώ/λ. ~ 6.9 λίτρα), άρα 5.5-6 λίτρα/100 χλμ.
    Μπα οχι ιδιαιτερα με πριν , οταν το ειχα μαμα ή 440 στα 3.000χλμ λαδι κ φιλτρο λαδιου και τσεκ βαλβιδων στα 10.000χλμ , τωρα το λαδι καπου στα ιδια ή και λιγο λιγοτερο τυπου 2-2μιση χιλιαδες ετσι για την ψυχολογια , μονο αυτο .
    Επελεξα φλατζα βασεως οπως των S/SM(διπλή) και οχι την μονή οπως στα Ε για να εχω νορμαλ συμπιεση (ονομαστικη 12,5-12,8:1 αν θυμαμαι καλα..) μιας και ειναι το μοναδικο οχημα μου οποτε το ηθελα σχετικα ηρεμο , ild bb-stroker ου το λενε κ' οι φιλοι μας .
    Αυτα του εχω : http://supermotoforum.gr/viewtopic.php?f=11&t=653
    Αν κατσεις να τα υπολογισεις απλα παιρνεις ενα 690..!

    15/39 γραναζωμα το οποιο ειναι ιδανικο αν το δουλευει καποιος που και που εθνικη-μεγαλες αποστασεις , και 14/39 το ειχα οπου ηταν πολυ διασκεδαστικο μεσα στην πολη αλλα σε μεγαλη αποσταση αρκετα κουραστικο..
    Απο καταναλωση σε ταξιδακι μου γυριζει ρεζερβα αναμεσα σε 130χλμ με 160χλμ , αναλογα τις συνθηκες , στην πολυ λιγοτερα που εχει ξεκινα - σταματα .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  7. #67
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Fcr41 δεν είναι υπερβολή;

    Το πιο ενοχλητικό του σημείο, μέχρι στιγμής, είναι η πολύ στενή σέλα. Πονάει ο κώλος μου κάθε φορά (και είχα 640 και 690, αυτό είναι χειρότερο). Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό.
    Life begins at 45°.

  8. #68
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό.
    Fat ass, tiny seat

  9. #69
    Σε μαμα ή σε νορμάλ 440 ναι , στο 465 ειναι ταμάμ για ασφαλτινη-sm χρηση !
    Εχω καβα κι ενα FcrMX39 που του λειπουν πολλα κομματια και κααααποια στιγμη αν εχω πολυ ορεξη θα το δοκιμασω κι αυτο αλλα οι μεγαλοι στο ΤΤ το θεωρουν νομο το fcrMX41 σε drz bb-stroker οποτε ετσι εκανα κι εγω , λογο κυβισμου δε κοβει τπτ στις χαμηλες και ψηλα δινει μια χαρα σε συνδιασμο με τους RHC-WEB εκκ/ρους .
    Λιγο πριν το κανω 462(στροφαλομπιελα +4mm & 94mm κυλινδρος-οπως στα 440) και ηταν ενα απλο 440 του εβαλά το 41 για ενα μηνα μεχρι να μπει μεσα για εγχειριση , χαμηλα και λιγο πριν τη μεση ειχε πεσει τσεκουρι..
    Ειχα ειδη την MRD/Ssw και εκκ/ρους HotCams (για μαμα κυβισμο ή 440 ειναι οκ ) , επαιξα λιγο με ρυθμισεις αλλα ηταν μεγαλο .

    Fcr/FcrMX39 σε μαμα κυβισμο κ 440 ειναι λουκουμι αν ρυθμιστει και σωστα..!


    Τη σελα την εχω πειραξει , οχι τρελα & ασχημα πραγματα , λιιιγο παραπανω αφροδες στο υπαρχον , τυπου ενα δαχτυλο αν τη βαλεις διπλα σε μια μαμα σελα και ειναι πιο υποφερτη .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  10. #70
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καλοριζικο και καλοστριφτο!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #71
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Tiny ass, tinier seat μάλλον. Έχω διαβάσει άπειρα posts σε διάφορα fora σχετικά με το θέμα. Ξέρω ότι υπάρχουν έτοιμες σέλες, αλλά είναι πανάκριβες και δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για μια σέλα. Επίσης δε με ενδιαφέρει να φτιάξω μόνος μου κάτι πρακτικό μεν, αντιαισθητικό δε. Έχουμε κι ένα image :P

    Η πιο συμφέρουσα λύση είναι μάλλον σελάς (ή ταπετσέρης), αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ποιον μπορώ να εμπιστευτώ για να γίνει καλή δουλειά, χωρίς να χρεώσει 2 περιουσίες. Αν γνωρίζετε κάποιον καλό και αξιόπιστο, πείτε.

    @VIDAS: Πρέπει να βγούμε για καφέ εμείς :P
    Life begins at 45°.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Να το χαίρεσαι φίλε μου! Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη επιλογή στα κυβικά του και στο είδος του!
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Tiny ass, tinier seat μάλλον. Έχω διαβάσει άπειρα posts σε διάφορα fora σχετικά με το θέμα. Ξέρω ότι υπάρχουν έτοιμες σέλες, αλλά είναι πανάκριβες και δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για μια σέλα. Επίσης δε με ενδιαφέρει να φτιάξω μόνος μου κάτι πρακτικό μεν, αντιαισθητικό δε. Έχουμε κι ένα image :P

    Η πιο συμφέρουσα λύση είναι μάλλον σελάς (ή ταπετσέρης), αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ποιον μπορώ να εμπιστευτώ για να γίνει καλή δουλειά, χωρίς να χρεώσει 2 περιουσίες. Αν γνωρίζετε κάποιον καλό και αξιόπιστο, πείτε.

    @VIDAS: Πρέπει να βγούμε για καφέ εμείς :P
    μοτοΚ στην ν.σμυρνη,ειναι ακριβος,θα σου παρει 110 ευρω αλλα θα παθεις πλακα με την σελα που θα σου φτιαξει

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christof40 Προβολή μηνύματος
    μοτοΚ στην ν.σμυρνη,ειναι ακριβος,θα σου παρει 110 ευρω αλλα θα παθεις πλακα με την σελα που θα σου φτιαξει
    Για ΜΟΤΟ Κ επιβεβαιώνω και εγώ. 2 φορές έχω πάει και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  15. #75
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Δεν ξέρω αν δικαιολογούνται τα 100+ €, αλλά φαίνεται να κάνει όντως καλή δουλειά. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μείνω χωρίς μηχανάκι για 2 μέρες, το οποίο δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα ως ιδέα.

    Θα κάνω ένα τηλέφωνο έτσι από περιέργεια. Ευχαριστώ.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 5 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF